reklama

Srebrna Zatoka

Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788360504598
Liczba stron: 435

Ocena: 4.47 (19 głosów)
Inne wydania:

Mike Dormer wyjeżdża z Londynu do małego nadmorskiego miasteczka w Australii, by nadzorować budowę ekskluzywnego hotelu. Spodziewa się, że będzie to rutynowe przedsięwzięcie, kolejny szczebel korporacyjnej kariery. Staje się jednak inaczej. Srebrna Zatoka nie jest zwyczajnym kurortem. W ekscentrycznym, choć podupadłym hotelu mieszkają trzy niezwykłe kobiety: tajemnicza sterniczka Liza McCullen, jej dziesięcioletnia córka oraz ciotka Kathleen - legendarna poławiaczka rekinów. Podobnie jak reszta mieszkańców, zrobią wszystko, by plany Mike'a nie doszły do skutku. Zderzenie światów Mike'a i Lizy sprawia, że sytuacja w kurorcie wymyka się spod kontroli. Sprawy przybierają dramatyczny obrót. Delfiny, orki, a także kobiety McCullen stają przed niebezpieczeństwem, którego nikt nie był w stanie przewidzieć. Mike zaś musi znaleźć odpowiedź na pytanie trapiące wszystkich mieszkańców zatoki. [Red Horse, 2009]

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Srebrna Zatoka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Srebrna Zatoka

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Najnowsza książka pt. ''Srebrna Zatoka'' autorstwa Jojo Moyes to powieść, w której została zaprezentowana historia życia oparta o wspomnienia bohaterów, jak wyglądało ich życie przed wprowadzanymi zmianami w momencie przekroczenia ku proga do przeżycia wczesnej dorosłości, podejmowanymi decyzjami, które wpłyną na dalszy przebieg ich losu.

Nie ukrywam, że w trakcie poznawania każdego z osobna bohaterów towarzyszyły mi zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje.

Opisywane przez autorkę życie bohaterów zarówno dorosłych, jak i dzieci- córki Lizy zróżnicowane jest pod wieloma względami, gdyż tak naprawdę są oni spragnieni ciepła, zaznania poczucia bezpieczeństwa, miłości, a żyją w ciągłym stresie, kłamstwie w pogoni za stanowiskiem władzy, prowadzonymi z negatywnymi w odbiorze konwersacjami tłumiły w sobie niepotrzebną nienawiść przechodzącą z jedną na drugą osobę.

Główną bohaterką jest tutaj Liza, której od początku los nie jest przychylny, ale za to z chwilą utraty mamy jej życie uległo zmianom. Nigdy nie miała i nie czuła pretensji do mamy, że opuściła ją w młodym wieku. Uczy, się życia będąc, przy tym jest odważna i czujna na dalszym kolejnym etapie swojego życia. Szuka swojego bezpiecznego miejsca, aby móc zapomnieć o swoim dotychczasowym życiu, które straciło sens dzięki krzywdom wyrządzonym przez męża Stevena, który nie spełnia się w tej roli.

Na szczęście nie jest sama, ponieważ są przy niej córki, z którymi dzieli się nie tylko miłością, ale wielką troską o nie.

W obecności mężczyzn nadal czuje do nich dystans, ale nie dziwię się jej z tego powodu.

Mike jeden z pasażerów w delikatny sposób skradł serce cioci Kathleen oraz jej siostrzenicy Hannah swoją delikatnością, uśmiechem, poczuciem humoru, pozytywnym nastawieniem do życia pomimo sporego ogromu pracy zawodowej.

Odniosłam chwilami takie wrażenie, że bohaterowie chcieliby, abyśmy ich odkrywali i częściowo z nimi się utożsamiali się z nimi w ich codziennym życiu.

Wielu z Czytelników zada, sobie pytanie, co tak naprawdę kryje ze sobą świat klasycznego biznesu, z którym związany jest co dzień Mike?

Poznając, Lizę poczułam do niej sympatię, gdyż mogłam przyjrzeć się z bliska jej postawie w relacjach damsko- męskich. Miała momenty słabości, ale dzięki miłości do obu córek przetrwała.

Autorka zadbała o to, aby nie zabrakło chwil smutnych, ale równie pozytywnych, które powinny nauczyć czerpać siły, nawet kiedy sytuacja nie układa się po naszej myśli.

Pozytywnym aspektem są tutaj ujęty i opisany bardzo dokładnie zarys obserwacji zachowań delfinów, gdyż Czytelnik będzie mógł, z łatwością wyobrazić sobie jak może wyglądać kreatywny ich pokaz delfinów, które zachwycają, jak i sprawiają nam wiele radości.

Klimatyczny morski świat potrafi zachwycić oraz atmosfera towarzysząca podczas podróży i chętnie się do niej ponownie powraca.Nie zabraknie w tekstach dialogowych poczucia humoru, który został odpowiednio doprany do rozmów Mike z Hannah uświadamiających nam, że dotychczasowe życie ulega zmianom i o ile chcemy je odkryć na nowo pod wpływem decyzji podejmowanych w podróży lub podczas wykonywanej pracy.

Elementem, który stanowił jedyny minus w trakcie czytania to zamieszczona w tekście numeracja rozdziałów oraz tekst powinien być napisany większą czcionką.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
"Srebrna Zatoka" jest moją drugą powieścią Jojo Moyes i przyznaję, że również urzekającą jak poprzednia książka "Zanim się pojawiłeś". Trochę jednak momentami akcja jest rozwleczona, ale to jedyna wada. Wydarzenia poznaje się z perspektywy kilku bohaterów co pozwala spojrzeć jak widzą sytuację, w każdym rozdziale narratorem jest inny bohater. Ostateczne zakończenie mnie kompletnie zaskoczyło, bo chociaż byłam pewna,że to ostateczne wyjaśnienie następuje niesamowity zwrot akcji. Bardzo zafascynowały mnie opisy wielorybów i delfinów, fascynująca Australia aż chce się wyjechać na wakacje do takiego urokliwego miejsca. Autorka zwraca uwagę również na problemy ssaków morskich. Delfiny i wieloryby to fascynujące zwierzęta, jednak często z powodu podłości ludzi są zagrożonym gatunkiem oraz giną w męczarniach. "Srebrna zatoka" to powieść refleksyjna o nadziei na lepsze życie, sile miłości oraz poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Warto przeczytać,jednak akcja rozwija się tu spokojnie,czasem wręcz ospale,dlatego osoby lubiące porywającą akcje mogą czuć się rozczarowane.
Link do opinii
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Dla mnie bardzo ciekawa okazała się narracja, bowiem każdy rozdział pisany jest z perspektywy innego bohatera. Bardzo zachwyciły mnie piękne opisy morza, delfinów i wielorybów, że od razu zapragnęłam tam zamieszkać. Ale z drugiej strony łzy napływają do oczu, na to jaki okrutny los człowiek zgotował tym pięknym zwierzętom. To niezwykle wzruszająca opowieść o sile przeznaczenia i miłości.
Link do opinii
Avatar użytkownika - riviera24
riviera24
Przeczytane:2021-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

Z początku bardzo mnie nudziła. Potem powoli zaczęła się rozkręcać i wciągać. Historia Mike'a i Lizy jest przewidywalna (nawet losy Letty można przewidzieć na kilka rozdziałów zanim o niej mowa). Mimo wszystko czyta się tę książkę bardzo przyjemnie. Nawet końcówka wywołuje pewne wzruszenie. Polecam jako lekką lekturę dla niezbyt wymagających.

Link do opinii
Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2021-10-18, Ocena: 4, Przeczytałam,

Każdy w swoim życiu ma plany, które pragnie zrealizować i stara się do nich dążyć... lecz czy aby na pewno wszystko i zawsze układa nam się po naszej myśli? Mike, pewny siebie a zarazem zdecydowany mężczyzna, bierze znaczący udział w projekcie dotyczącym budowy hotelu w Srebrnej Zatoce, który miałby przyciagnąć uwagę turystów. Jednakże na jego drodze pojawiają się trzy niezwykłe kobiety: Luiza, samotna matka; Hanna, jej córka oraz Kathleen, która zasłynęła z wyłowienia olbrzymiego rekina... Czy mężczyźnie uda się wcielić w życie plan dotyczący budowy hotelu? Jaką rolę odegra w życiu Mike'a Luiza? Jakie sekrety wyjdą na jaw i czy wpłyną one na życie Mike'a? 

