Szept anioła (Tom 3). Spadkobierca

Czasem na naszej drodze stają ludzie, którzy niczym anioły pomagają nam oswoić trudną codzienność. Trzeba tylko usłyszeć ich szept, który w życiu bohaterów tej mądrej i czułej opowieści jest jak zaklęty w muszli szum wiatru...

Spokojne zazwyczaj Płotki stają się ,,polem bitwy" o latarnię. Choć sprawa wydaje się przesądzona, na horyzoncie pojawia się tajemnicza Karolina, która oferuje wójtowi pomoc swojego pracodawcy. Tymczasem wiatr zmian wieje nie tylko na klifie, ale również w życiu bohaterów. Oliwia, tęskniąc za Danielem i przygotowując się na powrót Eleonory, pisze listy, w których skrywa wszystkie swoje lęki i marzenia. Kiedy jest już na dobrej drodze, by oswoić się z sytuacją, w kamiennym domku pojawia się Norbert z rodziną... Dawid wyjeżdża na wymarzone studia, a Bogusi i Tymonowi doskwiera nie tylko cisza zaległa w ich opuszczonym przez synów domu, ale również poważne wyzwanie w postaci operacji i ewentualnej rehabilitacji kobiety. Sonia pracuje w miejscowym sklepie i opiekuje się matką, która z każdym dniem popada w coraz głębszą depresję. Dziewczyna uparcie odrzuca pomoc, nie dostrzegając, że prawdziwy przyjaciel jest bliżej, niż sądzi. Bruno przyjmuje niespodziewanych gości, Lucynka i Bogdan przechodzą pierwszy poważny kryzys w związku, a Karol Terlecki zamierza za wszelką cenę zrealizować swoje plany przebudowy miasteczka.

Czy wraz z odejściem Jakuba zgaśnie nie tylko światło latarni, ale również nadzieja na jej ocalenie? Jaką rolę odegra w życiu mieszkańców Płotek jego spadkobierca? Czy bohaterowie odnajdą w sobie siłę, by pokonać wszystkie życiowe sztormy i zrozumieć, że cisza na wzburzonym dotąd morzu ludzkich losów nie zawsze zwiastuje kolejną burzę?

Informacje dodatkowe o Szept anioła (Tom 3). Spadkobierca:

Szept anioła (Tom 3). Spadkobierca - opinie o książce

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2023-08-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

“Każdy boi się sztormu w życiu. Ale nawet jeśli nadzieja jest tylko ledwo tlącym się płomykiem, to wciąż warto wierzyć, że jeszcze rozbłyśnie całą mocą w tych ciemnościach”.

Z ogromną przyjemnością i ciekawością ponownie przeniosłam się do niewielkiej nadmorskiej miejscowości Płotki i jej mieszkańców. Trzeci, finalny tom cyklu “Szept anioła” mocno mnie poruszył. Życie się toczy, troski, zmartwienia i chwile pełne radości są jego nieodrębną częścią. Trwa zacięty spór o latarnię, gdy sprawa już być przesądzona, na horyzoncie pojawia się tajemnicza Kaja. Oliwia tęskni za Danielem, który wyruszył w rejs i ma zamiar w końcu pozamykać sprawy z przeszłości. Każdy z bohaterów zmaga się z trudną codziennością.

Nie jest to łatwa historia… Piękny, barwny, naturalny, wrażliwy styl, robi bardzo pozytywne wrażenie. Z wnikliwością i realizmem Pani Aleksandra ukazuje wewnętrzne rozterki, zmagania, porywy serca, z jakimi zmagają się na co dzień nasi bohaterowie. A ci rewelacyjnie ukazani, to zwykli ludzie, jakich spotykamy na co dzień, pełni wad i zalet, pokomplikowane, złożone osobowości. Do większości z nich poczułam sympatię.

Małomiasteczkowa, specyficzna, zamknięta społeczność, emocje się kumulują, niewypowiedziane myśli, przykryte warstwą kurzu. Letnia, gorąca atmosfera i głęboko skrywane tajemnice sprzed lat. Autorka dotyka trudnych, znaczących problemów ludzkiej egzystencji. Nieuleczalna choroba, niepełnosprawność, bolesna samotność. Poczucie niepewności, ukryte pragnienia, nurtujące wątpliwości. Gorycz, której kropla, po kropli drąży, niepokoi, nie daje spokoju. Miłość, która przychodzi niespodziewanie. Nadzieja, która tli się nieśmiało, z obawą, jakby podszyta lękiem o lepsze jutro. A obok zwyczajna ludzka życzliwość, zrozumienie, wsparcie. Całość otulona, ciepłem, czułością, melancholią, spokojem. Pięknie to wyszło!

Dająca ukojenie i wyciszenie wyraźnie odczuwalność bliskość morza, kojący szum fal, przepiękne widoki nadmorskiego krajobrazu. Czy anioły istnieją naprawdę?

Klimatyczna, bardzo życiowa, wartościowa, motywująca, niosąca nadzieję opowieść. Daje do myślenia, pozostawia po sobie ślad. I to przepiękne, dopracowane w najmniejszym detalu wydanie – niezmiennie cieszy oko. Z całego serca polecam całą serię!

Avatar użytkownika - paulinasekala
paulinasekala
Przeczytane:2023-08-08, Przeczytałam,

Yerbopoczytalni polecają:

AUTOR: ALEKSANDRA RAK
TYTUŁ: SPADKOBIERCA "CYKL SZEPT ANIOŁA"
Wydawnictwo FLOW

„Spadkobierca” to kolejna i ostatnia już część serii „Szept Anioła” o latarniku z Płotek od Aleksandry Rak i wydawnictwa Flow. Podobnie jak poprzednie części jest pełna miłości, empatii, zrozumienia i wiary...wiary w Anioły. Cała seria wywołała u mnie same pozytywne emocje. Lekka, delikatna w odbiorze. Chwilami wywołująca łzy wzruszenia.
Zaś powracamy do Płotek aby poznać dalsze losy serdecznej i opiekuńczej Oliwii, która swoją dobrocią pragnęła wszystkich uszczęśliwić. Dowiemy się również jak potoczą się losy Huberta i Soni, czy Dawid dojdzie do siebie po wypadku, który miał miejsce w poprzedniej części? Jak się mają sprawy zdrowotne Bogusi i Eleonory oraz czy Oliwia odkryje prawdę o swojej rodzinie?
W tej części mieszkańcy nadal będą dzielnie walczyć o to aby zniwelować plany inwestora, który chce utworzyć fokarium kosztem latarni. Kolejną walkę- tym razem o swoje szczęście i spokój będzie toczyć Sonia. Kto zwycięży owe walki?
„Spadkobierca” to ostatnia część serii, w której autorka rozwiązała i wyjaśniła wszelkie tajemnice i zagmatwania.
Dzięki Aleksandrze Rak na nowo rodzi się nadzieja i wiara w powracające dobro i ludzi, którzy bezinteresownie wyciągają pomocną rękę. Anioł przedstawiony przez autorkę nie ma aureoli i szaty do stóp- jest to zwykły człowiek pełen zrozumienia i dobroci. Ktoś kto potrafi słuchać i wyciągać wnioski.
Każdy powinien sięgnąć po tę historię. Jest to jedna z najczulszych książek jakie do tej pory przeczytałam. Wrażliwość, dobroć i zrozumienie- tym cechuje się ta opowieść. Autorka namawia aby dojrzeć wokół nas dobrych ludzi ale też i takich do których warto wyciągnąć pomocną dłoń.
Książka napisana niewyszukanym, prostym językiem dzięki czemu czyta się szybko i przyjemnie. Historia wciąga od pierwszej części. Wykreowani bohaterowie są realni, mogliby w rzeczywistości istnieć. Bardzo przywiązałam się do nich. Z Oliwią nawiązałam odległą nić przyjaźni. Kibicowałam jej. Wydaje się mi, że każdemu czytelnikowi przypadła ona do gustu i podzielał z nią emocje zaistniałe w danej chwili.
„Spadkobierca” podobnie jak poprzednie części jest bardzo kobiecą serią, delikatną i czułą. Jest piękna, wzruszająca, ucząca miłości i przyjaźni. Autorka potrafi zaczarować czytelnika. Chce się czytać, poznawać i ruszać w piękną podróż wraz z bohaterami.
Serdecznie polecam. Gwarantuję, że i Was książka otuli, zachwyci. Podobnie jak mnie- zahipnotyzuje i udowodni, że anioły chodzą po ziemii. Może są obok Ciebie? A może to Ty jesteś dla kogoś takim aniołem?
A Ty...wierzysz w anioły?

