Trzynaście powodów

Tytuł oryginału: Thirteen Reasons Why
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Aleksandra Górska
Ilustracje: brak

Nie możesz zatrzymać przyszłości ani przewinąć przeszłości, musisz wcisnąć klawisz "play" - to jedyny sposób, żeby poznać sekret. Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i na przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwa jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości... Trzynaście powodów to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który snuje swoją opowieść z taką szczerością i prostotą, że tragedia za nią ukryta, wydaje się wstrząsająco prawdziwa. Finalista Borders" 2007 Original Voices Program.

Kup książkę Trzynaście powodów

Opinie o książce - Trzynaście powodów

13 powodów to książka napisana tak by czytelnika wciągnąć i nigdy nie wypuścić.
 Po przeczytaniu książki jeszcze długo będę mieć w głowie sytuacje w niej opisane jak i sytuacje pokazane w serialu, który też powstał.
 Historia opowiada o dziewczynie, która nagrała kasety, mówi tam o tym dlaczego postanowiła popełnić samobójstwo. Mówi o swoich 13 powodach, 13 osobach,  którzy ją w jakiś sposób upokorzyli lub sprawili jej ogromną przykrość.

Dziewczyna nie żyje, a wszyscy zastanawiają się dlaczego postanowiła odebrać sobie życie. Wszyscy oprócz tych 13 osób, które dostały zestaw kaset do przesłuchania i dowiedziały się, że miały swój wkład w samopoczucie ofiary.
 Głównym bohaterem jednak nie jest Hannah Baker, czyli dziewczyna, która odebrała sobie życie.
 Jest nim chłopak. Clay. Zwykły nastolatek, który nie rozumiał dlaczego otrzymał kasety.
 Przecież był dla niej tylko kolegą, chciał dla niej jak najlepiej.
 Jednak dla niego też przeznaczona została jedna kaseta.
 Co odkryje Clay?
 Książka według mnie była odrobinę gorsza niż serial. Co spotkało mnie po raz pierwszy. Polecam zapoznać się i z tym i z tym żeby wyrobić własną opinię!

Nie do końca wiem jak się wyrazić na temat tej pozycji. Myślę, że sam styl jakim napisana jest książka jest naprawdę trafiający do czytelnika, chwilami dosadnie, chwilami mniej. Wydawało mi się po pierwszych stronach, że to może być nawet całkiem niezły thriller, jednak niestety tu się pomyliłam. Oceniłabym to bardziej na historię młodzieżową, która jakby nie patrząc opowiada o codziennych, młodzieżowych problemach, które nie jednokrotnie są bagatelizowane, a często – gęsto są zauważane dopiero, gdy właśnie przytrafi się jakaś tragedia pokroju Hannah. Poniekąd z zapartym tchem czekałam na moment, w którym Clay dowie się jaka była jego 'wina' w samobójstwie dziewczyny. I trochę się rozczarowałam, bo okazało się, że jego największą zbrodnią było jedynie nie wyznanie (oficjalnie) uczuć nastolatce, która na dobrą sprawę mogła zrobić to samo. Nie mogę jednak powiedzieć, że ta historia jest zła. Pokazuje, że to co siedzi nam w środku potrafi naprawdę być trudne, a zachowanie ze strony innych młodych ludzi – prześmiewcze, wredne, niejednokrotnie uwłaczające - nie pomaga w żadnym razie, szczególnie, gdy ma się delikatną psychikę. Szkoda mi też, że nie specjalnie poznajemy głównego bohatera, bo większość czasu pochłania nas „głos” Hannah i to co ma nam do powiedzenia.Mimo małych nie dociągnięć to „13 powodów” zaliczam do udanych lektur, chętnie poleciłabym to młodym ludziom w nieistniejących już prawie gimnazjach – może wtedy pewna grupa nastolatków zastanowiła by się nad swoim zachowaniem, chodź to też kwestia względna, przy modzie na (dzisiejsze) bezstresowe wychowanie.

Ludzi można podzielić na dwie kategorie. Takich co pomyślą, zanim powiedzą oraz takich co powiedzą, zanim pomyślą. Tylko, że to nie jest takie proste. Nie jesteśmy w stanie przemyśleć wszystkiego co mówimy, a nawet jeśli to zrobimy, to nigdy nie odgadniemy jaki skutek to przyniesie. Mówi się, że słowa potrafią ranić bardziej niż czyny.

Wiem z doświadczenia, że bardzo łatwo zranić drugiego człowieka czymś nieprzemyślanym. Będąc rozemocjonowanym często mówimy coś czego nie myślimy, ale emocje biorą górę, a czasem złość jest tak silna, że celowo chcemy kogoś zranić. Przeprosimy lub nie, ale to i tak pozostanie w pamięci osoby zranionej. Nawet jeśli nie mamy złych zamiarów, a chcemy pożartować, nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo możemy zranić drugiego człowieka. Jest mnóstwo sytuacji, które na pewno sami sobie teraz przypominacie, gdzie powiedzieliście o parę słów za dużo, próbowaliście to zatuszować później lub po prostu przeprosiliście, przeszliście z tym do porządku dziennego, ale może ta osoba dalej to pamięta?

13 powodów

Wydawnictwo: Rebis

Ilość stron: 272

Kategoria: literatura młodzieżowa

Clay Jensen dostaje paczkę bez adresu zwrotnego. Okazuje się, że ktoś wysłał mu taśmy magnetofonowe. Każda z nich jest ponumerowana i oznaczona. Nie zastanawiając się długo postanawia znaleźć magnetofon, aby sprawdzić co znajduję się na taśmach. Gdy tylko słyszy głos Hannah Baker - dziewczyny z jego szkoły, która niedawno popełniła samobójstwo, zaczyna czuć przerażenie. W pierwszej chwili myśli, że to jakiś żart, ale Hannah szybko wyprowadza go z błędu.

Clay od dłuższego czasu był zauroczony w Hannah, mimo że nie znali się zbyt dobrze. Chodzili razem do szkoły, a nawet pracowali w tym samym miejscu, ale nigdy nie udało mu się nawiązać z nią bliższej relacji. Clay nigdy nie miał odwagi, po szkole krążyły plotki, że Hannah przebiera w chłopakach, więc stwierdził, że na pewno nie zainteresowałaby się kimś takim jak on.
Gdyby tylko wcześniej wiedział jak bardzo się mylił, jak bardzo wszyscy się mylili..

Wszystko zmienia się na pewnej imprezie, Clay ma okazje porozmawiać z Hannah, po raz pierwszy tak na poważnie, dłużej niż chwilkę w pracy. Uczucie jakim ją darzył nie zmniejsza się, wręcz przeciwnie, staję się mocniejsze.

Niestety, wydarzyło się coś co popchnęło dziewczynę do najgorszego wyboru. Do czegoś co ciężko objąć rozumem, ciężko sobie to nawet wyobrazić. Lecz przed tym nagrywa taśmy, chcąc wyjaśnić swoje postępowanie lub nieco podreperować swoją reputacje. Pokazać prawdziwą siebie i to, że każde słowo i każdy czyn może mieć wielki wpływ na drugą osobę.

13 powodów, 13 osób odpowiedzialnych za jej smierć. Jak się do tego przyczynili? Co takiego przeszła Hannah, że zdecydowała się na tak straszny czyn? Czy można było temu zapobiec? I jaki udział brał w tym Clay? Dlaczego taśmy trafiły do chłopaka, który przez wszystkich jest uważany za miłego, wręcz nieskazitelnego człowieka?

______

13 powodów to książka, która daje wiele do myślenia. Nie do końca wiem jak mam opisać jej fabułę, ale chciałabym, aby każdy ją przeczytał i wyciągnął wnioski. Jest w niej coś takiego, że nie pozwala mi po prostu przejść do kolejnej bez wcześniejszego przemyślenia paru spraw.

Jak często mówimy lub robimy coś, nie zwracając uwagi na reakcje innych? Komentujemy ludzi, plotkujemy na ich temat, oczywiście wszystko tak, aby nie usłyszeli. A czemu? Bo wiemy, że to by ich zraniło... ale co jeśli ktoś im to przekaże? Lub przypadkiem usłyszą? Zastanawialiście się kiedyś nad konsekwencjami? Wiadomo, świat już taki jest, ludzie już tacy są, gadamy na innych non stop, zawsze wydaje nam się, że wiemy lepiej od innych, chcemy się dowartościować lub po prostu czegoś zazdrościmy, chcemy dać upust swoim emocjom. Tylko jeśli nie jesteśmy na tyle odważni, żeby powiedzieć to w twarz drugiej osobie, to może warto się zastanowić nad tym dlaczego się boimy?

13 powodów, to książka, która trafi do każdego. Zwłaszcza jeśli ktoś zechce wyciągnąć z niej wnioski. Może zaczniemy bardziej zwracać uwagę na to co robimy lub mówimy? Nie da się przewidzieć wszystkiego, ale można czasem się pohamować lub postawić w sytuacji drugiej osoby?

____
Pochłonęłam ją w parę godzin, byłam bardzo zaciekawiona co takiego zrobił Clay, że wylądował na liście Hannah? I co zrobiła reszta? Ciężko jest powiedzieć o takiej powieści, że czyta się ją przyjemnie... ale na pewno szybko, bo nie ma w niej niepotrzebnych opisów, język jest łatwy, ale całokształt na pewno daje do myślenia. Wiem, że powtórzyłam to już parę razy, ale naprawdę jestem w lekkim szoku.

Dlaczego to zrobiłaś, Hannah? Na pewno można było temu zaradzić, gdyby tylko ktoś zauważył co się z Tobą dzieje..

____

Podoba mi się pomysł na książkę, gdyż nie spotkałam się jeszcze z czymś takim. Podoba mi się, że ktoś poruszył taki temat, że może sprawi to, że zaczniemy trochę myśleć nad swoimi czynami. Nad tym jaką rolę odgrywamy w życiu pozornie przypadkowych osób, dalekich znajomych..

Co więcej mogę powiedzieć? Czytałam ostatnio dużo dobrych książek, ale ta naprawdę zagości w mojej głowie na dłużej, tego jestem pewna. Bo choć książki są dobre, nie każda wywołuje we mnie taki stan jak ta. Mam w głowie teraz pełno myśli, które niekoniecznie da się ubrać w słowa. Jedno jest pewne - nigdy nie chciałabym się znaleźć na takiej liście, Wy z pewnością też.

Podchodząc do tego z drugiej strony, jeśli mamy jakiś problem, z którym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami - rozmawiajmy. Jeśli nie z osobą, którą znamy, to z kimkolwiek, nawet anonimowo. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze jest jakieś wyjście, ktoś kto zechce nam pomóc i nigdy nie możemy przestać szukać takiej osoby. Samobójstwo to nie jest żadne wyjście, może jedynie egoistyczne..

____

Polecam. Przeczytajcie i zastanówcie się chwilę.. nie odkładajcie jej tak po prostu, pozwólcie myślom płynąć i wyciagajcie wnioski.

Oceniam na 5,5 za to, że daje tak wiele do myślenia.

Świetna,wzruszająca książka,którą można czytać wiele razy bo się nie nudzi.Każda jej strona wciąga coraz bardziej do tego stopnia,że nie można się oderwać.Najlepsze w niej jest to,że opowiada o czymś co jest bardzo ważne,czyli o tym jaki wpływ na życie innych ludzi mają nasze czyny.Nie da się cofnąć choć czasem bardzo byśmy tego chcieli,musimy żyć z konsekwencjami własnych czynów i decyzji bo to my w pełni za nie odpowiadamy.ZDECYDOWANIE JEDNA Z NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK JAKIE CZYTAŁAM.

Jak to często u mnie bywa, zabrałam się za to w złej kolejności. Najpierw ekranizacja, później papierowa wersja. Niestety to był błąd. Po wspaniałym serialu miałam wygórowane wyobrażenia i przeliczyłam się. Gdybym zabrała się za to w odpowiedniej kolejności (1. książka, 2. serial) przypuszczam, że moja ocena byłaby wyższa. Brakowało mi tutaj wielu elementów, które były zawarte w ekranizacji i które to nadawały tej historii napięcia. Generalnie podsumowując i oceniając bez porównywania, książka spełniała moje oczekiwania. Wniosła wiele w moim spojrzeniu na problemy w niej zawarte. Chętnie przeczytałabym ją kolejny raz.

Książka przeczytana przez 2 dni, miesiąc po obejrzeniu serialu. Można zauważyć kilka niezgodności, ale przecież to nie jest scenariusz do serialu. Trochę nie zrozumiałam zakończenia, liczyłam też na większe zaangażowanie Claya - tak jak to było przedstawione w serialu.

"13 powodów" poznałam przez serial, który przypadł mi go gustu. I, choć przeważnie uważam, iż książka jest lepsza od filmu czy serialu, tak w tym przypadku to serial okazał się dużo lepszy. Głównym bohaterem jest Clay. Chłopak otrzymuje pewnego dnia przesyłkę z kasetkami magnetofonowymi i listem. Kasety te nagrała Hannah - dziewczyna, która popełniła samobójstwo. Na kasetach Hannah zamieściła powody, przez które się zabiła. Powodami są ludzie, którzy w jakiś sposób ją skrzywdzili. Zacznę od czasu, w którym rozgrywa się akcja. W książce cała fabuła rozegrała się w ciągu jednej nocy, w serialu trwało to o wiele dłużej. Clay długo słuchał kaset, nie potrafił ich przesłuchać w ciągu jednego dnia. To mi bardziej przypadło do gustu. Może, jakby w książce Clay przesłuchał kasety w ciągu nocy, ale później była jeszcze jakaś akcja związana z nim, przypadła by mi bardziej do gustu książka. Jednak, dla mnie ta noc, to było zdecydowanie za mało. Możliwe, że ten przez fakt, ze poznaliśmy dobrze tylko Hannah i Clay'a. Nikogo więcej, bo szczerze, na ile można wierzyć jednej dziewczynie? Właśnie, to jest drugi powód, dla którego lepiej obejrzeć serial. W serialu poznajemy też innych bohaterów, ich powody, ich cele, marzenia, grzeszki. Możemy bardziej zauważyć, iż nie ma nikogo idealnego. Nawet Hannah ideałem nie jest. Właśnie. Hannah. Jak ona mnie irytowała w książce (w serialu też, ale troszkę mniej). Jak dla mnie, okazała się wielką egoistką, która tylko szukała powodu by się zabić. Osobą, którą bolało, gdy ktoś ją zranił, lecz sama równie mocno potrafiła zranić innych. Nie przejmowała się znajomymi. Nie słuchała też ostrzeżeń, nie próbowała zrozumieć innych. Wiem... wiem jak łatwo może zmaleć poczucie własnej wartości, wiem jak bardzo można nienawidzić swojego życia i jak bardzo można chcieć go zakończyć. Jednak pomimo tego trudno zrozumieć mi jest Hannah. Zresztą, jej pomysł na nagranie kaset, w których oskarża innych o swoją śmierć jest okrutne. Bardzo okrutne. Przyznam, iż w serialu 12 powód sprawił, że było mi ogromnie szkoda Hannah, zresztą bardziej rozumiałam serialową bohaterkę, za to największym złem był dla mnie 13 powód. W książce zaś współczułam 13 powodowi, że został tak wmanewrowany w bardzo niefajną sytuację. Jednak uważam, że książkę warto przeczytać. A przeczyta się ją bardzo szybko, naprawdę dużo czasu nie zajmie. Przede wszystkim porusza temat TABU jakim jest samobójstwo. Pokazuje, iż do takiego kroku nie potrzeba wielkich krzywd. Każdy może się zabić, jeśli tylko poczuje, że jest nikim i nikomu na nim nie zależy. Owszem, myśli samobójcze nie równają się próbie samobójczej. Jednak zawsze się przed nią pojawiają. W książce tej jest fajnie ukazany ciąg zdarzeń, które do czegoś prowadzą. Wszystko zaczyna się niewinnie. Początkowe powody wydają się śmieszne, lecz gdyby nie one, to być może nawet nie doszłoby do tych końcowych. Bardzo spodobał mi się w lekturze efekt kuli śnieżnej. Co prawda w serialu jest to bardziej pokazane, lecz w książce też widać problem z tzw. bullyingiem w szkole czyli dręczenie danego dziecka przez inne dzieci, odrzuceniem przez znajomych. Hannah czuła się odrzucona, czuła się samotna. Problem dość częsty w szkołach, ale i niezauważalny. Niestety. Książkę przeczytajcie, serial zobaczcie. Naprawdę warto.
Avatar użytkownika - sebson
sebson
Przeczytane:2017-06-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2017,
Mój blog: zatraceni w kartkach Wszyscy jarają się serialem. Co robi Seba? Jara się książką! Zapraszam Was do przeczytania recenzji "13 powodów", książki, która wzbudziła we mnie uczucie, którego nie mogę opisać. Dwa tygodnie temu Hanna Baker popełniła samobójstwo. Powody tego czynu są owiane tajemnicą. Pozna je tylko trzynaście osób. Kto? Dlaczego? Tego dowiedzą się w odpowiedniej chwili. Nastoletni Clay przychodzi do domu. Przed wejściem znajduje się pudełko a w środku kasety. 7 kaset z numerami od 1 do 13. Czym są? Postanawia je włączyć zaczynając od pierwszej. W głośnikach rozlega się głos Hannah Baker. Tej nieżyjącej dziewczyny. Czym kierowała się Hannah? Nie chodziło jej o zemstę, jeśli o to chodzi. Bardziej chodzi jej o to, żeby uświadomić ludzi dlaczego? Świetnie sobie to wymyśliła. Wzbudzić poczucie winy i nienawiść do innych, będąc już martwą. Przynajmniej nikt jej nie będzie za nic obwiniał... Dobra, może starczy o fabule. Czas na najważniejszą część każdej recenzji, czyli co ja o niej myślę :) Fakt. Nagonka niezła... Całkiem głośno było i w sumie nadal jest w internecie. Jednak czy słusznie? Pomysł na książkę bardzo oryginalny, muszę przyznać. W sumie miałem wrażenie narracji dwuosobowej. Z jednej strony narratorem jest Clay, ale jego prowadzi Hannah, która jednocześnie prowadzi nas. Właśnie przez to jej obecność się ucieleśnia. Nie wiem, czy był taki efekt zamierzony, ale gratulacje dla autora. Problem samobójstwa jest problemem XXI w. i to trzeba przyznać. Trzeba o tym mówić głośno, że ustrzec innych przed tym niebezpieczeństwem. Problemem tego wieku jest też to, że robimy coś i nie patrzymy, czy te słowa, wygłup mogą kogoś zranić. Niestety moje pokolenie jest bardzo drażliwe... Nawet głupi dowcip może spowodować urazę na całe życie. Książka przypomniała mi coś. Zazwyczaj starałem się być ponad to. Jednak są w moim otoczeniu osoby, które wręcz krzyczą o pomoc. Tylko czy my je widzimy? Oczywiście, że nie. Zadajemy pytanie "wszystko okej?", usłyszymy "tak, dzięki" i odstawiamy tą osobę, a ona cierpi. Wyobraziłem sobie lekcję polskiego. Pani mówi nam, że następną lekturą będzie "13 powodów". Po mówieniu klasa postrzega świat inaczej. Chyba słusznie... Trzeba dostrzec to drugie dno. Nie można opierać się tylko na tym, że dziewczyna popełniła samobójstwo i wyjaśnia przez kogo. Trzeba się skupić na tym, że ona to zrobiła i dlaczego. Co ją zniszczyło psychicznie do tego posunięcia. Niektórzy ludzie mówią, że żeby popełnić samobójstwo trzeba mieć odwagę, a ja użyję słów z filmu Sala samobójców: "Szczerze to ja nie rozumiem samobójców, bo żeby żyć trzeba mieć odwagę, a samobójcy to tchórze, tchórze i narcystyczni egoiści, którzy myślą, że wszystko kręci się wokół nich, jak można odebrać sobie najcenniejszy skarb jaki się ma, jak można zrobić sobie to i zrobić to najbliższym ludziom? Ja tego nie rozumiem i nie chcę tego rozumieć, przecież życie jest po to, żeby dawać jak najwięcej innym ludziom". Podsumowując Książka wywarła na mnie duże wrażenie emocjonalne. Teraz po przeczytaniu książki czuję pustkę... Kacu książkowy... nadchodzę! Super nie? W mojej ocenie książka zyskuje 8/10 pkt
Na książkę trafiłam w zasadzie przypadkowo. Ktoś zaproponował mi serial o tym samym tytule, zainteresowałam się i tak trafiłam na informację, że ów serial powstał właśnie na podstawie książki - jako Książkoholik nie mogłam nic sobie z tego nie robić. Książka wcale nie koniecznie tylko dla młodzieży. Wstrząsnęła mną do głębi. Ja co prawda Dzieci nie mam, ale dla Rodziców uważam, że jest to pozycja obowiązkowa.
Avatar użytkownika - ola0034
ola0034
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Przeczytałem,
Clay Jensen,wracając do domu,znajduje pod drzwiami dziwną paczkę.W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez jego koleżankę Hannah.Hannah,która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo..Istnieje trzynaście powodów,przez które dziewczyna odebrała sobie życie.Clay jest jednym z nich.. Chłopak przez cały dzień słucha nagrań i stara się wczuć w sytuację i odwiedza miejsca,o których wspomina Hannah.Staje się świadkiem bólu i osamotnienia dziewczyny.Dowiaduje się prawdy o sobie jak i innych osób,o których jest mowa w taśmach. Ludzie są wobec niej brutalni i jedno wydarzenie,jedna plotka,pociąga za sobą ciąg wydarzeń.Nagrania są skierowane do osób,które wpłynęły na decyzję odebrania sobie życia.Każda z osób zrobiła coś do czego nie chce się przyznać.Jednak Clay nie ma pojęcia,dlaczego występuje w tych nagraniach. Zapewne wielu z was słyszało,bądź też oglądało serial 13 powodów,który powstał właśnie na podstawie tej książki.Słyszałam o niej już dawno,ale dopiero po obejrzeniu serialu poczułam ogromną chęć przeczytania Serial wywołał u mnie więcej emocji.Praktycznie każdy odcinek przepłakałam i miałam nadzieję,że książka też mnie wzruszy,ale udało mi się uronić tylko kilka łez. Główna bohaterka jest niezwykle intrygująca i chyba najbardziej się z nią utożsamiłam.Niektóre powody wymienione w książce mogą wydawać się głupie i bezpodstawne.Jednak jeden mały żart,prowadzi do kolejnych wydarzeń i Hannah jest traktowana inaczej przez rówieśników. Książkę czyta się lekko i bardzo szybko.Jest pięknie i solidnie wydana.W środku znajdują się zdjęcia z serialu. Trzynaście powodów wywarło na mnie ogromne wrażenie.Nie jestem w stanie opisać wszystkich emocji,które mi towarzyszyły podczas czytania tej powieści.Autor stworzył niezwykle oryginalną książkę i sam wątek samobójstwa jest niezwykle ciekawy.Emocje i odczucia głównej bohaterki są bardzo realistycznie opisane,przez co łatwiej jest się wczuć w jej sytuację. Wszystko,co robimy i mówimy ma ogromne znaczenie,więc warto czasem się zastanowić,zanim coś zrobimy. Powieść trafia na półkę moich ulubionych.Trzynaście powodów łamie serce i skłania do refleksji.Uważam,że każdy nastolatek powinien ją przeczytać i zastanowić się nad tym,co robi.
Trzynaście powodów" było pozycją, którą wręcz musiałam przeczytać, niestety z czasem mój zapał zaczął powoli słabnąć, jednak wznowienie książki podsyciło na nowo moją ciekawość i tak własnie rozpoczęła się moja przygoda. Tak naprawdę, kiedy już zaczęłam czytać, stwierdziłam, że być może "Trzynaście powodów" nie zachwyci mnie tak bardzo jak innych. Na szczęście było to tylko chwilowe wrażenie, po którym z czasem nie został ślad. Byłam przygotowana na skomplikowaną historię, tymczasem dostałam historię zwykłej nastolatki pokazującej, jak duży wpływ na czyjeś życie mają decyzje innych. Jak ważne jest, by nie być obojętnym. Niezwykle spodobał mi się styl Jaya Ashera i sposób w jaki wszystko opisywał. Choć tematyka jest ciężka, autor przedstawia ją w sposób prosty i niespecjalnie wyszukany, historia zaś nie została zbyt mocno udramatyzowana ani przekoloryzowana, jak to się zdarza w niektórych przypadkach, co dodaje jej jeszcze więcej realizmu. Myślę, że właśnie to mnie urzekło, ponieważ nic nie jest tu poprowadzone na siłę, a całość wychodzi niezwykle naturalnie. Książka niesamowicie wciąga i pochłania uwagę, nie pozostawiając nic innego jak połknąć ją naraz. "Trzynaście powodów" każe nam się zatrzymać i pomyśleć. Otwiera nam oczy, zmusza do głębszej refleksji i przestrzega. W przeciwieństwie do niektórych nie odczułam jednak tak wielkich pokładów emocjonalnych i nie wylałam morza łez. Przyznaję, że to pozycja przygnębiająca, która chwyta za serce i zostawia po sobie ślad, wywołuje poczucie smutku oraz bezradności. Ciężko napisać mi coś więcej. Myślę, że jedyne co mi pozostaje, to polecić książkę, szczególnie młodzieży, bo skupia się ona głównie wokół ich problemów. To naprawdę wartościowa powieść, z której każdy coś wyniesie i pozostanie na długo w pamięci. Cieszę się, że miałam okazję poznać historię Hannah. --------- http://mojeksiazki-ola.blogspot.com/2015/10/trzynascie-powodow-jay-asher.html
Avatar użytkownika - Styrana
Styrana
Przeczytane:2017-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Ulubione,
Ciężko mi stwierdzić, jakie uczucia towarzyszą mi po przeczytaniu tej książki. Złość, smutek, współczucie, frustracja. Bo takich osób jak Hannah jest wokół nas tysiące. Codziennie możemy mijać je w drodze do pracy czy szkoły. I nie zdajemy sobie sprawy co się z nimi dzieje, nie dostajemy możliwości aby się tego dowiedzieć, aby pomóc. Ale zdarza się również, że te osoby wręcz błagają nas abyśmy coś zrobili, abyśmy nie dopuścili do najgorszego. Ale my nie zwracamy na nie uwagi, bo to przecież nas nie dotyczy, bo sie boimy, bo uważamy, że robią to tylko aby zwrócić czyjąś uwagę. I często to my stajemy się jednym z powodów, dlaczego to się wydarzyło, pomimo, że nie chcemy się do tego przyznać, nawet przed sobą. Przez jedną naszą decyzję, która nie ma dla nas większego znaczenia, innej osobie zaczyna się wszystko systematycznie sypać, aż nie zostaje już nic, tylko prochy. Dosłownie.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 12 książek-2016,
Bardzo wciągająca, poruszająca i interesująca książka. Przedstawia nie tylko problem samobójstwa, ale też uświadamia jak bardzo jeden czyn, może pogrążyć młodą osobę.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016, 52 książki 2016, Mam,
Bardzo ciekawa książka, która zwraca uwagę na to aby nie być nie być obojętnym wobec ludzi oraz, że każdy nawet poprzez drobnostki może przyczynić się do nieszczęścia drugiej osoby.
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2015-10-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Egzemplarze recenzenckie,
Pewnego dnia Clay Jensen otrzymuje tajemniczą przesyłkę. W środku niej chłopak znajduje siedem kaset magnetofonowych, które zostały nagrane przez jego koleżankę ze szkoły Hannah. Dziewczyna dwa tygodnie temu popełniła samobójstwo i Clay nigdy nie przypuszczał, że jeszcze kiedyś usłyszy jej głos. Jednak to, co znajduje się na tych kasetach już na zawsze zmieni jego życie. Hannah tuż przed swoją śmiercią postanowiła zrealizować pewien plan, którego częścią stał się nagle Clay. Dziewczyna w swoich nagraniach podała dokładnie trzynaście powodów, dlaczego odebrała sobie życie. Jednak co byście zrobili, gdybyście nagle dowiedzieli się, że jesteście jednym z nich? ,,Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretniej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów." Hannah przeprowadziła się niedawno do tego miasteczka wraz z rodzicami. Dziewczyna marzyła o akceptacji w nowej szkole oraz poznaniu kilku osób, z którymi mogłaby się zaprzyjaźnić. Jednak środowisko szkolne często okazuje się bardzo brutalne dla niektórych osób i tak niestety stało się też z Hannah. Choć wydawałoby się, że wszystko zaczęło się dość niewinnie, to jednak każde zdarzenie miało wpływ na podejmowane przez dziewczynę późniejsze decyzje. Co tak naprawdę spowodowało, że Hannah postanowiła popełnić samobójstwo? Oraz co z tym wszystkim mają związane otrzymane przez Clay'a kasety? ,,Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie." Dziewczyna w swoich nagraniach kieruje się do trzynastu osób, które w pewien sposób wpłynęły na podjętą przez nią decyzję. Każda z nich ma coś na sumieniu i jest w stanie zrobić wszystko, aby prawda nie wyszła na jaw. Clay nie ma pojęcia dlaczego stał się jednym z powodów śmierci jego koleżanki, jednak zamierza się tego dowiedzieć. Chłopak przez całą noc odwiedza różne miejsca w mieście, które były związane z Hannah oraz odsłuchuje nagrania. To co na nich usłyszy, już na zawsze zmieni sposób, w jaki będzie patrzeć na świat. Czy Clay mógł w jakiś sposób zapobiec tej tragedii? Oraz czy kiedykolwiek będzie w stanie wybaczyć sobie oraz innym? ,,Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba." Opis tej książki wydał mi się niezwykle intrygujący i zupełnie inny od reszty książek, jakie miałam przyjemność już czytać. Sam pomysł autora jest bardzo oryginalny i nie ukrywam, że nie mogłam się doczekać, kiedy będę mogła poznać całą tą historię. Wątek samobójstwa zawsze bardzo mnie ciekawił, i ostatnio coraz więcej wychodzi książek o takiej tematyce. Jednak już na początku miałam wrażenie, że ta pozycja będzie zupełnie inna od reszty i nie pomyliłam się. Nie byłam w stanie oderwać się od czytania tej książki i niecierpliwie wyczekiwałam rozwiązania całej tej sprawy. Główna bohaterka Hannah jest niezwykłą postacią, która już od początku książki intryguje czytelnika. To właśnie ona pokazuje nam, jak niewiele trzeba, żeby w jednej chwili nieodwracalnie wpłynąć na życie innego człowieka. Historia tej dziewczyny zmusza czytelnika do naprawdę głębokiej refleksji nad naszym życiem. Pokazuje, że czasami po prostu zwykła dobroć może uchronić kogoś od tragedii. Książka okazała się emocjonalnym rollercoasterem, i chyba nie jestem nawet w stanie oddać wszystkich emocji jakie towarzyszyły mi podczas lektury tej książki. Autorowi udało się stworzyć wyjątkowo oryginalną, wstrząsającą oraz dającą dużo do myślenia historię, która na pewno na długo zapadnie mi w pamięć. Zdecydowanie polecam! :))
Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-04-12, Ocena: 3, Przeczytałem,

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony porusza bardzo ważny i trudny temat, a z drugiej, przedstawia go w sposób, który nie do końca uważam za właściwy. Kasety Hannah w pewnych momentach zaczynały przybierać niejako formę zemsty, czy szukania "powodów" na siłę i nie, to tak nie działa. I szkoda, bo książka porusza kwestie niezrozumienia problemu dotyczącego depresji, samobójstwa przez społeczeństwo, a równocześnie niejako sama powiela błędne założenia.
Nie będę się nad tym bardziej rozwodzić, bo w przypadku książek takich jak ta, chyba jednak lepiej się skupić na jej przesłaniu, a tutaj jest ono bardzo ważne, nawet jeśli trochę nieumiejętnie przekazane.
"Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co się nam żywnie podoba". To jeden z tych cytatów, które każdy powinien znać i zapamiętać. Po prostu. Nigdy nie traktujmy innych tak, jak byśmy sami nie chcieli być traktowani. Ludzie nie mają pojęcia jak plotki, obelżywe komentarze, mogą zniszczyć drugiego człowieka. A może mają? I mimo wszystko to robią? Ciężko powiedzieć. Książka zwraca też uwagę na problem społeczeństwa, tego jak odwracamy oczy od problemów innych, jak nie zauważamy, że coś złego może dziać się z drugim człowiekiem, jak lekceważymy znaki, które otrzymujemy. Za pomocą postaci Claya, Asher pokazuje też, jak ważne jest, aby dać sobie pomóc. Clay kilkakrotnie powtarza: "pomógłbym ci, gdybyś mi pozwoliła". Z mojego punktu widzenia to najtrudniejsze zadanie dla osoby z depresją. Wyciągnąć rękę po pomoc. Bo nie da się opowiedzieć wszystkiego "na raz", ciężko się otworzyć w obawie, że nie zostanie się zrozumianym, a ocenianym.

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jak dla mnie powinna być lekturą omawianą w szkołach. Świetna

Autor skupia się głównie na pokazaniu emocji chłopaka podczas przesłuchiwania taśm. Narracja jest pierwszoosobowa, idziemy za Clayem razem z nagraniami i słuchamy jego retrospekcji i rozterek. Dzięki temu możemy spojrzeć na historię Hannah z innej perspektywy. Przez cały czas uświadamiamy sobie jedno: przeszłości nie można cofnąć.

Bardzo podoba mi się to, że autor w bardzo dobry i edukacyjny wręcz sposób poruszył temat samobójstwa. Po lekturze książki mamy wiele pytań i refleksji: Czy jedno zdarzenie, z pozoru niewinne, może zniszczyć czyjeś życie? Jak dostrzec symptomy samobójstwa? Jak można pomóc?

Mimo, że czasem wydawało mi się, że Hannah odrobinę dramatyzuje i wyolbrzymia pewne sprawy (sprawa z Alexem lub Jessicą), nie jestem pewna, czy ja na jej miejscu nie zrobiłabym tak samo. W końcu upokorzony i będący ofiarą okrutnych plotek człowiek ma skłonność do przesady.
Autor w bardzo dobry sposób buduje napięcie- niby wiemy, jak skończy się książka, ale równocześnie chcemy, żeby coś się zmieniło, żeby jednak historia zakończyła się happy endem.

Mimo, że to książka młodzieżowa, śmiało mogą sięgnąć po nią dorośli, z pedagogami włącznie. Książka uzmysławia nam, że dla nas nieistotne i żartobliwe z pozoru zdarzenie, dla innej osoby może być bardzo nieprzyjemne i przykre.

Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;