Okładka książki - To Ty jesteś Bobbym Fischerem

To Ty jesteś Bobbym Fischerem

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2016-05-11
Dodał/a książkę: elibri

Najnowsza bestsellerowa powieść Christera Mjaseta autora ,,Lekarza, który wiedział za dużo" i ,,Białych kruków"

Po raz pierwszy od dwudziestu pięciu lat Hakon wraca do Lillehammer w związku z pogrzebem przyjaciela. Nie postawił jeszcze nogi na peronie, a już żałuje, że zgodził się przyjechać.

Czterdziestoletni mężczyzna zmuszony jest spojrzeć w przeszłość, na coś, co dręczyło go przez całe życie. Zniknęła młoda dziewczyna, a w tym samym czasie inne sprawy przybrały fatalny obrót. Co właściwie zrobili, on i jego koledzy?

Pogrzeb Kristoffera, przyjaciela Hakona z dzieciństwa, jest okazją do spotkania się po latach czterech dawnych kolegów. Tak razem, jak i indywidualnie, muszą zmierzyć się z bolesnymi wydarzeniami, które rozegrały się latem dawno temu. Ich przyjaciółka Agnes zniknęła bez śladu, a jednocześnie doszło do innych przerażających zdarzeń. Dlaczego narrator, Hakon, nosi w sobie poczucie winy? Opowieść w mistrzowski sposób obnaża nieprzyjemne uwarunkowania psychologiczne w zdawałoby się zwyczajnym środowisku dorastania w małym norweskim mieście. Dzięki sugestywnym przejściom między współczesnym pogrzebem a wydarzeniami z czasów młodości bohaterów, czytelnik stopniowo poznaje brutalną prawdę. Powieść ekscytuje do ostatniej kropki.

,,W tej dobrze skomponowanej powieści z Lillehammer, w której dojrzały mężczyzna wraca do miasta swojego dzieciństwa, żeby wziąć udział w pogrzebie, Christer Mjaset zahacza o kryminał. Wbrew swej woli bohater musi zmierzyć się z niewyjaśnionymi tajemnicami z feralnego lata, w którym wraz z bandą chłopaków rozbijał się po okolicy, jego bliska przyjaciółka zniknęła bez śladu i przeżył rozpad rodziny."

Arne Hugo St?lan, VG

,,Perełka, opowieść, która szybko może zostać uznana za najlepszą powieść norweską wśród ostatnich nowości.

Powieść zawiera elementy kryminału, ale jest czymś więcej: budzi skojarzenia z ,,Rzeką tajemnic" Dennisa Lehane'a i fantastycznymi niemalże-kryminałami Hakona Nessera ,,Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret" czy ,,Cienie i deszcz". Nie odstaje też od nich szczególnie; jest to ekscytująca, wciągająca i wartka opowieść o tym, jak czas rzuca cienie na nasze życie, o przyjaźni, wspólnocie i rozstaniu. Autor pisze w sposób wyważony i bezpretensjonalny, w stylu, który pasuje do materiału. Tworzy też dobre dialogi." ?rjan Greiff Johnsen

Christer Mjaset (ur. 1973) jest lekarzem i pisarzem młodego pokolenia. Dotychczas wydał cztery książki, w tym dwa zbiory opowiadań - z czego pierwszy, En dans der veien slutter (Taniec u końca drogi) z 2003 jest zarazem jego debiutem literackim. W swoich powieściach Mjaset umiejętnie łączy wiedzę lekarską z kunsztem literackim. Cechuje go narracyjna rzetelność i przywiązanie do detali. Jego opowiadania, podobnie jak powieści, są wielowątkowe, z bogatą galerią postaci i skomplikowaną intrygą.

Kup książkę To Ty jesteś Bobbym Fischerem

Opinie o książce - To Ty jesteś Bobbym Fischerem

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Książka autorstwa Christera Mjåseta to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Przez większą jej część poznajemy wspomnienia mężczyzny w średnim wieku, zmuszonego zmierzyć się z tajemnicami z przeszłości. Wraz z rówieśnikami (wiele lat temu) przekroczył granice tego, co dopuszczalne. Bohater powraca do Lillehammer, gdzie dorastał. Spotyka przyjaciół, których bardzo długo nie widział. Razem i jednocześnie osobno próbują zmierzyć się z brutalną prawdą. Narratorem jest Hakon. Samotnik. Z lektury można wywnioskować, że nie ma on nawet ochoty uczestniczyć w pogrzebie przyjaciela. Czuje się do tego zobowiązany. Już w drodze na północ czuje się źle. Nie jest to podróż "z lekkim sercem". Na miejscu okazuje się, że dawne doświadczenia pozostawiły trwałe ślady nie tylko w jego psychice. Jednak to o nim dowiadujemy się najwięcej. Inne postaci (a jest ich tu naprawdę sporo) są tu tylko lekko zarysowane. Głos Hakona uważam za nieco ponury i ubolewający. Wiele lat zaprzeczania i ciszy nie wyleczyło go z poczucia winy. Cienie z przeszłości wyraźnie na niego wpłynęły. Widać, że przyjaciele z dawnych lat szukają tu usilnie powrotu do "starego brzmienia", ale kończy się to dość niezręczną sztywnością. Dzięki licznym retrospekcjom cofamy się w lata 80. Mamy okazję ujrzeć ciekawy portret dawnego Lillehammer (miasta, w którym dorastał także autor). Powiedziałabym, że to bardziej książka o dojrzewaniu ...
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2016-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
„Bad move, Boris. Bad move!” str. 34 W książce została zawarta historia czterdziestoletniego mężczyzny, który po niemalże 30 latach wraca w swoje rodzinne strony do Lillehammer. Zapewne długo jeszcze nie zdecydowałby się na ten krok, gdyby nie pogrzeb przyjaciela z dzieciństwa. Mężczyzna musi się zmierzyć z demonami przeszłości i bolesnymi wspomnieniami tego, co wydarzyło się kilkanaście lat temu. Pomóc ma mu w tym spotkanie z czterema kolegami z młodzieńczych lat. Co stało się Agnes, ich przyjaciółce, że Hakon nie chciał wracać do Lillehammer? Co takiego zrobił Hakon wspólnie z kolegami, że wszyscy żyją z poczuciem winy?   „Człowiek sam wybiera życie, które wiedzie. Decyzje, jakie podjąłem w ciągu mojego czterdziestoletniego życia, były moje. Nie mogę za nie winić nikogo innego”. Str. 14   Mjaset przedstawia nam pewną tajemnicę, którą stopniowo odkrywamy wraz z bohaterami powieści. Autor umiejętnie dawkuje informacje, tak, że podsyca naszą ciekawość, by na końcu ostatecznie nas zaskoczyć niespodziewanym zwrotem akcji. To historia piątki przyjaciół, ich dorastania w małym norweski miasteczku i późniejsze ich spotkanie po wielu latach.   „Wymarz sobie życie, żyj swoim marzeniem”. Str. 77   Akcja powieści rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych – obecnie i 25 lat wcześniej. Narratorem powieści ...
Avatar użytkownika - ksiazkomania
ksiazkomania
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Recenzenckie, x52 książki 2016,
Cienie przeszłości. Temat zagadki z przeszłości jest dość często poruszany w literaturze. Bohater męczy się ze wspomnieniami, z konsekwencjami wydarzeń, które dotknęły go w przeszłości. Christer Mjaset postanowił zagłębić się w ten temat, jednak do swojej powieści dołączył coś jeszcze – wątek kryminalny i psychologiczny. Takie zestawienie już samo w sobie intryguje i sprawia, że nie da się przejść obojętnie obok takiej książki. „To ty jesteś Bobbym Fischerem” Christer Mjaset rozegrał po mistrzowsku. „Człowiek sam wybiera życie, które wiedzie.” Hakon przyjeżdża na pogrzeb przyjaciela sprzed lat. Miejscowość, w której dorastał budzi w nim wspominania o wydarzeniu, które na zawsze odmieniło jego życie. Spotkanie z dawną paczką znajomych wywołuje falę wspomnień, które wprost strącają go z nóg. Co takiego wydarzyło się, gdy Hakon był nastolatkiem? Jaki udział mają on i jego przyjaciele w zniknięciu młodej Agnes? „Wymarz sobie życie, żyj swoim marzeniem.” „To ty jesteś Bobbym Fischerem” – co można rozumieć przez ten tytuł? To prawda, jest on intrygujący, chociażby dlatego, że nie mamy pojęcia, o co mogło chodzić autorowi. W takim przypadku należałoby trochę zasięgnąć do biografii słynnego szachisty. Jednak to też nie rozwiązuje zagadki, tego co miał na myśli autor książki. Nie myślcie sobie, że ta książka to biografia Bobbiego Fischera ...

Opinie o książce - To Ty jesteś Bobbym Fischerem

Drogowskazy