Ta druga ja

Madżid, głowa rodziny Nasimich, z dumą zalicza się do najbogatszych biznesme-nów w Dubaju. Nękają go jednak koszmary o martwym bracie, któremu ukradł firmę, oraz nieposłuszeństwo córki i bratanicy. Czuje, że traci nad nimi kontrolę, próbuje więc sterować życiem Dalal i Mariam, co doprowadza do wybuchowych konsekwencji.

Buntownicza Dalal, córka z drugiego, sekretnego małżeństwa, wbrew zakazowi ojca zostaje piosenkarką. Kariera, pogardzana w społeczeństwach Zatoki, upokarza Madżida, z czego Dalal doskonale zdaje sobie sprawę.

Mariam, córka jego brata, koncentruje się na nauce w college'u w Kairze i wybiera drogę, która zaprowadzi ją jak najdalej od twardej ręki stryja, ale miłość do zuchwałego kolegi ze studiów prowadzi ją na manowce...

Rozgrywająca się na tle lśniącego świata arabskiego show-biznesu "Ta druga ja" zgłębia kwestię więzów i zależności, jakie łączą skłóconą rodzinę.

Maha Gargash studiowała Waszyngtonie na kierunku radiowo-telewizyjnym oraz w Goldsmiths w Londynie. W 1985 roku podjęła współpracę z dubajską telewizją. Reżyserowała programy telewizyjne, dotyczące tradycyjnych społeczeństw arabskich, zajmowała się badaniami i scenopisarstwem. Zadebiutowała w 1999 roku powieścią "The Sand Fish: A Novel from Dubai". W Polsce w 2010 roku ukazała się jej "Arabska perła". Mieszka w Dubaju.

Informacje dodatkowe o Ta druga ja:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-07-05

Kup książkę Ta druga ja

Ta druga ja - opinie o książce

Avatar użytkownika - zielinkaa
zielinkaa
Przeczytane:2019-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

W książce zaprezentowany został obraz kobiet, które zapragnęły przeciwstawić się męskiej władzy. Dwie główne bohaterki Dalal i Mariam nie tylko chciały zmienić coś w swoim życiu, ale zabrały się za realizację swoich planów, za spełnianie marzeń. Z jednej strony można zrozumieć, że Madżid, jako mężczyzna z dumą chciał zapewnić Dalal, swojej sekretnej córce oraz bratanicy Miriam, bezpieczeństwo oraz to, co najlepsze. Z drugiej zaś nie można nikomu narzucać swojej woli, człowiek powinien kierować się własnymi ścieżkami, tylko wtedy można być tak naprawdę szczęśliwym, nawet, gdy życie rzuca kłody pod nogi.

"Ta druga ja" to bardzo dobra książka, uwielbiam ten gatunek literatury. Skusiła mnie tematyka, spodobała mi się okładka, zatrzymała mnie fabuła, język i interesująca kreacja bohaterów. Polecam!

Avatar użytkownika - zaczytanaaniaa
zaczytanaaniaa
Przeczytane:2018-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

W krajach arabskich kobiety nie mają dużych praw, tylko muszą być podporządkowane mężczyznom. W rodzinie Madżida doszło do małego zawirowania kultury, ponieważ jego córka postanawia zostać piosenkarką, a bratannica obrała sobie za życiowy cel edukację. Mężczyzna nie jest w stanie zapanować nad niewłaściwym według niego zachowaniem dziewcząt. Mimo wszystko nie poddaje się i uważa, że kobieta przez całe życie powinna być podległa mężczyźnie, zajmować się domem i wypełniać rozkazy gospodarza. Dalal i Mariam również nie poddają się w swoich poczynaniach i chcą spełnić swoje marzenia...

Kobiety od zawsze walczyły o wolność. W Ameryce czy krajach europejskich temat dyskryminacji płci żeńskiej jest historią, ale w krajach wschodnich płeć piękna nadal ma wiele ograniczeń. W kulturze arabskiej wynika to z tradycji i wiary. Autorka postanowiła w swojej książce przedstawić dwa przykłady dziewcząt, które sprzeciwiły się obyczajom i postanowiły uwolnić się spod męskiej władzy. Miriam wybrała się na studia, chciała zdobyć wykształcenie i móc pracować. Mimo, iż mentalnie czuła przywiązanie do tradycji w dużej mierze, to zachowanie rówieśników przyczyniało się do podejmowania nowych wyzwań. Dalal od samego początku kierowała się nowoczesnymi ideami i wiarę odstawiła na dalszy plan. W jej przypadku wzorem do naśladowania na początku była matka, która samotnie wychowała dziecko i nie bała się konsekwencji życia bez opiekuna.

Podobało mi się zachowanie dwóch głównych bohaterek. Dziewczęta wykazały się stanowczością, uporem w kwestii dążenia do spełniania swoich marzeń oraz rozsądkiem mimo niewielkiego życiowego doświadczenia. Madżid charakteryzował typ mężczyzny, który wie, że jego obowiązkiem jest ochrona kobiet. Na początku nie zauważyłam jego determinacji i sądziłam, ze będzie człowiekiem, który bezproblemowo pozwoli bratannicy zdobyć wykształcenie. O tym, czy w tej walce wygrały kobiety, czy jednak zaborczy gospodarz, musicie przekonać się sami.

Książkę polecam każdej osobie, która lubi powieści opowiadające o arabskiej kulturze. Poznacie tutaj życie pewnej rodziny, chęć wyzwolenia się spod skrzydeł opiekuna, a także zaborczy upór w tym, aby zawsze stawiać na swoim.

Avatar użytkownika - emiliarusinek82
emiliarusinek82