Ucho igielne

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-5446-6
Liczba stron: 448

Ocena: 5.11 (9 głosów)

Nowa powieść Mistrza Prozy Wiesława Myśliwskiego. 

Powieść jest ucztą dla spragnionych dobrej, mądrej i refleksyjnej lektury. Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

Ucho igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna i głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splata się z wymiarem symbolicznym.

Biegłem przez tę dawną, dziką, zieloną dolinę do Ucha igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co? (fragment książki)

Kup książkę Ucho igielne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ucho igielne

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Barklej34
Barklej34
Przeczytane:2020-05-22, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-12-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Przeważnie dażę do jak najszybszego przeczyatnia książki. I hops po następną. Jak książka mnie nudzi to ją rozwlekam ale czytam z bólem. W przypadku spotkania z tą prozą... Byłam tak rozmarzona i nie smieszyło mi się do jej szybkiego zakończenia. Książkę się po prostu kontempluje.. Jest zarówno dla 30tlatki jak i 70cio latka. Muszę ją polecić moim dziadkom. Szczerze polecam. Pięknych książek na świecie mało. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2019-11-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

"Ucho Igielne" jest dla mnie książką o przemijaniu. O przeszłości i o przyszłości. O planach i wspomnieniach. O życiu takim, jakie ono jest. Początkowo zadawałam sobie pytania "o czym jest fabuła?", "kto jest bohaterem?", jednak po kilku stronach przestało mieć to znaczenie, historia sama mnie poniosła. Teraz, po zakończeniu, nie ma dla mnie znaczenia to, że nie znam imienia bohatera, poznałam jego życie, z wielu perspektyw. W czasie lektury przypominało mi się nieustanie stanowisko wielu filozofów wobec teraźniejszości. W zasadzie jest ona nieuchwytna, bo w chwili, kiedy o niej myślimy, staje się od razu przeszłością. Nasze życie to zbiór jedynie przeszłości i przyszłości, teraźniejszość, mimo że ją przeżywamy, nieustannie nam umyka i nie daje się zamknąć w żadne ramy. To wszystko, a nawet więcej można tu znaleźć, dlatego szczerze polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pałac
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Pałac

Świt drugiej wojny światowej. Do wioski zbliża się front. Jakub, pasterz, jest świadkiem ucieczki państwa z miejscowego dworu. Kiedy kierowany ciekawością...

Widnokrąg
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Widnokrąg

Nowe wydanie jednej z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, za którą autor został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nike. Prowincjonalny świat oglądany...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy