Srebrna Zatoka

Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788360504598
Liczba stron: 435

Ocena: 4.73 (15 głosów)
Inne wydania:

Mike Dormer wyjeżdża z Londynu do małego nadmorskiego miasteczka w Australii, by nadzorować budowę ekskluzywnego hotelu. Spodziewa się, że będzie to rutynowe przedsięwzięcie, kolejny szczebel korporacyjnej kariery. Staje się jednak inaczej. Srebrna Zatoka nie jest zwyczajnym kurortem. W ekscentrycznym, choć podupadłym hotelu mieszkają trzy niezwykłe kobiety: tajemnicza sterniczka Liza McCullen, jej dziesięcioletnia córka oraz ciotka Kathleen - legendarna poławiaczka rekinów. Podobnie jak reszta mieszkańców, zrobią wszystko, by plany Mike'a nie doszły do skutku. Zderzenie światów Mike'a i Lizy sprawia, że sytuacja w kurorcie wymyka się spod kontroli. Sprawy przybierają dramatyczny obrót. Delfiny, orki, a także kobiety McCullen stają przed niebezpieczeństwem, którego nikt nie był w stanie przewidzieć. Mike zaś musi znaleźć odpowiedź na pytanie trapiące wszystkich mieszkańców zatoki. [Red Horse, 2009]

Kup książkę Srebrna Zatoka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:,
Szczęście to rarytas, na który nie każdy może sobie pozwolić. Łatwość, z jaką można je stracić, równowaga, do której należy z niezwykłą precyzją dążyć, aby osiągnąć zamierzony cel, jest bardzo trudna do osiągnięcia. Fakt ten z zadziwiającą starannością i wnikliwością próbuje ukazać Jojo Moyes w swojej książce „Srebrna Zatoka”. Niepowtarzalna atmosfera i emanujące z powieści ciepło z pewnością zjednają autorce wielu zwolenników. Nieczęsto bowiem ma się do czynienia z tak prostą, a równocześnie – mądrą opowieścią o ludzkim życiu.Mike Dormer, pnący się na szczyt kariery, niesłychanie zdolny finansista, przyjeżdża do małego, australijskiego miasteczka, Srebrnej Zatoki, w celu finalizacji planów związanych z budową ekskluzywnego hotelu. Kiedy poznaje mieszkańców zatoki, między innymi Kathleen, właścicielkę małego hoteliku wraz z jej najbliższą rodziną oraz zauważa miłość, jaką osadnicy darzą wieloryby i delfiny, zaczyna zastanawiać się nad słusznością swojego przedsięwzięcia. Czy i jakim kosztem uda mu się powstrzymać budowę nowopowstającego hotelu? Jakie straszne tajemnice wyjawi mu siostrzenica Kathleen? Co stanie się z wielorybami i delfinami? Na te i na wiele innych pytań czytelnik znajdzie odpowiedzi w „Srebrnej Zatoce”.Narratorami powieści jest osiem osób. Oprócz Kathleen, zaistniałe w powieści sytuacje opisują mieszkańcy Srebrnej ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Srebrna Zatoka

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Najnowsza książka pt. ''Srebrna Zatoka'' autorstwa Jojo Moyes to powieść, w której została zaprezentowana historia życia oparta o wspomnienia bohaterów, jak wyglądało ich życie przed wprowadzanymi zmianami w momencie przekroczenia ku proga do przeżycia wczesnej dorosłości, podejmowanymi decyzjami, które wpłyną na dalszy przebieg ich losu.

Nie ukrywam, że w trakcie poznawania każdego z osobna bohaterów towarzyszyły mi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje.

Opisywane przez autorkę życie bohaterów zarówno dorosłych, jak i dzieci- córki Lizy zróżnicowane jest pod wieloma względami, gdyż tak naprawdę są oni spragnieni ciepła, zaznania poczucia bezpieczeństwa, miłości, a żyją w ciągłym stresie, kłamstwie w pogoni za stanowiskiem władzy, prowadzonymi z negatywnymi w odbiorze konwersacjami tłumiły w sobie niepotrzebną nienawiść przechodzącą z jedną na drugą osobę.

Główną bohaterką jest tutaj Liza, której od początku los nie jest przychylny, ale za to z chwilą utraty mamy jej życie uległo zmianom. Nigdy nie miała i nie czuła pretensji do mamy, że opuściła ją w młodym wieku. Uczy, się życia będąc, przy tym jest odważna i czujna na dalszym kolejnym etapie swojego życia. Szuka swojego bezpiecznego miejsca, aby móc zapomnieć o swoim dotychczasowym życiu, które straciło sens dzięki krzywdom wyrządzonym przez męża Stevena, który nie spełnia się w tej roli.

Na szczęście nie jest sama, ponieważ są przy niej córki, z którymi dzieli się nie tylko miłością, ale wielką troską o nie.

W obecności mężczyzn nadal czuje do nich dystans, ale nie dziwię się jej z tego powodu.

Mike jeden z pasażerów w delikatny sposób skradł serce cioci Kathleen oraz jej siostrzenicy Hannah swoją delikatnością, uśmiechem, poczuciem humoru, pozytywnym nastawieniem do życia pomimo sporego ogromu pracy zawodowej.

Odniosłam chwilami takie wrażenie, że bohaterowie chcieliby, abyśmy ich odkrywali i częściowo z nimi się utożsamiali się z nimi w ich codziennym życiu.

Wielu z Czytelników zada, sobie pytanie, co tak naprawdę kryje ze sobą świat klasycznego biznesu, z którym związany jest co dzień Mike?

Poznając, Lizę poczułam do niej sympatię, gdyż mogłam przyjrzeć się z bliska jej postawie w relacjach damsko- męskich. Miała momenty słabości, ale dzięki miłości do obu córek przetrwała.

Autorka zadbała o to, aby nie zabrakło chwil smutnych, ale równie pozytywnych, które powinny nauczyć czerpać siły, nawet kiedy sytuacja nie układa się po naszej myśli.

Pozytywnym aspektem są tutaj ujęty i opisany bardzo dokładnie zarys obserwacji zachowań delfinów, gdyż Czytelnik będzie mógł, z łatwością wyobrazić sobie jak może wyglądać kreatywny ich pokaz delfinów, które zachwycają, jak i sprawiają nam wiele radości.

Klimatyczny morski świat potrafi zachwycić oraz atmosfera towarzysząca podczas podróży i chętnie się do niej ponownie powraca.Nie zabraknie w tekstach dialogowych poczucia humoru, który został odpowiednio doprany do rozmów Mike z Hannah uświadamiających nam, że dotychczasowe życie ulega zmianom i o ile chcemy je odkryć na nowo pod wpływem decyzji podejmowanych w podróży lub podczas wykonywanej pracy.

Elementem, który stanowił jedyny minus w trakcie czytania to zamieszczona w tekście numeracja rozdziałów oraz tekst powinien być napisany większą czcionką.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
"Srebrna Zatoka" jest moją drugą powieścią Jojo Moyes i przyznaję, że również urzekającą jak poprzednia książka "Zanim się pojawiłeś". Trochę jednak momentami akcja jest rozwleczona, ale to jedyna wada. Wydarzenia poznaje się z perspektywy kilku bohaterów co pozwala spojrzeć jak widzą sytuację, w każdym rozdziale narratorem jest inny bohater. Ostateczne zakończenie mnie kompletnie zaskoczyło, bo chociaż byłam pewna,że to ostateczne wyjaśnienie następuje niesamowity zwrot akcji. Bardzo zafascynowały mnie opisy wielorybów i delfinów, fascynująca Australia aż chce się wyjechać na wakacje do takiego urokliwego miejsca. Autorka zwraca uwagę również na problemy ssaków morskich. Delfiny i wieloryby to fascynujące zwierzęta, jednak często z powodu podłości ludzi są zagrożonym gatunkiem oraz giną w męczarniach. "Srebrna zatoka" to powieść refleksyjna o nadziei na lepsze życie, sile miłości oraz poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Warto przeczytać,jednak akcja rozwija się tu spokojnie,czasem wręcz ospale,dlatego osoby lubiące porywającą akcje mogą czuć się rozczarowane.
Link do opinii
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Dla mnie bardzo ciekawa okazała się narracja, bowiem każdy rozdział pisany jest z perspektywy innego bohatera. Bardzo zachwyciły mnie piękne opisy morza, delfinów i wielorybów, że od razu zapragnęłam tam zamieszkać. Ale z drugiej strony łzy napływają do oczu, na to jaki okrutny los człowiek zgotował tym pięknym zwierzętom. To niezwykle wzruszająca opowieść o sile przeznaczenia i miłości.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2019-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pełna emocji opowieść o wielorybach i delfinach. Naprawdę. Grają one ogromną rolę w historii Mike'a i Lizy oraz innych mieszkańców Srebrnej Zatoki - enklawy natury na australijskim wybrzeżu. Do tego dochodzi nam korporacyjny, twardy proces biznesowy. Nie znający ulg, nie respektujący odczuć, nie wnikający w emocje. Bonusem jest historia rodzinna pełna okrucieństw, bólu i strachu, kończąca się w najbardziej tragiczny z możliwych sposób. Na zakończenie dochodzi miłość. W każdej postaci. Wybór nie zawsze jest łatwy, prawda czasami powala na kolana, upór w dążeniu do celu, często pomaga go osiągnąć... Sięgnijcie po "Srebrną Zatokę" bez wahania. Warto.

Link do opinii
Avatar użytkownika - alams
alams
Przeczytane:2019-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka na początku leniwie się zaczyna, wręcz nudnawo pojawia się tajemnica i gdy zaczyna się akcja już nic nie jest jasne i pewne. Koniec przyszedł zbyt szybko , pozostawiając furtkę do zakończenia.Pochłonełam tą książkę lubię ta autorkę , ale jak na książkę obyczajową brakło mi trochę humoru....

Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2019-03-03, Ocena: 3, Przeczytałam,

Książki tej autorki już od kilku lat cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie. W końcówce stycznia bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się wznowienie powieści autorstwa Jojo Moyes, zatytułowane „Srebrna zatoka”.

Akcja toczy się na australijskim wybrzeżu, w malowniczym zakątku o nazwie Srebrna Zatoka. Na tle niezbyt licznej małomiasteczkowej społeczności, która żyje głównie z pokazywania delfinów, wielorybów i humbaków turystom autorka osadziła losy trzech pokoleń bohaterek.

Kathleen – kobieta w jesieni życia, niepoddająca się jednak upływowi czasu. Osoba skromna i charyzmatyczna zarazem. Niejednego już w swoim życiu doświadczyła i wiele widziała.

Lisa – kobieta w sile wieku, borykająca się z traumą wynikającą z dramatycznych wydarzeń z przeszłości. W związku z powyższym jest zamknięta w sobie i bardzo skryta. Ona i jej córka Hannah znalazły azyl pod dachem ciotki Kathleen.

Hannah – wchodząca w okres dorastania jedenastoletnia dziewczynka. Jej podobnie jak Lizie mocno doskwierają cienie przeszłości. Próbuje ona sobie z nimi radzić na swój własny młodzieńczy sposób.

Życie w Srebrnej Zatoce toczy się utartym i nieśpiesznym rytmem, do którego wszyscy są już przyzwyczajeni. Jednakże pewnego dnia na miejsce przybywa Mike. Młody, prężny analityk w jednej z wielkich korporacji, którego przełożeni planują dokonać w Srebrnej Zatoce wielkiej inwestycji mając za nic dobro tutejszej fauny i jej wpływ na możliwości egzystencjalne mieszkańców.

Wraz z pojawieniem się tego tajemniczego mężczyzny życie mieszkańców małej rybackiej osady zaczyna nabierać zupełnie innych i niestety nie zawsze pozytywnych odcieni… Nad głowami bohaterek oraz ich przyjaciół powoli, lecz nieubłaganie zaczynają zbierać się czarne chmury, a poczucie niepewności jutra wzrasta z każdym kolejnym dniem…

Książka Jojo Moyes jest opowieścią zarówno o odbudowywaniu swego życia z gruzów, tak jak stara się to zrobić Lisa przy pomocy swoich najbliższych, jak również o całkowitym przewartościowaniu dotychczasowego bytu, co czytelnik ma możliwość prześledzić na przykładzie postawy Mike’a.

W moim subiektywnym odczuciu minusem niniejszej pozycji jest fakt, iż jest ona według mnie zbytnio „przegadana”, a jej najistotniejsze treści można by zamknąć w znacznie krótszej formie, mimo to nie straciłyby one wcale na swojej wartości.

Niemniej jednak historia ta, jako całość jest ciekawa, a nakreślone przez autorkę postacie, ich wybory oraz sytuacje, w jakich stawia ich Jojo Moyes skłaniają do refleksji na wiele tematów. Sylwetki bohaterów mogą zaś motywować czytelnika do podjęcia próby odnalezienie punktów odniesienia względem własnego życia i podejmowanych na co dzień decyzji.

Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczą się losy trzech silnych, a co za tym idzie odpornych na przeciwności losu kobiet oraz Mike’a, który chcąc początkowo zmienić życie innych finalnie postawi swoją własną egzystencję na głowie to zapraszam Was do lektury niniejszej książki.

