Tarnowskie Góry Kryminalnie

Tarnowskie Góry jako teatr zbrodni? Czemu nie!

Opowiadania zebrane w tym tomie są bardzo różnorodne, mroczne bądź zabawne, a niektóre sięgają w barwnie nakreśloną historyczną przeszłość lub w klimatyczną cyberpunkową przyszłość.

Łączy je jedno – nakreślona z werwą kryminalna intryga, która z pewnością zaspokoi apetyt każdego miłośnika gatunku.

Informacje dodatkowe o Tarnowskie Góry Kryminalnie:

Wydawnictwo: Almaz
Data wydania: 2021-03-12

Kup książkę Tarnowskie Góry Kryminalnie

Tarnowskie Góry Kryminalnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2021-04-11,

Dzięki wydawnictwu Almaz miałam przyjemność przeczytania książki pt. "Tarnowskie Góry kryminalnie". Jest to zbiór kryminalnych opowiadań, które działy się na Śląsku w Tarnowskich Górach.

Byłam przeszczęśliwa, że mogłam przeczytać tę książkę, ponieważ Tarnowskie Góry są bardzo blisko mojego miasta. Poza tym akcja działa się także w miastach ościennych takich jak Zabrze, Gliwice czy Bytom.

Oj powiem Wam była to niesamowita przygoda!
Cudownie przeczytać coś co dzieję się "u mnie" :)

Znajdziemy tutaj opowiadania takich autorów jak:

🔎 Bożena Mazalik - "Zbrodnia doskonała"
🔎 Rafał Dębski - "Srebrne szpony chciwości"
🔎 Dariusz Barczewski i Kazimierz Kyrcz Jr - "Afera z deszczem w tle"
🔎 Dawid Kain - "Gwoździe"
🔎 Robert Ziębiński - "Dziewczyna"
🔎 Piotr Rogoża - "Chmara"
🔎 Agnieszka Chodkowska - "Hotel na skraju miasta"
🔎 Arkady Saulski - "Srebrna Góra"
🔎 Iwona Banach - "Wieczór kawalerski"
🔎 Piotr Górski - "Rozmyta zbrodnia"
🔎 Jacek Sobota - "Dociekania leminga. Pamiętnik znaleziony w wannie"
🔎 Andrzej W.Sawicki - "Doktor Plagi"

Tytuły naprawdę zachęcają do przeczytania!

Morderstwa działy się w różnych miejscach: na trawniku, w parku, w winiarni, na wieczorze kawalerskim itd... do wyboru do koloru :D

Oczywiście jedne opowiadania podobały mi się bardziej, a inne mniej.

Na wyróżnienie zasługuje tutaj niezawodny @robert_ziebinski Jak zwykle opowiadanie było świetne! Akcja toczyła się w winiarni, a morderca tutaj naprawdę się napracował... 17 trupów! Matko, co tam się działo! Musicie to koniecznie przeczytać😁

Podobało mi się również opowiadanie Iwony Banach, gdzie akcja toczyła się na wieczorze kawalerskim. Miło spędziłam czas czytając to opowiadanie. A ile się przy nim uśmiałam to moje!😁

A trzecim o którym wspomnę to opowiadanie Dawida Kaina "Gwoździe". Czytając miałam ciarki na rękach... bałam się, ale bardzo chciałam poznać zakończenie tej historii.
Należy wspomnieć także o pięknej oprawie graficznej. Po każdym opowiadaniu znajdziemy zawsze piękne czarno-białe zdjęcie, a czego? Tej rzeczy Wam nie zdradzę! Bardzo Was zachęcam do przeczytania :) Naprawdę warto!

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-04-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Zbrodnia niejedno ma imię

Tarnowskie Góry, to miasto w południowej Polsce położone w województwie śląskim stało się tłem dla zbioru opowiadań kryminalnych pod szyldem wydawnictwa Almaz.

W tej antologii odnajdziemy 12 opowiadań mniej lub bardziej znanych pisarzy polskich. Dominują opowiadania spod piór autorów, choć znalazło się miejsce także dla trzech opowiadań napisanych kobiecą ręką. Jest to bardzo zróżnicowany zbiór opowieści, bowiem mamy tu klasyczne opowiadania kryminalne, jak i osadzone w czasach historycznych, jak i cyberpunkowej przyszłości. Dostajemy tu całą paletę ciekawych postaci i jakże interesujących i intrygujących zagadek kryminalnych.

Każde opowiadanie było na swój sposób ciekawe, i co zaskakujące każde z nich utrzymuje przyzwoity i równy poziom, co w antologiach nie jest zjawiskiem częstym.
Napisane są bardzo przyjemnym językiem, co ułatwia sprawną lekturę, a jak to w kryminale, najważniejsza jest zbrodnia i poszukiwanie jej sprawcy, i tu mamy cały wachlarz zbrodni, od tajemniczej śmierci w zamkniętym gabinecie, po zgon na wieczorze kawalerskim, czy tajemniczą zarazę dziesionującą społeczność, po zbrodnię dokonaną poprzez usunięcie człowieczeństwa z człowieka, sprowadzenie człowieka do poziomu leminga za pomocą aminizmu, czy zwłoki znalezione w pokoju hotelowym. Myślę, że każdy znajdzie wśród tych opowiadań takie, które najbardziej przypadnie mu do gustu. Ja wspomnę o tych, które ujęły mnie najbardziej, a więc trzy opowiadania płci pięknej, czyli "Zbrodnia doskonała" Bożeny Mazalik, za sympatyczną bohaterkę, z ciętym dowcipem i dystansem do siebie, a także za pomysł na ciekawą i oryginalną zagadkę kryminalną, "Hotel na skraju miasta" Agnieszki Chodkowskiej, za uwikłanie w zbrodnię i śledztwo byłego policjanta, "Wieczór kawalerski" Iwony Banach za zbrodnię na wieczorze kawalerskim i za myśl, że "Piwo szkodzi, a nawet okalecza" i za przesłanie, że nie ma winy bez kary, a także opowiadania Piotra Górskiego "Rozmyta zbrodnia" za ciekawe ujęcie tematu zbrodni w przyszłości, Jacka Soboty "Dociekanie leminga. Pamiętnik znaleziony w wannie" za najcudacznieszy pomysł na zbrodnię doskonałą i "Doktor Plagi" Andrzeja W. Sawickiego za tło historyczne i bohatera o umyśle ostrym jak brzytwa i przywołującego na myśl połączenie doktora Watsona z Sherlockiem Holmesem.

To tylko kilka opowiadań z tego zbioru, nie sposób w tak krótkiej formie, jaką jest recenzja, napisać o wszystkich. Każde z nich jest ciekawe, sprawnie napisane i oryginalne. Uroku dodają im klimatyczne czarno-białe fotografie prezentujące zakątki Tarnowskich Gór.

"Tarnowskie Góry Kryminalnie" to bardzo udany zbiór opowiadań, który zachwyci każdego fana gatunku. Jest także powiewem świeżości w tematyce zagadek kryminalnych. Sympatyczni bohaterowie, ciekawe pomysły na zbrodnie, wartka akcja, dobry styl i świetna oprawa, czego chcieć więcej ! Sięgajcie po antologię wydawnictwa Almaz i rozwiązujcie zagadki zbrodni o wielu imionach wraz z bohaterami tych opowiadań ! Polecam z całego serca, ja bawiłam się pierwszorzędnie przy ich lekturze !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Almaz.

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Na wstępie dziękuje wydawnictwu Almaz za możliwość przeczytania 3 już części Antologii tym razem „Tarnowskie Góry Kryminalnie” Tak jak przy poprzedniej 1 i 2 tak i teraz jestem pod wielkim wrażeniem, ale dlaczego ktoś z was zapyta?! Otóż Uwielbiam książki kryminalne. Słabo idzie mi odnalezienie mordercy/sprawcy, więc za każdym razem jestem w szoku, że dana osoba dokonała mordu itd. Teraz wyobraźcie sobie mnie osobę, która jest mega niecierpliwa w czytaniu i przekręca te kartki tylko po to żeby w końcu dowiedzieć się, kto to zabił, a przy 400 stronach to dla mnie trochę czasu zajmie (dom, praca, dziecko) Antologia wyszła mi naprzeciw i stworzyła książkę, która daje mi mega wielką satysfakcje z tego gatunku.

Mamy 12 opowiadań wspaniałych autorów i od pierwszej strony moja buzia uśmiechała się od ucha do ucha. Tylko niech ktoś nie pomyśli, że lubię morderstwa oj nie nic z tych rzeczy.  Chodzi o to, że w kilku stronach mam wszystko to, co chciałam a mianowicie jest początek akcji, bohaterowie, trup i poznanie mordercy!! TADA!!! Extra prawda?? Oczywiście niech mi tylko nikt nie pisze, że nie lubi takiej formy, że nie lubi opowiadań, że to nie jego bajka, dziedzina itp., bo tak samo mówiłam. Skłoniłam się do opowiadań czytając książkę „Zabawki” Wydawnictwa IX tyle grozy w tak krótkich tekstach zawładnęła moim sercem. Tak teraz wracając do Antologii każde opowiadanie ma miejsce w Tarnowskich Górach i okolicach.

Przez chwilę przeszło mi przez myśl, że muszę jechać w tamte strony i poznać to miasto/okolice, bo opowiadania są idealna ciekawostką turystyczną zachęcającą do odwiedzenia tego miasta. Tak wiem, wiem motywy kryminalne, jako zachęta?? a czemu nie?!!! Ulotki dla osób lubiących kryminał, fantastykę, biografię itp.

W całej książce podobało mi się prawie wszystko, lecz moimi top 3 to „Zbrodnia doskonała” Bożeny Mazalik mam nadzieję, że kiedyś doczekam się książki z Kręgulską w roli głównej no i naszymi bohaterami, czyli Matyldą i Markiem. Kolejną powieści jest „Dziewczyna” Roberta Ziębińskiego i tutaj mamy kolekcjonera win, ale takiego, który ma sporo za uszami i napisze, że kłopoty go uwielbiają oraz pojawia się dziewczyna, dla której zrobił coś wielkiego, lecz o tym nie dowiecie się ode mnie. Kolejnym trzecim opowiadaniem jest „Wieczór kawalerski” Iwony Banach. No kurka wodna jak byś poczuł/ła się, kiedy na pierwszy strzał idziesz na ślub swojej byłej/go? Druga sprawa wspólny wieczór kawalerski? Nic tylko dobić i patrzeć czy równo puchnie, ale nasz bohater wyrusza przez pół Polski na ten „super” wieczór i okazuje się, że zamiast do Tarnowskich Gór dojechał do Tarnobrzegu różnica w odległości to 300 km no to jadąc już w odpowiednie miejsce zaczyna się akcja z trupem w roli głównej, ale i tutaj nie napisze nic więcej.

Tak naprawdę każde z 12 opowiadań ma to coś w sobie, co mnie ujęło jak np. motyw fantastyki w opowiadaniu „Srebrne szpony chciwości” Rafała Dębskiego tutaj natkniemy się na wyssaniu duszy przez Jakuba, który jest katem. Jakub ma też niespotykanych znajomych, ale nie powiem, kto nim jest. Na pewno czytając będziesz w szoku, kto to jest, /kim Oni są. Kochani o tej książce można pisać ile głowa by dała, ale to trzeba mieć u siebie, bo warta każdej minuty.

To jest bardzo ciekawy zbiór dwunastu opowiadań z gatunku kryminału, sensacji i thrillera, klamrą spinającą je jest umiejscowienie akcji w Tarnowskich Górach. Pomiędzy opowiadaniami są klimatyczne czarno-białe fotografie. Zazwyczaj tego typu zbiory opowiadań są nierówne, tu zostałam mile zaskoczona, ani jedno opowiadanie nie było złe. Są dobrze dopracowane i przemyślane, nie miałam odczucia, że tu coś jest niedokończone. Intrygi kryminalne wciągają i niektóre są bardzo zaskakujące.
Tematyka opowiadań jest różnorodna, każdy tu znajdzie coś dla siebie. Znajdziemy tu niezły teatrzyk zbrodni: klasyczne przypadki, klimatyczne i mroczne, z odrobinką humoru czy też związane z cybernetyką. Są tu różne perspektywy czasowe, odległe czasy historyczne, czasy współczesne czy przyszłość.
Na temat wszystkich nie będę się rozwlekać, opowiem w paru słowach o trzech, które zrobiły na mnie największe wrażenie:
-Gwoździe Dawid Kain - oniryczne i psychodeliczne. Razem z bohaterem przeżywamy groteskowość i absurdalność zdarzeń. To obraz stopniowego upadku człowieka, wynikający z oglądania chorych mrocznych rzeczy. Zakończenie pozostawia czytelnika z pytaniem: Co tu się tak naprawdę wydarzyło? Mocna rzecz.
-Srebrna góra Arkady Saulski - futurystyczna wizja przyszłości, zautomatyzowany świat, modyfikacja organizmów jest na porządku dziennym, Prawodawca natrafia na ślad nielegalnego klonowania. Niezła rzecz dla naszej wyobraźni.
-Rozmyta zbrodnia Piotr Górski - cyberpunkowa przyszłość, ewolucja człowieczeństwa, rozmycie się osobowości w cyberprzestrzeni. Porusza naszą wyobraźnię, pokazuje jakie niebezpieczeństwo może nieść zaawansowana technologia.
Polecam. Z tą książką nie da się nudzić.