Tartuffe, Don Juan, Mizantrop

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-02-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-3283-9
Liczba stron: 224

Ocena: 6 (1 głosów)

Trzy najsłynniejsze dramaty Moliera w mistrzowskim przekładzie Jerzego Radziwiłowicza. Don Juan Kłamca i cyniczny kochanek, czy może zagubiony i głęboko nieszczęśliwy człowiek, który nie może znaleźć miejsca w świecie pozorów? Tartuffe Najsłynniejszy łgarz i obłudnik, niebezpieczny fanatyk, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Jego historia już zawsze będzie przestrogą dla wszystkich tych, którzy zechcą narzędziem oszustwa uczynić wiarę i religię. Mizantrop Zabawny, a zarazem żałosny w swojej bezkompromisowości i krytycznym stosunku do ludzi. Szaleniec niezdolny do funkcjonowania w prawdziwym świecie, zakochany w kobiecie, która jest ucieleśnieniem wszelkich wad.

Kup książkę Tartuffe, Don Juan, Mizantrop

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Tartuffe, Don Juan, Mizantrop

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Tartuffe, Don Juan, Mizantrop" - komedie Moliera

 

Książka "Tartuffe, Don Juan, Mizantrop" zawiera 3 najsłynniejsze dramaty Moliera, które obnażają ludzkie słabości. Dzięki czemu są ponadczasowe.

 

Jakiś czas temu byłam w Teatrze Dramatycznym na "Mizantropie" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. I niedługo wybieram się do Teatru Narodowego na "Tartuffe'a albo Szelbiarza" w reżyserii Jacquesa Lassalle'a. Obie te sztuki Moliera przełożył Jerzy Radziwiłowicz. Postanowiłam więc zapoznać się z literackim pierwowzorem i w moje ręce trafiła idealna pozycja - "Tartuffe, Don Juan, Mizantrop".

"Tartuffe albo Szalbierz", znany także pod tytułem "Świętoszek", to komedia Moliera powstała w 1661 roku, a wystawiona na deskach teatru w 1664 roku. Głównym bohaterem jest Tartuffe, łgarz i obłudnik, który wykorzystuje naiwność ludzi pod przykrywką religijności. Jego ofiarą pada Orgon i jego rodzina...

"Don Juan albo Kamienna uczta" to komedia Moliera powstała w 1665 roku, a wydana w 1682 roku. Głównym bohaterem jest Don Juan, kłamca i cyniczny kochanek, który zmienia kobiety jak rękawiczki. Ciekawą postacią jest sługa Sganarel, który z jednej strony potępia czyny swego pana, z drugiej - pomaga mu w ich popełnianiu. Molier pokazał w swym dziele kryzys wartości w świecie, w której zaczynają panować obłuda, pycha i rozluźnienie obyczajów.

"Mizantrop" to komedia Moliera powstała w 1666 roku. Głównym bohaterem jest Alcest, człowiek stroniący od ludzi, niezdolny do funkcjonowania w prawdziwym świecie. Jest krytyczny i bezkompromisowy. A mimo to zakochuje się w kobiecie, która jest ucieleśnieniem wszelkich wad. Czy Celimena go odmieni?

Bardzo podoba mi się to wydanie, bowiem zawiera 3 najsłynniejsze dramaty Moliera. Moim zdaniem to doskonały pomysł, gdyż nie trzeba kupować osobnych książek. Do tej pory czytałam jedynie "Świętoszka" i "Skąpca". Lektura ta była doskonałym uzupełnieniem moich braków, jeśli chodzi o twórczość Moliera.

Warto wspomnieć o świetnym tłumaczeniu Jerzego Radziwiłowicza. Jak przyznaje tłumacz: tajemnicą Moliera jest to, że łączy pozornie sprzeczne tonacje - tragiczną i komiczną. Trzeba je wyważyć, jak najmniej z tego zgubić. I to mu się udało w 100 procentach. Jego przekład jest inteligentny i dowcipny, nie traci nic z oryginału, a jednocześnie odnosi się do współczesnych emocji. Tak jak Szekspir zawsze będzie kojarzył się ze Stanisławem Barańczakiem, tak Molier - z Jerzym Radziwiłowiczem.

Książkę "Tartuffe, Don Juan, Mizantrop" czyta się szybko, gdyż jest napisana zabawnym językiem i doskonale przetłumaczona. Co więcej, "Tartuffe" i "Mizantrop" napisane zostały wierszem, co ułatwia lekturę. "Don Juan" jest napisany prozą, jednak kwestie nie są zbyt długie. Jest dowcipnie i refleksyjnie, gdyż oprócz komediowego charakteru, niosą przesłanie. Molier w swoich utworach pokazuje ludzkie słabości - hipokryzję i obłudę, kłamstwo i cynizm oraz niechęć do gatunku ludzkiego. Każda z tych wad zostaje ukarana. Nie są to więc typowe komedie, które kończą się szczęśliwie. Mają one elementy tragiczne, bez których nie miałyby takiej wartości. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku. Jest to klasyka, którą warto poznać lub przeczytać ją jeszcze raz.

Link do opinii
Inne książki autora
Lekarz mimo woli
Molier0
Okładka ksiązki - Lekarz mimo woli

Lekarz mimo woli Molier...

Skąpiec
Molier0
Okładka ksiązki - Skąpiec

"Skąpiec" to jedna z najzabawniejszych komedii Molierea. W utworze tym autor prowadzi z czytelnikiem swoistą grę, balansując między komizmem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy