Szafa

Świat niepokojącej wyobraźni Olgi Tokarczuk. Trzy mistrzowskie opowiadania, uznawane za kwintesencję krótkiej formy w twórczości noblistki.

,,Kiedy zamykają się drzwi szafy, milkną wszelkie fałszywe ideologie, pauzuje rzeczywistość. Kto zamyka się w szafie, ucieka od brutalnego życia wypranego z sensu i fantazji. Tokarczuk tropi światy nie z tego świata, ocala je w opowieściach, w których pozwala nam na chwilę zamieszkać". ,,FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG"

,,Książki Olgi Tokarczuk dowodzą, że tak zwaną rzeczywistość trzeba szturchnąć - pokazać z innej strony lub opatrzyć znakiem zapytania - żeby ujawniła nam się w całej swej złożoności". ,,SVENSKA DAGBLADET"

Informacje dodatkowe o Szafa:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-10-28

Tagi: Polska

Kup książkę Szafa

Szafa - opinie o książce

pierwsze opowiadanie krótkie, skojarzyło mi się jakoś mimowolnie z "dziewczyną z szafy", taka mała poezja, drugie próba analizy życia mieszkańców hotelu, płynne i ciekawe. Deus ex choć wiem o co w nim chodziło podobało mi się najmniej dlatego ocena dobra,
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-11-03,
Życie zamknięte w szafie,czy tak da się żyć? Ksiażka daje do myślenia nad sobą i nad życiem. Nie zamykajmy się na innych.
Maleńka książeczka a tyle w niej poezji... choć to proza. "Szafa" w magiczny sposób staje się częścią życia pewnej pary. "Było w niej dość miejsca na cały świat." "Numery" w hotelu też kryją swoje tajemnice. Dzięki Oldze Tokarczuk można poznać część ich sekretów."Zdumiewa mnie, że można być w sposób, jakby się w ogóle nie było". Podczas sprzątania pokoje same opowiadają historie hotelowych gości. Bohater opowiadania pt. "Deus ex" to Stwórca, który tworzy świat, siedząc przed ekranem i klawiaturą komputera. Gra w grę zwaną życiem. 3 opowiadania- 3 przygody z literaturą.
3 niesamowite opowiadania, które Tokarczuk przedstawiła w sposób poetycki, barwny, plastyczny. Przedmioty ożywają, a bohaterowie opowiadań inaczej odczuwają świat, głębiej. Nie jest to proza łatwa, nie możne przeczytać jej szybko pomimo krótkiej treści, trzeba ją sobie przyjemnie dawkować.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-05-10,
"Szafa" to zbiór trzech opowiadań (Szafa, Numery, Deus ex) pełnych magii. Gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją. Jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka pani Tokarczuk i muszę przyznać że z chętnie sięgnę po inne utwory jej autorstwa. Tytułowa szafa przywołuje bohaterkę opowiadania aby ta choć na chwilę usiadła w jej wnętrzu i przeniosła się do innego świata. Z kolei bohater opowiadania noszącego tytuł "Deus ex" zwany przez autorkę D.w wirtualnym świecie bawi się w pana Boga tworząc grę w której stwarza świat i decyduje o losach ludzi. Największe jednak wrażenie wywarło na mnie opowiadanie "Numery" gdzie akcja toczy się w hotelu "Capital". Odczuwa się jakby cała akcja działa się na naszych oczach. Niemalże widzi się ten bałagan pozostawiony przez Amerykańską młodzież, ten ład w pokoju Japończyków, te włosy na wannie, tę odbitą twarz z makijażu na poduszce. Czuje że jeszcze nie raz sięgnę do tej krótkiej ale niezmiernie interesującej książki.
Niewielka książeczka w niej 3 opowiadanka, a wydawało mi się, że Tokarczuk czytałam już wszystko! Jak zwykle plastyczne opisy, przy czytaniu wrażenie, że wchodzi się w inny świat jak bohaterowie szafy, którzy wchodząc do niej przenoszą się w inny wymiar i już nie chcą wracać do tego co znali do tej pory. Mnie jednak najbardziej urzekło nie tytułowe opowiadanie ale ,,numery'' historia pokojówki hotelowej i jej wnikliwe spojrzenie. Na podstawie rzeczy zostawionych w pokoju odtwarza ona ich historie to kim są i jacy są. Tokarczuk nigdy nie zawodzi!
"Szafę" czyta się fajnie i szybko, czując niedosyt, że nie jest to dłuższa lektura. Dla mnie jest szczególnie bliska, bowiem wpadła mi w ręce w szczególnie dziwnych okolicznościach, gdy bywałam w gościach u ciekawych ludzi, mających przedziwną szafę.
Avatar użytkownika - malgorzatajakubiak
malgorzatajakubiak
Przeczytane:2023-05-18, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka zawiera trzy opowiadania.Pierwszą opowieść autorka snuję o zakupie starej szafy i codzienności  ,która jednocześnie przytłacza jak i fascunyję niczym gra za oknem miejscowej orkiesty.Drugie opowiadanie przedstawia prace pokojówki autorki w hotelu Capitol ,dotyczy przemyśleń dotyczących pracy i kontaktu ze spotykanymi zagranicznymi  goścmi, każda postać coś wnosi do tej opowieści ,a jednocześnie jest żródłem głębokich przemyśleń .Jak bardzo fascynująca a jednocześnie wyczerpująca może być praca w hotelu i jakie refleksje budzi sprzątanie poszczególnych pokoi ,gdzie każdy pozostawiony szczegół dużo mówi o chwilowych lokatorach.

Oswajanie otaczającej nas rzeczywistości to niełatwa sprawa. Olga Tokarczuk bierze czytelnika za rękę i pokazuje mu magię codzienności, ukryte znaczenia.

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2018-07-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Tokrczuk nie zawodzi. Najlepsze opowiadania to "Numery" i "Szafa".

Avatar użytkownika - dallea
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dom dzienny, dom nocny
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Dom dzienny, dom nocny

Dom dzienny, dom nocny jest najambitniejszym projektem prozatorskim Olgi Tokarczuk. Ta pełna melancholijnego smutku (a miejscami i okrucieństwa) książka...

Ostatnie historie
Olga Tokarczuk0
Okładka ksiązki - Ostatnie historie

Po sześciu latach ukazuje się nowa powieść znakomitej polskiej prozaiczki Olgi Tokarczuk. Książka ta dotyka problemów dla człowieka najbardziej uniwersalnych...