Tajemnica wawrzynów

Państwo Beresfordowie postanawiają po przejściu na emeryturę spędzić resztę życia w spokojnej, przytulnej nadmorskiej wiosce. Podczas urządzania domu, który tam nabyli, Tuppence natrafia w jednej z książek, pozostałych po dawnych mieszkańcach, zaszyfrowaną informację: "Mary Jordan nie zmarła śmiercią naturalną. To jedno z nas". Beresfordom przypominają się dawne czasy, kiedy to pracowali dla brytyjskiego wywiadu, odnosząc niezwykłe sukcesy. Starsi państwo rozpoczynają śledztwo, które doprowadza do przerażających rezultatów.

Informacje dodatkowe o Tajemnica wawrzynów:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2005-04-01
ISBN: 83-7384-372-8

Kup książkę Tajemnica wawrzynów

Tajemnica wawrzynów - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Jest to książka poświęcona parze detektywów Tommy`ego i Tuppence Beresford. Książka ta jest ostatnią w dorobku Christie. Tommy i Tuppence to małżeństwo w podeszłym wieku, które właśnie przeprowadza się do nowego, ogromnego domu. W tej powieści mamy do czynienia nie tylko z wątkiem detektywistycznym, ale właśnie życiowym. Poznajemy bliżej postacie, doświadczamy ich codzienności nieco inaczej niż w pozostałych seriach Agathy Christie. Tuppence jest energiczną kobietą obdarzoną niesamowitą wyobraźnią, wszędzie jej pełno. Tommy jest jej kompletnym przeciwieństwem, gdyż należy do realistów, kieruje się rozsądkiem. Razem stanowią bystrą i zabawną mieszankę, a ich perypetie wywołują uśmiech na twarzy.

Porządkując książki, Tuppence odkrywa bardzo tajemniczą wiadomość:Mary Jordan nie zmarła śmiercią naturalną. To jedno z nas". Kobieta rozpoczyna śledztwo tropem popełnionej niegdyś zbrodni i dokonuje przerażających odkryć, po czym naraża się na niebezpieczeństwo.

Powieść jest przednia, akcja świetna a rozwiązanie zaskakujące. W przeciwieństwie do innych bohaterów wykreowanych przez pisarkę, Tommy i Tuppence nie starzeją się. Zadowalający jest fakt, że ich ostatnia przygoda była spokojniejsza. Książka ta tylko utwierdza, że Christie zasługuje na tytuł Królowej Kryminału. Była mistrzynią swego gatunku.

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książka uznawana za jedną z gorszych autorki. Rzeczywiście, fabule i śledztwu brakuje polotu, ale czyta się bardzo miło. Bo i główni bohaterowie sympatyczni. Tuppence i Tommy Beresford po przejściu na emeryturę kupują nowy dom. Podczas porządków Tuppence trafia na książkę, w której zakreślono litery układające się w słowa: ,,Mary Jordan nie zmarła śmiercią naturalną. To jedno z nas". Małżeństwo chce rozwikłać zagadkę sprzed lat.
Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Rozbudzić ciekawość starszej kobiety, która się upiera by rozwiązać zagadkę, i jeszcze wciąga w to swojego męża, pomimo tego, że on uważa, że jego kochana żona sobie coś ubzdurała? Tommy i Tupence Beresfordowie powracają. Przeprowadzka na wieś miała oznaczać dla nich spokój, nudę, i przede wszystkim zasłużony odpoczynek. Ale czy ktoś taki jak Tupennce może spokojnie przeżyć choć jeden dzień? Oczywiście, że nie. Ciekawość jest tym, co powoduje, że kobieta nie traci chęci do życia. A jeśli przy okazji może rozwiązać zagadkę z przeszłości, to przecież nie ma na co czekać. Pozostaje tylko przekonać do swoich racji męża, przypomnieć mu o starych, dobrych czasach, i ponownie rzucić się w wir przygody. I chociaż to zadanie może się wydawać niemożliwe do zrealizowania, to jednak Tupennce nie zamierza się poddawać. W końcu po wielu miesiącach nudy, znalazła coś, co znowu sprawia, że czuje się jak za dawnych lat.

Tajemnica wawrzynów dowodzi, że trudno jest się pozbyć starych nawyków, oraz chęci do przeżywania przygód. To książka, która dowodzi, że z marzeń nie należy rezygnować, bo to one nadają sens naszemu życiu.

Avatar użytkownika - Lusia1987
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 3, Przeczytałam,
Karaibska tajemnica
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Karaibska tajemnica

Panna Marple, dzięki hojności swego kochającego siostrzeńca Raymonda, wypoczywa w luksusowym pensjonacie na jednej z wysp karaibskich. Tak egzotyczne otoczenie...

Wigilia wszystkich świętych
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Wigilia wszystkich świętych

"W jakimś szalonym umyśle mogła zrodzić się myśl, że zamordowanie kogoś na przyjęciu w wieczór Hallowe`en to wspaniały pomysł, zupełnie jak z powieści...