Sztuka. Encyklopedia dla dzieci

Ta piękna książka przedstawia ewolucję największych osiągnięć w malarstwie, rzeźbie i fotografii. Śledzi rozwój malarstwa - od prehistorycznych rysunków jaskiniowych poprzez Mona Lisę aż do współczesnej sztuki ulicznej. Prezentuje słynne na całym świecie rzeźby, takie jak terakotowa armia w Chinach czy Dawid Michała Anioła. Pokazuje, jak fotografia odzwierciedla (albo deformuje) rzeczywistość. Dzięki trafnemu doborowi obiektów, ciekawym opisom i wspaniałym ilustracjom stanowi znakomite wprowadzenie dziecka w świat sztuki.

Informacje dodatkowe o Sztuka. Encyklopedia dla dzieci:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2018-09-21
Kategoria: Edukacyjne
Tytuł oryginału: Art a children's encyclopedia
Język oryginału: francuski

Kup książkę Sztuka. Encyklopedia dla dzieci

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci - opinie o książce

„Sztuka” wydana przez Arkady to wspaniała podróż w głąb fascynującego świata artystów i ich niezwykłych dzieł. Twoje dziecko otrzyma odpowiedź na każde frapujące je pytanie, np. dlaczego czasem na obrazach postaci wyglądają tak dziwacznie, od kiedy możemy mówić o malarstwie trójwymiarowym, co to wenecki kolor, co przedstawia najstarsza fotografia?

Atrakcyjne dla młodych czytelników z pewnością są wszelkie reprodukcje, ale też i ciekawostki. To nie jest monotonny wykład, tylko raczej swoista gra z odbiorcą. Susie Hodge to specjalistka od malarstwa i rzeźby, ona pierwsza rozpoczyna przygodę naszych pociech ze światem sztuki. W krótkich, rzeczowych notatkach wyjaśnia podstawowe pojęcia, a wiedzę teoretyczną łączy z  odpowiednimi przykładami (reprodukcjami).

Gdy Susie kończy podróż po rozdziałach dotyczących malarstwa i rzeźby przewodnikiem zostaje Dawid Taylor, zaprasza on dzieciaki do wędrówki przez historię fotografii, ukazując tajniki tej sztuki, przedstawiając zdjęcia, które potrafiły zmieniać bieg wypadków!

Autorzy mówią nie tylko o technikach czy terminach fachowych, ale opowiadają też o inspiracjach, roli modeli, potrzebach odbiorców, funkcjach sztuki itp. Słowem: nie tylko uczą dzieci, ale i wtajemniczają je w ten niezwykły świat, pobudzają twórczo, stymulują wyobraźnię oraz kształtują smak estetyczny. Odkrywają sekrety największych artystów, rozmaite sposoby tworzenia, a także zachęcają do własnych poszukiwań.

Przy okazji rozmowy o sztuce wyjaśniają także kwestie społeczno-historyczne (np. dlaczego mężczyźni na malowidłach egipskich mają ciemniejszą skórę), charakteryzują poszczególne kultury i epoki, nawiązują do innych dziedzin, np. do literatury. Co jakiś czas pojawiają się bowiem krótkie opowiastki literackie (w formie krótkiej przypowieści, mitów, historii biblijnej itp.). Każdy obraz, rysunek czy fotografia to również pretekst do refleksji o człowieku i czasach, w jakich żył oraz tworzył. Autorzy podkreślają, że sztuka jest nieodłączną częścią życia ludzi, od zarania dziejów do dziś.

Hodge oprowadza młodych czytelników przez wszystkie etapy rozwoju artystycznego – od rysunków prehistorycznych, przez m.in. gotyk, romantyzm, aż do sztuki współczesnej. Jest tu grupa notatek poświęcona konkretnemu artyście, inne opowiadają o kraju i wpływie sztuki na jego rozwój, niektóre zaś dotyczą np. znaczenia, jakie dane dzieło wywarło na późniejsze pokolenia.

Autorzy wymieniają największe osiągnięcia danej epoki, w serii „z bliska” Hodge przygląda się poszczególnym dziełom (np. Sztandar z Ur, Primavera, Pogrzeb w Ornans) i szczegółowo je omawia. Na konkretnych przykładach autorzy wyjaśniają jak zmieniały się techniki malarskie czy fotograficzne, jakich sztuczek używano wtedy, a jakie stosuje się teraz (np. jak uzyskiwano kolor w starożytnym Egipcie, a z czego wytwarza się barwniki dziś). Wyjaśnia znaczenie i funkcje symboli w danym okresie, wskazuje na popularne wówczas tematy czy motywy.

„Sztuka” to encyklopedia porządkująca wiedzę, ale i swego rodzaju poradnik, zwracający uwagę na najważniejsze zagadnienia przyszłych mistrzów pędzla czy obiektywu. Przede wszystkim zaś to wspaniała podróż śladami wielkich dzieł i historii skrywających się za nimi. Ta publikacja pokazuje, że od zawsze ludzie zajmują się działalnością artystyczną – wytwarzają sztukę użytkową, ale także tworzą wyłącznie dla potrzeb estetycznych. Sztuka więc to praca, rozrywka, pasja, sens i cel życia.

I choć „Sztuka” przeznaczona jest dla najmłodszych to zapewniam, że i dorośli będą zachwyceni jej lekturą! Pozycja obowiązkowa w każdym domu!

Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2022-12-04, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

To jedna z tych książek, które kupuje się dzieciom, żeby potem samemu je przeczytać. Piękna, przemyślana i starannie wydana.