Stalker

Maja Kania zdobyła niemal wszystko.

Jest gwiazdą uwielbianego serialu telewizyjnego. Ma sławę i pieniądze. Ale czasem, jest tego prawie pewna, ktoś ją obserwuje...

KTOŚ, DLA KOGO JEST WYJĄTKOWA.

Nigdy się nie spotkali, ale Dawid nie ma wątpliwości, że są sobie pisani.

Jednak są ludzie, którzy próbują im przeszkodzić.

Zupełnie, jakby nie rozumieli, że Dawid zrobi dla Mai wszystko.

Że nie cofnie się przed niczym w imię ich miłości.

Informacje dodatkowe o Stalker:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-09-21

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Stalker

Stalker - opinie o książce

Ale pozory przecież mylą, a człowiek to istota, która sztukę kamuflażu ma opanowaną do perfekcji...
                        - Katarzyna Misiołek

Stefan Weisbrodt w swoim thrillerze psychologicznym ; Stalker ; zabiera czytelnika na plan filmowy, gdzie poznacie Maję Kanie która na scenie gra  doktor Teresę w serialu ; Oddział dziecięcy ;. Można uznać że szczęście w życiu jej dopisało, jako nastolatka wygrała konkurs Miss Nastolatek Ziemi Warmińskiej, samotnie wychowująca syna, stara się być odpowiedzialna, przyjęła rolę statysty, a potem to już poleciało. W swoim życiu zdobyła sławę, pieniądze, prestiż, lecz jej uczucia były przeważnie źle lokowane, Gabriel rockowy muzyk, niespełniony w swym fachu, kombinator, zadłużony, wmieszany w gwałt na nieletniej, postanowił uknuć plan. Intryga polegała na tym że miał zwabić Maję do studia nagrań by mu pomogła wydać płytę. Sama jej wizytówka była oczekiwaniem, że producent się ulituje i puści jego płytę z doskoku, wypłacając mu zaliczkę na którą zresztą bardzo liczył. Jednak na drodze kobiety staje mężczyzna, który jest kierowcą firmy której obowiązek to usługiwanie w dowózce aktorom na plan filmowy. Ten powściągliwy, nieco skromny, acz chowający się za zasłoną nieśmiałości facet, zbliża się do Mai bardzo powoli acz nieoczekiwanie, próbuje ją do siebie zwabić, niby przypadkiem opiekuje się synem, kiedy ona jest zajęta, niby jest w pobliżu, ale jego cel jest inny. Tymczasem powstaje program puszczony na żywo, gdzie aktorka wciela się w serialową Teresę, gdzie odpowiada na zadane pytania fanów. Jednym z nich był głos mężczyzny który twierdzi że ona jako pani doktor, znajduje się w toksycznym związku i on sprawę załatwi. Kiedy zostaje zamordowany kolega z planu, tempo akcji przybiera na sile, sprawą zajęła się policjantka Gośka która usiłuje dorwać sprawcę. Po nitce do kłębka dowiadujemy się wielu szczegółów odnośnie tego, kim jest stalker, lobbujący Maję, obsesyjnie stawiając siebie na miejscu jej wybranka, kiedy ta poznaję Maksa, on nie próżnuje. Kto jest odpowiedzialny za całą masakrę, czy Mai coś grozi, kim okaże się psychopata, jak łatwo można się pomylić w ocenie drugiego człowieka. a może to już choroba?