Ja pomimo pewnego rodzaju zmęczenia, jaki wywołała we mnie ta pozycja ze względu, jak już wcześniej wspomniałam, na swoją objętość, a zarazem nieco rozciągniętą treść z całą pewnością sięgnę znów po książki Jojo Moyes, których jeszcze nie poznałam.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
https://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2019/03/czasami-choc-to-nie-nasza-reka-spoczywa.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazkanonstop
ksiazkanonstop
Przeczytane:2019-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam,

Moyes to jedna z tych autorek, po których książki mogę sięgać w ciemno. Już to wiem. Po rewelacyjnej serii o Lou przyszedł czas na kolejną jej powieść. Padło na „Srebrną zatokę”. Przez chwilę pomyślałam, że ta powieść powinna mieć swoją premierę w letnim czasie później doszłam jednak do wniosku, iż styczeń też jest dobrą porą gdyż możemy za sprawą tej lektury oderwać się od śnieżnej aury panującej za oknem i zawitać tam, gdzie słońce grzeje niemal bez ustanku, morskie fale rozbijają się o brzeg, na tle nieba beztrosko szusują mewy a gdzieś z głębi wód rozlega się uroczy delfini krzyk.


Srebrna Zatoka to miejsce usytuowane w Australii. Bardzo malownicze i urokliwe. Ciche i spokojne. Życie tam płynie swoim torem za nic mając pośpiech obecny w dusznym, pełnym betonu mieście. Aktualnie kurort ma już za sobą lata świetności. Niegdyś zyskał sławę za sprawą córki właściciela, która po śmierci rodziców objęła pieczę nad tym miejscem. Jest tutaj szczęśliwa. Nie jest sama, zawsze może liczyć na wiernego przyjaciela oraz siostrzenicę Lizę i jej córkę Hannah. Liza w Srebrnej Zatoce odnalazła jako taki spokój. Dni spędza na morzu pokazując hotelowym gościom delfiny. Niestety dotychczas szczęśliwa codzienność kobiet zatrzęsie się w posadach za sprawą Michaela... Mężczyzna, pracownik firmy deweloperskiej, przybywa na miejsce, by uzyskać niezbędne informacje na temat mieściny, gdzie ma powstać nowoczesny hotel z wszelkimi udogodnieniami. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja prędko przybierze realne rozmiary. Profesjonalny Mike nie podejrzewa, iż krótki służbowy pobyt może zmienić wszystko. Dosłownie wszystko.


„Srebrna Zatoka” to książka, którą bez wątpienia będę długo wspominała jako tą posiadającą to, co powinna mieć każda, by uznać ją za cudną. W niej bowiem jest wszystko, obyczaj, romans, zagadka, kryminał. Jeśli poszukujecie niebanalnej lektury, ta może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jestem oczarowana. Polecam serdecznie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Estrella23
Estrella23
Przeczytane:2019-01-01, Ocena: 3, Przeczytałam,

W malowniczej Srebrnej Zatoce, w dzikiej części australijskiego wybrzeża mieszka Kathleen – właścicielka hotelu, wraz z siostrzenicą Lizą i jej córką Hannah. Srebrna Zatoka to spokojne miejsce, w którym mieszkańcy zarabiają na turystyce, umożliwiając przybyłym obserwowanie delfinów oraz humbaków. Pewnego dnia do hotelu, który swe dobre dni ma już dawno za sobą, przyjeżdża Mike Dorme, aby nadzorować budowę ekskluzywnego hotelu. Liza i Mike żyją w zupełnie innych światach. Ich zderzenie powoduje, że mężczyzna rewiduje swoje poglądy na prowadzoną przez siebie budowę. Jednak czy nie jest już za późno? Czy Mike znajdzie rozwiązanie, dzięki któremu uratuje Srebrną Zatokę oraz odzyska ukochaną kobietę? Czy też na miłość będzie już za późno?


Bohaterowie


Historię „Srebrnej Zatoki” autorka opowiada z perspektywy aż sześciu bohaterów. Sama postać Lizy nie zaskarbiła sobie mojej sympatii. Choć jej przeszłość porusza, a autorka przez długi czas trzyma czytelnika w niepewności, to niestety nie rekompensuje to jej destruktywnego charakteru. Moyes nie poświęciła tej postaci wystarczającej uwagi, aby czytelnik mógł poczuć jej ból i wspierać ją w pokonywaniu jej demonów z przeszłości. Za to moją sympatię zyskała zadziorna 76-letnia Kathleen, ciotka Lizy. Wielokrotnie zaskakiwała mnie swoim spokojem i życiową mądrością. Od samego początku biło od niej ciepło, dlatego cieszyłam się z rozwiązania jej historii.