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-08-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Książka "Spadkobierca" jest trzecim tomem serii #szeptanioła i zarazem kontynuacją "Latarnika" oraz "Posłańca", zatem książki te należy czytać w odpowiedniej kolejności żeby zrozumieć wszelkie zależności oraz ciąg przyczynowo - skutkowych wszystkich wydarzeń. Dwie poprzednie książki tak bardzo mi się podobały, że po prostu nie mogłam się doczekać kiedy w moje ręce wpadnie kontynuacja losów bohaterów. Kiedy kurier przyniósł mi paczkę miałam jednak poważny dylemat.. z jednej strony chciałam jak najszybciej poznać dalsze losy mieszkańców Płotek, a z drugiej widziałam, że to będzie pożegnanie z moimi ukochanymi bohaterami... Już na wstępie muszę powiedzieć, że okładka książki oraz jej wnętrze są dopracowane w każdym calu i wyglądają naprawdę cudownie! Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny co sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko. Ja pochłonęłam ją w jedno popołudnie i nie odłożyłam póki nie przeczytałam ostatniego zdania. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona, przemyślana, dopracowana i równie dobrze poprowadzona. Dalej podtrzymuję, że bohaterowie są naprawdę świetnie wykreowani. To niezwykle prawdziwe postaci, które z powodzeniem moglibyśmy spotkać w rzeczywistości i z którymi śmiało moglibyśmy się utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne troski i dylematy. Historia przedstawiona jest z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą oraz lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Myślę, że w tym przypadku był to świetny zabieg, ponieważ tym sposobem każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczając tym samym wielu wrażeń i emocji! Ponownie obserwowałam zmagania bohaterów z trudami dnia codziennego, zmiany zachodzące w ich życiu i sercach, a także z przejęciem wyczekiwałam jakie decyzję podejmą w ważnych dla nich samych, ale również ich bliskich sprawach. A uwierzcie, że zawirowań w życiu mieszkańców Płotek nie brakuje! Mam wrażenie, że w tej części akcja jest najbardziej dynamiczna, naprawdę wiele się dzieje.. są momenty pełne szczęścia, ale także te pełne niepewności, smutku i nostalgii. Wszystko jest tak poprowadzone, że mogłam całkowicie skupić się na relacjach, więziach, słowach i gestach i odczuciach głównych postaci. W tej części w końcu otrzymałam odpowiedzi na wszystkie pytania i nie ukrywam, że wiele rzeczy mnie zaskoczyło i kompletnie się ich nie spodziewałam, co jest kolejnym plusem tej historii. Poraz kolejny Ola nie boi się poruszać w swojej powieści życiowych, trudnych i ponadczasowych tematów, które wywołują w Czytelniku ogrom emocji i zmuszają do głębszej refleksji nad własnym życiem. Jedno muszę Wam powiedzieć.. bardzo się zżyłam z mieszkańcami Płotek, miałam wrażenie jakbym powracała do dobrych przyjaciół sprawdzić co u nich słychać i z ciężkim sercem kończyłam czytać tą serię. Cykl "Szept Anioła" to emocjonująca, przejmująca, ciepła, uzależniająca i wartościowa opowieść pełna życiowych mądrości, doświadczeń i prawd, z którą cudownie spędziłam czas i tak jak wspominałam wcześniej ubolewam, że to już koniec! To jedna z najlepszych serii obyczajowych jakie w życiu czytałam! Polecam!

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama
Przeczytane:2023-07-30,

Jakub, dobry duch latarni, a według niektórych anioł, umarł. Mieszkańcy Płotek są przybici tym faktem. Bardzo chcą ocalić latarnię morską, ale nie jest to sprawa prosta. Tymczasem do miasteczka przyjeżdża Kaja. Tajemnicza kobieta została przysłana przez swojego szefa i ma pomóc wójtowi w uratowaniu "wieży żeglarzy".

U Oliwii panuje zamęt w sercu i w duszy. Dziewczyna jest coraz bliżej odkrycia prawdy o swoich rodzicach. Eleonorę odwiedza syn z rodziną. Bogusię być może czeka operacja. Dawid wyjeżdża na studia, Daniel wraca do domu z rejsu, a Hubert stara się być blisko Soni.

"Spadkobierca" to trzeci tom sagi "Szept anioła". Po raz ostatni spotykamy się z mieszkańcami małej nadbałtyckiej wsi Płotki.

Towarzyszymy im w chwilach radosnych i smutnych. Przekonujemy się, jak ważne w naszym życiu są relacje z innymi i szczera rozmowa. Nie warto chować głęboko sekretów. Lepiej jest znać prawdę, choćby była trudna.

"Ktoś mądry powiedział mi, że problemy to tylko mały sztorm"

Bohaterowie powieści Aleksandry Rak to ludzie mądrzy, życzliwi, ciepli. Czasem zbaczają z dobrej drogi, popełniają błędy, ale uczą się na nich i idą dalej.

"Spadkobierca" to lektura, która potrafi wzruszyć i skłonić do refleksji, ale przede wszystkim daje nadzieję na to, że życie dla każdego ma coś dobrego w zanadrzu.

"Anioły szepczą... w najczulszy i miły dla ucha sposób, tak że ciepło ich głosu rozlewa się po ciele i sprawia, że wszystko jawi się jako bardziej kolorowe. Wtedy wydaje Ci się, że świat na kilka chwil się zatrzymuje, by otulić Cię swoją miłością. Szept anioła to najpiękniejsza muzyka, dar, obok którego nie możesz przejść obojętnie. Anioły kochają za dwoje lub troje, choć wciąż się boją, że kochają za mało..."

,,Spadkobierca" to trzecia i ostatnia część cyklu ,,Szept Anioła" z morzem w tle. Całość jest niezwykle ciepła i pełna emocji. Nie brakuje tu również całej gamy nietuzinkowych bohaterów, którzy potrafią zupełnie bezinteresownie pomóc gdy najbardziej tego potrzebujemy. Jak każdy mają też swoje problemy, czy troski dnia codziennego. Popełniają błędy ale i wyciągają wnioski i starają się uczyć na nich. Pokazują nam, że warto walczyć o to, by to życie mogło być lepsze. To lektura, która zmusza do refleksji i zastanowienia, a przy tym jest bardzo prawdziwa, a tematy w niej poruszane nie są wydumane. Na światło dzienne wychodzą głęboko skrywane tajemnice, takie które nie każdy chciałby odkryć. Bohaterowie muszą również zmierzyć się z przeszłością na którą nie mieli wpływu lub taką o której nie do końca mieli świadomość. Jedno jest pewne, że nic nie dzieje się przypadkiem i wszystko jest po coś.

To co również urzeka w całym cyklu to plastyczne opisy dzięki którym możemy usłyszeć szept wiatru, szum fal czy poczuć piasek przesypujący się między palcami.

Wyjątkowo trudno pożegnać mi się z bohaterami. Zżyłam się z nimi i na pewno wrócę jeszcze nie raz do nich. Autorka przed wszystkim uświadamia, że Anioły są wszędzie. Czasem wystarczy wyciągnąć pomocną dłoń i okazać zainteresowanie drugiej osobie czy po prostu przyjąć pomoc od innych.

Zdecydowanie polecam tą cudowną serię przez którą dosłownie się przepływa, rozkoszując się każdą przeczytaną stroną.

Avatar użytkownika - kamiladebowska
kamiladebowska
Przeczytane:2024-02-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Herbaciarnia pod Jaśminem
Aleksandra Rak0
Okładka ksiązki - Herbaciarnia pod Jaśminem

Są takie chwile, kiedy tracimy nadzieję i potrzebujemy kogoś, kto zagości w naszym życiu niczym smak uzdrawiającej i aromatycznej jaśminowej herbaty. Życiowe...

Latarnik
Aleksandra Rak0
Okładka ksiązki -  Latarnik

Czasem na naszej drodze stają ludzie, którzy niczym anioły niosą nam pomoc. Trzeba tylko usłyszeć ich szept, który w życiu bohaterów tej ciepłej, uroczej...