Susza

Agent federalny Aaron Falk wraca do ogarniętej suszą Kiewarry na pogrzeb swojego najlepszego przyjaciela. Gdy dwadzieścia lat wcześniej Falk został oskarżony o morderstwo, to właśnie Luke zapewnił mu alibi. Po tamtych wydarzeniach, w atmosferze podejrzeń, Falk wraz z ojcem uciekł z miasteczka. Wiele lat później okazuje się, że jest ktoś, kto ma pewność, że kluczowe zeznanie było kłamstwem.

Przy wsparciu miejscowej policji Falk próbuje odkryć, co spotkało Luke'a. Kiedy pełen obaw agent rozpoczyna śledztwo, głęboko skrywane tajemnice i kłamstwa wracają ze zdwojoną siłą. Bardzo szybko przekonuje się, że małe miasteczka zawsze skrywają wielkie tajemnice...

Wielokrotnie nagradzana powieść jednej z najpoczytniejszych australijskich pisarek powraca na wielki ekran.

Informacje dodatkowe o Susza:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2021-07-28
Tytuł oryginału: The Dry

Kup książkę Susza

Susza - opinie o książce

Akcja książki rozgrywa się w słonecznej Australii, w maleńkim miasteczku Kiewarra, które zmaga się z katastrofalną suszą. Agent federalny Aaron Falk przyjeżdża do rodzinnego miasteczka na pogrzeb najlepszego przyjaciela Luke'a i jego rodziny. Dwadzieścia lat wcześniej gdy Falk został oskarżony o zamordowanie koleżanki Ellie, to właśnie Luke zapewnił mu alibi. Po tych wydarzeniach Falk i jego ojciec, w atmosferze podejrzeń uciekli z Kiewiarry. Przez te wszystkie lata Aaron utrzymywał z Lukiem tylko sporadyczny kontakt. Wiedział, że przyjaciel odziedziczył farmę po rodzicach, ożenił się i założył rodzinę. Teraz Luke nie żyje. Policja uznała, że mężczyzna zastrzelił swoją żonę i synka, a na koniec popełnił samobójstwo. Rodzice Luke'a nie mogą w to uwierzyć i pogodzić się z tym co zrobił ich syn. Dlatego proszą Falka aby spróbował dowiedzieć się co tak naprawdę się stało. Aaron, dość niechętnie, ale zgadza się i wraz z miejscowym policjantem rozpoczyna nieoficjalne śledztwo. Szybko przekonuje się, że pamięć o wydarzeniach sprzed lat jest nadal żywa w miasteczku. Część mieszkańców wprost okazuje mu niechęć i wrogość, bez wątpienia nie jest mile widziany w Kiewarze.  Wszystkie głęboko skrywane tajemnice i kłamstwa wracają do Falka ze zdwojoną siłą. Czy Aaronowi uda się wyjaśnić co tak naprawdę wydarzyło się u Luke'a i jego rodziny? I czy w końcu po wielu latach dowie się kto stoi za śmiercią jego koleżanki Ellie? "Susza" to całkiem udany kryminał, w którym mroczne, niewyjaśnione tajemnice sprzed lat splatają się z teraźniejszością. Książkę czyta się bardzo dobrze, jest ciekawa, wciągająca. Miasteczko i jego mieszkańcy skrywają i strzegą wielu tajemnic. Autorka to podsuwa jakieś rozwiązania, to znowu myli tropy, a czytelnik z każdym rozdziałem jest coraz ciekawszy prawdy. I muszę przyznać, że o ile w przypadku śmierci Ellie udało mi się dobrze wytypować kto jest za to odpowiedzialny, to już w przypadku Luke'a autorce udało się mnie zaskoczyć. Dlatego uważam, że zakończenie , jak i cała książka, bardzo udane i polecam.

