Szkoła szpiegów

Tom 1 cyklu Szkoła szpiegów

Nazywa się Ripley, Benjamin Ripley. Ma 12 lat, i sprawi, że całe dowództwo CIA będzie wstrząśnięte i zmieszane.

Pewnego dnia spokojne życie Benjamina Ripleya nabiera szalonego rozpędu. Wszystko zaczyna się od wizyty tajemniczego mężczyzny. Benjamin - bądźmy szczerzy: nerd i kujon - niespodziewanie otrzymuje powołanie do Szkoły Szpiegów.

Tę tajną i elitarną placówkę prowadzi CIA, a uczą się w niej najzdolniejsi uczniowie - przyszli tajni agenci, gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek oraz do udziału w niebezpiecznych misjach wywiadowczych. Początkowo Ben nie może uwierzyć w swoje szczęście, wkrótce jednak okazuje się, że wplątał się w aferę szpiegowską i że może to przypłacić życiem.

,,Szkoła Szpiegów" to pierwsza z serii książek o zwariowanych przygodach młodego szpiega z przypadku oraz jego koleżanek i kolegów z Akademii Szpiegostwa. Pełna zwrotów akcji i humoru powieść przywodzi na myśl wybuchową mieszankę Jamesa Bonda, Harry'ego Pottera, Różowej Pantery i Jasia Fasoli. Nie tylko wciąga od pierwszego zdania, ale też przyprawia o ból brzucha ze śmiechu.

Wydawnictwo Agora dla Dzieci ostrzega!

Szkoła Szpiegów to realne zagrożenie, że dzieciaki porzucą swoje telefony i zajmą się czytaniem!

Kolejny tom przygód Bena pt. ,,Szkoła Szpiegów na wakacjach" ukaże się już w lipcu. Benowi nie będzie dane wypocząć po trudach nauki, bo

przyjdzie mu się zmierzyć z wrogą organizacją szpiegowską Pająk.

Informacje dodatkowe o Szkoła szpiegów:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-05-05
Tytuł oryginału: Spy school

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Szkoła szpiegów

Szkoła szpiegów - opinie o książce

„Szkoła szpiegów” Stuarta Gibbsa to jedna z najbardziej znanych i popularnych serii dla młodych ludzi. Choć w Polsce zdaje się stawiać dopiero pierwsze kroczki, nie brak jej już wiernych fanów.

Jak to w książkach dla młodzieży bywa, dużo tu schematów i uproszczeń, a większość dorosłych bohaterów zachowuje się niestosownie do swojego wieku. Wydaje się, że najbardziej dojrzałymi – często aż za bardzo, jak w przypadku Eriki – są występujące w książce dzieci.

Wnikliwy czytelnik może dostrzec wątki, które pojawiły się w innych książkach dla dzieci i młodzieży min. postać Aleksandra Hale’a jest wzorowana na pewnej postaci z serii o Harrym Potterze. Okazuje się, że odgrywa ona w tej historii bardzo podobną, reprezentacyjną rolę, nic w gruncie rzeczy sobą nie reprezentując.

Ogólnie rzecz biorąc, jak już wspomniałam wcześniej, dorośli są trochę jak dzieci; zachowują się niezrozumiale albo infantylnie, podejmują fatalne w skutkach decyzje, które mogą zagrażać życiu innych ludzi albo robą wyłącznie to, co jest dobre dla nich samych, nawet, jeśli w danej chwili udają, że chcą pomóc.

A dzieci z kolei zachowują się trochę , jak dorośli; najlepszym tego przykładem jest Erika, która ze swymi umiejętnościami, wiedzą i talentem nie tylko powinna od razu zostać przeniesiona na stanowisko dyrektora szkoły, nie tylko tej, ale i pozostałych, mieszczących się na terenie całego kraju, a za dwa trzy lata, do Białego Domu.

Główny bohater całej tej zagmatwanej historii Benjamin Ripley, kiedy w skutek niezrozumiałych dla siebie zdarzeń, zostaje przyjęty do Szkoły Szpiegów, a jego całe życie przewraca się do góry nogami.

I wiedząc z własnego doświadczenia, jak funkcjonują szkoły, mogłam tylko się domyślić, ilu absurdalnych zdarzeń będę świadkiem, muszę jednak przyznać, że autorowi udało się mnie zaskoczyć ilością absurdu, komicznych i zupełnie bezsensownych sytuacji.  Ben co i rusz wpadał w nowe tarapaty, czasem wynikające z jego braku wiedzy i umiejętności, a czasem z czystej niekompetencji.

Niekompetencja ta wynikała również ze sposobów, w jaki kadra nauczycieli, świadomie bądź nie, narażała swoich podopiecznych na różne niebezpieczeństwa min. wywołanie ataku ninja, przed którym należało się obronić, zdobycie flagi przeciwnika podczas podchodów, w czasie których uczniowie mogli się posługiwać bronią na ślepe naboje, ale niektórzy mieli własne, nabite ostrą amunicją, stwarzanie niebezpiecznych miejsc – sieci tuneli w podziemiach, gdzie „bez trudu” można zainstalować ładunek wybuchowy,  oraz skrytek, z których każda jest potencjalnie śmiertelnie niebezpieczna.

Ben, który był niezwykle utalentowanym uczniem, jeśli chodzi o matematykę, został wplątany w nie jedną, szpiegowską aferę i może ją przypłacić życiem. Ucząc się w Akademii Szpiegów nigdy do końca nie może być pewnym, kto jest jego sojusznikiem, a kto zdrajcą. Zwłaszcza w chwili, gdy zaczyna się polowanie na kreta, a potencjalni kandydaci wytypowani na to stanowisko, zmieniają się, jak w kołowrotku, wraz z bardzo szybkim rozwojem całej sytuacji. Nie tylko kret jest w szkole zagrożeniem; są nim również ludzie, którzy postanowili wykorzystać Bena do własnych celów, bez jego wiedzy i zgody.

I o ile w pierwszym tomie udało się odkryć, kto jest kretem i jakie ma plany wobec członków CIA, FBI i innych, światowych agencji szpiegowskich oraz go powstrzymać, o tyle wciąż nie wiadomo, kim są ludzie, którzy w dalszym ciągu chcą Bena Ripleya wykorzystać do własnych celów. Jak na razie udało im się wmówić całej szkole, że jako jedyny posiada wiedzę o dwóch bardzo ważnych rzeczach i tym samym naraziło go na śmiertelne niebezpieczeństwo, które ponoć nie tylko nie minęło, ale stało się nawet o wiele większe.

Benowi udało się zyskać kilkoro przyjaciół – Erikę, Chipa, Warrena, wrogów oraz powszechne uznanie, ale to jeszcze nie koniec.

Wprost przeciwnie, to dopiero początek przygody, a dalsze losy Bena i jego przyjaciół poznamy w dalszych tomach serii. Może nawet uda nam się zbliżyć do rozwiązania tej największej i najciekawszej tajemnicy.

Mimo kilku drobnych mankamentów książka skrzy się fantazją, akcją i humorem.

Dobra pozycja dla młodego czytelnika. Warto po nią sięgnąć.

Szkoła szpiegów na wakacjach
Stuart Gibbs0
Okładka ksiązki - Szkoła szpiegów na wakacjach

Nastoletni as wywiadu i jego przyjaciele ze szkoły szpiegów powracają! Benjamin Ripley inaczej wyobrażał sobie życie w szkole przyszłych agentów CIA....

Szkoła szpiegów na nartach
Stuart Gibbs0
Okładka ksiązki - Szkoła szpiegów na nartach

Najsłynniejszy nastoletni tajny agent CIA z licencją na rozśmieszanie powraca z kolejną niebezpieczną misją. Z jakiego powodu tajemniczy chiński multimiliarder...