Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś

Ocena: 4.82 (11 głosów)

Nawet w bardzo trudnych sytuacjach można obronić własną godność i prawa osobiste, nie naruszając godności i praw drugiego człowieka.

● Jak żyć po swojemu?
● Jak odmawiać nie wywołując konfliktów?
● Jak wypowiadać bez lęku swoje zdanie?
● Jak wyrażać złość nie raniąc innych?
● Jak bronić swoich interesów, nie dać się wykorzystać, poniżać czy lekceważyć?

Asertywność - sztuka skutecznego, łagodnego, choć stanowczego wyrażania swoich potrzeb. Odmawiania bez agresji, świadomego i umiejętnego używania wypowiedzi tak, by nie krzywdząc innej osoby, jasno wyrażać własne myśli oraz uczucia.
Z tej publikacji dowiesz się jak z jej pomocą radzić sobie w rozmaitych sytuacjach międzyludzkich. Jak osiągnąć korzyści ze stanu świadomości własnych potrzeb i zasad wewnętrznej demokracji.

Nowe zaktualizowane wydanie kultowego poradnika!
 

Informacje dodatkowe o Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-05-16
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788367237406
Liczba stron: 152

więcej

Kup książkę Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Każdemu człowiekowi zdarza się czasem zachować w sposób, który sam ocenia negatywnie.


Więcej

Wiele osób przyzwyczaiło się oceniać cudze i własne opinie oraz przekonania z punktu widzenie zgodności z prawdą obiektywną.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam,

Od razu wam zaznaczam, że mega dobrze się ją czyta i im dalej, tym wasz humor się poprawia, a samoocena wzrasta. Ogólnie to powinien ją przeczytać każdy, ale najbardziej osoby zamknięte w sobie, unikający kontaktów międzyludzkich, bez pewności siebie, bez priorytetów w życiu oraz osoby z niską samooceną. I pomimo tego, że książka jest o asertywności, czyli o stawianiu warunków między tym co chcę, a tym, co każą mi inni, to jednak już samo przeczytanie jej jest terapią odnośnie tego tematu. Pozycja zamiast rozdziałów dzieli się na wykłady. W pierwszym dowiecie się co to jest asertywność, fakty, które potwierdzają, że mamy prawo być sobą, możemy swobodnie wyrażać siebie oraz to, że mamy swoje prawa i terytorium. Drugi wykład jest według mnie najcenniejszy, gdyż to tam przeczytacie o wewnętrznym monologu, którego prowadzicie sami ze sobą. To tam właśnie możecie zmienić swoje przekonania z gorszej wersji siebie i ustawić jako mantrę waszą nową osobowość, która nie boi się wyzwań, bo wie, że jest we wszystkim wystarczająca:-) Wykład trzeci, to kategoryczne mówienie nie. Jest tu opisane kiedy nasze ,,nie" jest niepewne, przez co inni nas wykorzystują. Zmienicie tutaj myśli na temat robienia komuś dobrze, w te, gdzie to wy będziecie na pierwszym miejscu. Bo nie zgadzanie się z kimś lub czymś jest jak najbardziej w porządku. Ustępowanie komuś oznacza tylko tyle, że w wielu rzeczach jesteśmy słabi. Pomyślcie o tym, że my sami nie lubimy niepewnych osób, więc i tak nas odbierają inni. Wykład czwarty przedstawi wam nasze prawa. Wykład piąty to poruszenie spraw odnośnie kontaktów towarzyskich. Szóstka, to asertywne przyjmowanie krytyki. W tym macie przykłady jak dobrze lub źle wygląda rozmowa. Dział siódmy jest równie ważny, gdyż mamy tu nakreślone jak reagować na krytykę i atak na naszej osobie. W krytyce wiele osób narzuca nam zachowanie, które nie jest właściwe, dokładając nam cech, których nie mamy. Jak zatem się przed tym bronić będąc asertywnym? Tych wykładów jest szesnaście i każdy mega wartościowy. Przemiło napisana, ma duży druk, wyszczególnienie najważniejszych informacji, oraz końcowe testy. Czy mi się podobała? Ogromnie. Sprawiła, że uwierzyłam w siebie i w to, że każdy z nas ma inne zdanie i ma prawo takie mieć. Przyklepywanie innym nie sprawi im przyjemności, tylko pokaże jak słabymi jesteśmy ludźmi. Wypowiedzenie własnego zdania jest odwagą, którą wszędzie się ceni. A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że wtedy wam samym żyje się lepiej:-)

Link do opinii

Umiecie powiedzieć "nie"? Grzecznie, ale stanowczo odmówić? Przyjąć krytykę, wyrazić własne zdanie?
Wszystko to przychodzi łatwiej, kiedy jesteśmy asertywni, o tym opowiedziała nam:
Majka Król-Fijewska w swojej książce "Stanowczo, łagodnie, bez lęku, dziś".


Co jest najczęstszym powodem, że robimy coś, na co nie mieliśmy ochoty? – nie umiemy powiedzieć NIE. Co się wtedy dzieje? Zwykle złościmy się, obwiniamy innych, czujemy się skrzywdzeni, sfrustrowani i wtedy wystarczy ta przysłowiowa iskra, która spowoduje wielki wybuch i takim to sposobem narobimy sobie wrogów.

„nie potrafię niczego zrobić do końca, zawsze muszę coś spieszyć”
My sami nieświadomie poprzez negatywne myśli, obniżamy poczucia własnej wartości. Powinniśmy wprowadzić zmianę w nawykach myślowych, uwolnić się od złych bodźców. Skupić się na myślach i zdaniach, które zakorzenią w naszej świadomości same pozytywne hasła „chcę, mogę, potrafię” i tych kilka słów może pomóc w uruchomieniu asertywnych zachowań.

Majka Król-Fijewska w bardzo prosty i zrozumiały sposób przekazuje nam swoją wiedzę. Po przeczytaniu tej książki nie od razu staniemy się asertywni. Z asertywnością jest jak z jazdą na rowerze, aby zachować równowagę, musisz się poruszać. To, co nagromadziliśmy przez lata, sposób myślenia, postępowania i mówienia, musi zostać zmienione, a każda zmiana potrzebuje systematyczności i czasu.

Poradnik nie jest zbyt obszerny, posiada tylko 150 stron, podzielony na rozdziały, które są podane w formie ciekawych wykładów, a jest ich tylko szesnaście. Z których dowiemy się np., że z asertywnością jest jak z dominem, zachowanie jednej osoby może wpłynąć na innych, gdyż asertywność jest zaraźliwa.

"Stanowczo, łagodnie, bez lęku, dziś" to jak drogowskaz, mapa, która nam wskaże, jak, gdzie i kiedy i dlaczego, a reszta zależy już od nas. Dobrze jest mieć świadomość tego, co się koło nas dzieje, co jest przyczyną a co skutkiem. Nikt nie jest doskonały, warto wyrabiać w sobie dobre nawyki, które ułatwią nam życie. Polecam

Link do opinii
„Na asertywność nigdy nie jest za późno”

 

Nieraz znajdujemy się w sytuacjach, w których nie wiemy jak się zachować, z bywa, że emocje biorą górę, gdy czujemy, że jesteśmy wykorzystywani, traktowanie wbrew naszym przekonaniom i narzucane są nam jakieś konkretne zachowania, które nie są dla nas komfortowe. Taką sytuacją jest na przykład chwila, gdy ktoś prosi nas o jakąś przysługę, której nie chcemy zrobić, ale nie potrafimy odmówić obawiając się, że możemy komuś zrobić przykrość. W takich przypadkach z pomocą przychodzi asertywność, która uczy, w jaki sposób wyrażać siebie w kontaktach z innymi osobami. Asertywności możemy się nauczyć, co pokazuje autorka książki „Stanowczo, łagodnie, bez lęku”.

Pierwsza wersja książki powstała 30 lat temu, a jej treść złożona była na podstawie wykładów, które autorka prowadziła w trakcie treningu asertywności. Wykłady z kolei zostały oparte na jej osobistych doświadczeniach, ale też na książkach takich ekspertów w tym temacie, jak Pamela Butler, Herbert Fensternheim, Robert Alberti, Michael Emmons. W 1989 roku pani Maria Król – Fijewska poprowadziła pierwsze w Polsce treningi asertywności pod auspicjami Instytutu Psychologii Zdrowia. Tam ludzi, z którymi stworzyła grupę uczącą się o asertywności i pragnących poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie życia. Wkrótce wraz ze swoimi wspólnikami założyła ośrodek terapeutyczno – edukacyjny INTRA, który działa do dziś. Asertywność towarzyszy jej od wielu lat, więc w swojej wznowionej książce „Stanowczo, łagodnie, bez lęku” uczy nas, jak żyć według jej zasad.

„Podstawą koncepcji zachowań asertywnych jest przekonanie, że człowiek nie tylko ma prawo wybrać, jak chce żyć (o ile nie krzywdzi innych).”

Na treść książki składa się 16 wykładów, w których autorka porusza wiele zagadnień, z którymi spotykamy się w życiu. To jedna z tych książek, które zawierają mnóstwo wartościowych informacji na niewielkiej ilości stron, gdyż publikacja liczy sobie niewiele ponad 140 stron. Rozdziały są zaznaczone, jako wykłady, co brzmi poważnie, ale ich teksty napisane są bardzo przystępnie z wieloma przykładami i ćwiczeniami. Łatwiej jest w ten sposób poznawać kolejne zagadnienia i wprowadzić przedstawione metody w życie.

Na początku autorka przybliża pojęcie asertywności i opowiada, na czym ona, co nas blokuje, jakie postawy utrudniają komunikację i powodują, że czujemy się źle sami ze sobą. Podpowiada, w jaki sposób zmienić siebie, swoje nawyki mentalne, emocjonalne, bronić własnych praw w różnych sytuacjach i stworzyć realistyczny obraz samego siebie. Pokazuje, czym różni się asertywność od zachowania agresywnego i uległego oraz wykazuje powiązania asertywności z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie. Jakie okoliczności wpływają na nasze określone postawy i dlaczego niektórym tak trudno jest być sobą. Uczy też pracy z umysłem, tworzenia proasertywnych programów, mówienia słowa „nie”, asertywnego przyjmowania ocen, reakcji na agresję, gniew i w jaki sposób wyrażać pozytywne uczucia, ale też swojego niezadowolenia i gniewu. Asertywność, bowiem nie polega na bycie potulnym i układnym, lecz ważne, by w relacjach międzyludzkich działać zgodnie z własnym interesem oraz stanowczo bronić siebie i swoich praw. Dzięki wskazówkom i poradom w książce pani Marii Król – Fijewska poznamy zasady asertywnego postępowania, co pomoże nam żyć w zgodzie z samym sobą i zachowywać się tak, by nie krzywdzić siebie i innych swoimi wyborami oraz postawą.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Booklika

Link do opinii

Bardzo łatwo jest z reguły ocenić zachowanie społeczeństwa, które zostało z czasem podzielone na grupy i można, przy tym uważnie zaobserwować jak sobie oni radzą w trudnych, a nawet dla nich samych nieprzewidywalnych sytuacjach, gdy pojawia się widoczny na zewnątrz problem dotyczący wypowiadania się, wyrażania zdania na ogół bądź też lęku.

Znajdujący się w tychże grupach społecznych przedstawiciele najwyższych rang dobrze zarabiających finansowo oraz ci, którzy muszą martwić się o lepszy byt wiedzą, jak wygląda prawdziwy obraz lęku, stanowiący z czasem zagrożenie zdrowotne, gdyż to od niego wiele zależy, powinni zwrócić uwagę na to, czy ma on sens w dobie niekoniecznych i niepotrzebnych współczesnych problemów.

Cenię sobie u nowo poznanej autorki Pani Marii Król-Fijewskiej, której twórczości nie miałam możliwości do tej pory poznać, gdyż opisuje ona w książce zagadnienia, które wyjątkowo mnie interesują. W szczególności podejmuje nie zawsze do zaakceptowania przez społeczeństwo tematykę, która to odsłania mocniejsze barwy życia związane z charakterem człowieka i w jaki sposób on myśli, zachowuje się dotyczących sytuacji lękowych.

Książka ta składa się z 16 wykładów opracowanych w interesujący sposób, a przede wszystkim z zastosowaniem języka zrozumiałego, zamieszczone zostały w nich trafnie dobrane przykłady na to, że nie można wyprzeć się lęku, który nam wiernie na każdym właściwie kroku towarzyszy, a my chętnie wypieramy jego nieobecność w momencie, gdy ta obecność lęku istnieje.

Czy można na ogół żyć bez lęku w otaczającej nas obecnej rzeczywistości pełnej nie zawsze, że są do przyjęcia nowych i wyznaczonych zadań, ale wyzwań, które to dają wiele do przemyślenia w powierzonych misjach mogących przynieść zamiast radości wiele niepotrzebnych szkód prowadzących do niepotrzebnych sytuacji związanymi poniekąd z ludzkimi tragediami?

Każdy z nas potrzebuje, konkretnej podpowiedzi jak ma się zachować w sytuacji, kiedy chce poczuć się lepiej, podnieść swoją wartość, wyrazić siebie, bo to pozwoli nam lepiej spojrzeć na siebie i nie czuć się gorszym od nikogo.

Elementami dodatkowymi w tej książce są zamieszczona czytelna czcionka oraz konstruktywnie zbudowana do całości mapa asertywności podsumowująca nasze zachowanie.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii

Maria Król-Fijewska jest psychologiem klinicznym, terapeutą i superwizorem terapii. To autorka polskiej wersji treningu asertywności i ekspertka w zakresie psychologicznej pracy nad zmianą zachowań. Jako jedna z pierwszych zaczęła wprowadzać do terapii pojęcie asertywności i uczyć jej podczas treningów i terapii. "Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś" to kolejne wydanie książki. Poprzednia została wydana 30 lat temu.
"Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś" to szesnaście krótkich wykładów dotyczących wszystkich aspektów asertywności.  Z książki dowiemy się przede wszystkim czym jest asertywność, co przeszkadza w asertywnym zachowaniu, jak wprowadzać asertywność małymi krokami w życie codzienne nie naruszając granic drugiej osoby oraz jak żyć w zgodzie z samym sobą, bronić swojego zdania i godności bez agresji i lęku. W książce jest również miejsce na  osobiste podsumowanie autorki jak zmieniło się jej spostrzeżenie odnośnie asertywności. Ta pozycja to zbiór wiedzy teoretycznej , jednak jej ostatnia część to mapa asertywności - dzięki niej, szczerze odpowiadając na pytania możemy uświadomić sobie w jakich obszarach nasze działanie jest asertywne, a gdzie musimy popracować nad zmianą.
Pozycja Marii Król-Fijewskiej choć napisana przez specjalistę jest bardzo przystępna w odbiorze. Rozdziały są krótkie, rzeczowe, z konkretnymi przykładami odpowiedzi. Książkę czyta się szybko, z przyjemnością. Poradniki maja to do siebie, że czytając powoli zaczynają mnie nużyć, temat staje się co raz mniej interesujący, a czytanie przeciąga się w nieskończoność. Z tym było zupełnie inaczej. Zaciekawił mnie od początku do końca. Nie było nadmiaru definicji i ciągłego powielania tych samych treści. Zagadnienia były opisane ciekawie, prostym językiem.
Zagadnieniem, któremu jest poświęcona książka jest asertywność. Powszechnie asertywność jest uważana za umiejętność mówienia "nie" jednak jest to zagadnienie dużo bardziej złożone. Poradnik jest zbiorem wykładów dotyczących różnych aspektów asertywności. Po przeczytaniu go nie staniemy się nagle asertywni, jednak pomaga uświadomić sobie w których sytuacjach mamy problem z asertywnością. Pokazuje jak małymi krokami zmieniać nie tylko działanie, ale przede wszystkim myślenie. 
Każdy z nas chce się czuć dobrze sam ze sobą, być w porządku wobec siebie i wobec innych. Poradnik Marii Król-Fijewskiej to odpowiednia pozycja gdy chcemy zmienić swoje działania na bardziej asertywne. Książka pomaga przede wszystkim zmienić nasz tok myślenia, uświadomić sobie rzeczy z których nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy. "Łagodnie, stanowczo, bez lęku .Dziś" to dobry początek by stać się dla siebie łagodnym oraz stanowczo i bez lęku umieć odmawiać i bronić swojego zdania, poglądów i godności. To poradnik idealny dla każdego kto chce poprawić komunikację w rodzinie, w pracy czy w życiu towarzyskim.

Link do opinii
Avatar użytkownika - elarusiecka
elarusiecka
Przeczytane:2023-06-12, Ocena: 5, Przeczytałem,

Umiecie powiedzieć "nie"? Grzecznie, ale stanowczo odmówić? Przyjąć krytykę, wyrazić własne zdanie?
Wszystko to przychodzi łatwiej, kiedy jesteśmy asertywni, o tym opowiedziała nam:
Majka Król-Fijewska w swojej książce "Stanowczo, łagodnie, bez lęku, dziś".


Co jest najczęstszym powodem, że robimy coś, na co nie mieliśmy ochoty? – nie umiemy powiedzieć NIE. Co się wtedy dzieje? Zwykle złościmy się, obwiniamy innych, czujemy się skrzywdzeni, sfrustrowani i wtedy wystarczy ta przysłowiowa iskra, która spowoduje wielki wybuch i takim to sposobem narobimy sobie wrogów.

