Ucho igielne

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-10-17
ISBN: 978-83-240-5446-6

Nowa powieść Mistrza Prozy Wiesława Myśliwskiego.

Powieść jest ucztą dla spragnionych dobrej, mądrej i refleksyjnej lektury. Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia – i równocześnie poznania – prawdy o ludzkim losie, przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia.

Ucho igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna i głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splata się z wymiarem symbolicznym.

Biegłem przez tę dawną, dziką, zieloną dolinę do Ucha igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co? (fragment książki)

Kup książkę Ucho igielne

Przeczytane:2020-05-22, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-12-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Przeważnie dażę do jak najszybszego przeczyatnia książki. I hops po następną. Jak książka mnie nudzi to ją rozwlekam ale czytam z bólem. W przypadku spotkania z tą prozą... Byłam tak rozmarzona i nie smieszyło mi się do jej szybkiego zakończenia. Książkę się po prostu kontempluje.. Jest zarówno dla 30tlatki jak i 70cio latka. Muszę ją polecić moim dziadkom. Szczerze polecam. Pięknych książek na świecie mało.

Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2019-11-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

"Ucho Igielne" jest dla mnie książką o przemijaniu. O przeszłości i o przyszłości. O planach i wspomnieniach. O życiu takim, jakie ono jest. Początkowo zadawałam sobie pytania "o czym jest fabuła?", "kto jest bohaterem?", jednak po kilku stronach przestało mieć to znaczenie, historia sama mnie poniosła. Teraz, po zakończeniu, nie ma dla mnie znaczenia to, że nie znam imienia bohatera, poznałam jego życie, z wielu perspektyw. W czasie lektury przypominało mi się nieustanie stanowisko wielu filozofów wobec teraźniejszości. W zasadzie jest ona nieuchwytna, bo w chwili, kiedy o niej myślimy, staje się od razu przeszłością. Nasze życie to zbiór jedynie przeszłości i przyszłości, teraźniejszość, mimo że ją przeżywamy, nieustannie nam umyka i nie daje się zamknąć w żadne ramy. To wszystko, a nawet więcej można tu znaleźć, dlatego szczerze polecam.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pałac
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Pałac

Świt drugiej wojny światowej. Do wioski zbliża się front. Jakub, pasterz, jest świadkiem ucieczki państwa z miejscowego dworu. Kiedy kierowany ciekawością...

Ostatnie rozdanie
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Ostatnie rozdanie

Wiesław Myśliwski jest twórcą przywracającym wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Jego powieści wynikają z głębokiej wewnętrznej potrzeby wyrażenia...

Kwestia winy
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska