Trupia farma

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-03-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce. Jak blisko trzeba być rozkładającego się ciała, żeby je poczuć? Gdzie ciało rozkłada się dłużej: w ciężarówce czy na tylnym siedzeniu samochodu? W jaki sposób ślady małych owadów przyczyniły się do wysłania na krzesło elektryczne pewnego „morderczego” staruszka? Bill Bass zabiera nas w przyprawiającą o ciarki na plecach podróż po zakątkach Trupiej Farmy, miejsca, które zrewolucjonizowało współczesną medycynę sądową. Nie tylko odkrywa przed nami fascynujące tajemnice ludzkich zwłok, ale też opowiada o swych najbardziej pasjonujących śledztwach.

Kup książkę Trupia farma

Avatar użytkownika - madak
madak
Rozwiązywanie zagadek kryminalnych to skomplikowana procedura, nad którą pracują dziesiątki osób, będących przedstawicielami organów ścigania, prokuratorami, lekarzami sądowymi oraz antropologami. Jeśli ciało ofiary zostaje znalezione kilka chwil po dokonanym morderstwie, wówczas badaniem zwłok zajmuje się lekarz sądowy. Sprawa znacznie komplikuje się w momencie, gdy zwłoki znajdowane są długo po dokonanej zbrodni. Osobą, która może odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, kim była ofiara, w jaki sposób zmarła oraz kiedy nastąpiła śmierć, jest antropolog sądowy. Trupia Farma to pełna ekspresji historia badań prowadzonych na ulegających rozkładowi ludzkich szczątkach, opowiedziana przez Billa Bassa, jednego z najlepszych antropologów sądowych.   Wejście na ścieżkę antropologii było dla Billa Bassa, jak dla wielu studentów, wybierających ostatecznie odbiegające od ich pierwotnych planów kierunki swoich studiów, właściwie przypadkiem. Wybór ten okazał się jednak strzałem w dziesiątkę, dziedziną, w której przyszły naukowiec zrealizował się oraz stworzył innowacyjne i dotychczas nieznane metody badań. Jako antropolog sądowy, Bill Bass, oprócz pracy naukowej na Uniwersytecie Tennessee, współpracował z policją i prokuraturą przy identyfikacji zwłok, które znajdowały się w stanie daleko posuniętego rozkładu. Dzięki swojej wiedzy ...

Opinie o książce - Trupia farma

Może to dziwne ale zastanawialiście się kiedyś co się dzieje z naszym ciałem po śmierci? A może jesteście zdania że lepiej spalić ciało i uniknąć tego co dzieje się później? No bo pomimo tego że śmierć jest używana jako koniec życia, to w ciele wciąż "kwitnie" życie, nie prawda? Może nasze serce przestaje bić i przepływ krwi zostaje zatrzymany, który przenosi tlen do wszystkich narządów i tkanek ale... a zreszta wydaje mi się że autor książki "Trupia Farma", Bill Bass czy też William Marvin Bass jest w stanie więcej wytłumaczyć niż ja wymyślić.

Bill Bass jako jedyny wydaje mi się napisał książkę na tyle niesmaczną że momentami musiałam odłożyć książkę i zaczerpnąć świeżego powietrza. Sekrety tego legendarnego laboratorium sądowego gdzie to zmarli opowiadają swoje historie poznałam już jakiś czas temu i nadal gdzieś z tylu głowy mam urywki które czasami nie dają człowiekowi trzeźwo myśleć.

Jak dla mnie jest to naprawdę ciekawa książka i nie ma w niej chwili na nudę czy monotonność. Mogłabym ją polecić każdej jednej osobie bo wydaje mi się że każdy powinien sobie zdawać sprawę w jaki sposób jego ciało zostaje poddane procesom biologicznym.

Trupia Farma" trochę u mnie przeczekała. Jak wiecie najczęściej sięgam po poradniki i literaturę faktu. Naukowcy wielokrotnie wykorzystywali badania Trupiej Farmy do rozwiązywania kryminalnych zagadek. Książki Billa Bass wielokrotnie były takimi "poradnikami". Literatura faktu to gatunek, po który sięgam z przyjemnością. Lubię dowiadywać się i uczyć nowych rzeczy. Po pierwszym rozdziale pomyślałam... "Eee, a miało być tak pięknie". Po przetrwaniu tego rozdziału było już tylko lepiej i historie w niej zawarte naprawdę są interesujące. Podziwiam ludzi, którzy nie idą przetartymi szlakami, a tworzą coś nowego. Dla dobra nauki. Właśnie z tego powodu powstała Trupia Farma, która naprawdę istnieje! To tam wielokrotnie wystawia się zwłoki na działanie warunków atmosferycznych, aby zobaczyć jak postępuje proces rozkładu. To właśnie Bill Bass wielokrotnie był wzywany do zwłok, fragmentów kości aby odnaleźć prawdę i zidentyfikować umarłych. Czy spalone kości mogą odpowiedzieć na pytanie kim była ofiara? A może mordercy wiedzą jak dokonać zbrodni doskonałej? Wiele procesów zostało rozstrzygniętych dzięki wzorom matematycznym i schematom stworzonym przez twórcę farmy i jego studentów. To oni podchodzą do zwłok zadaniowo. Zależy im na tym, aby stanąć na czele dobra ofiary. Wielokrotnie rozczłonkowują, wygotowują tkanki aby dojść do sedna. A zaczęło się od gotowania kości na kuchence w domu... Książkę zdecydowanie polecam. Na mnie czeka jeszcze druga część i z przyjemnością przyjrzę się nowym śledztwom...

Z każdej strony zalewają mnie informacje o książce „Trupia farma”. Każdy chciałby ją mieć albo chociaż przeczytać. Gdy zapoznałam się z opisem, byłam zdziwiona, że ktoś chce czytać książki o takiej tematyce. Przy najbliższej wizycie w bibliotece zapytałam, czy posiadają ową pozycję i okazało się, że tak. Tak więc z pewną rezerwą zabrałam się za czytanie i okazało się, że to istna bomba!
Nigdy nie czytałam nic podobnego i zastanawiam się, czy nie jest czasem ze mną coś nie tak, ponieważ „Trupia farma” mnie oczarowała. Niektóre opisy faktycznie przerażały i nie raz chciałam zamknąć oczy, jednak nie mogłam się do tego zmusić i brnęłam dalej. A im bardziej zagłębiałam się w lekturę, tym mocniej mnie ona fascynowała. Byłam przekonana, że po kilku stronach zaniecham dalszego czytania, lecz gdy dotarłam do końca, byłam zła, że to już koniec.
Bohater opisał nam swoją pracę bardzo szczegółowo i przejrzyście tak, że każdy z czytelników mógł wszystko zrozumieć. Sam pomysł Trupiej farmy wydaję mi się genialny choć trochę makabryczny. Jednak nie da się nawet opisać, ile dzięki niej nauczyli się antropolodzy i jak wiele spraw zostało rozwiązanych.
Nigdy bym nie pomyślała, że przeczytam książkę o takiej tematyce i co ważniejsze, że będę spała spokojnie. Byłam pewna, że nie dam rady w nocy zasnąć, że te sceny z powieści będą mnie prześladować, na szczęście nic takiego się nie wydarzyło.
Temat na tyle mnie zaciekawił, że od kilku dni szukam w internecie coraz to nowych informacji na temat tej farmy.

Daje książce 10/10 i mam nadzieję, że uda mi się jeszcze kiedyś przeczytać tak ciekawą książkę, której autor tak wiele wzniósł do świata medycyny.

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje

Trupia farma to miejsce dziwne, niepokojące i niepowtarzalne. Trup ściele się tam gęsto, jednak każde kolejne ciało zostaje przyjęte z wielkim entuzjazmem. Antropolodzy sądowi z wielką precyzją analizują rozkład zwłok, przyczyniając się do poszerzenia wiedzy w zakresie tego, co dokładnie dzieje się z ludzkim ciałem po naszej śmierci. Obrane przez nich metody mogą zadziwiać, czy obrzydzać, niemniej wykonywana przez nich praca jest niezwykle istotna.

Na lekturę „Trupiej farmy” miałam ochotę od bardzo, bardzo dawna. Nie mogłam sobie wyobrazić, że ktoś na co dzień zajmuje się pracą w takim charakterze. Tak po prostu obserwuje rozkładające się ciała, bada je pod kątem różnych aspektów, spogląda na śmierć z takiej perspektywy. Obcuje z różnymi gatunkami obrzydliwych robaków, radzi sobie z duszącym zapachem truposzy, zagłębia się w ten ponury świat zbrodni. A potem jakby nigdy nic wraca do domu, zapominając na chwilę o pracy i tym dziwnym powołaniu.

Największa i najpopularniejsza Trupia Farma została stworzona w 1981 roku przez doktora Billa Bassa. Zanim jednak do tego doszło, mężczyzna zdobywał doświadczenie zawodowe w różnych miejscach i o różnorodnych specjalizacjach. Pierwsza część książki umożliwia nam lepsze poznanie osoby Bassa, zrozumienie jak doszedł do miejsca, w którym się znalazł oraz jak jego zaangażowanie w pracę i naukę wpłynęło na utworzenie tego miejsca. Muszę przyznać, że Bass mnie szczerze zaintrygował. W dużej mierze za sprawą zdeterminowania w dążeniu do celu i pokazania nam, że to, o czym marzymy rzeczywiście jest w naszym zasięgu, a czasem możemy w ten sposób przyczynić się do pomocy innym.

Druga część książki okazała się niemniej ciekawa. Antropolog opowiada o rozwoju farmy, przedstawia swoich współpracowników oraz opowiada o najciekawszych śledztwach, w jakich mieli okazję uczestniczyć i pomóc. Każda z tych historii wywarła na mnie wielkie wrażenie. Ciężko uwierzyć, że istnieją na świecie ludzie, potrafiący czytać z kości bądź fragmentów ludzkiego ciała w taki sposób. Pomagając w ten sposób policji, rodzinom poszkodowanych osób czy sądom oraz firmom ubezpieczeniowym. Odniosłam wrażenie, że dla Bassa i jego towarzyszy nie ma rzeczy niemożliwych, co nie oznacza jednak, że zawsze wszystko przychodzi im łatwo i nigdy się nie mylą.

Choć nie zawsze czytało mi się łatwo, robaki mnie obrzydzały, a rozkładające się zwłoki nie pozwalały skupić uwagi, nie mogłam się oprzeć tej powieści. Z wielką przyjemnością zagłębiałam się w lekturze, angażując się w rzeczywistość, którą mogę poznać jedynie w taki sposób i przekonując się, że w prawdziwym świecie jest jeszcze ciekawiej niż w przepełnionych mrokiem i złem książkach.

Bass zdaje sobie sprawę, że jego czytelnicy to amatorzy i większość z nich niewiele wspólnego ma z antropologią sądową. Dlatego tłumaczy nam wszystko cierpliwie, czasami kilkakrotnie powtarzając te same rzeczy i wracając do nich w kolejnych rozdziałach. Nie miałam nic przeciwko takim wskazówkom. Choć niewiele niestety udało mi się zapamiętać, czytało mi się naprawdę dobrze.

„Trupia farma” to lektura wymagająca, ale szalenie ciekawa i niepozwalająca o sobie zapomnieć. Dobrze, że istnieją takie miejsca i żyją tacy ludzie. Polecam Wam ją serdecznie.

Avatar użytkownika - mojeksiazki
mojeksiazki
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Genialna książka dla ludzi, którzy choć trochę interesują się kryminalistyką. Wiele ciekawych informacji podanych w dogodny sposób, że każdy czytający rozumie wszystko co przedstawia autor. Polecam
Avatar użytkownika - Gosia2725
Gosia2725
Przeczytane:2013-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Tytuł "Trupia farma" pochodzi od nazwy ośrodka badawczego założonego przez autora książki Billa Basa. Na farmie naukowcy badają ludzkie ciała po śmierci. Autor przeplata elementy ze swojego życia z każdą kolejną sprawą którą się zajmuje. Założyciel tytułowej farmy jest antropologiem sądowym który bada postęp rozkładu ludzkich zwłok w różnych warunkach. Dzięki temu może stwierdzić w jaki sposób człowiek umarł ale także kiedy to się stało. Świetna pozycja dla miłośników kryminałów i medycyny.