„nie potrafię niczego zrobić do końca, zawsze muszę coś spieszyć”
My sami nieświadomie poprzez negatywne myśli, obniżamy poczucia własnej wartości. Powinniśmy wprowadzić zmianę w nawykach myślowych, uwolnić się od złych bodźców. Skupić się na myślach i zdaniach, które zakorzenią w naszej świadomości same pozytywne hasła „chcę, mogę, potrafię” i tych kilka słów może pomóc w uruchomieniu asertywnych zachowań.

Majka Król-Fijewska w bardzo prosty i zrozumiały sposób przekazuje nam swoją wiedzę. Po przeczytaniu tej książki nie od razu staniemy się asertywni. Z asertywnością jest jak z jazdą na rowerze, aby zachować równowagę, musisz się poruszać. To, co nagromadziliśmy przez lata, sposób myślenia, postępowania i mówienia, musi zostać zmienione, a każda zmiana potrzebuje systematyczności i czasu.

Poradnik nie jest zbyt obszerny, posiada tylko 150 stron, podzielony na rozdziały, które są podane w formie ciekawych wykładów, a jest ich tylko szesnaście. Z których dowiemy się np., że z asertywnością jest jak z dominem, zachowanie jednej osoby może wpłynąć na innych, gdyż asertywność jest zaraźliwa.

"Stanowczo, łagodnie, bez lęku, dziś" to jak drogowskaz, mapa, która nam wskaże, jak, gdzie i kiedy i dlaczego, a reszta zależy już od nas. Dobrze jest mieć świadomość tego, co się koło nas dzieje, co jest przyczyną a co skutkiem. Nikt nie jest doskonały, warto wyrabiać w sobie dobre nawyki, które ułatwią nam życie. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - elazychlinska
elazychlinska
Przeczytane:2023-06-03, Ocena: 4, Przeczytałam,

Jestem pewna, że przynajmniej połowa z nas ma kłopoty z asertywną postawą i poprowadzeniem rozmowy tak, obie strony nie czuły się w żaden sposób pokrzywdzone. Przyznam się, że moja postawa zdecydowanie odbiegała od tej prawidłowo asertywnej. Zazwyczaj jest tak, że odmawiam, to w taki sposób, że mam pewność, że już więcej o nic nie zostanę zapytana. Albo po prostu w momencie mojej odmowy znajomość się kończy. Zdawałam sobie sprawę, że to nie jest dobre zachowanie, dlatego z chęcią sięgnęłam po tę pozycję, choć poradniki zazwyczaj nie leżą w kręgu moich czytelniczych zainteresowań.

Asertywność to oczywiście nie tylko umiejętność odmawiania. To przede wszystkim stanowcza postawa, która pozwala czuć się rozmówcom komfortowo, bez lęku, agresji czy poczucia braku własnej wartości.

To objętościowo niewielka książeczka, ale za to bogata w treść przefiltrowaną tak, by dotykać sedna problemu od razu, bez zbędnego „lania wody”. Szczególnie spodobało mi się to, że każdy problem ujęty jest w formie osobnego wykładu z podpunktami, co sprawia, że wszystko jest przejrzyste i daje możliwość szybkiego odnalezienia fragmentu, jeśli potrzebne będzie odświeżenie lub utrwalenie zagadnienia.

Bardzo pomocne okazały się przykłady rozmów w różnych wariantach oraz ich modyfikacje, by uzmysłowić czytelnikowi, w jaki sposób można daną sytuację zamienić na postawę asertywną.

Oczywiście to nie jest tak, że po przeczytaniu tego poradnika mamy gotowy przepis na to, jak być asertywnym i w końcu czuć się komfortowo w wymagających dla nas sytuacjach. Autorka wielokrotnie zaznacza w treści, że osiągnięcie celu to długa droga, pełna ćwiczeń nad sobą. Najważniejszy, by zacząć i uświadomić sobie, gdzie leżą nasze granice, jak je przekraczać (lub tego nie robić!).

Dla mnie ta pozycja jest niezwykle ważna i jestem pewna, że nie odłożę jej szybko na półkę. Zamierzam przeczytać wykłady autorki wielokrotnie, by utrwalić sobie zdobytą wiedzę i przede wszystkim mieć wsparcie w ćwiczeniach, jak naprawić własne błędy w kontaktach z innymi.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Bookolika.

Link do opinii
Avatar użytkownika - JolAga
JolAga
Przeczytane:2023-06-04,

Niedawno do moich rąk trafiła książka Marii Król-Fijewskiej pt. „Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś”. To niewielkich rozmiarów poradnik, którego tekst opiera się na wykładach, jakie autorka prowadziła w trakcie jednych z pierwszych w Polsce treningów asertywności. Psycholożka w kolejnych rozdziałach zwraca między innymi uwagę na fakt, jak dużą rolę w życiu każdego człowieka odgrywa monolog wewnętrzny.

