Tajemnica wawrzynów

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2005-04-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7384-372-8
Liczba stron: 284

Ocena: 4.5 (8 głosów)

Państwo Beresfordowie postanawiają po przejściu na emeryturę spędzić resztę życia w spokojnej, przytulnej nadmorskiej wiosce. Podczas urządzania domu, który tam nabyli, Tuppence natrafia w jednej z książek, pozostałych po dawnych mieszkańcach, zaszyfrowaną informację: "Mary Jordan nie zmarła śmiercią naturalną. To jedno z nas". Beresfordom przypominają się dawne czasy, kiedy to pracowali dla brytyjskiego wywiadu, odnosząc niezwykłe sukcesy. Starsi państwo rozpoczynają śledztwo, które doprowadza do przerażających rezultatów.

Kup książkę Tajemnica wawrzynów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Tajemnica wawrzynów

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Jest to książka poświęcona parze detektywów Tommy`ego i Tuppence Beresford. Książka ta jest ostatnią w dorobku Christie. Tommy i Tuppence to małżeństwo w podeszłym wieku, które właśnie przeprowadza się do nowego, ogromnego domu. W tej powieści mamy do czynienia nie tylko z wątkiem detektywistycznym, ale właśnie życiowym. Poznajemy bliżej postacie, doświadczamy ich codzienności nieco inaczej niż w pozostałych seriach Agathy Christie. Tuppence jest energiczną kobietą obdarzoną niesamowitą wyobraźnią, wszędzie jej pełno. Tommy jest jej kompletnym przeciwieństwem, gdyż należy do realistów, kieruje się rozsądkiem. Razem stanowią bystrą i zabawną mieszankę, a ich perypetie wywołują uśmiech na twarzy. 


Porządkując książki, Tuppence odkrywa bardzo tajemniczą wiadomość:Mary Jordan nie zmarła śmiercią naturalną. To jedno z nas". Kobieta rozpoczyna śledztwo tropem popełnionej niegdyś zbrodni i dokonuje przerażających odkryć, po czym naraża się na niebezpieczeństwo. 


Powieść jest przednia, akcja świetna a rozwiązanie zaskakujące. W przeciwieństwie do innych bohaterów wykreowanych przez pisarkę, Tommy i Tuppence nie starzeją się. Zadowalający jest fakt, że ich ostatnia przygoda była spokojniejsza. Książka ta tylko utwierdza, że Christie zasługuje na tytuł Królowej Kryminału. Była mistrzynią swego gatunku. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książka uznawana za jedną z gorszych autorki. Rzeczywiście, fabule i śledztwu brakuje polotu, ale czyta się bardzo miło. Bo i główni bohaterowie sympatyczni. Tuppence i Tommy Beresford po przejściu na emeryturę kupują nowy dom. Podczas porządków Tuppence trafia na książkę, w której zakreślono litery układające się w słowa: ,,Mary Jordan nie zmarła śmiercią naturalną. To jedno z nas". Małżeństwo chce rozwikłać zagadkę sprzed lat.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Rozbudzić ciekawość starszej kobiety, która się upiera by rozwiązać zagadkę, i jeszcze wciąga w to swojego męża, pomimo tego, że on uważa, że jego kochana żona sobie coś ubzdurała? Tommy i Tupence Beresfordowie powracają. Przeprowadzka na wieś miała oznaczać dla nich spokój, nudę, i przede wszystkim zasłużony odpoczynek. Ale czy ktoś taki jak Tupennce może spokojnie przeżyć choć jeden dzień? Oczywiście, że nie. Ciekawość jest tym, co powoduje, że kobieta nie traci chęci do życia. A jeśli przy okazji może rozwiązać zagadkę z przeszłości, to przecież nie ma na co czekać. Pozostaje tylko przekonać do swoich racji męża, przypomnieć mu o starych, dobrych czasach, i ponownie rzucić się w wir przygody. I chociaż to zadanie może się wydawać niemożliwe do zrealizowania, to jednak Tupennce nie zamierza się poddawać. W końcu po wielu miesiącach nudy, znalazła coś, co znowu sprawia, że czuje się jak za dawnych lat. 

Tajemnica wawrzynów dowodzi, że trudno jest się pozbyć starych nawyków, oraz chęci do przeżywania przygód. To książka, która dowodzi, że z marzeń nie należy rezygnować, bo to one nadają sens naszemu życiu. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Lusia1987
Lusia1987
Przeczytane:2013-06-04, Przeczytałam, Agatha Christie,
Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2010-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Ulubione,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2006-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Kryminały,
Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Morderstwo w Mezopotamii
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Morderstwo w Mezopotamii

W zamkniętym na klucz pokoju zostaje zamordowana żona szefa ekspedycji archeologicznej, prowadzącej wykopaliska w Mezopotamii. Piękna, słodka i subtelna...

Tragedia w trzech aktach
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Tragedia w trzech aktach

Znany aktor, sir Charles Cartwright, wydaje przyjęcie, na które oprócz osób związanych z teatrem zaproszone są miejscowe wyższe sfery...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy