Strażnik kłamstw

Błyskotliwa opowieść o miłości, niebezpieczeństwie, odwadze i zdradzie pióra autorki międzynarodowego bestsellera ,,Ocalone".

,,Ekscytująca lektura. Cudowna". Lesley Pearce

Rok 1953, południe Francji. Kruchy pokój między Zachodem a Związkiem Radzieckim wisi na włosku, pewną rodzinę zaś podzieliły tajemnice i przeciwne poglądy.

Eloise Caussade jest młodą odważną Francuzką, wychowaną w gospodarstwie zajmującym się hodowlą byki pod Arles w Camargue. Idealizuje starszego brata André, a kiedy ten opuszcza rodzinny dom, by zostać agentem CIA i w ten sposób mieć swój udział w obronie Francji, Eloise podąża za nim. Chłonie wolność w Paryżu, jej świat ożywa.

Wszystko się zmienia, kiedy André zostaje ranny w rezultacie poczynań Eloise. Niezdolny do pracy, wraca do rodzinnego domu, a Eloise, dręczona poczuciem winy i odpowiedzialności za jego kalectwo, rusza na poszukiwanie osoby, która próbowała go zabić. Nieustępliwie ściga człowieka, który zdradził jej brata i ojczyznę, równocześnie ucząc się patrzeć inaczej na bliskich sobie ludzi i samą siebie. Nie wie, komu może zaufać. Kto pracuje dla wywiadu, kto nie? I po której stronie opowiada się jej rodzina?

,,Elektryzująca intryga... Szybkie tempo, złowieszcze podteksty". The Times

,,Absolutnie porywająca". Elle

,,Doskonała lektura eskapistyczna". Marie Claire

Informacje dodatkowe o Strażnik kłamstw:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2023-04-12
Tytuł oryginału: The Guardian of Lies

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Strażnik kłamstw

Strażnik kłamstw - opinie o książce

„Strażnik kłamstw”  - powieść, błyskotliwie łącząca tajemnicę i napięcie szpiegowskiego thrillera z psychologicznie zróżnicowanym wnikliwym studium charakterów.  Lektura przypomina rozgrywkę szachów, niby przewidujesz posunięcie przeciwnika, a on zaskakuje zupełnie innym.  Nic nie jest tu takie, jakie się wydaje. Kto jest wrogiem, kto przyjacielem? Kto zdradził, a kogo próbuje się niezasłużenie oskarżyć?  Książka od początku daje więcej pytań niż odpowiedzi. Te ostatnie znajdą się dopiero w zaskakującym finale.

Eloise Caussade jest młodą odważną  i  nieco naiwną Francuzką, której wydaje się, że może zostać szpiegiem. Dziewczyna wychowana w gospodarstwie zajmującym się hodowlą byków pod Arles, pragnie jak jej starszy brat, zostać agentką CIA. Wszystko się zmienia, kiedy André zostaje ranny w rezultacie  wypadku do którego doprowadziła Eloise.  Od tej pory będziemy świadkami brutalnej  rozgrywki radzieckiej MGB i CIA, w które nasza bohaterka zostaję wciągnięta. Zdrada i podstęp –diabelskie sztuki, które są kluczowe dla szpiegowskiego rzemiosła niestety nie są najmocniejszą stroną  naszej bohaterki.  O takich dziewczynach mawia się, że mają „więcej szczęścia niż rozumu” i chyba ono oraz tupet pozwoliły Eloise wyjść cało z opresji. Podobało mi się tempo akcji. Początkowo obawiałam się, że książka mnie nie porwie, ale stopniowo z rozdziału na rozdział była ciekawsza. Interesująca jest także przemiana Eloise. Ostatecznie to ona, nie brat, stanie w centrum wydarzeń.

Język powieści charakteryzuje oszczędność i prostota i być może właśnie dzięki temu autorce udaje się tak doskonale oddać atmosferę chłodu i wrogości w relacjach międzyludzkich. I czy to fakt, czy literacka fikcja, literatura szpiegowska nadal fascynuje i nieustannie stawia pytania, czy niektóre, nawet te najobrzydliwsze czyny, mogą zostać uzasadnione. Na tym chyba opiera się jej fenomen, w który powieść Kate Furnivall świetnie się wpisuje.

Na osobną uwagę zasługuje też kwestia tłumaczenia i redakcji powieści. Przyjemnie czyta się tekst bez literówek i błędów  językowych, co w dobie ilości wydawanych tekstów nie zawsze jest standardem. Tłumaczka dobrze oddaje język epoki, nie ma tu młodzieżowego slangu, a i realia Francji lat 50. XX wieku zdają się  przekonywujące.  Kobiety noszą suknie od Chanel, a amerykańscy lotnicy są szarmanccy i honorowi.

Dobre książki szpiegowskie są fabularnie  podobne do wątków, które spotkać  możemy w pozycjach z klasyki literatury grozy, kryminału i powieści przygodowych czy awanturniczych. Tym, co wyróżnia je spośród innych historii z kręgu sensacji, jest zazwyczaj uwikłanie bohaterów w misję wagi państwowej.  Autorka sprawnie połączyła te wątki. Wszystko to sprawia, że „Strażnik kłamstw” jest intrygującą lekturą.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - dlb
dlb
Przeczytane:2023-06-18,

"Kupują kontrolę kłamstwami ci ludzie, którzy kryją się w cieniach ze swoimi tajemnicami, groźbami i bronią".

Francja, rok 1953, to tu rozpoczyna się fabuła "Strażnika kłamstw" Kate Furnivall, czyli w powojennej rzeczywistości, gdzie kruchy pokój między Zachodem a Związkiem Radzieckim wisi na włosku. Gdzie nie wszyscy są zadowoleni z Amerykanów, stacjonujących i ich kraju, a CIA usiłuje powstrzymać rosyjski komunizm przed nadejściem Europy.

W tej rzeczywistości poznajemy naszych bohaterów - Eloise i jej brata Andre Caussade. Rodzeństwo pochodzi z niewielkiego miasteczka między Camargue, Serriac i Arles. Wyjeżdżają do Paryża, gdzie Andre jest tajnym agentem amerykańskiej agencji CIA, a Eloise, zafascynowana bratem i jego, jak to nazwała - patriotyczną przygodą, podejmuje pracę w agencji detektywistycznej. Pragnęła pójść w jego ślady i należeć do tych, którzy pomagają zapewnić bezpieczeństwo Francji w trudnych czasach. Andre jest dla niej wzorem i bohaterem. Gdy usiłuje mu pomóc, ulegają poważnemu wypadkowi, w wyniku którego bohater doznaje ciężkich obrażeń. Dręczona poczuciem winy, usiłuje zadośćuczynić bratu i znaleźć osobę, która usiłowała go zabić.
Eloise odebrałam bardzo pozytywnie. Gdy powróciła do swej rodzinnej miejscowości, nie była już tą samą osobą, co w Paryżu, gotową ślepo pójść za bratem na koniec świata. Zmieniła się. Im dalej dziewczyna zagłębia się w tajemnice, tym na światło dzienne wychodzą kolejne z nich, w tym występki ojca. Musi mierzyć się z faktem, że ich rodzina została okrzyknięta zdrajcami ojczyzny za sprzedanie ziemi amerykańskim siłom powietrznym. Nie wie, komu może zaufać, kto jest wrogiem. Ociera się o śmierć, ciągle musi oglądać za siebie. Wychowana w rodzinie twardych mężczyzn, nauczyła się jednak nigdy nie poddawać.
Bohaterowie Kate Furnivall uwikłani są w konflikty, zdrady i spiski. Mają swoje ciemne strony i tajemnice. Kochają, nienawidzą, popełniają błędy, upadają, by potem wstać i walczyć. Są też lojalni i skłonni do poświęceń. To wszystko sprawia, że są to postacie wyraziste i interesujące.

"Strażnik kłamstw" jest powieścią historyczno - szpiegowską, z elementami powieści obyczajowej i miłością w tle. Pokazuje, do jakich strasznych czynów popycha ludzi wojna. Do czego są zdolni, by pomóc swojemu krajowi, a także by chronić rodzinę. To opowieść o lojalności wobec najbliższych i ojczyzny. Wraz z naszą bohaterką przekonamy się, że w świecie tajnych agentów i wywiadu nic nie jest takie, jakim się wydaje. Wszystko to zasłony dymne i "tajemnice ukryte w tajemnicach".
Autorka doskonale buduje napięcie. Powieść jest emocjonująca, a za sprawą wciągającej fabuły i krótkich rozdziałów, czyta cię szybko.

"Wiecie jak to jest, kiedy najgorsze, co może się zdarzyć, w końcu się zdarza? Ulga jest potężna. Bo nie musisz dłużej znosić lęku."

Gorąco polecam!

Już dawno nie miałam okazji sięgnąć po książkę sensacyjną, a przecież kiedyś tylko takimi się zaczytywałam do późnych godzin nocnych. Tym bardziej z przyjemnością, pozwoliłam dać się wciągnąć w żywiołowy i niebezpieczny świat agentów.

Brat Eloise Caussade, by chronić Francję, współpracuje z CIA. Praca skłania go do opuszczenia domu rodzinnego, również siostra podąża za nim do Paryża. Pewnego dnia Andre potrzebuje jej pomocy i w wyniku nieprzewidzianych okoliczności zostaje ranny, za co Eloise obwinia siebie. Drążące poczucie winy skłania ją do szukania osoby, która czyha na życie brata. Tylko kto mówi prawdę, komu może zaufać? Co skrywa jej rodzina, kto próbuje ich zniszczyć? Świat tajnych wywiadowców jest wielką niewiadomą. Czy ocali brata, a zarazem siebie, bo gdy nadepnie się na odcisk niewłaściwym ludziom, to odwrotu już nie ma?

Fabuła rozgrywa się w 1955 roku we Francji. Pokój między Zachodem a Związkiem Radzieckim jest mglisty. Zimna wojna i walka o władzę na szczeblach politycznych, trwa. Związek Radziecki dąży, by przejąć nie tylko Europę Wschodnią, ale i cały świat. Rosja próbuje zdestabilizować Francję, a wywiad radziecki jest tuż obok każdego obywatela, w ich mniemaniu godnego uwagi. W tej oto scenerii politycznej rozgrywa się akcja książki, a w środku tego wszystkiego jest nieustraszona Eloise Caussade.

Kobieta próbuje znaleźć osoby, które ścigają jej brata i sama staje się ich celem. Gdy jej ojciec sprzedaje ziemię Amerykanom w celach militarnych, w ich małym mieście zaczynają się protesty. Ojciec ma swoje powody, a ona musi je odkryć, by mogła w pełni zrozumieć, jakie relacje łączą ojca z jej dwoma braćmi. Młodszy i starszy, z różnymi poglądami politycznymi i ona pomiędzy nimi. Tylko silna kobieta może sobie poradzić, a ona na taką była wychowywana od najmłodszych lat. Ludzie, którzy się zdecydowali, by rozprzestrzeniać komunizm na inne kraje, są bezwzględni. Prawda nie jest taka oczywista, a najbliżsi nie są tymi, za których się podają. Tak działają bezkompromisowi agenci, kłamstwa i tajemnice, a informacja stanowi najcenniejszą walutę.

,,Strażnik kłamstw" to sensacyjna historia, wciąga i emanuje dobrze wyszkolonymi agentami wywiadu. Pościgi, obserwacje, rozgrywki polityczne i kobieta, która musi to wszytko udźwignąć, nie ucieka, a staje do rozgrywki, by spróbować swoich sił w tej nierównej grze. Nawet najbliżsi mają tajemnice i drugą twarz, chłodną i niebezpieczną. Dobra historia, którą czyta się z dużym zaciekawieniem i zachłannie obserwuje poczynania Eloise, kibicujemy od początku jej poczynaniom. Autorka bardzo wnikliwie opisuje ulice, miasteczko, a jej pióro, malowniczo nadaje obrazom kolorytu. Może dlatego utożsamiamy się z bohaterką, która w pierwszej osobie opowiada o zaskakujących wydarzeniach. Wartka akcja, rodzinne tajemnice, przeszłość, zdrady podwójna twarz i przyjaźń, która w świecie agentów wywiadu jest abstrakcyjna i trudna.

Biała perła
Kate Furnivall0
Okładka ksiązki - Biała perła

Malaje, rok 1941. Connie Hadley, żona właściciela plantacji, jest kobietą ciepłą i namiętną, lecz nie bez skazy. Wiedzie życie dostatnie i pozornie szczęśliwe...

Rosyjska konkubina
Kate Furnivall0
Okładka ksiązki - Rosyjska konkubina

-dwie kobiety - matka i córka, uciekają z ogarniętej rewolucją Rosji do Chin -niezwykle malownicza książka, ukazująca Chiny w trudnym okresie transformacji:...