Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji

Mówi się, że bycie władcą Rosji to jedno z najbardziej niebezpiecznych zajęć na świecie. Otrucia, sztylety w plecy, bojarzy, służby specjalne, zawały, wylewy, choroby i pijaństwo, to tylko niektóre zagrożenia, czyhające na ludzi rządzących Rosją.

Mariusz Samp niezwykle plastycznie pokazuje jak wyglądały ostatnie chwile najsłynniejszych rosyjskich przywódców. Od Iwana Groźnego, przez Katarzynę Wielką, aż po Stalina. Od partii szachów, przez choroby weneryczne, aż po zasikane spodnie.

Historia pokazuje, że każdemu władcy zdarza się poślizgnąć na skórce od banana. A w Rosji to śmiertelnie poważna sprawa.

Mariusz Samp urodził się w 1990 roku, jest młodym, polskim historykiem specjalizującym się w historii średniowiecza i historii wojskowości.

Informacje dodatkowe o Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji:

Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji" to książka, która opowiada o ostatnich dniach wielkich władców rosyjskich.

Czyta się ją bardzo dobrze. Jest to wciągająca i fascynująca lektura. Przypomniała mi trochę rosyjskiej historii ale również wzbogaciła moją wiedzę.

Rosyjscy władcy byli bezwzględni. Musieli tacy być aby utrzymać swoją władzę. W końcu car powinien być silny i naród powinien się go bać. Prowadziło też do tego, że wielu pragnęło ich śmierci.

Przeczytamy tutaj o intrygach politycznych, działaniach władców, a także (a raczej głównie) o ich śmierci. Jak zginęli? Czy zostali zamordowani? W jakich okolicznościach?

Będzie to doskonała lektura zarówno dla tych, którzy znają rosyjską historię jak i dla tych, którzy wcześniej nie za bardzo interesowali się tą tematyką.

Autor w ciekawy sposób przedstawia wydarzenia. Muszę przyznać, że bardzo spodobała mi się ta książka. Uważam, że jest warta lektury.

Napisana jest przystępnym językiem. Przeczytamy tutaj m.in. o Iwanie Groźnym, Piotrze Wielkim, Aleksandrze I, Mikołaju II ale również o Leninie i Stalinie.

Zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - asia_czyta_ksiaz
asia_czyta_ksiaz
Przeczytane:2024-03-04, Przeczytałam,

W książce "Szach-mat. Jak umierali władcy Rosji" nie tylko dowiecie się czegoś więcej o carach i carycach ale trochę możecie zagłębić się w ich losy.

~

Rosjanie nie lubili za bardzo swoich władców i często chcieli się ich pozbyć i to czasem dość dosłownie. Książka skupia się nie tylko o ostatnich latach życia jej władców ale głównie na tym dlaczego dany władca umarł tak a nie inaczej.

~

Autor świetnie opisał sposoby śmierci tych ważnych osób. Czasami miałam wrażenie, że carowie jak i caryce specjanie postepowali w taki sposób, aby to życie się jak najszybciej skończyło. Muszę Wam zdradzić, że Polacy też znaleźli się w gronie osób, które chały zgładzić poszczególnych władców.

~

Mimo, tych strasznych mordów książka jest skarbnica wiedzy historycznej. Znajdziecie w niej naprawdę dużo fajnych ciekawostek i anegdotek. Ja czytałam ją z zapałem i zachłannością gdyż lubię książki historyczne. Autor fajnie wplótł wątki historyczne z ciekawostkami codziennymi.

~

Po przeczytaniu tej książki mogę stwierdzić, że Rosja nie miała praktycznie żadnego normalnego przywódcy. A dlaczego? A no bo każdy z tych opisanych w książce miał cechy szaleńca. Jednym takim władca, który trochę zasługuje na moje to Aleksander II. Car dla dobra narodu zniósł pańszczyznę, lecz i tego naród rosyjski nie był wstanie docenić.

~

Fajnie, że autor poświęcił też kilka stron aby opisać jak rządziły caryce w Rosji. I przyznam się, że dla mnie caryca Katarzyna to była naprawdę dość szalona kobieta. Jej władcza natura może i doprowadziła ją do tronu ale podzieliła ona losy swoich poprzedników.

~

Książka jest napisana lekko i przyjemnie. Lecz nie jest to lektura dla każdego. Na pewno odnajdzie się w niej osoba, która uwielbia ciekawostki historyczne. Fajnie się ja czyta i można dowiedzieć się czegoś więcej niż na lekcjach historii w szkole. Mi się podobała, ponieważ mogłam trochę lepiej poznać i zrozumieć kraj za naszą wschodnią granicą.

1031. Pierwszy rozbiór Polski
Mariusz Samp0
Okładka ksiązki - 1031. Pierwszy rozbiór Polski

Uczymy się w szkole, że pierwszy rozbiór Polski miał miejsce w 1772 roku. Nic bardziej mylnego. Polska niemal upadła pod ciosami agresywnych sąsiadów już...

Mazowsze 1047
Mariusz Samp0
Okładka ksiązki - Mazowsze 1047

Po panowaniu Bolesława Chrobrego, który wyniósł państwo wczesnopiastowskie do poziomu regionalnej potęgi, nadszedł kryzys. Żądni rewanżu za wcześniejsze...