"Susza", jest jedna z tych moich książek, które kupione lub otrzymane w prezencie, przeleżały na półce jakiś czas. Gdyby nie chęć przeczytania debiutu, to z pewnością by jeszcze na półce "chcę przeczytać" trochę była. Może mam zbyt dużo książek nieprzeczytanych i postanowiłam wplatać między nowości z biblioteki i Legimi te swoje, zalegające na półce, gdyż są równie wartościowe i ciekawe.

Kiewara, to małe miasteczko w australijskim buszu, w którym panuje wielka susza, gdyż nie spadł tu deszcz niemal od dwóch lat, po dwudziestoletniej nieobecności pojawia się tu agent federalny Aaron Falk. Powodem dla którego tu przyjechał jest pogrzeb jego przyjaciela z dzieciństwa Luke'a i jego bliskich. Falk nie początkowo nie miał zamiaru przyjeżdżać do swojej rodzinnej miejscowości, gdyż nie ma z nią wielu dobrych wspomnień, lecz dostał wiadomość, która zmobilizowała go do pojawienia się.
Dwadzieścia lat wcześniej Aaron został oskarżony o morderstwo przyjaciółki ze swojej paczki Ellie, tylko dlatego, ze miała kartkę z jego nazwiskiem. W tamtym czasie, aby pomóc koledze Luke zapewnił Falkowi alibi, przyznając, że w czasie morderstwa dziewczyny byli razem. Mieszkańcy Kiewarry mimo tego, że nie skazano go, sami wydali wyrok i Falk z ojcem wyjechali do Melbourne zamykając za sobą życie jakie dotąd prowadzili na farmie. Teraz, po tylu latach nieobecności do Aarona Falka wracają wspomnienia, niekoniecznie tylko te dobre... . Na domiar złego, niektórzy mieszkańcy miasteczka mają za złe Falkowi, że ośmielił się wrócić do Kiewarry i uprzykrzają mu pobyt, mimo to decyduje się on pozostać aby pomóc w rozwiązaniu sprawy tego zabójstwa na prośbę rodziców zabitego przyjaciela. Pomaga mu w tym młody posterunkowy Raco, który również nie bardzo wierzy w to, że winę za tę tragedię ponosi Luke.
W książce tej dwutorowo rozwiązują się dwie zagadki, jedna to utonięcie Ellie przed wieloma laty i obecna, zabójstwo Luke'a, jego żony oraz synka. Sprawy wydają się łączyć ze sobą, ale czy jest tak rzeczywiście? Czy Falkowi uda się rozwiązać obie zagadki? Mogę tylko dodać, że zakończenie jest zaskakujące...

"Suszę" uważam za jedną z lepszych książek jakie ostatnio czytałam, aż jestem sama zła na siebie, że przez kilka lat przeleżała na półce nieczytana.
Pani Harper zaserwowała czytelnikom kawał dobrego, klimatycznego rzec można kryminału, który wyróżnia się na tle innych powieści tego gatunku swoją innością, nie tylko jeśli chodzi o miejsce akcji. Nie jest to może pierwsza z powieści utrzymana w takiej tonacji, ale z pewnością zasługuje na uwagę, tym bardziej, że jest to debiut.
Oczywiście, każdy z Was może mieć inne zdanie na ten temat, dlatego też zachęcam Was do czytania.
POLECAM!!!

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-08-29,

Po dwudziestu latach, do ogarniętej suszą Kiewarry powraca Aaron Falk. Gdyby nie pogrzeb Luke'a i jego rodziny zapewne noga Aarona nie stanęłaby już na tej ziemi. To właśnie jemu przed dwudziestoma laty Aaron zapewnił alibi, gdy ten został oskarżony o morderstwo.
Aaron z pomocą miejscowej policji próbuje odkryć co spotkało Luke'a. Wraz z rozpoczęciem śledztwa powracają mroczne tajemnice sprzed lat...

"Susza" to jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałam. Jane Harper zaserwowała mi kawał dobrego kryminału, który na tle innych książek z tego gatunku wyróżnia się swoją niebanalnością.
W powieści teraźniejszość przeplata się z przeszłością, powoli dowiadujemy się co tak naprawdę wydarzyło się przed dwudziestoma laty. Ogromną zaletą powieści jest klimat, autorka świetnie oddała nastroje panujące w małym miasteczku ogarniętym suszą. Gęsta i mroczna atmosfera podsycana śmiercią mieszkańców, niewyjaśnione morderstwo sprzed lat oraz powrót osoby podejrzanej o tę zbrodnię sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Ja wręcz nie mogłam się ode niej oderwać. Polecam!

Czytaliście? A może macie w planach?

„Susza” to debiut Jane Harper, który doczekał się ponownego wydania, a także zekranizowania.

Autorka ma świetny styl pisania i sprawia, że książka potrafi pochłonąć czytelnika bez końca. Posługuje się ona plastycznym językiem, który potrafi oddziaływać na wyobraźnię i przenosi nas do australijskiego miasteczka Kiewarra. Kompletnie nie da się wyczuć, że jest do debiut. Autorka ma lekki styl, a to sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Fabuła thrilleru została przemyślana i dopracowana co do najmniejszego szczegółu. Akcja nie pędzi jak szalona, ale kompletnie mi to nie przeszkadzało. W połączeniu z niesamowitymi zwrotami akacji i wspomnieniami głównego bohatera tworzą specyficzny i wyrazisty klimat. Przeszłość rzutuje na teraźniejszość, a każdy element układanki jest niezwykle istotny tworząc całą spójną całość.

Bohaterowie mają świetnie skonstruowane charaktery - złożone, realistyczne, ale nie przesadzone. Autorce udało się także bardzo dobrze uchwycić zbiorowe emocje wszystkich mieszkańców miasteczka co jest niezwykle trudne, nawet dla autora z długim stażem.

Od „Suszy” otrzymałam wszystko czego oczekują od thrillerów. Fabuła wciąga do tego stopnia, że książka stała się dla mnie nieodkładalna. Trzyma w napięciu do samego końca, a jej zakończenie jest nieprzewidywalne. Polecam!

Małe miasteczko, zamknięta społeczność, wszyscy wszystkich znają, każdy ma coś do ukrycia. Jest klimatycznie i duszno (nie tylko z powodu suszy). Polecam, udany debiut!
,, - Zrozum, rola policjanta w małej społeczności nigdy nie jest łatwa - zdawał się tłumaczyć. - Pod wieloma względami jest się na straconej pozycji. W grę wchodzą różne układy, zbyt wielu ludzi wie zbyt wiele o sobie nawzajem" - fragment książki. Na lekturę debiutanckiej powieści australijskiej pisarki Jane Harper zacierałam ręce już od grudnia ubiegłego roku, kiedy pojawiły się pierwsze przedpremierowe recenzje. ,,Susza" to powieść kryminalna z bardzo mocno zarysowanym wątkiem obyczajowo-społecznym, skupiającym się na mentalności mieszkańców małej społeczności, w której dochodzi do wielokrotnego morderstwa. Wyjątkowo przypadła mi do gustu lokalizacja powieści, ponieważ nieczęsto mam okazję czytać książki, których akcja toczy się w Australii. Prażące słońce nad Kiewarrą, wszechobecna - nie tylko tytułowa - susza, wyzierająca z każdego zakamarka miasteczka duchota były wręcz namacalnie odczuwalne podczas przewracania kolejnych kart tego kryminału. Sam wątek kryminalny jest dość dobrze skonstruowany, a rozwiązujący sprawę śmierci przyjaciela i jego rodziny agent federalny Aaron Falk z powodzeniem może dołączyć do plejady literackich śledczych. Tym bardziej, że dochodząc do prawdy poruszamy się razem z Falkiem nie tylko w czasie teraźniejszym, ale poznajemy również tragiczne zdarzenia z przeszłości, które odcisnęły piętno na całym jego życiu i wydają się być powiązane z bieżącymi wypadkami. Akcja powieści toczy się swoim, dość powolnym tempem, co może niektórym czytelnikom nieco przeszkadzać, jednak według mnie to rozłożone w czasie budowanie napięcia doskonale współgra z realiami życia w małej miejscowości, zwłaszcza tej uzależnionej od kaprysów pogody, co z kolei przekłada się na tryb życia mieszkańców. W przeciwieństwie do dużej metropolii, niewielka, wręcz wiejska społeczność rządzi się swoimi, utartymi przez lata prawami, pełnymi układów i niepisanych zasad. Jedną z nich jest trzymanie języka za zębami w sprawach dotyczących lokalnych osobistości, jak również ostracyzm wobec tych, którzy wydają się zagrożeniem dla ustalonego ładu i porządku, nawet jeśli ten stan rzeczy nie znajduje potwierdzenia w faktach. Ofiarą takiego społecznego wyklęcia jest właśnie Aaron Falk, dlatego też nieoficjalnie prowadzone przez niego śledztwo przeradza się w osobistą walkę o sprawiedliwość i oczyszczenie się z zarzutów sprzed lat. Myślę, że ,,Susza" to udany debiut i dobrze byłoby przeczytać jeszcze o perypetiach Falka, tym razem może już w Melbourne, z którym związany jest na co dzień.
"...rola policjanta w małej społeczności nigdy nie jest łatwa... w grę wchodzą różne układy, zbyt wielu ludzi wie zbyt wiele o sobie nawzajem." Chętnie wciągnęłam się w rozwiązywanie zajmującej i intrygującej zagadki kryminalnej osadzonej w sekretach przeszłości, przywołanych wspomnieniach sprzed dwudziestu lat, niepokojących, drażniących, niedających spokoju, obarczonych wyrzutami sumienia. Intensywne zapatrzenie w to, co kiedyś nie zostało ujawnione, a spętane zmową milczenia, naznaczone zgubą i śmiercią. Kiewarra, wymierające australijskie rolnicze miasteczko, dotknięte niebywałą suszą, żarem spływającym z nieba, ziemią proszącą o kroplę zbawiennej wody. I jego mieszkańcy, przygnębieni katastrofalnymi skutkami klęski żywiołowej, martwiący się o przyszłość, rozdrażnieni, zrezygnowani, pogrążeni w dusznej atmosferze. Wielu farmerów nie wytrzymuje nieustannego wypatrywania zbawiennego deszczu, pozbawieni nadziei, doprowadzeni do bankructwa, całkowicie poddają się, opuszczają nieprzyjazne ziemie, a niektórzy popełniają samobójstwo. Czy i taki właśnie los spotkał rodzinę Luke'a Handlera? Trzy postrzelone ciała zostają odnalezione na farmie Hadlerów, ojca, matki i ich sześcioletniego syna, tragedię przeżyła jedynie trzynastomiesięczna córeczka. Podczas oficjalnego dochodzenia uznano, że mężczyzna zabił bliskich, a potem popełnił samobójstwo. Jednak coś w tej sprawie wydaje się dziwnego, osobliwego, intuicyjnie sprzeciwiającego się przedstawionej przez policję wersji zdarzeń. Ojciec domniemanego zabójcy, za pomocą bardzo tajemniczego listu, ściąga do miasteczka przyjaciela Luke'a z dziecięcych lat. Aaron Falk, agent federalnej policji z Melbourne, pracujący w wywiadzie finansowym, przyjeżdża na pogrzeb zamordowanej rodziny, jednak czyni to niechętnie, gdyż wiele złego i krzywdzącego kojarzy mu się z Kiewarrą i jej mieszkańcami. Autorka umiejętnie usidla głównego bohatera na miejscu, podrzuca zagadkowe tropy i niejasne wskazówki, które skłaniają go do podjęcia nieoficjalnego śledztwa, wraz z ambitnym policjantem Gregiem Raco. Jednak jak dotrzeć do prawdy, kiedy samemu jest się oskarżanym o zabójstwo? Skrywana głęboko prawda stopniowo wyłania się z wyschniętego koryta rzeki, ogołoconych z roślin pól uprawnych, opuszczonych gospodarstw i domostw, niedofinansowanej lokalnej szkoły. Towarzyszą jej niezapomniane przez lata zadry, uzasadnione żale, niewybaczone czyny, przykre słowa, przemożna chęć rozliczenia, odwetu i zemsty. Wszystko spowite gorączką powietrza, ludzkich temperamentów i mało wiarygodnych alibi. Co tak naprawdę wydarzyło się na farmie Hadlerów? Kto jeszcze okazał się ofiarą tajemnic, kłamstw i strachu Kiewarry? Kryminał przykuwa uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, trzyma w napięciu nie tylko interesującą fabułą, ale również wspaniale oddaną rzeczywistością ponurego miasteczka dotkniętego suszą. Ciekawie odsłania naturę człowieka, barwnie portretuje lokalną społeczność, wiele się w nim dzieje, dlatego z łatwością angażuje w detektywistyczną grę, odkrywa kolejne zatrważające fakty, aby na koniec zaoferować zaskakującą i przekonującą interpretację tragicznych zdarzeń. bookendorfina.pl
Agent federalny Aaron Falk po latach przyjeżdża do miasteczka, w którym się urodził, aby uczestniczyć w pogrzebie przyjaciela z dzieciństwa i jego najbliższych. Przed dwudziestu laty opuścił to miejsce ścigany nieprzychylnymi spojrzeniami miejscowych, podejrzewany o zamordowanie swojej przyjaciółki. Tylko alibi udzielone przez Luke'a zapobiegło formalnemu oskarżeniu Falka. Dzisiaj to Luke jest posądzony o odebranie życia żonie, synkowi i samemu sobie. Pierwotnie oporny Falk decyduje, że zbada tę sprawę na własną rękę i odkryje prawdę. Przekona się, że największe tajemnice skrywają małe miasteczka. Susza Jane Harper jest jedną z tych powieści, w których tajemnice towarzyszą czytelnikowi na każdym etapie lektury. Główny bohater zmaga się z nimi od dwudziestu lat. Właśnie wtedy został oskarżony o morderstwo swojej przyjaciółki. Zagadka jej śmierci nigdy nie została wyjaśniona. Aaron także skrywa swoje tajemnice, ponieważ dobrze wie, że jego alibi podane w tamtym momencie było wymysłem dwóch przestraszonych nastolatków. Teraz musi rozwiązać zagadkę związaną ze śmiercią przyjaciela i jego bliskich. Czy rzeczywiście był to samobójczy akt desperacji powodowany wyniszczającą suszą? A może morderca chciał, by tak uznano? W powieści teraźniejszość przeplata się z przeszłością, liczne retrospekcje stopniowo ukazują, co naprawdę wydarzyło się przed dwudziestu laty, jakie emocje towarzyszyły bohaterom tamtych wydarzeń. Krok po kroku czytelnik odkrywa, co zaszło. Równocześnie Aaron wraz z miejscowym stróżem prawa usiłuje rozwiązać zagadkę śmierci przyjaciela. Niekwestionowaną zaletą powieści Jane Harper jest jej klimat. Autorka świetnie oddała nastroje panujące w małym miasteczku, ogarniętym wyniszczającą suszą. Gęsta atmosfera, podsycona tragiczną śmiercią mieszkańców, zagadką zbrodni przed lat i nagłym powrotem człowieka, który stał się głównym podejrzanym o jej dokonanie, sprawia, że powieść czyta się z zapartym tchem. Już dawno nie czytałam tak dobrze skonstruowanej, realistycznej i klimatycznej historii kryminalnej, dlatego polecam Waszej uwadze Suszę.
W Kiewarrze, małej miejscowości w Australii od dłuższego czasu panuje susza. Utrzymujący się z rolnictwa mieszkańcy popadają w coraz bardziej skrajne stany emocjonalne. Roślinność usycha, zwierzęta zdychają, wysycha rzeka. Ludzie pomagają sobie jak mogą. Do czasu, kiedy oczy wszystkich zwracają się w stronę gospodarstwa Luke'a Haldera. Na jego farmie znaleziono ciało jego żony i kilkuletniego synka. Morderca oszczędził jedynie maleńką Charlotte. Kilkaset metrów dalej policjanci znajdują samego Luke'a z...odstrzeloną głową. Sprawa jest ewidentna. Samobójstwo. Do czasu, kiedy do miasta na pogrzeb nie wraca Aaron Falk. Ludzie coraz głośniej mówią o tragedii sprzed lat. Wtedy zginęła młoda dziewczyna, przyjaciółka Luke'a i Aarona. Czy te sprawy są w jakiś sposób powiązane? I dlaczego Luke miałby zabić tylko jedno ze swoich dzieci? Debiutancka powieść Jane Harper, uhonorowana literacką nagrodą stanu Wiktoria. Robi furorę na całym świecie. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta. To bardzo dobrze napisany kryminał, który czyta się niemal jednym tchem. Osadzenie akcji w bardzo dla nas egzotycznej Australii dodaje "Suszy" tajemniczości. Książka pozwala w jednej chwili przenieść się do świata,o którym prawie nic nie wiemy. W "Suszy" nie ma oczywistości. Żaden bohater nie jest do końca zły, albo dobry, nawet najważniejsza postać, Falk. W pewnym momencie zaczęłam się poważnie zastanawiać, czy to nie on...Luke też nie jest kryształowy. "Susza" to ten rodzaj kryminału, który naprawdę lubię. Czytelnik ma tu bowiem realne szanse na odkrycie sprawcy (co wcale nie oznacza, że jest on taki oczywisty). Bohaterów, a co za tym idzie ewentualnych podejrzanych nie ma zbyt wielu, wszystkich jednak łączy pewna intryga. Sprawa śmierci nastoletniej Ellie, Dramaturgi dodaje paraliżująca życie miejscowości susza. Jane Harper napisała kryminał, który czyta się z przyjemnością. Wciąga, skłania do własnego śledztwa i zostaje z czytelnikiem na dłużej. Mam ogromną nadzieję na kontynuację. Lucyna Tomoń/ http://today-ornever.blogspot.com/2017/02/susza-jane-harper.html
Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2017-01-09,