Mogę śmiało stwierdzić, że obok Kathleen to Mike jest drugim głównym bohaterem, który wniósł coś do opowieści. Na przełomie historii obserwujemy jego metamorfozę. Poznajemy go jako zamożnego gościa z dużego miasta, dla którego praca jest na pierwszym miejscu. Jednak z czasem malowniczy klimat zatoki oraz sympatyczni ludzie sprawiają, że zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie. Niestety kreacja Mike’a należy do schematycznych, jednak bardziej wolałam czytać rozdziały napisane z jego perspektywy niż Lizy.


Słaby romans


Najsłabszym według mnie elementem tej opowieści jest sama historia miłosna. Romans w „Srebrnej zatoce” był naprawdę źle poprowadzony. Liza od samego początku jest niedostępna i arogancka, a samego Mike’a cały czas trzymała na dystans. Dlatego zastanawiałam się kiedy między nimi narodziła się ta wielka miłość, skoro nawet nie spędzali ze sobą choćby trochę czasu? Mogę tu obstawiać miłość od pierwszego wejrzenia, aczkolwiek między tą dwójką nie czułam emocjonalnej chemii. W jednym momencie się nienawidzili, by już w następnym skakać sobie w ramiona.


Przesłanie dla ludzi


„Srebrna Zatoka” to coś więcej niż opowieść o miłości. To także historia walki o środowisko, a dokładniej walka garstki ludzi o morskie zwierzęta. Przyznam szczerze, że to właśnie ten aspekt sprawił, że książka dodatkowo u mnie zapulsowała. Autorka wkomponowała historię miłosną w malowniczy pejzaż Srebrnej Zatoki, jednocześnie ukazując zagrożenie, jakie niesie ze sobą ludzka bezmyślność.


Powoli, aż do końca...


Akcja „Srebrnej zatoki” skupia się wokół lokalnego życia we wspomnianej zatoce. Akcja podobnie jak życie głównych bohaterów płynie spokojnym tempem, a autorka co jakiś czas raczy czytelników malowniczymi opisami bądź historiami dotyczącymi przeszłości bohaterów. Niestety to spokojne tempo nie do końca działa na korzyść historii, która liczy ponad 500 stron. Historia rozkręca się powoli i dopiero po przeczytaniu pierwszych stu stron coś zaczyna się dziać. Wtedy też chłonęłam historię kartka po kartce. Niestety mój czytelniczy zapał minął po przeczytaniu połowy historii, gdyż autorka ponownie wróciła do niespiesznego tempa opowieści. Emocjonujących zwrotów akcji mogę policzyć na palcach jednej ręki, za to zbędnych fragmentów było znacznie więcej. 


Historia „Srebrnej zatoki” nie należy do skomplikowanych, gdyż wielu wydarzeń możemy z łatwością się domyślić. Jak to bywa w takich opowieściach, mamy rodzinne tajemnice i dramaty, miłość od pierwszego wejrzenia a także nieodwzajemnioną miłość, trochę mądrości życiowej i lojalność społeczną. Książka Moyes od razu skojarzyła mi się z powieścią Samanthy Young „To, co najważniejsze” (wyd. 2016 r.), która opierała się na bardzo podobnym schemacie fabularnym.


Podsumowanie


Podsumowując „Srebrna zatoka” Jojo Moyes to książka, której bliżej do obyczajówki niż romansu, gdyż romans to zdecydowanie pięta Achillesowa tej pozycji. Historia napisana przez autorkę jest niestety przewidywalna i momentami nużąca, a zaskakujących momentów w opowieści jest niewiele. Jedynie wątek dotyczący przeszłości Lizy jest naszkicowany tak, że czytelnik z niecierpliwością chce go poznać. Lekturę przeczytałam w trzy dni, lecz po Jojo Moyes, autorce o której jest tak głośno, oczekiwałam czegoś więcej. Myślę, że ta książka lepiej sprawdzi się w leniwe, wakacyjne popołudnie, niż na zimowe wieczory.

 

 

https://www.mowmikate.pl/2019/01/srebrna-zatoka-jojo-moyes.html

Link do opinii
Inne książki autora
Moje serce w dwóch światach
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - Moje serce w dwóch światach

Josh ma spojrzenie zupełnie jak Will. Ten sam uśmiech, ten sam kolor włosów. Lou zaniemówiła, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Czy to...

The Horse Dancer
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - The Horse Dancer

W ukrytym zakątku Londynu Henri Lachapelle uczy swoją wnuczkę i swojego konia, by przeciwstawił się grawitacji, tak jak to uczynił we Francji pięćdziesiąt...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Kurier z Toledo
Wojciech Dutka;
Kurier z Toledo
Pokaż wszystkie recenzje