Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne

Zbiór najpopularniejszych frazeologizmów języka polskiego. Z naszą bogato ilustrowaną książką poznasz ich:

znaczenie
pochodzenie
przykłady zastosowania.
Za każdym frazeologizmem kryje się jakaś historia czy ciekawostka – zabawa językiem naprawdę może być fascynująca.

Informacje dodatkowe o Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne:

Wydawnictwo: SBM
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 9-12 lat

Kup książkę Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne

Szukać dziury w całym i inne związki frazeologiczne - opinie o książce

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2024-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Język polski pełen jest frazeologizmów. Czasem jednak są one używane w zły sposób bądź też przekręcane, gdyż przekazywaniu z pokolenia na pokolenie w ustnej formie nie zawsze towarzyszy tłumaczenie ich znaczenia.

Czasem niektóre związki frazeologiczne brzmią bardzo dziwnie i przyznaję, że sama nie raz zastanawiałam się skąd akurat takie powiedzenie.

Odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania w tym zakresie zawiera prezentowana dziś książka.

Znajduje się w niej aż 46 związków frazeologicznych. Każdy z nich został dokładnie opisany i zilustrowany zabawnym rysunkiem. Jest tu znaczenie przenośne, przykłady użycia, pochodzenie i ciekawostki bądź też zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy (np. pisownię słowa "toby" w powiedzeniu "gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała", które błędnie pisane jest rozdzielnie).

Mnie szczególnie zaciekawił frazeologizm "nie zasypiać gruszek w popiele". Choć już kiedyś go słyszałam (ale przyznaję bardzo rzadko) to w formie "nie zasypywać", która jak się okazuje jest błędna. A co ma spanie do gruszek jest tutaj właśnie wyjaśnione.

Moim zdaniem to bardzo ciekawa książka. Zapewne przyda się głównie dzieciom w wieku szkolnym ale również te młodsze już zapozna z używanymi przez nas powiedzeniami, wyjaśni dziwne dla nich związki frazeologiczne i być może zainteresuje samym językiem polskim. A młodzież czy dorośli będą mogli zapoznać się z ciekawostkami bądź uzupełnić swoją wiedzę.

Całość podana jest w prostej, przystępnej formie. Książka ma twardą lakierowaną oprawę.