Autor fabułę poprowadził bardzo skrupulatnie, nie wrzucił mnie na bulgoczące bagno, zasnutej mgłą, nie wymusił na mnie emocji, powoli dozował napięcie, pozwalał na zrozumienie i poznanie każdej z osób która brała udział w zdarzeniach. Grom nastąpił po fakcje zabójstwa, gdzie wszystko zaczęło się toczyć brawurowo, co było fajne, że wszystkie drogi, ścieżki, karty wskazywały na osobę na którą postawiłam największy krzyżyk, ciesząc się że udało mi się rozszyfrować zagadkę - kim jest stalker! jakże się pozytywnie ucieszyłam, kiedy ową postacią była najmniej spodziewana, niby działająca z ukrycia, cicha jak myszka, a jednak obsadzona w znaczącej roli. Zwrot akcji był ciekawy, uważam że ta książka była dobra jako kryminał, mocna i dosadna, ale brakowało mi tutaj wgłębienia się w psychologię i brakło magii thrillera, tej tajemnicy, mroku, lekkiego lęku, to co sprawia że powieść staje na granicy grozy, manipulacji. Czy posiadała moc przekazu, czy była w nim zawarta puenta? Nie abstrahując książka dobra na każdą okazję, po to by zobaczyć działania stalkera, dlaczego i czym się kierują takie osoby, czego w życiu im brakuje że muszą się utożsamiać z kimś innym, tak bardzo pragnąc obecności że każda wzmianka to podniecenie najwyższych szczytów, choroba, ucieczka od rutyny, obsesja, miłość do grobowej deski. Sami się przekonajcie.

Wydawnictwo: Filia.

"Stalker" Stefan Weisbrodt to thriller psychologiczny. Muszę dodać, że bardzo dobry! Czytałam go już jakiś czas temu i ciągle pamiętam towarzyszące mi emocje.

Mój jedyny zarzut to niezbyt dogłębna charakterystyka bohaterów. Sama fabuła, dialogi i styl pisania bardzo mi się spodobały. W związku z czym czytało mi się bardzo dobrze.

Nie jest to bardzo obszerna powieść..Wręcz przeciwnie powiedziałabym, iż jest wystarczająca.

Dlatego bardzo gorąco zachęcam do przeczytania tej świetnej książki !

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-10-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

Maja Kania zdobyła niemal wszystko. Jest gwiazdą uwielbianego serialu telewizyjnego. Ma sławę i pieniądze. Ale czasem, jest tego prawie pewna, ktoś ją obserwuje…
KTOŚ, DLA KOGO JEST WYJĄTKOWA.
Nigdy się nie spotkali, ale Dawid nie ma wątpliwości, że są sobie pisani.
Jednak są ludzie, którzy próbują im przeszkodzić. Zupełnie, jakby nie rozumieli, że Dawid zrobi dla Mai wszystko. Że nie cofnie się przed niczym w imię ich miłości.

To moje drugie spotkanie z twórczością autora, jego debiutancka książka "Socjopata" bardzo mi się podobała, zatem nie mogłam przejść obojętnie obok najnowszej książki Pana Stefana jaką jest właśnie "Stalker". Styl i język jakim operuje autor jest bardzo przyjemny w odbiorze, co sprawia, że książkę czyta się sprawnie i z dużym zainteresowaniem. Fabuła została w bardzo ciekawy, intrygujący sposób nakreślona o równie dobrze poprowadzona, a kluczowe postaci tej powieści zostały w bardzo realny sposób wykreowane. Historia ta przedstawiona jest z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą oraz lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Myślę, że w tym przypadku był to dobry zabieg, ponieważ tym sposobem każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczając tym samym wielu skrajnych emocji czytelnikowi. Autor poraz kolejny zagłębia się w psychikę bohaterów ukazując ją w bardzo nietuzinkowy sposób, znów czułam się tak jakbym gdzieś z boku przyglądała się wszystkim wydarzeniom mającym miejsce w życiu głównych postaci. Akcja powieści toczy się swoim niespiesznym rytmem, co w przypadku tej powieści bardzo mi się podobało, nadało tego mrocznego klimatu, dreszczyku emocji. Autor świetnie budował napięcie, serwował wiele zwrotów akcji, w pewnym momencie wszystko co ułożyłam sobie w głowie zaczęło tracić sens i naprawdę nie wiedziałam co się dalej wydarzy. "Stalker" to wciągający, emocjonujący thriller psychologiczny, idealny na jesienny wieczór. Poraz kolejny jestem pod wrażeniem historii stowrzonej przez autora i czekam na kolejne powieści spod jego pióra. Polecam! Moja ocena 8/10.

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-09-25,

Kolejny thriller psychologiczny autorstwa Stefana Weisbrodta za mną. Jednak tak jak „ Socjopata ” zdobył moją aprobatę, tak „ Stalker ” nieco mnie rozczarował.

