Tajemniczy opiekun

Ocena: 5.09 (11 głosów)
Inne wydania:

Siedemnastoletnia Agata Abbot całe dotychczasowe życie spędziła w sierocińcu - Domu Wychowawczym im. Johna Griera.

Jej los odmienia się nieoczekiwanie, gdy jeden z opiekunów placówki przypadkiem odkrywa jej talent literacki i funduje stypendium umożliwiające ukończenie ekskluzywnego college’u. Dobroczyńca pragnie pozostać anonimowy - Agata nie zna nawet jego nazwiska. Musi jednak co miesiąc informować go listownie o swoich postępach w nauce i życiu. Dziewczyna z zapałem wywiązuje się z zadania. W pełnych humoru, kilkunastostronicowych epistołach barwnie opisuje swoje codzienne przygody. Anonimowość opiekuna jest jej ciągłą zgryzotą, ale wreszcie stanie się pułapką na niego samego…

Informacje dodatkowe o Tajemniczy opiekun:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2021-10-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377797648
Liczba stron: 280

Tagi: literatura piękna

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Tajemniczy opiekun

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tajemniczy opiekun - opinie o książce

Avatar użytkownika - _read_andzia_
_read_andzia_
Przeczytane:2021-11-29, Ocena: 6, Przeczytałem,

117/100/2021

Witajcie! 

Dziś chciałabym opowiedzieć Wam co nie co o książce "Tajemniczy Opiekun", czyli właściwie klasyku, który powinien znać każdy. 

Swoją drogą wiecie, że w Polsce po raz pierwszy została wydana w roku 1926? 😮 Tyle lat, a ona nadal jest na czasie!!! To się nazywa osiągnięcie. 

Powiem Wam, że naprawdę jest się czym zachwycać. Czytając ją widać ogromną różnicę między tamtymi latami, a współczesnością. Ogólnie rzecz ujmując, smakując klasyki możemy zauważyć ogromny przeskok czasowy. Powieści tamtych lat mają w sobie "to coś". Pisane ze smakiem, powściągliwe, poznaje się je z pewnego rodzaju roztargnieniem, nostalgią.  Sprawia to, że możemy się uczyć w najprzyjemniejszy sposób-poprzez czytanie tego, co nas interesuje. 

A teraz zdradzę Wam troszkę fabuły. Nie musicie obawiać się spojlerów ☺❤. 

*

Agata Abbot, dzięki tajemniczemu opiekunowi Domu Wychowawczego im. Johna Griera, otrzymuje stypendium umożliwiające jej naukę na ekskluzywnym college'u, gdzie będzie mogła rozwijać swój literacki talent. Jednym warunkiem ich "współpracy" jest to, że siedemnastolatka nigdy nie pozna jego personaliów, oraz będzie pisała do niego systematycznie listy, w których opisywać będzie swoje dotychczasowe postępy w nauce. Na listy oczywiście nigdy nie otrzyma odpowiedzi. 

Agata mimo początkowego zakłopotania i zdziwienia, szybko przyzwyczaja się do nowej codzienności a wiedzę czerpie pełnymi garściami. Od teraz ma szansę poznać życie inne niż do tej pory. Dziwi ją jak wiele życiowej swobody daje jej uczelnia, nikt jej nie kontroluje, nie ogranicza. 

Spotyka na swojej drodze mężczyzn, z którymi łapie dobry kontakt. 

Czy gdyby spotkała Długonogiego Pana Pająka, poznałaby go? Czy z nim też tak dobrze by jej się rozmawiało? 

-

 

Polecam całym sercem. Lektura godna uwagi. 

 

Tak teraz się zaczęłam zastanawiać.. Lubicie książki ładnie wydane? Ta powyższa jest cudowna ! Okładka przyciąga oko, w dotyku przypomina materiał. Niesamowita jest!! 

 

Książkę przeczytałam, oraz zrecenzowałam dzięki Klubowi Recenzenta serwisu Na Kanapie. Bardzo dziękuję! 

Link do opinii
Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2021-11-21,

Jednym z moich nałogów jest kolekcjonowanie książek. Bardzo lubię je nabywać i nie lubię się z nimi rozstawać. Moje oczy cieszą szczególnie ładne okładki i nie potrafiłam się oprzeć ilustrowanym wydaniom książek wydanych przez Wydawnictwo MG. Nawet nie zwracam uwagi na tytuł. Po prostu biorę dla okładki. Ma to jeden plus. Poznaję książki, po które prawdopodobnie w innych okolicznościach bym nie sięgnęła. Takim sposobem trafiła do mnie książka „Tajemniczy opiekun”.

Sięgając po książkę „Tajemniczy opiekun” nie do końca wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Okazało się, że składa się ona z dwóch rozdziałów. Pierwszy, stosunkowo krótki, jest wprowadzeniem do historii. Drugi to listy pisane przez Agę do swojego opiekuna. Tak więc historię Agi poznajemy dzięki jej listom. Zdecydowanie ciekawie poznawało się historię z takiej perspektywy. Same wydarzenia były trochę przewidywalne, ale książkę czytało mi się przyjemnie.

„Tajemniczy opiekun” to książka, po którą bym nie sięgnęła, gdyby nie jej okładka. To właśnie dzięki niej poznałam świetną, momentami śmieszną historię. Książkę czytało mi się przyjemnie i bardzo szybko. Byłam ciekawa, w którą stronę potoczą się wydarzenia. Miałam kilka pomysłów na rozwiązanie historii i niektóre wątki przewidziałam. Mimo wszystko będę bardzo dobrze wspominać tę lekturę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2021-11-07,

 

Siedemnastoletnia Agata Abbot całe dotychczasowe życie spędziła w sierocińcu – Domu Wychowawczym im. Johna Griera. Jej los odmienia się nieoczekiwanie, gdy jeden z opiekunów placówki przypadkiem odkrywa jej talent literacki i funduje stypendium umożliwiające ukończenie ekskluzywnego college’u. Dobroczyńca pragnie pozostać anonimowy – Agata nie zna nawet jego nazwiska. Musi jednak co miesiąc informować go listownie o swoich postępach w nauce i życiu. Dziewczyna z zapałem wywiązuje się z zadania. W pełnych humoru, kilkunastostronicowych epistołach barwnie opisuje swoje codzienne przygody.
***
„Tajemniczy opiekun” to ciepła, pełna humoru historia, która choć jest w pewnym stopniu staroświecka, to i tak skradnie serce każdego, kto lubi klasykę. Napisana ona została w formie listów, które początkowo pełniły rolę pewnego rodzaju sprawozdań w kwestii edukacji, przeznaczonych do opiekuna, a z czasem przemieniły się w przyjacielskie listy, w których główna bohaterka rzuca więcej światła na swą postać.
Agata to specyficzna osóbka, która swoją zmiennością poglądów, zabawnymi spostrzeżeniami na pewne kwestie, skradła moje serducho. Postać ta (jak i cała historia) pokazuje w pewnym stopniu, jak dawniej postrzegano kobietę studiującą.
Do samego końca nie zrozumiałam, dlaczego tajemniczy opiekun chciał zachować swą anonimowość. Na samym początku jeszcze mnie to nie dziwiło, ale przez kilka lat? Dlaczego ani razu nie zdecydował się on na odpisanie choć na jeden list Agaty?
Poczułam lekkie rozczarowanie końcówką historii. Wszystko rozwinęło się w mgnieniu oka a na wyżej postawione pytania niestety nie otrzymałam odpowiedzi. Miałam nadzieję na jakieś romantyczne zakończenie, poprowadzone w inny sposób niż list głównej bohaterki, ale niestety nie poszło to po mojej myśli.
Jeśli rozpoczynacie swoja przygodę z literaturą klasyczną, to myślę, że „Tajemniczy opiekun” jest świetną propozycją na początek. Króciutka i lekka w odbiorze. Polecam.

Moja ocena: 7/10

Link do opinii
Książka opowiada o losach Agaty Abbott, która dzięki dobroci tajemniczego opiekuna trafia do college'u, gdzie może się kształcić. W książce nie ma za dużo akcji, ale przyjemnie się czyta. Główną bohaterkę można polubić. Bardzo fajne zakończenie. :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2016-01-02,
Książka opowiada o pewnej dziewczynie która mieszka w domu dziecka i jest najstarszym dzieckiem z sierocińca.Ciągle przysyła do niej listy pewien nieznajomy.Książka bardzo mi się podobała.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-11-23,
Wiele razy ekranizowana historia biednej sieroty, której los stworzył szansę do kontynuowania nauki, kiedy znalazł się chętny do finansowania jej edukacji bogaty tajemniczy mężczyzna. Książka to zbiór listów Agaty do jej sponsora. Opisuje ona w nich swoje postępy, a także codzienne radości i problemy, często w bardzo humorystyczny sposób. Całą akcję poznajemy właśnie z tej korespondencji. Oczywiście wszystko się dobrze kończy, czego łatwo się domyśleć od samego początku, lecz jest to całkiem przyjemna lektura, zwłaszcza dla romantycznych nastolatek. warto sięgnąć po ten klasyk.
Link do opinii
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2021-10-25, Ocena: 4, Przeczytałam,

http://zycieipasje.net/2021/10/patronat-medialny-tajemniczy-opiekun-jean-webster-recenzja-premierowa/

Link do opinii
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2018-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo urokliwa, przywodząca na myśl "Anię z Zielonego Wzgórza". Trochę dziwnie było mi się przestawić na klasykę po tak długim okresie czytania literatury współczesnej i miałam pewne trudności z określeniem epoki, w której rozgrywała się akcja, a także z "wbiciem się" w jej realia. Dziwnie mnie raziło, że "siedemnastoletnia Agata Abbott" zachowywała się jak czternastolatka, taka była naiwna. Ale, może taki jej urok. Ogólnie czyta się szybko i z przyjemnością. Nawet to, że "tajemnicę" opiekuna da się odgadnąć dość szybko, nie preszkadza cieszyć się każdą stroną.

Link do opinii
Avatar użytkownika - hyphenate
hyphenate
Przeczytane:1996-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka dzieciństwa. Trudno być obiektywnym.

Link do opinii
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2014-02-04, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - asza
asza
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
To właśnie Patty
Jean Webster0
Okładka ksiązki - To właśnie Patty

Pełna temperamentu czternastolatka, pensjonarka w szkole św. Urszuli. Ma tysiące szalonych pomysłów, przeżywa wiele niesamowitych przygód...

Patty i Priscilla
Jean Webster0
Okładka ksiązki - Patty i Priscilla

Bohaterki książki, Patty i Prscilla, usiłują przetrwać ostatni rok nauki w żeńskim college'u. Nie potrafią jednak dostosować się do rygorów panujących...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy