Tajemna historia Moskwy

Każde miasto ma sekretne miejsca. Moskwa w burzliwych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia nie jest inna, jej mieszkańcy szukają bezpieczeństwa w świecie pod ulicami - w mrocznym świecie magii, płaczących drzew i kawek albinosów, gdzie wypędzone pogańskie bóstwa i baśniowe stwory szepczą dziwne opowieści tym, którzy chcą słuchać. Galina jest młodą kobietą pochwyconą, jak ludzie jej współcześni, w pozorną anarchię nowej Rosji. W tym chaosie jej siostra Maria przemienia się w kawkę i odlatuje - co skłania Galinę do przyłączenia się do Jakowa, policjanta prowadzącego dochodzenie w sprawie naratającej lawiny zaginięć. Poszukiwania zaprowadzą ich do podziemnego królestwa prawd i archetypów, gdzie znajdą się pomiędzy rzeczywistością i mitem, przeszłością i teraźniejszością, honorem i zdradą - do tajemnej historii Moskwy.

Informacje dodatkowe o Tajemna historia Moskwy:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008-03-01
ISBN: 978-83-7480-101-0
Tytuł oryginału: The Secret History of Moscow
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Ilustracje:Damian Bajowski

Kup książkę Tajemna historia Moskwy

Tajemna historia Moskwy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Lorelei
Lorelei
Przeczytane:2019-03-10,

Powieść urzeka prawdziwie rosyjskim klimatem - cierpkim i bezpretensjonalnym. Autorka stworzyła barwną opowieść osnutą na motywach słowiańskich legend i baśni, pełną intrygujących bohaterów. Tym, co stanowi wyróżnik powieści jest brak jednego czy nawet kilku głównych bohaterów. Wszystkie wykreowane przez siebie postacie autorka opisała z jednakową precyzją, wszystkim poświęciła tyle samo uwagi. Każdej nadała odrębne cechy i każda ma własną, interesującą przeszłość. Sedia wprowadziła bohaterów do swojej opowieści stopniowo, jednego po drugim, jak gdyby chciała w ten sposób odsunąć w czasie moment, w którym wszystko, co nierozwikłane się wyjaśni. Każdemu zarezerwowała osobny rozdział lub przynajmniej duży jego fragment. I tak, najpierw poznajemy Galinę, 28-letnią kobietę mieszkającą z matką i ciężarną, młodszą siostrą Maszą. Galina jest uważana przez swoją matkę za wariatkę przynoszącą wstyd rodzinie. Kobieta spędziła nawet jakiś czas w szpitalu psychiatrycznym, gdzie postawiono jej diagnozę bezobjawowej schizofrenii. Wszystko w jej życiu komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pewnego dnia jej siostra znika tuż po urodzeniu dziecka w domowej łazience. Zostawia po sobie tylko otwarte okno, za którym fruwa samotna kawka. Galina szybko domyśla się, że jest to w rzeczywistości Masza i postanawia rozwikłać zagadkę jej przemiany w ptaka. Niedługo potem poznaje malarza Fiodora, alkoholika oraz policjanta Jakowa. Tymczasem okazuje się, że znika coraz więcej mieszkańców Moskwy i wszyscy troje podejrzewają, że zaginione osoby zostały przemienione w ptaki, podobnie jak Masza. Wkrótce odkrywają istnienie podziemnego świata, zamieszkałego przez wypędzone bóstwa oraz szukających tu schronienia nieszczęśliwych ludzi. W świecie pod Moskwą spotykają wiele niezwykłych istot: Niebiańską Krowę Zemunę, Kościeja Nieśmiertelnego, rusałki, wodniki, Wija, kota Bajuna, Ojczulka Mroza, Licho i Zlydena, przewoźnika, który jako zapłatę przyjmuje cenne ludzkie wspomnienia, trzy mityczne ptaki - Gamajun, Sirin i Ałkonost oraz wiele, wiele innych. Ludzie i magiczne istoty łączą swe siły, by rozwikłać zagadkę przemiany ludzi w ptaki i znaleźć Maszę. Jak już napisałam, podobało mi się, że wszyscy bohaterowie w "Tajemnej historii Moskwy" są niezaprzeczalnie równi i każdy z nich wnosi coś do powieści. Każdą postać poznajemy osobno i każda ma jakąś wiedzę w sprawie przemiany mieszkańców Moskwy w ptaki oraz rozgrywających się dziwnych zdarzeń, co przybliża pozostałych bohaterów, jak i samego czytelnika, do rozwikłania zagadki. Jest to, jak mniemam rzadkie zjawisko w literaturze, by wszyscy bohaterowie powieści byli tak samo ważni, gdyż dotychczas jeszcze się z tym nie spotkałam. Czytelnik nie musi skupiać się na jednym z nich, może obdarzyć uwagą wszystkich. Każda z postaci jest indywidualnością, z odrębną historią i doświadczeniami i pozornie wszystkie one nie mają ze sobą nic wspólnego. To się zmienia, gdy zaczyna łączyć ich zagadka i chęć jej rozwikłania. Wszyscy są jednak nieszczęśliwi, cechuje ich apatia, bierność, rozczarowanie i przytłoczenie rzeczywistością, a także pewne niedostosowanie do realiów codzienności, choć mają już po około 30 lat. Moskwa opisana przez Sedię jest miastem nieprzyjemnym i przygnębiającym. Jego mieszkańcy są wrogo i nieufnie nastawieni wobec przybyszów. Nasi bohaterowie również czują się w nim obco. Świat podziemny emanuje zaś melancholią i zapomnieniem. Jest kryjówką nieszczęśliwych dusz, ma w sobie coś magnetycznego i urzekającego. Bohaterowie fantastyczni, jak rusałki i wodniki są jedynie jego uzupełnieniem. Nie mają w powieści dużego znaczenia, wtapiają się w tło. Styl autorki bardzo mi się podoba. Stworzyła wspaniałe, plastyczne opisy, pełne oryginalnych metafor i porównań. Powieść otacza aura tajemniczości i nostalgii. Jej wymowa jest w gruncie rzeczy smutna. Jedynym, co mi się w niej nie podobało, była nadmierna niekiedy ilość wulgaryzmów w wypowiedziach bohaterów, nie wiadomo czemu mająca służyć. Być może urozmaiceniu dialogów, ponieważ były one niezwykle oszczędne, beznamiętne i lakoniczne. Na szczęście, plejada nietuzinkowych, zapadających w pamięć postaci wynagradza te drobne uchybienia. Powieść zawiera w sobie dużo fantasy, trochę historii i bardzo dużo, jak na mój gust, polityki, dlatego też polecam jej lekturę starszym czytelnikom. Młodsi mogą uznać książkę za nudną i trudną w odbiorze.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-03-07, 52 książki 2013,
Nie polecam. Pomysł był ciekawy, a wplecenie postaci z baśni i podań rosyjskich mogło dać świetny efekt. Niestety, po pewnym czasie głównie bohaterowie tracili swoje charaktery, praktycznie co rozdział była chaotycznie wprowadzana nowa postać (a ich historie bardziej pasowałyby do zbioru opowiadań), wydarzenia zostały opisane nieciekawie. Niby coś się dzieje, ale nie wciąga.
Avatar użytkownika - Martinezzz
Martinezzz