Ta kobieta. Wallis Simpson

Nazywana przez królową Elżbietę ,,tą kobietą", nie była ani ładna, ani szczególnie błyskotliwa. Oskarżana o bycie czarownicą, kobietą lekkich obyczajów, nazistowskim szpiegiem.

Ikona mody. Dwukrotna rozwódka, która, jak głosili łowcy sensacji i plotkarze, zahipnotyzowała księcia i doprowadziła do jego abdykacji.

A w książce odpowiedzi na pytania:

Komu zależało na odsunięciu Edwarda VIII od władzy? Czy Wallis rzeczywiście chciała poślubić króla czy może była jedynie pionkiem w politycznej rozgrywce? Ile pani Simpson wydawała na stroje i biżuterię?

Anne Sebba, posługując się niepublikowanymi dotąd materiałami, a nawet docierając do prywatnych notatek króla Jerzego VI, pokazuje po raz pierwszy w Polsce tę kobietę i rzuca nowe światło na tę niezwykle skomplikowaną i urzekającą postać.

Informacje dodatkowe o Ta kobieta. Wallis Simpson:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-05-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Ta kobieta. Wallis Simpson

Ta kobieta. Wallis Simpson - opinie o książce

Każdy kto choć trochę interesuje się losami angielskiej rodziny królewskiej wie, że Meghan nie jest jedyną amerykańską rozwódką, w której zakochał się książę pochodzący z dynastii Windsorów. Przed nią była "ta kobieta" - jak mówiła o niej sama królowa Elżbieta.
Wallis Simpson - kochanka a później żona Edwarda VIII. To dla niej król Edward zrezygnował z tronu, wybierając ich związek ponad władzę i tytuły.

"Edward mógł nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo potrzebuje kogoś takiego jak Wallis, ani jak ona potrzebuje jego, dopóki ich losy się nie splotły."

Wallis i Edward jako para nieźle namieszali w historii królestwa. Połączyło ich uczucie, którego wiele osób nie potrafiło zrozumieć. Podejmowali decyzje, których ludzie nie mogli wybaczyć ani zapomnieć. Lecz oni na przekór wszystkim i wszystkiemu byli ze sobą do końca. Wallis okazała się być wierną i oddaną towarzyszką. Spędzili razem ponad 40 lat a rozłączyła ich dopiero śmierć Edwarda w 1972 roku.

Jak na powieść biograficzną przystało autorka przybliża nam życie Wallis. Jej życie można podzielić na to bez Edwarda i na to z Edwardem. Dzięki tej książce mamy okazję poznać jej dzieciństwo oraz rodzinę, prześledzić jej perypetie w życiu dorosłym, związki, małżeństwa, znajomości. Poczytać o świecie blichtru, w którym się obracała, o wystawnych przyjęciach i podróżach, o modzie i biżuterii, którą uwielbiała.

Ale czy książka "Ta kobieta" sprawi, że całkowicie poznamy Wallis? Anne Sebba opisała wszystko co najważniejsze i co warto o niej wiedzieć. Jednak ciągle jest to postać nie do końca odgadniona, w jej życiorysie wciąż jest wiele spekulacji i tajemnic chociażby kwestia jej interseksualności. Wallis była skandalistką i doskonale zdawała sobie z tego sprawę. Oskarżono ją nawet o czary. Sądzono, że była nazistowskim szpiegiem. Opinia publiczna nigdy nie dała jej spokoju. Przy tej całej intrygującej otoczce trudno dostrzec w niej zwykłą kobietę. Wątpliwości są nawet co do tego czy naprawdę kochała Edwarda. Dlatego uważam, że stworzenie biografii o Wallis Simpson to niełatwe zadanie ale Anne Sebba spróbowała i wyszło jej to naprawdę dobrze. Czytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem. Cieszę się, że powstała ❤️.

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2019-03-10,

Nie pomylę się chyba o wiele twierdząc, że jednym z najczęściej powracających na różnych łamach tematów jest brytyjska rodzina królewska. Nie ma tygodnia, żeby świata nie obiegła jakaś wiadomość na temat królowej Elżbiety i jej najbliższych - bądź w formie komunikatów wydawanych przez królewskich urzędników, bądź też, zdecydowanie częściej, w formie mniej lub bardziej sensacyjnych plotek i spekulacji.
W rodzinie królewskiej, jak w każdej innej, zdarzają się nieprzyjemne incydenty, jednak ze względu na miejsce zajmowane przez Windsorów często zyskują sobie mało pochlebną rangę skandali o których dyskutuje się przez wiele następnych lat - wystarczy wspomnieć okoliczności rozstania księcia Karola i księżnej Diany...
Jednak to nie Karol i Diana stali się bohaterami największego skandalu, który wstrząsnął rodziną królewską. Na czele listy od wielu już lat króluje Edward VIII, późniejszy książę Windsoru i jego małżonka Wallis Simpson.

Jedna z najpopularniejszych osób z rodziny królewskiej, Królowa Matka, mawiała o Wallis "ta kobieta" i to właśnie określenie stało się tytułem najnowszej biografii księżnej Windsoru której autorką jest Anne Sebba.
Pomimo, że początki historii Edwarda i Wallis sięgają okresu międzywojennego, a oni sami już od wielu lat nie żyją w dalszym ciągu wzbudzają zainteresowanie nie tylko historyków zajmujących sie dziejami brytyjskiej monarchii ale i zwykłych ludzi. Wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie co takiego miała w sobie ta niespecjalnie piękna czy inteligentna oraz nie najmłodsza (w chwili poznania księcia w 1930 roku miała już 34 lata) Amerykanka? Jakim sposobem udało jej się oczarować króla do tego stopnia, że nie zważając na nic zrzekł się tronu aby poślubić dwukrotną rozwódkę, a później przez wiele lat walczył z najbliższymi o uznanie dla swojej żony?
Teorii na ten temat było wiele - posądzano Wallis m.in. o zahipnotyzowanie księcia, omotanie za pomocą wyrafinowanych technik seksualnych, których miała się ponoć nauczyć w czasie swojej bytności w Chinach czy wręcz o czary...

Anne Sebba pracując nad swoją książką przebrnęła przez ogromne ilości korespondencji, wspomnień i zapisków Edwarda i Wallis, jak również ich znajomych, przyjaciół i wrogów, oraz mniej lub bardziej oficjalnych dokumentów. Wykorzystała również opinie specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii zakładając, chyba słusznie, że przyczyn takich a nie innych zachowań obydwojga księstwa należy szukać w ich przeszłości - Wallis, która od najmłodszych lat przeżywała większe i mniejsze kłopoty finansowe szukała kogoś kto mógłby jej zapewnić dostatnie życie, natomiast Edward pozbawiony ciepła rodzinnego, pełen różnych kompleksów potrzebował akceptacji i ciągłej uwagi, nawet jeśli miała ona polegać na publicznym strofowaniu, co często zarzucano jego żonie.
I chyba właśnie ta możliwość zaspokojenia nawzajem swoich potrzeb stała się podstawą związku, który pomimo ogromnych trudności przetrwał kilkadziesiąt lat, aż do śmierci Edwarda w 1972 roku. Patrząc z perspektywy czasu, kolejne 14 lat (Wallis zmarła w 1986 roku) to w przypadku "tej kobiety" bardziej wegetacja niż prawdziwe życie - schorowana, odcięta od świata i ludzi, których znała, z rzadkimi przebłyskami świadomości mieszkała w swoim paryskim domu - można by górnolotnie stwierdzić, że jej dusza umarła wraz ze śmiercią Edwarda...

Autorka biografii księżnej Windsoru nie stara się ocenić jednoznacznie swojej bohaterki - nie jest to bowiem chyba możliwe. Wallis to postać wielowymiarowa, zaskakująca i nie dająca się wcisnąć w jakieś sztywne ramy, co potwierdzają bogato cytowane źródła. I pewnie jeszcze przez wiele lat będzie stanowiła temat do badań historycznych oraz rozpalała wyobraźnię twórców stając sie bohaterką książek, filmów i sztuk teatralnych.

A na koniec taka refleksja: życie pisze jednak przedziwne scenariusze - po śmierci Wallis jej dom został wynajęty przez Mohameda al-Fayeda i poddany gruntownej renowacji. Któż mógł przewidzieć, że będzie to ostatnie miejsce, które odwiedzi księżna Diana, na kilka godzin przed swoją śmiercią w 1997 roku. W taki oto sposób splotły się losy dwóch kobiet, które miały ogromny wpływ na postrzeganie brytyjskiej monarchii w XX wieku...

Wallis Simpson tajemnicza, demoniczna, skandalistka, niezwykle kontrowersyjna. Autorka skandalu z monarchią brytyjską w roli głównej. Dla niej Edward VIII zrezygnował z korony, śledząc jego losy i postępowanie, mam wrażenie, że jego rezygnacja była najlepszym co mogło monarchię brytyjską spotkać. Odnoszę wrażenie, że z Wallis byli dla siebie stworzeni, egoistyczni, skupieni na własnych przyjemnościach, zbieżnych upodobaniach seksualnych i uwielbieniu luksusu. Para dobrana idealnie.
Avatar użytkownika - Asiagebicz
Asiagebicz
Przeczytane:2022-10-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Poznali się na przyjęciu. Czterdziestoletni przyszły król pojawił się na nim ze swoją ówczesną kochanką. Ona znalazła się przypadkiem. Była zupełnym przeciwieństwem angielskiej arystokratki.

Z niewyparzonym językiem, do tego zamężną i o zgrozo! Amerykanką.

Ale to właśnie na jej punkcie Edward oszalał, obsypywał biżuterią i zabierał ze sobą w podróże.

Oskarżona o czary, omamienie króla sztuczkami seksualnymi rodem z chińskich burdeli, a nawet o bycie nazistowskim szpiegiem.

Co takiego miała ,,ta kobieta", że król nie zawahał się abdykować, aby tylko została jego żoną?

Na to pytanie próbuje nam odpowiedzieć Anne Sebba.

Nigdy wcześniej nie czytałam zbyt wielu informacji o pani Simpson, dlatego książka była dla mnie bardzo ciekawa.

Na przykład do tej pory nie wiedziałam, że była osobą interseksualną. A ,,smaczków" jest w książce dużo więcej, ponieważ autorka dosyć szczegółowo prowadzi nas przez jej dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, aż po poznanie księcia i ich dalsze wspólne losy. Jest również sporo zdjęć, co ja w biografiach akurat bardzo lubię.

Kim więc tak naprawdę była Wallis?

Z pewnością kobietą, która wie, czego chce i bez pardonu po to sięga.

Skandalistką, która uwielbiała blichtr, bogactwo i zainteresowanie ze strony mężczyzn.

A czy kochała Edwarda, czy tylko to, co sobą reprezentował?

Być może ta książka da Wam na to odpowiedź.

Zapraszam do czytania.

Jakiś ponad rok temu zobaczyłam tę biografię i bardzo chciałam ją przeczytać, była nie do zdobycia. Na szczęście wydawnictwo Znak wydało wznowienie książki o kobiecie, która jak nikt namieszała w rodzinie królewskiej.

Wallis Simpson kobieta, która żyła jak chciała, nie zważała na konwenanse, chciała żyć bogato, ze splendorem. Kiedy poznała przyszłego króla Anglii była już rozwódką, z kolejnym mężem u boku. Książę Edward VIII oszalał na jej punkcie, w romansie nie przeszkadzało im, że Wallis jest mężatką, ani to iż rodzina królewska i lud nie akceptują tego związku. Edward po śmierci ojca miał przejąć tron, przed koronacją jednak z niego zrezygnował, nie wyobrażał sobie pełnić funkcji króla bez swojej królowej u boku. Dworska etykieta nie pozwalała na ślub z rozwódką, o zgrozo Amerykanką, a Edward nie potrafił zrezygnować z tej miłości.

Mogłoby się wydawać, iż to piękna i romantyczna historia, zakochany król zostawia dla swojej kobiety tron, bogactwo, królestwo. Niestety tak nie było. Jakie pobudki miała Wallis by związać się z księciem, przyszłym królem wiedziała tylko ona sama, była na tyle tajemniczą kobieta, iż nie zdziwiłoby mnie to gdyby tę informację zostawiła dla siebie. Mi samej ciężko wyrobić sobie zdanie na temat tej pary, z jednej strony skazani na tułaczkę, z powodu swojej miłości. Z drugiej strony miałam wrażenie, że pragną pieniędzy i uznania. Ich uwielbienie dla Hitlera budziło moją odrazę, miałam wrażenie, że jak tylko Fuller pokonałby Wielką Brytanię, Edward bez mrugnięcia okiem zgodził by się na objęcie tronu.

Uderzyło mnie tylko jedno, Edward nie mógł zasiadać na tronie z rozwódką i skandalistką u boku. Obecny król jest po rozwodzie, ma rozwódkę u boku i ich związek też był skandalem, a mimo to objął tron

Jeśli interesujecie się rodziną królewską to polecam tą biografię, warto dowiedzieć się więcej o "tej kobiecie".

Dziękuję wydawnictwu znak za egzemplarz do recenzji.

Avatar użytkownika - akarasek
akarasek