 

Wydawać by się mogło,  iż Mike jest dobrze usytuowanym mężczyzną - ma dobrą i stałą pracę, wysokie wynagrodzenie i - co więcej - bierze udział w projekcie mającym na celu budowę hotelu w Srebrnej Zatoce. Cóż wiecej brakuje Mike'owi do szczęścia? 

 

Mężczyzna przypadkiem poznaje Luizę oraz jej córkę, Hannę ( a także cioteczną babkę Luizy, Kathleen ). Stopniowa znajomosć między `Mike'em a Luizą przeradza się w coś więcej, lecz na przeszkodzie stoi właśnie... plan wybudowania hotelu w Srebrnej Zatoce, co nie podoba się zarówno samym mieszkańcom Srebrnej Zatoki jak i Luizie i Kathleen. Dochodzi do nieporozumień i kłotni między Mike'em a L:uizą, która bardzo ceni wieloryby i delfiny... Jaką życiową decyzję podejmie Mike? Czy mężczyźnie uda się zrealizować marzenia? 

 

Jojo Moyes jest nie tylko dziennikarką, ale też pisarką, która zasłynęła z powieści obyczajowych. "Srebrna Zatoka" należy do jednych z bardziej znanych powiesci pisarki. Temat zawearty w powieści jest ciekawy, gdyż dotyczy zarówno sfery ekonomicznej jak i ekologicznej - projekt budowy hotelu w Srebrnej Zatoce, ochrona populacji wielorybów i delfinów... Nie może zabraknąć również watku obyczajowego ( tajemnice, rodzinne sekrety, niedopowiedzenia ). Fabuła powieści jest ciekawie skonstruowana, choć nieco przewidywalna, zwłaszca jeśli dotyczy wątku obyczajowego. Zakończnenie nie jest niespodzianką, choć potrafi zaciekawić. 

 

Sami bohaterowie nie są bez wad; zdarzają im się potkniecia i błędne decyzję. Nie są wyidealizowani przez co wydaja się bardziej ludzcy. Mike i Luiza - ich drogi życiowe na przemian łączą się i rozdzielają. Sami błądzą i przy okazji dowiadują się więcej o sobie samych. Ich losy intrygują: sporo w nich niejasności i niedopowiedzeń. Również ich niełatwe relacje wydają się być interesujace a zarazem tajemnicze. 

 

Do zalet powieści zaliczają się nie tylko sami bohaterowie ale też styl narracji ( prowadzony z perspektywy kilku osób ), który przybliża nam samych bohaterów i ich spojrzenie na świat. Język powieści jest czytelny i przejrzysty; nie ma w nim zbędnych dialogów czy opisów. Co więcej, powieść cztało się szybko, lecz z przyjemnością. 

 

Komu mogę polecać powieść? Otóż z całą pewnością osobom zainteresowanym rodzinymi sekretami, tajemnicami - czyli głównie osobom zafascynowanym literaturą obyczajową. Mimo iż powieść nie jest skomplikowana i nie zapada głęboko w pamięć to niewątplwie warta jest przeczytania.  

Link do opinii
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2019-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pełna emocji opowieść o wielorybach i delfinach. Naprawdę. Grają one ogromną rolę w historii Mike'a i Lizy oraz innych mieszkańców Srebrnej Zatoki - enklawy natury na australijskim wybrzeżu. Do tego dochodzi nam korporacyjny, twardy proces biznesowy. Nie znający ulg, nie respektujący odczuć, nie wnikający w emocje. Bonusem jest historia rodzinna pełna okrucieństw, bólu i strachu, kończąca się w najbardziej tragiczny z możliwych sposób. Na zakończenie dochodzi miłość. W każdej postaci. Wybór nie zawsze jest łatwy, prawda czasami powala na kolana, upór w dążeniu do celu, często pomaga go osiągnąć... Sięgnijcie po "Srebrną Zatokę" bez wahania. Warto.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaSmu
MonikaSmu
Przeczytane:2019-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2019-08-07, Ocena: 2, Przeczytałam,
Inne książki autora
Zakazany owoc
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - Zakazany owoc

Dwie historie miłosne, splatające się w opowieść o przeznaczeniu, przypadku i dramatycznych konsekwencjach uczuć. Celia i Lottie razem dorastały w malowniczym...

Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes0
Okładka ksiązki - Zanim się pojawiłeś

Tę książkę przyjaciółki powinny przekazywać sobie nawzajem. Lou i Will to niezwykła para, która trafi do serc czytelników tak jak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy