Tajemniczy przeciwnik

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-245-8789-6

Wydarzenia, jakie rozegrały się siódmego maja 1915 roku na tonącym statku Lusitania były początkiem długiego pasma niezwykłych przygód Tommyego Beresforda i Tuppence Cowley. Oboje marzyli, by dane im było przeżyć rzeczy niezwykłe i los spełnił te marzenia – najpierw tajemniczy mężczyzna podsłuchał ich rozmowę w kawiarni i zaprosił Tuppence do odwiedzenia swojego biura, potem zaproponował jej udział w pewnej mistyfikacji, wreszcie wziął ją za kobietę o nazwisku Jane Finn i zaczął proponować pieniądze za to, by trzymała język za zębami. Następnego dnia zostawił biuro puste i – najwyraźniej przestraszony – zniknął bez śladu. Tommy i Tuppence postanawiają rozwikłać tę zagadkę...

Kup książkę Tajemniczy przeciwnik

Opinie o książce - Tajemniczy przeciwnik

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2018-08-13, Ocena: 6, Przeczytałem,

Tommy i Tuppence są dwójką przyjaciół z dzieciństwa, którzy z braku posiadania pracy decydują się na założenie Klubu Poszukiwaczy Przygód. Pomysł był tak bardzo komiczny, wręcz absurdalny, że ciężko uwierzyć, że wkrótce znalazł się pierwszy klient. Ten tajemniczy mężczyzna proponuje Tuppence dobrze płatne zajęcie. Następnego dnia Tuppence zjawia się w jego gabinecie. Okazuje się, że zleceniodawca zniknął. Detektywi-amatorzy z ciekawości chcą rozwikłać zagadkę, aby odkryć prawdę tej dziwnej historii. Muszą znaleźć niejaką Jane Finn. Ostatnio widziana była na statku "Lusitania", gdzie otrzymała pakiet dokumentów do przechowania. Nasi detektywi wpadają na trop spisku międzynarodowego, którego celem jest upadek rządu brytyjskiego. W ich rękach leżą losy kraju.

Jest to pierwsza książka Christie, w której powołała do życia innych bohaterów od tych, do których zdążyliśmy przywyknąć. Jest to zupełnie inna seria kryminalna z Tommym i Tuppence w roki głównej. Ta ostatnia jest kobietą o wyjątkowej urodzie, impulsywną, energiczną i obdarzoną niezwykłą wyobraźnią. Tommy natomiast jest rudowłosym mężczyzną o przeciętnej urodzie. Jest bardzo inteligenty i pozbawiony odrobiny szaleństwa. Twardo stąpa po ziemi i ściąga na nią swoją żywiołową przyjaciółkę, której do głowy przychodzą na prawdę bardzo dziwne pomysły. Ci bohaterowie są wykreowani na zasadzie kontrastu - jedno uzupełnia drugie, przez co idealnie do siebie pasują.

Książka napisana jest żywym językiem, przez co jest łatwa i szybka w czytaniu. Autorka umiejętnie łączy dowcip z powagą. Trudno jest się oderwać od tej książki przez doczytaniem jej do końca. Polecam, warto.

Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2016-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Agathy Christie nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to najbardziej znana i rozpoznawalna autorka kryminałów. Zaczytywałam się w jej powieściach jeszcze jako nastolatka i teraz, kiedy książka przypadkiem trafiła w moje ręce, przypomniały mi się dawne uczucia jakimi darzyłam zarówno autorkę jak i jej twórczość. To zafascynowanie, napięcie, zaskoczenie. Jeśli chodzi o samą powieść... Zapałałam sympatią do dwójki młodych Anglików - Tuppence i Tommiego, bohaterów tej opowieści. Przed nimi wiele przeszkód i trudna zagadka do rozwiązania. Czasem historia wydawała się zbyt przewidywalna, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Polecam wszystkim miłośnikom kryminałów. Miło sięgnąć do klasyki - jakże różni się ona od dzisiejszych kryminałów, gdzie pada trup za trupem, a prawie na każdej stronie możemy spotkać opisy makabrycznych zbrodni.
Avatar użytkownika - Elina44
Elina44
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015 ,
Najmroczniejsza książka Agaty Christie. Ludzie odcięci od świata na wyspie. Nie znają się. Nie wiedzą, co się wokół nich dzieje. Atmosfera braku zaufania jest coraz bardziej gęsta. Bohaterowie zaczynają ginąć jeden po drugim. Kto ich morduje, skoro na wyspie nie ma nikogo poza nimi, a oni nawzajem się pilnują? W powieści nie ma ani jednego pozytywnego bohatera czy czynu. Zakończenie, jak na królową kryminałów przystało, jest zaskakujące.
Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Przeczytałem,
Bardzo przyjemnie i szybko czytało się powieść. Twory Pani Christie czytywałem już za czasów pobierania nauki w gimnazjum i sięgnąłem znów. Jest to klasyka kryminałów i uważam, że Pani Christie była mistrzynią w kreowaniu świata, wydarzeń i losów bohaterów przedstawianych w powieściach. Tommy i Tuppence są młodymi ludźmi, którzy podejmują się każdej przygody, a ich losy poznajemy na kolejnych stronicach powieści. Polecam:)
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku:), Mam,
"Młodzi Łowcy Przygód" Sp. z o.o. odważnie podejmują pierwsze zadanie, którym jest odnalezienie Jane Finn - młodej dziewczyny prawdopodobnie będącej w posiadaniu bardzo ważny6ch dokumentów na skalę światową. Tuppence i Tommy stają w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tajemniczy Pan Brown, który również poszukuje Jane Finn jest bezwzględny i nie cofnie się przed niczym by zdobyć potrzebne dokumenty. Czy w tej rozgrywce można każdemu zaufać? Młodzi Łowcy Przygód będą musieli zdecydować kto jest godny zaufania a kto nie, a stawką jest ich życie. Polecam!
Avatar użytkownika - hrysia
hrysia
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - mandy
mandy
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
A. B. C.
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - A. B. C.

Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery "A", "B" i "C"… Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"? Sprytny...

Słonie mają dobrą pamięć
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Słonie mają dobrą pamięć

Herkules Poirot stał na szczycie urwiska.Tutaj przed wielu laty zdarzył się tragiczny wypadek. W jego następstwie dokonano przerażającego odkrycia: znaleziono...

Wizna
Jacek Komuda