Śmierć na Nilu

ISBN: 978-83-245-8933-3
Tytuł oryginału: Death on the Nile
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Natalia Billi

Na statku wycieczkowym „Karnak”, płynącym w rejs po Nilu, zebrało się eleganckie towarzystwo - między innymi młoda milionerka z nowo poślubionym mężem, małomówny pułkownik Race, a także, jakżeby inaczej, Herkules Poirot. Jednak nie każdy z podróżnych marzy wyłącznie o zobaczeniu starożytnych świątyń, nie każdy też jest tym, za kogo się podaje. Nic dziwnego zatem, że kiedy dochodzi do morderstwa, zaczynają wychodzić na jaw różne mroczne tajemnice.

Kup książkę Śmierć na Nilu

Opinie o książce - Śmierć na Nilu

Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2017-08-05, Ocena: 4, Przeczytałem,

Wśród uczestników wycieczki po Egipcie są najróżniejsze osoby. Opiekuńcza matka z dorosłym synem, niemiecki doktor, pielęgniarka, starsza arystokratka z biedną kuzynką, młody rewolucjonista, wzbudzająca kontrowersje pisarka z córką, pracownik z Ameryki. Jednak głównymi postaciami są trzy osoby. Młode małżeństwo - Simon i Linnet Doyle oraz panna Jacqueline. Linnet Doyle jest jedną z najbogatszych kobiet w Anglii, jest młoda, piękna i inteligentna. Simon Doyle jest mężczyzną, który wcześniej nie należał do towarzystwa, nie był ani bogaty, ani wpływowy. Jacqueline była  kolei przyjaciółką Linnet i narzeczoną Simona. To ona ich poznała i teraz musi patrzeć na ich szczęście. Zemstą, którą wybrała jest podróżowanie z nimi krok w krok. Taki trójkącik zastaje Hercules Poirot w czasie swojego urlopu. Angażuje się w tą sytuacje i próbuje ją załagodzić.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie, tak jak pozostałe książki autorki. Postacie przez nią stworzone są bardo realistyczne. Wszystko zostaje tutaj wyjaśnione, łącznie z każdym i dziwnym zachowaniem, na końcu zostaje to wszystko zgrabnie poukładane. Wybija się tu oczywiście słynny Belg, który nie grzeszy pewnością siebie i inteligencją. Samej zagadce nie można nic zarzucić, a ja sam (pierwszy raz!) zdołałem ją rozgryźć przed jej rozwiązaniem.

Książkę mogę polecić każdemu fanowi kryminałów, a także osobom, które uwielbiają czytać o tragicznych historiach miłosnych.

Avatar użytkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2014,
Śmierć na Nilu, to szósta z kolekcji wydawnictwa Hachette, którą przeczytałam. Detektyw Herkules Poirot postanowił spędzić urlop w Egipcie, delektując się pięknymi widokami tego historycznego kraju. W ramach tej wyprawy wybrał się na wycieczkę statkiem po Nilu. W czasie podróży poznał wielu ciekawych ludzi, nie spodziewając się, że nawet w tak malowniczej scenerii będzie mu dane poświęcić się sprawie kryminalnej. Wraz z detektywem na wycieczkę statkiem wybrało się dość osobliwe towarzystwo, a wśród osób między innymi była świeżo poślubiona piękna i bardzo bogata młoda kobieta, która niestety w czasie trwania rejsu została zamordowana. Żeby nie było zbyt nudno, wkrótce po niej zostają znalezione zwłoki jej pokojówki, a w niedługim czasie strzałem w głowę ginie kolejna z uczestniczek wycieczki, autorka książek kryminalnych. Prawie do połowy książki nic się nie dzieje. Czytelnik poznaje kolejne osoby, które podróżują statkiem, jest świadkiem ich nic nie znaczących dla fabuły powieści rozmów i chwilami (przynajmniej ja) gubi się w tym kto jest kim i z kim. Ma to pewnie jakiś sens, ponieważ leniwie wprowadza się czytelnika w to, co wkrótce się wydarzy i mimo lekkiego znudzenia czyta się, bo: przecież zaraz coś musi się stać. Jak to zawsze u Agaty Christie bywa podejrzanych jest wielu, spośród których detektyw stopniowo wyklucza kolejne osoby. Tym razem, od początku byłam pewna winnego/winnych, ponieważ było to prawie podane jak na tacy. Oczywiście detektyw próbował różnych wizji, które gmatwały trochę tę moją pewność, ale w końcu i tak z satysfakcją stwierdziłam, że miałam rację. Niestety samo zakończenie mnie trochę zaskoczyło i nie takiego się spodziewałam obrotu sprawy, ale coś musiało się wydarzyć, abym nie była zbytnio dumna ze swojego detektywistycznego sukcesu. Kto czytał książki Agaty Christie w oryginale, być może ma o nich inne zdanie, ja jednak uważam, że niektóre tłumaczenia jej książek są tak proste, że czasami miałam wrażenie, że czytam książkę dla dzieci. Dialogi i opisy niektórych sytuacji wręcz aż proszą się o zmiany. Wiem, że te historie były pisane bardzo dawno temu, kiedy mnie jeszcze nawet nie było w planach, ale do tak słynnych pozycji, może warto się trochę przyłożyć i odrobinę je zmodernizować. Wiem, że taki styl ma swój klimat, ale czytając powieści kryminalne współczesnych pisarzy nie jest łatwo mi się przestawić na tak prosty styl. Powieść ta, tak jak wiele innych książek tej autorki została zekranizowana i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć film.
Avatar użytkownika - patita1990
patita1990
Przeczytane:2014-03-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Jedna z lepszych książek Agaty Christie jaką do tej pory czytałam, ogromnie wciągająca, miała mi posłużyć, jako książka czytana w tramwaju i autobusie, jednak tego czasu nie dotrzymała. Kupiona przez przypadek w limitowanych wydaniu na skupie starych książek okazała się książką tak wciągającą, że przeczytałam ją jednego dnia:) Jak zwykle Christie, aby nieco podgrzać atmosferę nie proponuje banalnych rozwiązań i gotowych odpowiedzi. Uwielbiam styl w jakim autorka buduję atmosferę w swoich książkach oraz to, w jaki sposób tworzy fabułę dobierając zwykle takich bohaterów, którzy na pierwszy "rzut oka" nie mają nic wspólnego, prócz łączącego ich biletu na rejs po Nilu.
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Zaczyna się spokojnie i niewinnie, dość późno dochodzi do pierwszej zbrodni (dla mnie to jednak mankament tego kryminału), ale potem akcja przyśpiesza, są zaskakujące zwroty akcji. Prowadzone śledztwo na statku ujawnia kolejne wątki w całej sprawie, pojawiają nowe poszlaki, a podczas przesłuchania wychodzą na światło dzienne nowe motywy. Trzy relacje o tej samej sprawie, która jest najbliższa prawdy? Poirot jak zwykle jest pedantyczny, a przy tym błyskotliwy. Ten według niektórych śmieszny człowieczek dostrzega znacznie więcej niż inni, potęgę uczuć i ludzkich namiętności, które mogą zakłócić normalny tok spraw i tak o to mamy morderstwo. Jeśli nie ma pewności, nie mówi nic. I oczywiście zakończenie to ,,występ" detektywa, który ukazuje nagą prawdę w całej okazałości. ,,Śmierć na Nilu" to kryminał z inteligentną łamigłówką oraz wciągającą intrygą, dzięki czemu zapewni świetną rozrywkę miłośnikom dobrych kryminałów w starym stylu.
Avatar użytkownika - kacpi71935
kacpi71935
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Przeczytałem,
Herkules Poirot planuje odpocząć i wybiera się na podróż po Nilu.Płynie z nim jego przyjaciel-pułkownik Race.Na statku przebywa także młoda para:Simon i Linnet oraz Jacqueline,dawna żona Simona.Niebawem ktoś zabija Linnet. Jaki był motyw ?Gdzie znajduje się narzędzie zbrodni? Osoby,które coś wiedzą zostają kolejno zabijane. Czy Herkules Poirot i Race poradzą sobie z tymi morderstwami? Książka jest bardzo wciągająca.Nie da się od niej oderwać.

Herkules Poirot w końcu na wakacjach! Detektyw postanawia wybrać się w podróż po Nilu i odpocząć od obowiązków. Jednak obowiązki się o niego upominają.

Piękna i młoda Linnet Doyle płynie statkiem Karnak wraz z nowo poślubionym mężem, Simonem. Pewnej nocy kobieta zostaje zamordowana. Herkules Poirot rozpoczyna śledztwo wraz z pułkownikiem Race’m, którego poznał na przyjęciu u Shaitany w książce „Karty na stół” (którą akurat czytałam jako poprzednią). Największy motyw miała Jacqueline, poprzednia narzeczona Simona. Ma ona jednak solidne alibi, które może potwierdzić niejedna osoba. Wkrótce potem zabita zostaje pokojówka Linnet, Luiza. To jednak nie koniec śmierci na statku.

No cóż, muszę przyznać, że na właściwego mordercę padał cień moich podejrzeń, ale dość szybko (ze względu na znaczące okoliczności) zniknął. Przez długi czas podejrzewałam też kogoś innego, kto był osobą „poszukiwaną” przez pułkownika Race’a. Zakończenie jednak zaskoczyło mnie swoją zawiłą i skomplikowaną intrygą.

Agatha Christie jak zwykle mnie nie rozczarowała. Z każdą przeczytaną lekturą coraz bardziej doceniam jej kunszt literacki, więc… zabieram się za kolejną książkę Mistrzyni!

Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2015-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Tajemnica rezydencji Chimneys
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemnica rezydencji Chimneys

W rezydencji Chimneys zostaje zastrzelony pretendent do tronu Herzoslovakii - książę Michael Obolovitch. Trzeba jednak to zatuszować, by zapobiec rewolucji...

Opowiedzcie, jak tam żyjecie
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Opowiedzcie, jak tam żyjecie

W latach trzydziestych, będąc już dobrze znaną pisarką, Agatha Christie przez kilka sezonów towarzyszyła swemu mężowi, Maxowi Mallowanowi, w pracach archeologicznych...

Manhattan Babilon
Lech Majewski