Trylogia klimatyczna

Wydawnictwo: Adit
Data wydania: 2020-10-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788360699461
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Klimattrilogie
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Jacek Kaduczak

Ocena: 0 (0 głosów)


Pierwsza część „Trylogii klimatycznej – raj.potop”, zalewa widzów potopem obrazów i słów, opowiadając wstrząsająco o rabunkowej gospodarce ziemi przez człowieka, która niszczy środowisko naturalne.

Bohaterami „raju.głodu” jest trójka ludzi głodna komunikowania się, poczucia wspólnoty i bliskości. W „raju.zabawie” pociąg gna przez Europę. Konduktor zawiadamia pasażerów o opóźnieniu pociągu i ostrzega, że „w Europie już nikt na nikogo nie czeka”....


Thomas Köck opisał wyzyskiwanie planety i zamieszkujących ją ludzi, począwszy od brazylijskiej „gorączki kauczukowej” w połowie XIX wieku, aż po grożący nam z powodu ocieplenia klimatu potop, i sięgając do czasów, gdy Słońce przestanie świecić i zmieni się w supernową.


„Szukając inspiracji autora, recenzenci często wspominają Heinera Müllera i jego Textflächen, długie fragmenty tekstu przypominające raczej prozę niż dramat. Zresztą współczesną i bliższą chyba Köckowi autorką stosującą ten zabieg jest Elfriede Jelinek (jej teksty uznawane są dziś za sztandarowy przykład tej techniki pisarskiej), z którą, zdaniem krytyków, łączy Köcka także specyficzne poczucie humoru. [...] Na Trylogię można patrzeć jak na dzieło totalne, badające granice zarówno naszej cywilizacji, jak i samego teatru jako medium.”

Ze wstępu Jacka Kaduczaka, tłumacza

Tagi: dramat taetr literatura niemiecka klimat Ekologia

Kup książkę Trylogia klimatyczna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Trylogia klimatyczna