Zacznę od tego, że bardzo lubię książki w klimatach odkrywania zbrodnie krok po kroku, a antropologia jest według mnie jedną z ciekawszych dróg do tego prowadzących. Dlatego bardzo chciałam przeczytać tę książkę tym bardziej, że czytałam o niej wiele bardzo pozytywnych opinii.

Muszę przyznać, że mnie się bardzo podobała. Cieszę się, że autor niemal krok po kroku opisał swoją karierę zawodową ze szczególnym nacieskiem na stworzenie Trupiej Farmy, którą można niemal uznać za dzieło jego życia. Przecież to dzięki temu miejscu powstało wiele prac tłumaczących poszczególne etapy rozkaładania się ludzkiego ciała w różnych warunkach przyrodniczych. Czytanie tej książki to niesamowite doświadczenie, a wręcz emocjonalna bomba, która uderza w czytelnika.

Niestety nie jest ona dedykowana ludziom o słabych nerwach, ponieważ autor bardzo dokładnie opisuje proces rozkładania się ludzkich zwłok i wiele innych czynników z tym związanych. Mnie to w ogóle nie przeszkadzało, a wręcz dodawało wiarygodności opisywanym zdareniom, ponieważ dzięki temu bardziej mogłam się wczuś w opisywane sytuacje.

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto choć trochę interesuje się zagadnieniami z antropologii czy kryminalustyki.

Mocna piąteczka, bo naprawdę z przyjemnością czytałam tę pozycję.

Odkładałam i odkładałam czytanie tego reportażu, sama nie wiem dlaczego! Miałam go w domu od paru lat, ale zawsze znalazłam jakąś inną książke, a Bassa jakoś spychałam na dalsze miejsca na liście priorytetów.

Billa Bassa i jego dokonania znałam już wcześniej, bo czytałam 3 jego kryminały, które napisał razem z Jonem Jeffersonem + oczywiście czytałam Trupią Farmę autorstwa Patrici Cornwell.

Bill Bass przedstawia nam i swoją historię i historię swojej pracy, dokonań naukowych, a także początki Trupiej Farmy i powodów, dla których w ogóle powstała.

W bardzo ciekawy sposób prowadzi narrację, zapoznając nas z ciekawymi przypadkami, z którymi spotkał się podczas swojej kariery, bardzo miło wypowiada się o swoich studentach, którzy zaczynali na Trupiej Farmie, a później stali się specjalistami w przeróżnych dziedzinach i których czasem widywał przy wspólnych oględzinach (jak na przykład przy wstrzasającej sprawie krematorium, którego właściciele zamiast palić zwłoki, po prostu porzucali je na polu w okolicy swojej "rodzinnej firmy").

Zdecydowanie warte polecenia, jeśli ktoś lubi tego typu książki i tematykę. Z pewnością sięgnę po Trupią Farmę. Nowe Śledztwa :)

Bardzo ciekawa i wciągająca lektura!

"Trupia Farma" jest historią powstania Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee, w którym Bill Bass wraz ze swoim zespołem i studentami bada co, dlaczego i jak długo dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci.

Trupia Farma to nic innego jak miejsce, w którym ludzkie zwłoki poddane działaniu procesów naturalnych rozkładają się, przynosząc odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania specjalistów medycyny sądowej.
Historia ta - niepozbawiona makabrycznych szczegółów i wstrząsających morderstw sprzed lat jest niesamowicie wciągająca, pouczająca i najzwyczajniej w świecie - szalenie ciekawa!

Bo kto nie chciałby poznać sekretów, o których wiedzą tylko zmarli?

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady