Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788324061099
Liczba stron: 384

Ocena: 4 (2 głosów)

Potężni magowie znający się na astrologii czy efekt rozbuchanej wyobraźni jednego z Ewangelistów? Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar?

Być może nie istnieli, raczej nie było ich trzech, a już na pewno nie byli żadnymi królami. Prędzej mędrcami lub perskimi magami. Czy byli wyznawcami wielkiej, o wiele starszej niż judaizm religii? Czy ich potomkowie władali otoczonym islamskimi kalifatami niezwykłym państwem, do którego podróżowali papiescy wysłannicy? Jakie były ich związki z Atlantydą? Czy mogli znać się z Herkulesem? I co wspólnego ma z nimi Marco Polo?

Trzej królowie to jedni z najbardziej tajemniczych bohaterów Biblii. Napisano w niej o nich dwanaście zdań, do których tradycja dopisała setki następnych, sprawiając, że Kacper, Melchior i Baltazar weszli do świata popkultury. Dlaczego od wieków Kościół taką czcią otacza mężczyzn, o których tak naprawdę niezbyt wiele wiadomo? Co sprawiło, że stali się bohaterami wielu obrazów, książek i filmów, a o ich relikwie wybuchały wojny? Z jakiej przyczyny stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła?

Roman Zając jako pierwszy zebrał całą dostępną wiedzę dotyczącą mędrców ze Wschodu. Ta książka to podróż przez wieki, koncepcje i teorie w ślad za gwiazdą zmierzającą do Betlejem.

Tagi:

Kup książkę Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Powszechnie wiadomo, że celem przybycia do Betlejem Mędrców ze Wschodu była chęć złożenia pokłonu i ofiarowania darów Nowonarodzonemu Dzieciątku. Ponieważ na temat owej wizyty Biblia tylko epizodycznie się wypowiada, Wydawnictwo Znak oddało do rąk czytelnika interesującą publikację Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu. Jej lektura wiele (choć nie wszystko) wyjaśni. Jako, że charakter literatury popularnonaukowej (a do takiej została zaliczona publikacja Znaku) zakłada rzetelność oraz ścisłość przekazu, autor zrobił wszystko, by sprostać wymogom. Podstawą jego rozważań stał się fragment Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 2,1-12). Sięgając do Ojców Kościoła, Roman Zając sprawnie oddziela fakty historyczne od szczegółów fikcyjnych. Rozpoczyna od omówienia znaczenia pojęcia „Mag”, wpisując je w ówczesny kontekst kulturowy. Próbuje oznaczyć krainę, z jakiej Mędrcy przybyli (najbardziej prawdopodobną i oczywistą lokalizacją kraju Magów jest Persja), a przyglądając się wyznawanej przez nich religii, szuka powodów odwiedzin Persów u żydowskiego Mesjasza. Obficie posiłkując się tekstami apokryficznymi, autor szczegółowo analizuje poglądy dotyczące liczby Magów oraz ich imion. Poszukuje źródeł przypisywania Magom godności królewskiej. Wskazuje na uniwersalizm zbawienia, a w proroctwach o Gwieździe ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu

Wszyscy o nich słyszeliśmy, ale czy zastanawialiśmy się głębiej nad ich pochodzeniem? Kim byli? Skąd przybyli? Dokąd naprawdę zmierzali? Wiele jest opisów i obrazów tych wspaniałych mędrców, ale niewielu autorów tak dogłębnie zbadało temat, jak Roman Zając. Pojawiały się sugestie, że byli Magami. Czy rzeczywiście? Przybyli do Jezusa do Betlejem ze wspaniałymi darami. Przynieśli złoto, kadzidło i mirrę. A czy wszyscy wiemy, co oznaczały te symboliczne podarunki? Każdy z nich miał określone znaczenie i symbolikę. Biorąc do ręki tę lekturę na pewno wyjaśnicie wszelkie wątpliwości, poznacie znaczenie każdego z darów, dowiecie się więcej o pochodzeniu mędrców, dowiecie się skąd wędrowali i czy jeden z nich był czarnoskóry? Ciekawostek mnóstwo autor nam przedstawił, często zastanawiałam się, które z prezentowanych teorii są prawdziwe, a które mają wywołać w czytelniku niedowierzanie. Udało się autorowi wprowadzić zamieszanie w dotychczasowe utarte schematy dotyczące historii tych świętych Kościoła.

Kacper, Melchior i Baltazar to bardzo tajemniczy bohaterowie, niewiele pisze się o nich w Biblii. Dokładnie napisano o nich tylko dwanaście zdań, wspomina o nich św. Mateusz w swojej Ewangelii. Tak mało informacji, a takim kultem i historią są oni otoczeni i uznawani. Można stwierdzić, że ich małość świadczy o ich wielkości.

Ta książka jest pełna ciekawych informacji, których wcześniej nie mieliśmy okazji usłyszeć, wiele anegdot można poznać na temat tych tajemniczych mężczyzn, wiele porównań oraz historii autor zebrał w jedno zupełne dzieło. Książka ocieka wiedzą, jak dla mnie trochę za dużo bibliografii, detali i porównań na tle różnych wierzeń. Mnie ten nadmiar trochę zmęczył i chwilami zniechęcał do dalszej lektury, trudno jest uchwycić i zapamiętać te wszystkie niuanse. Ale dla osób dociekliwych i chcących zgłębić temat, lektura wyśmienita. Opracowanie czyta się szybko, ale nie warto się spieszyć, warto się zatrzymać, przemyśleć każdą kwestię i ocenić w świetle posiadanej wiedzy. Na pewno pewna cząstka zdobytych informacji w nas pozostanie, każdemu coś utkwi w pamięci i zostanie z nim na dłużej. Muszę śmiało przyznać, że nie wszystkie informacje, którymi się z nami dzieli autor były mi znane, nie o wszystkich wiedziałam czy nawet o niektórych w ogóle nie słyszałam wcześniej. Ale też warto wspomnieć, że po lekturze tej biografii pojawia się wiele wątpliwości i niejasności, pojawiają się pytania, jak to było naprawdę. Dotychczas miałam inny obraz tych mędrców, a teraz już nie wiem co mam myśleć i jaka była prawda. Przeczuwam, że tajemnica tych świętych jeszcze wiele osób będzie zaciekawiać i mobilizować do poszukiwania prawdy.

Czy wiecie, co oznaczają symbole K + M + B? Co za pytanie. Idąc tropem anegdot autora podam jedno z rozwiązań, odpowiedź księdza odwiedzającego nas z wizytą duszpasterską „Koperta Musi Być” ...

Polecam, pomimo moich skromnych uwag, warto po nią sięgnąć, szczególnie w tym trwającym nadal świątecznym okresie.

Link do opinii

Książka autorstwa Pana Romana Zająca pt. ''Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu'' to moim zdaniem jest przedstawienie w niej tajemnic, jakie skrywa literatura, sztuka, historia, którą do tej pory jeszcze nie znamy.

Trzeba podkreślić również to, że autor nie miał łatwego zadania, aby móc zobrazować Czytelnikom fakt czy naprawdę istnieli jego bohaterowie.

Nie ukrywam, że duże znaczenie dla mnie odegrało przeczytanie wstępu i czy decyzja o napisaniu tego niełatwego zagadnienia na temat trzech królów, które wymagało od niego wielu rozważań i pracy nad każdym napisanym rozdziałem.

Podobało mi się to najbardziej podczas zapoznawania się z tą książką to, że mogłam wybrać się w niezwykłą podróż, która była w pewien sposób ukazaniem tego, że jednak opisywani bohaterowie istnieli.

Może z początku czytając, tę książkę miałam mieszane uczucia, gdyż nie do końca rozumiałam wynikające treści po zapoznaniu się każdego z rozdziałów.

Autor umiejętnie potrafi korzystać ze sprawdzonych źródeł oraz zasięgnąć opinii osób zajmujących się na co dzień dziedzinami związanych z tematyką, z którą chce podzielić ze swoimi Czytelnikami, gdyż z czasem wymaga ona głębszych przemyśleń.

Elementem dodatkowym zamieszczonym w tej oto książce są trafnie zdjęcia, ilustracje.

Chciałam podkreślić to, że literatura tego rodzaju nie była dla mnie łatwa, aby móc ją w pełni zrozumieć.

Wydawnictwu Znak dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki autorstwa Pana Romana Zająca pt. ''Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu'.

Polecam przeczytać tę książkę.

Link do opinii
Inne książki autora
Biblia. Początek
Roman Zając0
Okładka ksiązki - Biblia. Początek

BIBLIA – NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCA SIĘ KSIĄŻKA NA ŚWIECIE. Czym jest ten tajemniczy bestseller? Sensacyjny, prowokujący, kontrowersyjny, inspirujący...

Zobacz wszystkie książki tego autora