Że książkowych psychopatów uwielbiam, wie chyba większość z Was. Karmię się tym dreszczykiem emocji, adrenaliną, wyczekiwaniem w napięciu, co tam jeszcze ten mroczny bohater mi pokaże. Dlatego w thrillerach psychologicznych dużą uwagę zwracam na aspekt psychologiczny postaci. W tym przypadku, uważam, że autor zbyt mało uwagi poświęcił właśnie na kreację stalkera jako osobowości. Chciałam go bardziej poznać, zanurzyć się w jego obliczu. Nie miałam pojęcia, co czuje, co przeżywa jako jednostka, która ma tak silną obsesję na punkcie kobiety. Nie potrafiłam wczuć się w jego poczucie rzeczywistości.

Zrobię dla niej wszystko. Usunę, tych którzy stoją nam na przeszkodzie.

Mocny początek zapowiadał, że to będzie historia, w której nie zabraknie dynamizmu. Jednak akcja nie pędzi, cała opowieść snuje się niespiesznie, co tym razem mi nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie, odniosłam wrażenie, że autor daje nam czas na poznanie każdego z bohaterów.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wydobyła z książki każdej dobrej cechy, jaką wydobyć można.

Budujące jest to, że autor porusza w niej trudne tematy. I nie chodzi jedynie o przemoc emocjonalną, która wyniszcza nie tylko osobę prześladowaną, ale także prześladowcę.

Chodzi również o życie w poczuciu samotności, mimo posiadania sławy i pieniędzy.

O brak uczucia normalności w świecie goniącym za splendorem i bogactwem.

O egzystowanie w poczuciu straty ukochanego dziecka.

O życie w złudnej rzeczywistości, która napędzana obłędem, doprowadza do tragicznych w skutkach zdarzeń.

O cienkiej granicy między tym, co prawdziwe, a tym, co jest ułudą, jaką kryją ciemne zakamarki ludzkiego umysłu.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sławna, bogata, a do tego piękna kobieta przyciąga mężczyzn… i kłopoty. Niektórzy chcą wykorzystać jej ciało, inni ogrzać się w blasku jej sławy, ale najgorsze są oczy przypatrujące się z ukrycia, śledzące każdy jej ruch…

Żałuję, że nie poznałam wcześniejszej twórczości Stefana Weisbrodta, bo jego najnowszy thriller psychologiczny „Stalker” zrobił na mnie kolosalne wrażenie zachwycając zarówno nieszablonową, zawiłą fabułą jak i klimatem z pogranicza obłędu. Właśnie takie thrillery, w których przeraża wgląd w mroczną, ogarniętą paranoją ludzką duszę porywają mnie najbardziej.

Maja, bogata i sławna aktorka nie miała w domu dobrego męskiego wzorca. Czy z tego powodu tak trudno znaleźć jej życiowego partnera? Czy dlatego daje się zwodzić żonatemu mężczyźnie, manipulować frustratowi i nieudacznikowi, który chce się wybić na jej wizerunku, a w końcu podejść psychopacie, mylącemu iluzję z rzeczywistością? I czego tak naprawdę chcą otaczający ją mężczyźni?

Autor genialnie wykreował postacie, którym nie brakuje wielowymiarowości. Postacie, które podejmują nieracjonalne lub wyrachowane decyzje, przywdziewają maski na użytek otoczenia skrywając swą prawdziwą naturę. Ciekawość i napięcie narastają z każdym rozdziałem w miarę odkrywania ich prawdziwych motywacji i… kolejnych ofiar.

Ciarki budzi tragedia dziecka wpędzająca rodzica w szaleństwo, odrywająca go totalnie od rzeczywistości, nakazująca mu doszukiwać się znaczeń i sygnałów tam, gdzie ich nie ma. Przerażają prokuratorskie machinacje w śledztwie w sprawie zabójstwa i zaskakuje zakończenie, którego, mimo wielu hipotez rodzących się w mojej głowie podczas lektury, nie byłam w stanie przewidzieć.

I Wy dajcie się porwać i zaskoczyć tej mrocznej i niepokojącej opowieści, nie pożałujecie!

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2023-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zdecydowanie bardziej mi się podobała od socjopaty. I chociaż w miarę wcześnie można było odgadnąć kto jest stalkerem to nie przeszkadzała mi ta wiedza. Tym razem coś się dzieje, napięcie rośnie, pojawiają się emocje. Przykro, że cała sytuację muszą także oglądać dzieci. Chociaż nie polubiłam żadnego z bohaterów to całkiem nieźle się bawiłam.

Pióro autora miałam okazję poznać już przy poprzedniej jego powieści, która trafiła w moje ręce. Jednak ,,Socjopata" w moim odczuciu wypadł dość słabo, jednak daje autorowi kolejną szansę.

Na samym początku, autor postanowił na mocne wejście prologiem. Nieśpiesznie budowana akcja, sprawia, że możemy bardziej poznać postacie, nakreślić ich sposób myślenia i zrozumieć, emocje, jaki siedzą w nich i nimi kierują.

Fabuła w książce przez większą część, nie jest szybka, jednak w miarę dynamicznie zaczyna przeć do przodu, odsłaniając przed czytelnikiem kolejne wątki, ukazując szaleństwa i obawy. Zaczynamy wciągać się w książkę coraz głębiej, chcąc chłonąć informacje, zbierać je i analizować, aby zrozumieć wszystko lepiej.

Podobał mi się profil psychologiczny postaci. Autor, tworząc bohaterów, szczególnie Dawida, skrupulatnie dobierał mu cechy, które potrafią spowodować na naszym ciele gęsią skórkę. W swoim umyśle tworzy on nierealne obrazy, w które wierzy, jednak nie mają one odbicia w życiu codziennym i odczuciach innych osób. Portret takiego człowiek tworzy w nas niepokój, ale jednocześnie ciekawość, jak daleko jest w stanie posunąć się w swoim obłędzie.

Historia, jaką w nasze ręce oddaje autor, jest dziwna, ale jakże interesująca nas swoją mrocznością i wielowątkowościom. Nie ma tu nieliczonej liczby zwrotów akcji, ale zdarzają się one i sprawiają, że coraz to bardziej błądzimy z tym, co wiemy i tym, co się domyślamy.

Dajmy się zanurzyć w odmętach ludzkiego umysłu i pochłonąć przez fiksacje i odrealnienie.

Ostatnio przeczytałam najnowszą powieść Stefana Weisbrodt "Stalker". Po tytule spodziewałam się mrocznej książki. Przyznam szczerze, że aż taka mroczna nie była, a szkoda. Mimo wszystko w "Stalkerze" znajdziecie ciekawą fabułę, dobrą bohaterkę i co najmniej dwóch psychicznych mężczyzn. Jeden bohater zakochał się w głównej bohaterce serialu "Oddział dziecięcy" Teresie Wysockiej. Zbzikował do tego stopnia, że poszedł do szpitala, twierdząc, że ma z nią umówione spotkanie. Chyba nie załapał, że aktorka, która gra tę postać, całkiem inaczej się nazywa. Maja Kania to aktorka. Jej kariera idealnie się rozwija. Serial, w którym gra główną rolę jest najlepszym serialem, który obecnie leci w telewizji. Można powiedzieć, że jej publiczne życie jest idealne. Można by jej pozazdrościć. Niestety w życiu prywatnym nie jest tak różowo. Jest samotną matką ośmioletniego Olka. Nie radzi sobie z mężczyznami. Daje się wykorzystywać, a potem cierpi. Aktualnie ktoś ją sobie upolował. Czy życie naszej bohaterki będzie zagrożone? Stanie pomiędzy dwoma psychopatami. Jak na tym wyjdzie? Gabriela określiłabym jako tonącego muzyka, który próbuje robić wszystko, żeby tylko nie utonąć. Jest psychicznie nieogarnięty. Zrobi wszystko, żeby tylko zabłysnąć, nie patrząc na to, że krzywdzi przy tym innych. Nie polubicie tej upadłej gwiazdy. Dawid to bohater, który cierpi na urojenia. Podejrzewam, że cierpi na schizofrenię paranoidalną. Wyobraża sobie, ba nawet widzi znaki, które potajemnie daje mu nasza aktorka. Ona jeszcze nie wie, że ten typek ma obsesję na jej punkcie. Dlaczego tak jest? Dlaczego akurat wybrał naszą bohaterkę? W "Stalkerze" znajdziecie dobrą fabułę, ciekawie rozrysowanych bohaterów i w miarę dobrą akcję. Nie żałuję, że ją przeczytałam. Jeżeli tak jak ja lubicie thrillery, które nie zawsze wywołują ciarki, to zapraszam do przeczytania "Stalkera". Ps. Pamiętajcie, czytacie na własne ryzyko. Uważajcie na stalkerów, są bardzo niebezpieczni i nieprzewidywalni.
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jak dla mnie to była mocna książka! Uwielbiam takie pozycje, gdzie poznajemy świrniętego bohatera, który nie rozumie słowa nie. Cokolwiek się nie działo, to on rozumiał wszystko opacznie. Oczywiście znaliśmy jego myśli i czyny w które aż ciężko było uwierzyć. Miał bowiem obsesję na punkcie kobiety, która grała w serialu bardzo mądrą panią doktor. Zajmowała się ona dziwnymi przypadkami chorób dziecięcych, z których inni lekarze nie potrafili ich wyleczyć. Zafascynowanie jego miało dwa podłoża, jednym była chęć uratowania jego chorej córeczki, a drugim wielka obsesja na jej punkcie. Wyobrażał sobie bowiem, że bardzo mocno go kocha, tylko nie potrafi się do tego przyznać. Nawet zatrudnił się na planie filmowym, by tylko być bliżej niej. Jakimś pokrętnym sposobem wytłumaczył sobie, że ona go pragnie i co chwila zostawia mu tajemnicze wiadomości. Nawet na bilbordzie reklamującym serial w którym grała doszukiwał się znaków dla niego. Z pukania paznokciami w blat stołu wyczytywał dla niego tajnych wiadomości. Był dumny, że nauczył się alfabetu morsa, bo sądził, że dostaje przez to wiadomości od innych ludzi. Niby ma żonę i córkę, ale żyją w bardzo dziwnym związku. Na domiar złego przez długi czas nie wiedziałam na co jego córeczka choruje. Bardziej to jego widziałam jako ubiegłego pacjenta ze szpitala psychiatrycznego. Książka jednak nie ukazuje tylko tego wątku. Sama serialowa lekarka również ma tu swoje życie. Jest zła, że wszyscy widzą w niej serialową postać, a nie Maję, czyli zwykłego człowieka. Często przez to musi się maskować. Bardzo chce porzucić tą pracę, jednak producenci jej na to nie pozwalają z uwagi na wysoką oglądalność. Pewnego dnia Dawid słyszy, że będzie mógł zadać pytania na wizji pani doktor. Jak myślicie, co się stanie później? Kiedy w końcu do niego dotrze, że wszystko sobie wyobraził? A może by przekonać ją do swojej miłości posunie się za daleko?
Oj niesamowicie bardzo wam ją polecam! Nie mogłam się od niej oderwać. Psychika stalkera była tak pomieszana jak siano na łące. Bardzo chory przypadek, dlatego książka tak dobra!!!

Czy doświadczyłeś kiedyś obecności Stalkera??

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Stefana Weisbrot'a i od razu między nami "zaiskrzyło'. Książkę czyta się naprawdę świetnie. A to z pewnością za sprawą sprawnego pióra autora oraz oryginalnie zaplanowanej fabuły.

7.75/10?

STALKER zabiera nas w świat niczym z planu filmowego, Z pewnością czytelnik doświadczy tutaj ciekawie biegnącej akcji z dopracowanymi wątkami, które tworzą spójną i logiczną całość. Kryminalna intryga sprawi,że na dłuższą chwilę pochłonie nas ten wir lekko psychopatycznych wydarzeń.

STALKER to wciągająca lektura w sam raz na nadchodzące, jesienne wieczory.

I nie ukrywam, że z chęcią sięgnę po inne tytuły tego autora ?

We współpracy @filiamrocznastrona @wydawnictwofilia

Socjopata
Stefan Weisbrodt0
Okładka ksiązki - Socjopata

Jakub jest młodym, przystojnym brunetem. Ma kolekcję dobrych garniturów i świetlaną przyszłość w firmie, dla której pracuje. Ale jest też manipulatorem...