Strach

Data wydania: 2017-11-10
Tytuł oryginału: Strach
Język oryginału: słowacki
Tłumaczenie: Joanna Betlej

Mistyczny thriller przesiąknięty strachem.

Po rozpadzie kilkuletniego związku Jożo Karsky powraca do rodzinnego Rużomberka. Tam czeka na niego puste mieszkanie rodziców, najmroźniejsza od kilku dziesięcioleci zima i podnóże góry skrywającej mroczną tajemnicę.

Wkrótce w sąsiedztwie zaczynają znikać dzieci.

Strach sięga do korzeni ludzkich lęków, diagnozując jednocześnie choroby współczesnego społeczeństwa.

Kup książkę Strach

Opinie o książce - Strach

Karika bywał na mojej liście do czytania, wypadał z niej, znów się pojawiał. Postanowiłam wreszcie sprawdzić, jak to z tym „Strachem” jest, czy tylko ma wielkie oczy, czy też straszy naprawdę. Mówiąc krótko – pierwsza połowa jest nudna, druga jest doskonała i można się przestraszyć (tzn. ja się bałam, bardzo nawet!).

Mówiąc nieco dłużej – nie wiem, jak ocenić tę książkę. Jest przegadana, za dużo tam opisów picia herbaty i chodzenia do sklepu, skróciłabym ją drastycznie i byłby horror doskonały. Duży plus za wspomnienie o wypadku Diatłowa – dzięki temu postanowiłam zgłębić temat 😉

Druga połowa wg mnie jest znakomita, tzn. straszy, intryguje i zaciekawia. Kupiłam tę historię, wciągnęła mnie i sprawiła, że bałam się spać…

Czuję, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z Autorem, sprawdzę, czy w innych powieściach też akcja tak długo się rozkręca 😉

Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-04-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Pierwsze spotkanie z piórem Pana Józefa Kariki uważam za bardzo udane. Zupełnie nie spodziewałam się aż tak depresyjnej historii.

Wszechobecny mrok

Pierwsze, co rzuca się w oczy podczas czytania książki to klimat. Wszechobecny mróz, który odcina małe miasteczko od świata i otaczający ją ciemny las. Z każdą kolejną stroną autor wprowadza czytelnika w ten pełen mroku i tajemnicy świat. Karty historii odkrywa stopniowo, budując napięcie i ciekawość. To wydarzyło się w tej wiosce przed laty pozostawiło ślad we wszystkich. Ślad, którego nie da się zapomnieć. Klimat i budowa napięcia odgrywają w książce największą rolę. Aż momentami słychać skrzypiący śnieg pod butami i wszechobecną beznadzieję. W pewnym momencie pojawia się pytanie, co jest w tej książce prawdą, a co sennym koszmarem?

Bohaterowie

Na uwagę zasługuje także kreacja bohaterów i ich stopniowa przemiana. Doskonale widać jak depresja i melancholia zaczyna ich pochłaniać. Przeszłość, od której starali się uwolnić, w końcu staje z nimi twarzą w twarz. Główny bohater z każdą kolejną stroną popada w coraz większy obłęd, powodując w czytelniku dwojakie odczucia. Po pierwsze jest to irytacja, ale także współczucie i lęk. Bo gdy zbierzemy wszystkie elementy, które autor stopniowo dozował to, choć skąpy, pojawia się obraz człowieka pustego i wyniszonego wewnętrznie, pełnego nieukojonego żalu. Co cóż może niszczyć bardziej niż wieloletnie wyrzuty sumienia i odrzucenie?

"Strach" nie ma czytelnika straszyć szybką, napawającą lękiem akcją i upchanymi jumscarami. Karika "umie w grozę". Buduje powolną, lakoniczną akcję, która ciągnie się jak mgła i stopniowo otacza czytelnika. Czasem wrzuca smaczki, potęgując lęk. Dziecięce paznokcie, zęby, palce, pieczołowicie ustawione na drodze bohaterów i tajemnicze eksponaty pojawiające się w najmniej spodziewanych momentach. Czy one są prawdziwe? A może prowadzi czytelnika już szalony, umęczony umysł, dla którego nie ma żadnych reguł.

Podsumowanie

"Strach" autorstwa Józefa Kariki jest książką bardzo dobrą, która wciągnęła mnie w ten mroczny, słowacki świat. Książka nie straszy i nie posiada nowatorskiego wątku paranormalnego, a często sama śmieje się z nawiązań do prozy Kinga. Karika jednak stworzył zamknięty mały świat, otoczony gęstym lasem z niemą górą, która jest światkiem wszystkiego. Oprócz Rużomberka nie ma nic. To słowackie miasteczko jest swoistym centrum wszechświata. Zakończenie, choć przez wielu krytykowane, mnie usatysfakcjonowało i pozwoliło kilku elementom wskoczyć na swoje miejsce. Stanowiło swoistą kropkę nad i. Mnie autor całkowicie uwiódł słowem i kreacją świata.

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-09-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Jozef Karika jest mistrzem w kreowaniu klimatu strachu. Trzyma w napięciu. Jożo wraca do rodzinnego domu, nadchodzi mroźna zima jak kiedyś przed laty ...i znów dzieją się dziwne rzeczy, znikają dzieci...zupełnie jak kiedyś jego siostra Alica...to coś znów wróciło...

Szczelina
Jozef Karika0
Okładka ksiązki - Szczelina

Trybecz, pasmo górskie na Słowacji. Od dziesięcioleci krążą o nim legendy z powodu tajemniczych zaginięć. Niektóre ofiary zostały znalezione...

Wiatr (audiobook)
Jozef Karika0
Okładka ksiązki - Wiatr (audiobook)

Jozef Karika, słowacki mistrz grozy, nie zwalnia tempa, wręcz przeciwnie. Zabiera nas w szaleńczą jazdę. I to do Polski! Nie możecie tego przegapić! Nudny...

Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska