Ucho igielne

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-10-17
ISBN: 978-83-240-5446-6

Nowa powieść Mistrza Prozy Wiesława Myśliwskiego.

Powieść jest ucztą dla spragnionych dobrej, mądrej i refleksyjnej lektury. Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

Ucho igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna i głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splata się z wymiarem symbolicznym.

Biegłem przez tę dawną, dziką, zieloną dolinę do Ucha igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co? (fragment książki)

Kup książkę Ucho igielne

Opinie o książce - Ucho igielne

Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2019-05-09, Ocena: 5, Przeczytałem,

Piękna to książka, smutna, refleksyjna i nostalgiczna, nie pozbawiona jednak szczypty humoru.

„Ucho igielne” to opowieść o pamięci, o upływie czasu, o przemijaniu, o młodości, o starości i o miłości. To sentymentalna podróż przez życie bohatera, utkana ze wspomnień, jego osobistych spostrzeżeń i refleksji, retrospekcji zdarzeń, przebłysków pamięci. Autor jakby prowadząc dialog z samym sobą wskrzesza czasy minione, ożywia swoich najbliższych, przyjaciół i znajomych oraz przywołuje pamięcią miejsca i zdarzenia. Poprzez opowieści o ich życiu wspomina siebie i swoją ziemską wędrówkę.

To co mnie najbardziej oczarowało to cudownie gawędziarski styl autora, bardzo elegancki i wysublimowany. W jego opowieściach nic nie jest przekoloryzowane czy wyidealizowane. Jest zwyczajnie, codziennie, niewymyślnie ale także prześmiewczo i ironicznie. Jest bardzo życiowo, jest tragicznie i wesoło, jest mądrze i refleksyjnie.

Dużo jest w książce wszystkiego, opowieść goni opowieść, historia – historię. A na koniec z tych opowieści i historii wyłania się cudowny obraz ludzkiego życia, namalowany pełną paletą barw, ożywiony niezliczoną ilością przeżyć, emocji i uczuć.

„Ucho igielne” zauroczyło mnie całkowicie. To książka do powolnego, melancholijnego czytania, jednak gawędziarski styl opowieści, ich soczystość i obrazowość spowodowały, że połknęłam ją w jeden weekend, gdyż czytałam zachłannie i z ogromną pazernością a jednocześnie z niebywałą przyjemnością. „Ucho igielne” to moja pierwsza książka Wiesława Myśliwskiego więc zachwycam się bezkrytycznie i po dziecinnemu, bez zbędnych porównań i nawiązań. Dla mnie to po prostu piękna opowieść przy której mogę się zadumać, uśmiechnąć lub wzruszyć do głębi. Zdecydowanie polecam.

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Ucho Igielne to miejsce w Sandomierzu. Wąziutkie przejście rozdzielające schody prowadzące z miasta do dawnej, pięknej, zielonej doliny. Tu u schyłku życia spotyka się narrator ze swoim odpowiednikiem z młodości. Piękna powieść pisana przez człowieka podsumowującego swoje życie. Książka o przemijaniu, wspomnieniach, a przede wszystkim konfrontacji starego doświadczonego człowieka z jego młodością.

Wygraj tę książkę:
Widnokrąg
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Widnokrąg

Nowe wydanie jednej z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, za którą autor został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nike. Prowincjonalny świat oglądany...

Traktat o łuskaniu fasoli
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Traktat o łuskaniu fasoli

10 lat po Widnokręgu – nowa wielka powieść Wiesława Myśliwskiego.    Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje...

Pasażer na gapę
Adrian Bednarek