Przeszłość to zbiór mniejszych i większych tajemnic, jedne z nich mają ogromne znaczenie, inne upływ czasu skazuje na zapomnienie. Niektóre stają się zadrą w sercu i umyśle człowieka, wciąż przypominając o swoim istnieniu i tym co w sobie skrywają, od tego już krok do poczucia winy i oraz działań w imię spłaty długu wdzięczności. Jednak czasem sekret okazuje się mieć całkiem inne oblicze niż przypuszczało się, a przeszłość odsłania nieznaną do tej pory prawdę.

Kiewara nie różni się zbytnio od innych farmerskich miasteczek i gdyby nie pogrzeb dawnego przyjaciela Aron Falk sam z siebie nie zjawiłby się w tym miejscu. Nawet więcej trzymałby się od niego jak najdalej się da, ale z racji obowiązku i więzów przyjaźni poświęca się i na kilkanaście godzin wraca tam gdzie prawie nikt nie chce go widzieć. Minęło sporo czasu, może uda mu się jakoś przetrwać tę smutną ceremonię jako jeden z wielu żałobników, bez wzbudzenia swoją osobą czyjegokolwiek zainteresowania. Nie tak łatwo jednak jest ukryć swoją obecność, szczególnie jeżeli komuś zależy na spotkaniu, mógłby zapomnieć o tym co go przywiodło z powrotem do Kiewary, ale powstrzymują go słowa nieżyjącego Luke`a Hadlera, który kiedyś skłamał by chronić go. Podejrzenia i tak pozostały piętnując młodszego i starszego Falka. W takich okolicznościach wydaje się absurdalną prośba by Aron przyjrzał się bliżej śmierci Hadlerów. Nie ma w niej nic niezwykłego, nie licząc okrucieństwa i rozpaczy, będących ich efektem. Miejscowi policjanci zrobili swoje, zabezpieczyli ślady, sprawdzili motyw i nie odkryli nic co wzbudziłoby wątpliwości. Aron nie podejrzewa ich o złą wolę lub brak umiejętności śledczych, lecz obiecał sprawdzić miejsce gdzie Luke wraz z rodziną pożegnał się z życiem. Wszystko pasuje do siebie, chociaż nie jest to zbyt miłe dla tych, którzy znali ofiary. Już kiedyś Kiewara była świadkiem podobnego wydarzenia, wówczas rzucono oskarżenia, skutki do tej pory są odczuwane. Coś jednak nie pasuje nie tylko Falkowi, lecz czy to nie poczucie winy? Jakiś ślad niepewności kładzie się cieniem na prywatnym śledztwie, zresztą i szeryf też nie do końca jest przekonany, że jednoznaczne dowody takimi są. Co wydarzyło się w domu pośród spalonych słońcem pastwisk? Czy motyw zbrodni rzeczywiście jest taki jak wszyscy sądzą?

Małe miasteczko, środek upalnego lata, ludzie naznaczeni największą suszą od lat i zbrodnia, która wywołałaby wstrząs wszędzie i zawsze. Jakby tego było mało ktoś, kto jest uważany za wyrzutka, przyjeżdża na pogrzeb, a miejscowi nie zapomnieli wydarzeń sprzed lat. Emocje wprost kipią we wszystkich, szczególnie gdy zaczynają padać pytania, niewygodne dla wielu. W takim klimacie wystarczy iskra by zapłonął ogień, czy strawi on niewinnych czy też oczyści atmosferę? Na pozór to co najważniejsze czyli zbrodnia już jest podane na samym początku, a kolejne rozdziały to dochodzenie. Ale przecież toczy się ono gdzieś z daleka od wielkomiejskiego gwaru, w miejscu gdzie obcy od razu jest identyfikowany, a swojacy nie rozwiązują problemów między sobą mordując się nawzajem. Pozostaje jeszcze tajemnica sprzed lat, więc może ona odegra rolę główną? Jane Harper umieściła akcję swojej książki w punkcie mało kojarzącym się z kryminalnym motywem, lecz szybko okazuje się, że to jedynie pozory. Spalony słońcem krajobraz kryje w sobie nie jeden sekret, a ostatnie wydarzenia raczej nie do końca są takie jak wydawało się na pierwszy rzut oka. Główny bohater odkrywa to czego inni nie dostrzegli, równocześnie prowadzi prywatne dochodzenie w imię przyjaźni oraz przeszłości, która w tym miejscu wciąż jest aktualna. Co faktycznie wydarzyło się w Kiewarze i czy w ogóle jakiekolwiek wątpliwości powinni zaistnieć co do okoliczności śmierci Luke`a? Przecież wszystko wydaje się jasne, a samozwańczy śledczy jest ostatnią osobą jakiej ktokolwiek z miejscowych cokolwiek wartościowego powie. "Susza" to kryminał zawierający w sobie niejedną zagadkę i wiele sprzecznych uczuć, z jednym i drugim usiłuje radzić sobie główny bohater, uwikłany w coś co kiedyś napiętnowało go i jak się okazuje wciąż tkwi w nim jak cierń, zresztą nie tylko w nim. Nastrój wraz z kolejnymi rozdziałami coraz bardziej gęstnieje, kolejne odsłaniane sekrety nie studzą emocji, wprost przeciwnie, jeszcze bardziej podsycają tlący się wciąż płomień wzajemnych podejrzeń, oskarżeń i poczucia winy. Jane Harper na finał pozostawiła jeszcze jedną tajemnicę, która niegdyś stanęła pomiędzy przyjaciółmi oraz ojcem i synem, ale czy jej upublicznienie zwróci stracone lata i przede wszystkim ludzkie życie?

Wyśmienita. Najpierw obejrzałem film- był świetny - książka jest po prostu mega.

,,SUSZA"

Jane Harper Wydawnictwo Czarna Owca

,,Susza" Jane Harper to arcydzieło, które zostało zekranizowane. Po przeczytaniu książki zachęcam was do obejrzenia filmu, który jest dostępny w kinach od 30.07.2021r..

Aaron Falk - agent federalny i nasz główny bohater powraca w rodzinne strony. Niestety zmusza go do tego sytuacja. Przyjeżdża na pogrzeb swojego przyjaciela Luckea. Całe miasteczko jest przekonane, że zamordował swoją rodzinę i popełnił samobójstwo. Jednak jego przyjaciel w to nie wierzy. Czy Aaron odkryje prawdę i przywróci dobre imię przyjacielowi? Lucke 20 lat wcześniej uratował skórę przyjaciela. Aaron został oskarżony o morderstwo. Lucke dał mu alibi. Małe miasteczko lubi plotkować, więc nasz główny bohater razem z tatą wyjechali do innego miasta.
Czy Lucke faktycznie zamordował swoją rodzinę i popełnił samobójstwo? Co wydarzyło się 20 lat temu? Czy tamte morderstwo miało wpływ na obecną sytuację?
Można powiedzieć, że małe miasteczko skrywa wiele mrocznych tajemnic. One mną wstrząsnęły. Wami również wstrząsną. Będziecie przerażeni.
Czy rączka rączkę myje? Ktoś dostanie w łapę. Ktoś coś przemilczy. Czy to zdarzy się w małym miasteczku?
Wciągnęłam się w historię Aarona, tą sprzed 20 lat i obecną. Za wszelką cenę chciałam wyjaśnić sprawę morderstwa i samobójstwa w małym miasteczku.
To była moja pierwsza czytelnicza przygoda z piórem Jane Harper.
Powieść ,,Susza" była wielokrotnie nagradzana. Powstała w 2016 roku. Szybciutko po nią sięgnijcie. Bardzo dobry thriller. Trzyma w napięciu aż do ostatniej chwili. Australijska pisarka stworzyła dzieło, które wzbudza wiele emocji. Dużo się dzieje. Nie ma czasu na nudę. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od tej powieści, aż nie poznacie prawdy.
Idealna fabuła, bardzo dobra akcja i on agent federalny Aaron Falk.
Poznając zakończenie przeżyłam wielki szok. Do dziś nie mogę się po nim pozbierać. Zostawiam was z pytaniami: czy Aaron faktycznie był niewinny? Czy Luke dobrze zrobił dając mu alibi?
Jestem zachwycona tą pozycją, dlatego ,,Suszę" polecam fanom dobrych i niezapomnianych powieści.

#susza #janeharper #wydawnictwoczarnaowca #mommy_and_books

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2018-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Słoneczna Autralia i małe miasteczko jakich wiele skrywające swoje mniejsze i większe tajemnice. I prawda o tym,  jak  łatwo oceniać innych, jak często  bez zastanowienia  oczerniamy ludzi, którzy nawet nie mają szansy udowodnić swojej niewinności .

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Stracony
Jane Harper0
Okładka ksiązki - Stracony

Kolejny kryminał pióra Jane Harper, autorki światowych bestsellerów, takich jak Susza i Siły natury, potwierdza jej umiejętności w kreowaniu zagadek...

Siła natury
Jane Harper0
Okładka ksiązki - Siła natury

Korporacyjne wyjazdy integracyjne rzadko należą do przyjemnych rzeczy. Ten szybko zamienia się w koszmar, kiedy okazuje się, że z grupy pięciu współpracowniczek...