Tajemnice Joan

Prawdziwa historia fascynującej kobiety szpiega

Nietypowa powieść szpiegowska o niemożliwych do rozstrzygnięcia dylematach moralnych i niezwykle trudnych decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu...

Cambridge roku 1937 pełne jest idei i idealistów, a Joan, która dotąd nie obracała się w wielkim świecie, jest nimi wprost oczarowana. Znajomość z przebojowymi Sonią i Leo, studentami rosyjskiego pochodzenia, coraz bardziej się zacieśnia, ale gdy lata uniwersyteckie dobiegają końca i rozpoczyna się dorosłe życie, trudno jest pozostać lojalnym w stosunku do dawnych przyjaciół.

Niemal siedemdziesiąt lat później Joan Stanley zostaje oskarżona o zdradę państwową i przekazywanie ściśle tajnych informacji Sowietom. Kobieta utrzymuje, że jej decyzja była podyktowana osobliwymi czasami wojny.

Joan Stanley skrywa tajemnicę.

Przez pięćdziesiąt lat była kochającą matką, czułą babcią, we wtorkowe popołudnia adeptką malowania akwarelami, a w czwartkowe uczestniczką zajęć tanecznych. Aż do pewnego słonecznego wiosennego poranka... Ktoś bowiem odkrył jej latami tajoną tożsamość.

Joan Stanley była szpiegiem.

Wciągająca powieść o szpiegach, lojalności poddanej próbie i niebezpiecznych konsekwencjach dobrych intencji. ,,Publishers Weekly"

Rooney stworzyła wspaniałą narrację; z elegancją przedstawiła kobietę wiodącą szczęśliwe i spokojne życie do czasu, gdy MI5 zapukała do jej drzwi. ,,Kirkus Review"

Informacje dodatkowe o Tajemnice Joan:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2019-05-29
Tytuł oryginału: Red Joan

Tagi: bóg Thrillery i suspens

Kup książkę Tajemnice Joan

Tajemnice Joan - opinie o książce

Tajemnice Joan Jennie Rooney to historia fascynującej kobiety szpiega.

Jest to opowieść o kobiecie, która wkraczając w świat dorosłości zostaje postawiona przed trudnymi wyborami, które mogą zaważyć nie tylko na jej życiu, ale także na życiu całej ludzkości.

W 1939 roku Joan Stanley wyjeżdża na studia do Cambridge, gdzie poznaje parę rosyjskiego pochodzenia, kuzynostwo -Sonię i Leo. Ta znajomość skutkuje nawiązaniem niezwykłych więzi i relacji, ale nie tylko. Z biegiem czasu, kiedy mijają lata studenckie, a Joan rozpoczyna pierwszą w życiu pracę, lojalność wobec przyjaciół gdzieś się zatraca. Przychodzą czasy, kiedy nie wiadomo komu do końca zaufać, a dobre intencje niosą za sobą niebezpieczne konsekwencje.

Książka jest niezwykle intrygująca,a tajemnica, którą skrywa główna bohaterka Joan Stanley po niemal siedemdziesięciu latach zostaje odkryta.

Kobieta zostaje oskarżona o zdradę państwową. Czy przyzna się do zarzucanych jej czynnów? Czy decyzje, które podjęła były słyszne?

Na podstawie powieści powstał film z Judi Dench i Sophie Cookson w rolach głównych.

Książkę polecam miłośnikom historii, które miały wpływ na ludzkość.

Avatar użytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-06-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Kiedy nie docenia się kobiet, „Tajemnice Joan”, Jennie Rooney, tłumaczenie Alina Siewior-Kuś

Czy można stworzyć książkę o szpiegach bez strzałów, brawurowych pościgów i tortur? Można, jeżeli komuś zależy przede wszystkim na przedstawieniu faktów i okoliczności. Joan pracuje w charakterze asystentki szefa brytyjskiego ośrodka prowadzącego badania nad metalami w czasie zimnej wojny. Długo odmawia przekazywania dokumentów stronie sowieckiej. Zmiana decyzji jest podyktowana wydarzeniami na świecie. Zostaje zdemaskowana dopiero pod koniec życia. To dobra literatura o czasach, kiedy nic nie było czarno-białe. A ja jestem ostatnią osobą, aby porywać się na moralną ocenę działań bohaterki. Natomiast podczas lektury towarzyszyła mi taka myśl, że Joan została zdemaskowana tak późno, ponieważ była kobietą. Oczywiście miało związek z czasami, w których żyła i tak dalej. Nie zmienia to jednak mojej irytacji. Nic na to nie poradzę. Inspiracją do powstania książki był artykuł opublikowany w „Timesie” w 1999 r. poświęcony Melicie Nerwood, kobiecie zdemaskowanej w wieku 87 lat jako najważniejszy i najdłużej działający szpieg sowiecki z czasów zimnej wojny. Nie można natomiast „Tajemnic Joan” traktować jako stricte powieść historyczno-biograficzną. Wnikliwe porównanie fikcyjnej Joan z prawdziwą Melitą Nerwood wykaże bowiem wiele różnic w ich życiorysach. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest naprawdę warta przeczytania.

Na podstawie książki powstał film z Judi Dench w roli głównej, którego jestem ciekawa.