Ucho igielne

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-5446-6
Liczba stron: 448

Ocena: 5.2 (5 głosów)

Nowa powieść Mistrza Prozy Wiesława Myśliwskiego. 

Powieść jest ucztą dla spragnionych dobrej, mądrej i refleksyjnej lektury. Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

Ucho igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna i głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splata się z wymiarem symbolicznym.

Biegłem przez tę dawną, dziką, zieloną dolinę do Ucha igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co? (fragment książki)

Kup książkę Ucho igielne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Ucho igielne

Avatar użytkownika - grzeniuJee
grzeniuJee
Przeczytane:2019-05-09, Ocena: 5, Przeczytałem,

Piękna to książka, smutna, refleksyjna i nostalgiczna, nie pozbawiona jednak szczypty humoru.

„Ucho igielne” to opowieść o pamięci, o upływie czasu, o przemijaniu, o młodości, o starości i o miłości. To sentymentalna podróż przez życie bohatera, utkana ze wspomnień, jego osobistych spostrzeżeń i refleksji, retrospekcji zdarzeń, przebłysków pamięci. Autor jakby prowadząc dialog z samym sobą wskrzesza czasy minione, ożywia swoich najbliższych, przyjaciół i znajomych oraz przywołuje pamięcią miejsca i zdarzenia. Poprzez opowieści o ich życiu wspomina siebie i swoją ziemską wędrówkę.

To co mnie najbardziej oczarowało to cudownie gawędziarski styl autora, bardzo elegancki i wysublimowany. W jego opowieściach nic nie jest przekoloryzowane czy wyidealizowane. Jest zwyczajnie, codziennie, niewymyślnie ale także prześmiewczo i ironicznie. Jest bardzo życiowo, jest tragicznie i wesoło, jest mądrze i refleksyjnie.

Dużo jest w książce wszystkiego, opowieść goni opowieść, historia – historię. A na koniec z tych opowieści i historii wyłania się cudowny obraz ludzkiego życia, namalowany pełną paletą barw, ożywiony niezliczoną ilością przeżyć, emocji i uczuć.

„Ucho igielne” zauroczyło mnie całkowicie. To książka do powolnego, melancholijnego czytania, jednak gawędziarski styl opowieści, ich soczystość i obrazowość spowodowały, że połknęłam ją w jeden weekend, gdyż czytałam zachłannie i z ogromną pazernością a jednocześnie z niebywałą przyjemnością. „Ucho igielne” to moja pierwsza książka Wiesława Myśliwskiego więc zachwycam się bezkrytycznie i po dziecinnemu, bez zbędnych porównań i nawiązań. Dla mnie to po prostu piękna opowieść przy której mogę się zadumać, uśmiechnąć lub wzruszyć do głębi. Zdecydowanie polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Ucho Igielne to miejsce w Sandomierzu. Wąziutkie przejście rozdzielające schody prowadzące z miasta do dawnej, pięknej, zielonej doliny. Tu u schyłku życia spotyka się narrator ze swoim odpowiednikiem z młodości. Piękna powieść pisana przez człowieka podsumowującego swoje życie. Książka o przemijaniu, wspomnieniach, a przede wszystkim konfrontacji starego doświadczonego człowieka z jego młodością.

Link do opinii
Wygraj tę książkę:
Inne książki autora
Ostatnie rozdanie
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Ostatnie rozdanie

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia...

Kamień na kamieniu
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Kamień na kamieniu

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki...

Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Apetyt na miłość
Stephanie Kate Strohm
Apetyt na miłość
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokaż wszystkie recenzje