Quantcast

Tajemnica Mino

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-05-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788396040107
Liczba stron: 200
Język oryginału: polski

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Piękna proza, którą z radością się doświadcza, chociażbyś miał ,,rozum mniejszy od najmniejszego ziarnka piasku". Czytać trzeba uważnie, bo może ,,pęknąć serce", ale też można ,,zobaczyć i dotknąć Anioła". I razem spędzić sześć dni na sopockiej plaży wraz z Andrzejem i z MINO, ,,tajemniczą i nietajemniczą w jednej osobie Kobietą", która była ,,niesamowitym spokojem", aby z nią ,,zrozumieć istotę milczenia". Przez ten czas ,,wszystko dzieje się samo", chociaż czasem można zjeść ,,wyrazisty chleb" i popić ,,krystaliczną wodą". To książka, która prowokuje do myślenia o sobie.

Piotr Dobrołęcki, red. nacz. ,,Magazynu Literackiego KSIĄŻKI"

 

Nie można wyprzedzić czasu. Tak samo, jak nie można pominąć lęku w swoim życiu. Można jednak w ciągu 7 dni żyć z zamkniętymi oczami widząc i odczuwając wszystko wyraźniej i mocniej bez strachu. Piękna opowieść utkana słowami, które Autor dobiera z misterią i pietyzmem. Polecam!

Joanna Divina, autorka audycji Dobry tytuł, podaj dalej! Radio Poznań

 

Tajemnica Mino zaintrygowała mnie połączeniem naiwności głosu narratora i trzeźwego odzwierciedlenia pewnych zniewalających aspektów w relacjach współczesnych ludzi, korporacji od których można się uwolnić tylko dzięki cudownemu odkryciu oryginalności i człowieczeństwa, albo miłości. Uderzyło mnie, że narracja ta była bardzo bezpretensjonalna, a jednocześnie trzymająca w napięciu, co przypomina mi niektóre drogie tradycje francuskiego powieściopisarstwa, od Exupery'ego do Oliviera Bourdeauta.

Andrej Jovanchevski, (Macedonia Północna), filolog, tłumacz, krytyk

Tagi: bóg

Kup książkę Tajemnica Mino

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Tajemnica Mino

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2022-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Proza taka jak ta nie należy do ulubionego mojego gatunku. Bardzo rzadko zdarza się, że sięgam po coś co nie jest kryminałem albo dobrym thrillerem. Jednak książka Pana Andrzeja dość mocno przykuła moją uwag, na tyle mocno aby chcieć po nią sięgnąć. Czy warto było ?


Niby niepozorna historia, niby nic takiego, a jednak jest tu coś co przykuwa naszą uwagę.
Andrzej, zwykły człowiek pracujący na codzień w korporacji, której ma serdecznie dość. Zmęczony tym wszystkim postanawia rzucić pracę i wyruszyć na sopocką plażę. Tam poznaje niewidomą kobiet o bardzo tajemniczym imieniu Mino. Między tą dwójką rodzi się dość intrygująca relacja, którą możemy śledzić w tej książce.

 

Przyznam się szczerze, że od początku zainteresowała i zaintrygowała mnie ta historia. Dość nietypowa co prawda, ale dająca czytelnikowi dużo do myślenia i zastanowienia się nad własnym losem i sprawami. Proza, którą autor stworzył wciąga czytelnika w swoją historię, można w sumie powiedzieć, że fascynuje w pewnym stopniu oraz zmusza do pewnych refleksji nad postrzeganiem świata. Zarówno jak i przez nas jak i przez innych ludzi.
Dość spore jak na książkę literki, lekki styl pisania oraz ta prostota sprawiają, że tomik czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Choć z początku może być on z lekka nie zrozumiały, to jednak po dokładniejszym wczytaniu się w słowa pisarza wnioski nasuwają się po prostu same… do czego tak naprawdę powieść prowadzi.

Choć niewielka objętościowo jest ta powieść polecam sięgnąć po nią i oddać się refleksjom jakie są tutaj zawarte. A może i samemu co nieco pozmieniać we własnym życiu?

 

 

 

 

Link do opinii

O czym jest książka Andrzeja Dunajskiego "Tajemnica Mino"? O postrzeganiu piękna, o uważnym widzeniu, o szukaniu dobra, o kochaniu, o dziękowaniu, o życiu zwykłym a jednak niezwykłym.

Andrzej spotyka pewnego dnia na plaży w Sopocie kobietę. To Mino. Kobieta, która mieszka w jego kamienicy. Kobieta niewidoma.

Spotykają się przez sześć kolejnych dni. Rozmawiają. A może to raczej Mino mówi, pyta, tłumaczy. Andrzej słucha i coraz bardziej jest zauroczony. 

Dwoje ludzi, jeden świat widziany ich oczami.

Ta książka to podróż do wnętrza siebie, do najpiękniejszych, najprostszych, najczystszych miejsc.

Tej książki się nie czyta.

Ona zmusza do myślenia.

Otwiera oczy.

Pokazuje rzeczy normalne w innym świetle.

Czytając tą książkę możemy "zobaczyć i dotknąć Anioła", musimy tylko otworzyć oczy i chcieć.

 

Nie potrafię nic więcej napisać...

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Anna Bichalska ;
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy