Świadek

Okrutna zbrodnia burzy spokój w domu wychowawczym dla dziewcząt w środkowej Szwecji. Jedna z wychowanek została brutalnie zamordowana, a jej zwłoki ułożono tak, jakby ofiara bawiła się z mordercą w chowanego. Podejrzenie pada na jej koleżankę, która tej samej nocy zniknęła z ośrodka. Lokalna policja zakłada, że sprawa sama szybko się wyjaśni, a Joona Linna, wyznaczony przez Rikskrim na obserwatora, ma związane ręce. Jednak mimo groźby wydalenia ze służby na własną rękę szuka podejrzanej. Na domiar złego na komisariat zaczyna wydzwaniać niejaka Flora Hansen, która twierdzi, że wie coś na temat morderstwa. A dokładniej, że nawiązała kontakt z duchem zamordowanej. Czy za jej telefonami stoi tylko chciwość, czy też ma naprawdę coś istotnego do powiedzenia?

Informacje dodatkowe o Świadek:

Świadek - opinie o książce

Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, 9,
Dziewczynka z domu wychowczego zostaje zamordowana i upozowana jakby do zabawy, ginie również opiejująca się dziewczętami pielęgniarka. Joona Linna, chcąc rozwiązać zagadkę, musi poznać niezwykła gromadkę dziewcząt z problemami. Thriller bardzo wciągający i mroczny. Świetnie się czyta, a zakończenie jest na prawdę zaskakujące.
Avatar użytkownika - Isgenaroth
Isgenaroth
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 6, Przeczytałem, E-book, Mam,
Tak bardzo się cieszę, że w moje ręce trafiła wreszcie książka, która tak mocno mnie wciągnęła i pochłonęła a jej bohater urzekł mnie do tego stopnia, że zacząłem się zastanawiać czy w końcu nie zdeklasuje mojego ulubionego policjanta Kurta Wallandera. ,,Świadek" autorstwa Larsa Keplera (właściwie Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril) jest trzecim tomem opowiadających o pracy charyzmatycznego, szwedzkiego policjanta, z fińskimi korzeniami, Jooony Linny. Znając poprzednie części cyklu jestem skłonny stwierdzić, że ,,Świadek" jest najlepiej napisany, najbardziej dopracowany i według mnie, całkowicie pozbawiony wpadek i wad, które udawało mi się dostrzec w ,,Hipnotyzerze" czy ,,Kontrakcie Paganiniego". To książka, dla której zarywa się noc, nie zwracając uwagi na to co dzieje się wokół i nie zważając na upływ czasu. Choć tematyka jest bardzo trudna, książkę czyta się łatwo, sprzyjają temu krótkie rozdziały. Pomyślałem sobie, że są one jak krótkie doniesienia, które zawierają w sobie wszelkie niezbędne informacje, potrzebne do odbioru i jak najlepszego przyswojenia treści. Wyobrażam sobie, że autorzy pisząc tę powieść brnęli przez zło niczym przez głębokie, coraz bardziej wciągające ich bagno i obawiając się utraty świadomości poprzez ciągłe wstrzymywanie oddechu, potrafili tylko tworzyć takie krótkie wypowiedzi. W niczym nie umniejsza to majstersztyku i mistrzowskiego stylu, w jakim została stworzona ta książka. Będąc pod wrażeniem tej mrocznej i klaustrofobicznej powieści a także pod niewątpliwym urokiem Joony Linny już szykuję się do lektury jak na razie ostatniego tomu tego cyklu, zatytułowanego ,,Piaskun". Mam nadzieję, że Joona Linna w dalszym ciągu zachowa swój niepowtarzalny charakter, a jego niekonwencjonalne metody prowadzenia śledztwa oraz jego zachowanie w dalszym ciągu będzie szokować innych bohaterów powieści jak i czytelników oddających się lekturze.
Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, najlepsze,
Teraz to już wiem napewno- mamy nowego mistrza, a dokładniej parę mistrzowską, gdyż Lars Kepler to pseudonim pod którym kryje się para znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril. Przeczytałam Hipnotyzera i pomyślałam, brawo, to jest coś, gdy skończyłam Świadka - pomyślałam kryminał doskonały. Zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem jest jeszcze mocniej, a my tylko zagryzamy palce i pytamy co dalej i kto zamordował. O boże, lektura przepleciona palpacjami serca i pytaniem - kto to zrobił? I nie domyślimy się szybko kto, oj nie. Autor wodzi nas za nos do samego końca i nigdy nie zgadniemy. Podsumowując polecam gorąco i ostrzegam - nie oderwiecie się, aż dojdziecie do ostatniej strony. Lektura doskonała.

Pod pseudonimem "Lars Kepler" kryje się para znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril. A ja uwielbiam szwedzkie i w ogóle skandynawskie kryminały. Akcja wartka i rozgrzewa czytelnika do czerwoności. Tematyka i trudna i jednocześnie bardzo ważna.  Emocje wybuchają jak gejzer a zakończenie, mimo iż troszkę zaskakujące, mnie zadowoliło. Jakże łatwo jest kogoś oskarżyć, złamać mu i tak już niełatwe życie. Co tam jedna trudna nastolatka, jeden kłopot mniej. nie mogłam oderwać się od czytania i teraz szukam kolejnej książki o Joona Linnie. Lubię bohaterów o otwartych umysłach, których konieczność doprowadzenia dochodzenia do szybkiego końca, nie ogranicza i nie bierze w karby.

Avatar użytkownika - liver_
liver_
Przeczytane:2015-06-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Łowca
Lars Kepler0
Okładka ksiązki - Łowca

Opis wydawcy. Komisarz Joona Linna przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Okazuje się jednak, że policja znów potrzebuje jego pomocy, by wyjaśnić...

Łazarz
Lars Kepler0
Okładka ksiązki - Łazarz

W apartamencie w Oslo zostaje znaleziony martwy mężczyzna. Po otwarciu zamrażarki oczom policjantów ukazuje się przerażający widok – ofiara...

Forget Me Not
Julie Soto