Szepcząca czaszka

Tom 2 cyklu Lockwood i spółka

Pod ziemią wybudziło się coś strasznego i zwłoki trzeba ekshumować. Jak zwykle Anthony Lockwood jest pewny sukcesu i jak zwykle sprawy przybierają zły obrót: najpierw uwalnia się przerażający duch, a potem z trumny znika niebezpieczny przedmiot.

Agenci muszą odzyskać tajemniczy obiekt, zanim jego niszczycielska moc pochłonie życie kolejnej ofiary. Liczy się każda minuta, tymczasem ich znienawidzeni rywale z agencji Fittes również poszukują skradzionego przedmiotu. Jakby tego było mało, do sprawy postanawia włączyć się zamieszkująca słój szepcząca czaszka…

Informacje dodatkowe o Szepcząca czaszka:

ISBN: 9788367195027
Tytuł oryginału: The Whispering Skull
Język oryginału: język angielski
Tłumaczenie: Tina Oziewicz

Tagi: dla młodzieży fantasy ekranizacje książek seriale netflix

Kup książkę Szepcząca czaszka

Szepcząca czaszka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Po rozwiązaniu sprawy Krzyczących schodów Antony, Lucy i George udowodnili, że dla nich nie ma rzeczy niemożliwych i nie boją się nowych wyzwań. Żadne z nich nie zdaje sobie sprawy, że kolejna sprawa, której się podejmują będzie równie niebezpieczna, co Combe Carey Hall.
Młodzi agenci będą musieli rozgryźć zagadkę tajemniczego lustra, które przynosi śmierć tym, którzy w niego spojrzą.
Pierwsza część cyklu Lockwood &Co. zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Tymczasem, gdy sięgnęłam po Szepczącą czaszkę okazało się, że jest jeszcze lepsza niż Krzyczące schody. Mogłoby się zdawać, że to niemożliwe, ale taka jest prawda. Jest w niej jeszcze więcej czającego się mroku... jeszcze więcej kłębiących się emocji... tajemnic. Z przyjemnością odnotowałam, że moje ulubione trio zaczynało stawać sobie bardzo bliskie. Zaczęły się między nimi tworzyć zręby rodziny.
To wszystko sprawiło, że ciężko było mi pożegnać się ze znanymi i lubianymi bohaterami. Pociechą była zapowiedz kolejnego tomu, którego wprost nie mogę się doczekać. Tymczasem Szepczącą czaszkę polecam wszystkim wielbicielom książek młodzieżowych z elementami sci-fi oraz tym, którzy pragnęliby przeżyć przygodę życia z młodymi agentami od zjawisk paranormalnych.

Drugi tom serii parapsychologicznej Lockwood & Co już za mną. Czytało mi się świetnie, akcja gnała na łeb na szyję, a przy okazji sporo emocji generował główny wątek poszukiwania pewnego lustra. Mówiąc krótko - działo się.

Agencja Lockwooda zyskała popularność po rozwiązaniu trudnej sprawy Krzyczących Schodów (1 tom serii). Nie minęło wiele czasu, kiedy przed młodymi agentami znów pojawiła się szansa na rozwiązanie skomplikowanej zagadki. Do nastolatków zgłasza się klient, który potrzebuje pomocy przy wykopaniu szczątków niejakiego Edmunda Birskerstaffa, który zmarł nagłą śmiercią wiele lat wcześniej. Z jego osobą związany jest bardzo intrygujący i niezwykle niebezpieczny artefakt. Miało być prosto i szybko, ale jak zwykle wszystko się posypało, kiedy po wydostaniu trumny z zawartością, artefakt, będący silnym Źródłem, został skradziony. Agencja Lockwooda wyrusza na poszukiwania, jednak nie będzie to jedyna ekipa, która podejmie się odnalezienia lustra w kościanej oprawie. Pojawi się również motyw pewnego zakładu, który uczyni tę rozgrywkę jeszcze bardziej emocjonującą.

Wiadomo, że Lockwoood, George i Lucy dadzą sobie radę, co nie zmienia faktu, że czeka ich w tym tomie naprawdę sporo atrakcji. Śledztwo wymaga mnóstwa pracy i wielu nieszablonowych rozwiązań. W dodatku muszą się ścigać z ekipą Kippsa, czyli przeciwnika Lockwood i Spółka. Trójka bohaterów wplącze się w niejedną kabałę, zanim trafi na właściwy trop. Czy wszyscy przeżyją? Czy uda im się odnaleźć nawiedzone lustro, które niesie ze sobą śmierć? Czy zdołają dowiedzieć się, kto je ukradł i po co?

Akcja nie pozwala się nudzić. Bohaterowie są realistyczni i znacznie dojrzalsi, niż w pierwszym tomie, więc z wielką przyjemnością wyłapywałam żarciki w ich dyskusjach. Nie raz się uśmiechnęłam podczas lektury. Dzięki tym humorystycznym fragmentom, rozmowom czy żartom sytuacyjnym, książka bardzo zyskała na atrakcyjności, a bohaterowie dali się szybko polubić. Bardzo podobał mi się ten rodzaj humoru. A pomysł z ociekającą wprost sarkazmem czaszką w słoiku był genialny. To chyba mój ulubiony bohater :D Ciśnienie podnosi fakt, iż uwięziony w słoju duch, nierozerwalnie związany z czaszką, sporo wie o kościanym lustrze i jego twórcy. Skąd ma takie informacje? Czy podzieli się nimi z trójką agentów? I czy można zaufać szepczącej czaszce, na której George wykonuje wymyślne eksperymenty?

Po przeczytaniu drugiego tomu obejrzałam nakręcony przez Netflix serial i muszę przyznać, że mimo pewnych różnic między fabułą książkową a filmową, wyszło świetnie. Podobało mi się to, że scenarzyści położyli spory nacisk nie tylko na zjawiska paranormalne, ale także na relacje tworzące się między bohaterami. Trochę inaczej wyobrażałam sobie George'a, ale aktor, który wcielił się w tę rolę, zagrał rewelacyjnie, więc wybaczam twórcom serialu ten wybór :D

Zdecydowanie polecam całą serię i jak najszybciej zabieram się za kolejny tom!

Wrota Ptolemeusza
Jonathan Stroud0
Okładka ksiązki - Wrota Ptolemeusza

Przed dwoma tysiącami lat Bartimaeus był u szczytu potęgi - niepokonany w boju i zaprzyjaźniony z największym magiem, Ptolemeuszem. Teraz, uwięziony na...

Amulet z Samarkandy
Jonathan Stroud0
Okładka ksiązki - Amulet z Samarkandy

Kiedy Bartimaeus, dżin liczący sobie 5000 lat, zostaje przyzwany przez Nathaniela, młodego ucznia czarodzieja, spodziewa się, że będzie musiał wykonać...