„Treści monologu wewnętrznego mogą dodawać człowiekowi mocy, sprzyjać rozwojowi i realizowaniu siebie, mogą też odbierać siły, hamować rozwój i blokować zachowania asertywne.”

Na przywołanych przykładach pokazuje jak antyasertywne zdania monologu wewnętrznego zamieniać na wypowiedzi asertywne. Uczy mówienia „nie”, obrony swoich praw poza sferą osobistą, podpowiada w jaki sposób asertywnie reagować na krytykę, atak, oceny, wyrażać uczucia pozytywne, gniew, własne przekonania. W poradniku znajdziemy też rozdziały poświęcone inicjowaniu kontaktów towarzyskich, przeciwstawianiu się presji grupy czy asertywności w kontakcie z samym sobą.

W zakończeniu pani Maria Król-Fijewska dzieli się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami na temat zmian w rozumieniu, funkcjonowaniu asertywności, jakie zaszły od czasu opracowania pierwszej wersji tej książki. Po trzydziestu latach od tamtego wydarzenia doszła do wniosku, że w asertywności „kluczową rolę odgrywa wewnętrzna postawa, definiowana chęcią wyrażania siebie i jednocześnie uszanowania godności drugiej osoby”. Mimo iż dostrzega również negatywne konsekwencje nadużywania tej umiejętności, uważa, że warto umieć w swoim życiu postępować w sposób asertywny. A ponieważ asertywność nie jest wrodzona, więc możemy się jej nauczyć w każdym wieku. Całość zamyka „Mapa asertywności”, dzięki której możemy dowiedzieć się, w jakich sytuacjach potrafimy korzystać z asertywnej postawy, a w jakich nie umiemy zachowywać się w sposób asertywny. Ta część -moim zdaniem-jest szczególnie przydatna.

Całość napisana została prostym językiem, pozbawionym fachowej terminologii. Ze względu na niewielka objętość brak tu zbędnych dygresji. To niewątpliwe zalety tej pozycji.

Z asertywnością miałam już do czynienia. Uczestniczyłam w treningach doskonalących posługiwanie się tą umiejętnością, trochę poczytałam na ten temat. Mimo to cieszę się, że miałam możliwość przeczytania książki pt. „Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś”. Pomogła mi ona zajrzeć w siebie i zastanowić się, czy nadal potrafię być asertywna w kontakcie z innymi i samym sobą. Przypomniała o pewnych ważnych prawdach. Ot, chociażby o tym, jak istotne jest stanowienie i obrona własnych praw.

„jeżeli człowiek, kontaktując się z innymi, nie zdecyduje się na samodzielne określenie swoich praw, inni- z konieczności-określą jego rolę za niego. A wówczas przestanie on być sobą.”

Albo o tym, że asertywność jest mocno powiązana z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie. Jakie to ważne w dzisiejszych czasach! Oczywiście, sama lektura książki nie sprawi, że od razu będziemy umieli reagować asertywnie w każdej sytuacji. Dopiero stopniowe wprowadzanie w życie wskazówek autorki, uczenie się w różnych sytuacjach określonego sposobu przeżywania i reagowania pomoże nam opanować tę umiejętność i posługiwać się nią zależnie od naszej woli.  A tym, którym pojęcie asertywności nie jest obce, lektura tej książki może się okazać doskonałą okazją do autorefleksji. Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po ten poradnik. Mimo niewielkiej objętości warto!

Link do opinii

Tym razem w moje ręce wpadło zupełnie coś innego, niż do tej pory czytałam - poradnik. Lecz to nie taki sobie zwykły poradnik, ale ta książka jest o tym, jak nauczyć się asertywności. W tym momencie mojego życia, ta lektura to strzał niemal w dziesiątkę. 
"Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś" to krótka, ale jednocześnie treściwa książka zawierająca dużo porad i przykładów, jak odnaleźć się w życiu i nie dać się ponieść nerwom, jak nie zwariować po prostu.
Maria Król-Fijewska jakby rozkłada na czynniki pierwsze problem asertywności i w sposób zwięzły i dość prosty przedstawia ten temat. Dodatkowo pokazuje przykłady dobrego i złego zachowania. 
Sama miałam z tym jakiś czas sporo problemów, dawałam się wykorzystywać w pracy, lecz przypadkiem po rozmowie, o dziwo z kontrolerem, nauczyłam się jak grzecznie a jednocześnie powiedzieć NIE. Dlatego myślę, że taka książka jest znakomitym poradnikiem nie tylko dla osób nieśmiałych, nieasertywnych, ale dla wszystkich, bo można przeanalizować swoje postępowanie i myślenie.


"Każdy ma prawo do zachowań asertywnych, ale ma też prawo działać nieasertywnie."
Autorka przyznaje, że tak książka powstała trzydzieści lat temu, a teraz wydano ją ponownie po aktualizacji. Być może niektóre przykłady nie są już tak aktualne, ale bardzo łatwo można je dostosować do własnego otoczenia, tak żeby były bardziej realne. Dzięki asertywności można żyć normalnie, po swojemu, nie bać się wypowiadać swojego zdania, nawet gdy jest inne niż osób dyskutujących z nami. Książka pomaga nauczyć się odmawiania bez wywoływania przy okazji konfliktu, jak złościć się i nie ranić jednocześnie bliskich nam osób, jak nie dać się poniżać, jak bronić swoich interesów i nie dać się wykorzystywać. Jednocześnie autorka pokazuje nam, jak trudno jest nam przyjmować... pochwały.


"Asertywność powiązana jest głęboko z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie."

"Przyjmowanie pochwał również stanowi dla wielu osób trudność - wbrew pozorom, wcale nie mniejszą niż przyjmowanie ocen krytycznych.
Osoby chwalone używają wyszukanych sposobów, aby nie dopuścić do przyjęcia pochwały."
Okazuje się, że asertywność to nie tylko sztuka odmowy, powiedzenia stanowczo - NIE, to o wiele więcej. Sztuką jest tak odmawiać, żeby nie ranić innych a jednocześnie bronić swojej decyzji. Nie zawsze znamy swoje potrzeby, a nawet jeśli tak, to często ulegamy wpływom innych osób lub nie przyznajemy się do swoich racji. A później jest już tylko gorzej. Dzięki tej książce można być bliżej siebie, nauczyć się rozumieć swoich reakcji.
Na końcu książki jest cos w rodzaju testu, mapa asertywności, dzięki której możemy znaleźć te sytuacje, w których czujemy bezradność, lęk, których staramy się unikać lub pogarszają nasz nastrój. Bardzo ciekawe doświadczenie. To jakby analiza samego siebie.
Polecam każdemu, myślę, że ja będę zaglądała do tej książki co jakiś czas, potrafi postawić nieśmiałka i zrezygnowanego człowieka do pionu.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Bookolika 

Link do opinii
Avatar użytkownika - sztukaczytania
sztukaczytania
Przeczytane:2023-06-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

Jak wyrażać swoje opinie i przekonania w zgodzie ze sobą i poszanowaniu innych? Jak dbać o swoją godność nie naruszając praw drugiego człowieka?

Poradnik zawiera 16 wykładów i mapę asertywności (testy). Zagadnienia zostały ujęte w przystępny sposób na 140 stronach. Autorka rozpoczyna od wyjaśnienia terminu ,,asertywność" i naszej tendencji do przeprowadzania wewnętrznego monologu w sposób utrudniający nam na bycie w pełni sobą. Następnie Maria Król-Fijewska zaznajamia czytelnika z takimi zagadnieniami jak: kwestia skutecznego mówienia ,,nie", obrona swoich praw poza sferą osobistą, podejmowanie inicjatywy w kontaktach towarzyskich, konstruktywne przyjmowanie ocen, wyrażanie uczuć, gniewu, własnych opinii, sposoby reagowania na krytykę i ataki oraz inne tematy.

Ta książka to kwintesencja wiedzy, świetnych przykładów oraz treningu asertywności. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak inni mogą negatywnie wpływać na nasze emocje, właśnie dlatego, że nie potrafimy się obronić i jasno sformułować, zakomunikować swoich potrzeb czy poglądów. A takie sytuacje, ten dysonans w wyrażaniu emocji, w dłuższe perspektywie powodują, że nieustannie zaprzątamy sobie myśli sprawami niewyjaśnionymi lub pozostającymi w sprzeczności z nami, naszymi potrzebami i pragnieniami. Odbiera to siłę, energię i może prowadzić nawet do chorób psychosomatycznych. Dzieje się tak wtedy, kiedy mamy do czynienia z nieprzepracowanymi emocjami, kiedy byliśmy tłamszeni lub postawieni w sytuacji ofiary. Dlatego tak istotne jest, aby żyć w zgodzie ze sobą przy jednoczesnym poszanowaniu innych ludzi.

Poradnik napisany jest w przystępny i ciekawy sposób. Nie znajdziemy tu nużącego naukowego bełkotu, za to przydatne merytoryczne treści, które pomagają w zadbaniu o siebie i własne dobro. Bo nawet jeśli coś czasami wydaje nam się oczywiste, to jednak bez odpowiedniego przygotowania i przećwiczenia trudno nam to zastosować na co dzień, szczególnie w stresujących sytuacjach. ,,Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś" daje mocne podstawy do wypracowania w sobie postaw asertywnych, oraz zweryfikowania, co faktycznie sprawia nam najwięcej trudności w relacjach międzyludzkich i nad czym szczególnie warto popracować. To jest ogromny plus tej publikacji, bo czytelnik nie otrzymuje tylko wiedzy teoretycznej, ale praktyczne przygotowanie do wyrażania siebie.

Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego. To jedna z nielicznych książek, która każdemu i na każdym etapie życia może przynieść wiele dobrego. Mamy tylko jedno życie, dlatego bardzo istotne jest, aby przeżyć je z godnością i w pełnej zgodzie ze sobą.

Link do FB:
https://www.facebook.com/aniasztukaczytania/
Zapraszam:)

Link do opinii

"Stanowczo łagodnie bez lęku. Dziś" autorstwa Marii Król-Fijewskiej, to dobry poradnik dotyczący asertywności. Znalazłam tutaj 16 wykładów, pokazujących jak żyć zgodnie z własnym ja nie raniąc przy tym innych. Dzięki tej książce poznałam mnóstwo ciekawostek.
Czy zawsze potraficie mówić "NIE", gdy faktycznie tak czujecie? Czy odpuszczacie i robicie, tak jak inni tego od was oczekują? Czy potraficie bez złości odpowiadać, gdy was krytykują? Czy w każdej sytuacji potraficie wyrazić własne zdanie, czy raczej przytakujecie innym?
Ten poradnik nauczy was, jak radzić sobie w każdej sytuacji. Jak być sobą i żyć bez lęku.
Autorka na przykładach pokazuje nam jak skutecznie odpowiadać: asertywnie, ulegle i wrogo -- agresywnie.
Każdego dnia prowadzimy ze sobą wewnętrzny monolog. Czy wtedy jesteśmy dla siebie asertywni, czy raczej największymi wrogami? Czy potrafimy docenić swoją pracę? Czy raczej ciągle jesteśmy z siebie niezadowoleni?
Ten poradnik powinien znaleźć się w każdym domu i być przez domowników codziennie używany.
Będę do niego codziennie zaglądała, ponieważ nie zawsze jestem asertywna.
Na końcu książki znalazłam mapę asertywności, która pomaga sprawdzić, w jakich sytuacjach korzystamy z prawa do asertywnego zachowania, a w jakich jesteśmy ulegli.
Podoba mi się również okładka książki.

Czy wiedzieliście, że z asertywnością się nie urodziliśmy? Musimy jej się nauczyć.

A co to takiego ta asertywność?

Asertywność - posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nie naruszających praw i psychicznego terytorium innych osób, oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych.
Jeżeli chcecie nauczyć się asertywności, to koniecznie sięgnijcie po poradnik Marii Król-Fijewskiej "Stanowczo łagodnie bez lęku. Dziś".
Polecam.

Link do opinii

Ksiazka a raczej poradnik asertywnosci. Autorka z punktu widzenia psychologa a taki jest jej zawod daje rady i przyklady jak byc asertywnym. Jak nauczyc sie konstruktywnego mowienia nie , odmawiania jesli cos nam nie pasuje i tego jak stanowczo utrzymac swoje zdanie nawet gdy inni go nie akceptuja. Autorka porusza temat,ktory jest bardzo wazny dla kazdego w kazdym wieku. Szczerze przyznaje,ze pozycja jest warta przeczytania dla kogos kto nigdy wczesniej nie zetknal sie z tym tematem. Obnizylam ocene bo juz czytalam sporo poradnikow tego typu i ten mnie nie zachwycil az tak jak bym tego chciala.

Link do opinii
Inne książki autora
Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Maria Król-Fijewska0
Okładka ksiązki - Stanowczo, łagodnie, bez lęku

Nawet w bardzo trudnych sytuacjach można obronić własną godność i prawa osobiste, nie naruszając godności i praw drugiego człowieka. Książka Marii Król-Fijewskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy