Strażnik kłamstw

„Strażnik kłamstw”  - powieść, błyskotliwie łącząca tajemnicę i napięcie szpiegowskiego thrillera z psychologicznie zróżnicowanym wnikliwym studium charakterów.  Lektura przypomina rozgrywkę szachów, niby przewidujesz posunięcie przeciwnika, a on zaskakuje zupełnie innym.  Nic nie jest tu takie, jakie się wydaje. Kto jest wrogiem, kto przyjacielem? Kto zdradził, a kogo próbuje się niezasłużenie oskarżyć?  Książka od początku daje więcej pytań niż odpowiedzi. Te ostatnie znajdą się dopiero w zaskakującym finale.

Eloise Caussade jest młodą odważną  i  nieco naiwną Francuzką, której wydaje się, że może zostać szpiegiem. Dziewczyna wychowana w gospodarstwie zajmującym się hodowlą byków pod Arles, pragnie jak jej starszy brat, zostać agentką CIA. Wszystko się zmienia, kiedy André zostaje ranny w rezultacie  wypadku do którego doprowadziła Eloise.  Od tej pory będziemy świadkami brutalnej  rozgrywki radzieckiej MGB i CIA, w które nasza bohaterka zostaję wciągnięta. Zdrada i podstęp –diabelskie sztuki, które są kluczowe dla szpiegowskiego rzemiosła niestety nie są najmocniejszą stroną  naszej bohaterki.  O takich dziewczynach mawia się, że mają „więcej szczęścia niż rozumu” i chyba ono oraz tupet pozwoliły Eloise wyjść cało z opresji. Podobało mi się tempo akcji. Początkowo obawiałam się, że książka mnie nie porwie, ale stopniowo z rozdziału na rozdział była ciekawsza. Interesująca jest także przemiana Eloise. Ostatecznie to ona, nie brat, stanie w centrum wydarzeń.

Język powieści charakteryzuje oszczędność i prostota i być może właśnie dzięki temu autorce udaje się tak doskonale oddać atmosferę chłodu i wrogości w relacjach międzyludzkich. I czy to fakt, czy literacka fikcja, literatura szpiegowska nadal fascynuje i nieustannie stawia pytania, czy niektóre, nawet te najobrzydliwsze czyny, mogą zostać uzasadnione. Na tym chyba opiera się jej fenomen, w który powieść Kate Furnivall świetnie się wpisuje.

Na osobną uwagę zasługuje też kwestia tłumaczenia i redakcji powieści. Przyjemnie czyta się tekst bez literówek i błędów  językowych, co w dobie ilości wydawanych tekstów nie zawsze jest standardem. Tłumaczka dobrze oddaje język epoki, nie ma tu młodzieżowego slangu, a i realia Francji lat 50. XX wieku zdają się  przekonywujące.  Kobiety noszą suknie od Chanel, a amerykańscy lotnicy są szarmanccy i honorowi.

Dobre książki szpiegowskie są fabularnie  podobne do wątków, które spotkać  możemy w pozycjach z klasyki literatury grozy, kryminału i powieści przygodowych czy awanturniczych. Tym, co wyróżnia je spośród innych historii z kręgu sensacji, jest zazwyczaj uwikłanie bohaterów w misję wagi państwowej.  Autorka sprawnie połączyła te wątki. Wszystko to sprawia, że „Strażnik kłamstw” jest intrygującą lekturą.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Informacje dodatkowe o Strażnik kłamstw:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2023-04-12
Tytuł oryginału: The Guardian of Lies
Dodał/a opinię: ania_gt

Tagi: Proza literacka

Zobacz opinie o książce Strażnik kłamstw

Kup książkę Strażnik kłamstw

The Russian Concubine
Kate Furnivall0
Okładka ksiązki - The Russian Concubine

The experiences of the author's mother inspired this debut novel, a somewhat improbable tale of star-crossed love in 1928 China. Valentina Ivanova and...

Zdrada
Kate Furnivall0
Okładka ksiązki - Zdrada

Odkryj niezwykłą opowieść o miłości, zagrożeniu, odwadze i zdradzie, autorki bestsellerowych powieści ,,Biała perła" oraz ,,Ocalone". Czy mógłbyś zabić...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;