Ucho od śledzia w śmietanie

Po morderczym lecie w Buckshaw nastała zabójcza jesień. Flawia de Luce jest o krok od odkrycia w szklanej kuli tajemnicy własnej przeszłości, gdy pożoga, jaka wybucha na odpuście w Bishop’s Lacey, rzuca ją w wir kolejnej detektywistycznej zagadki. Co łączy napaść na Cygankę z trupem wiszącym w Buckshaw na posągu Posejdona, dawno zaginionym dzieckiem i tajemniczą sektą kuśtykan? Jaką rolę odgrywają w tym wszystkim znikające z Buckshaw zabytkowe przedmioty – podstawki pod ruszt i szpikulec do homarów? Dlaczego "chudy ul" nie jest tym, czym się wydaje i co ma z tym wspólnego "hyćka"? Czy jakakolwiek jedenastolatka jest w stanie to ogarnąć? Flawia po raz pierwszy nie jest sama – poznaje przyjaciółkę, tajemniczą Porcelanę, która jednak niczego jej nie ułatwia. Flawii jak zwykle pozostaje własna wnikliwość, chemia i sprawdzeni domownicy, Dogger i pani Mullet. Dzięki nim dowie się zadziwiających rzeczy o przeszłości Bishop’s Lacey i rozwiąże zagadkę, z jaką jak zwykle nie radzi sobie miejscowa policja. A niedługo nadejdzie zima...

Informacje dodatkowe o Ucho od śledzia w śmietanie:

Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2011-11-04
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7731-068-7

Kup książkę Ucho od śledzia w śmietanie

Ucho od śledzia w śmietanie - opinie o książce

Avatar użytkownika - redgirl_books
redgirl_books
Przeczytane:2017-11-09,

Flawia de Luce, jest jedenastoletnią chemiczką, która ma zadatki na detektywa. Mogłoby się zdawać, że jest w tym dobra, gdyż kłamie jak z nut, a ta przydatność jest niezwykle pomocna podczas zbierania informacji od innych ludzi.

Nastolatka zostaje wciągnięta w wir kolejnej detektywistycznej zagadki, a wszystko zaczyna się od pożaru, który wybuchł na odpuście w Bishop's Lacey. Dlaczego niewiele później Cyganka zostaje napadnięta we własnym wozie? Jaki z tym związek ma trup wiszący w Buckshaw, na posągu Posejdona oraz odnalezione szczątki dziecka? Dlaczego w Buckshaw znikają zabytkowe przedmioty? Dlaczego wszystkie tropy wskazują na sektę kuśtykan?

Czy jakakolwiek nastolatka da sobie z takimi zawiłościami radę? Czy Flawii uda się rozwiązać zagadkę za pomocą odłamków historii Bishop Lacey?

Moja przygoda z niezwykłą Flawią de Luce rozpoczęła się z tą książką. Nie wiem o tej postaci zbyt wiele - tyle, co udało mi się zauważyć w tej części. Tak więc poznałam odważną i inteligentną nastolatkę o przenikliwym umyśle. Polubiłam ją od pierwszej strony! Flawia pomimo tak młodego wieku jest nadzwyczaj dojrzałą osóbką. Nie mogłabym nie wspomnieć o jej sprycie, dzięki któremu wszystko uchodziło jej na sucho. Jak już może wiecie, albo się domyślacie, nastolatka nie jest typową dziewczynką, która bawi się lalkami. Ona uwielbia przebywać w swoim laboratorium chemicznym, gdzie odkrywa świat związków i substancji chemicznych. Autor wśród całych zawirowań ukazuje nam również drugą stronę naszej głównej bohaterki - samotność, tęsknotę za matką, pragnienie posiadania przyjaciółki oraz bliższych więzi z siostrami, które jej nie akceptują. Flawia może liczyć tylko na siebie, gdyż ojciec po śmierci jej matki stał się dla niej człowiekiem niedostępnym i zamkniętym w sobie. Jednak pomimo wszystkiego, ona świetnie daje sobie radę, a dzięki splotom wydarzeń poznaje Porcelanę, która zostaje jej przyjaciółką.

''Ucho od śledzia w śmietanie'' to historia o wyjątkowej nastolatce, dzięki której poznajemy zakręcony, detektywistyczny świat. Nie zabraknie tu intryg, tajemnic, a to wszystko zostaje okraszone ironicznym humorem. Jest mrocznie, niebezpiecznie i intrygująco, co składa się na zalety tej powieści.

Jednak odradzam sięgnięcia po tę książkę bez znajomości poprzednich, bo ja trochę czułam się zagubiona nie wiedząc o tym w jakim czasie się odgrywa akcja i jaką tajemnice ze swojej przeszłości chce odkryć Flawia.

Pomimo tego książkę oceniam bardzo pozytywnie i myślę, że kiedyś będę chciała sięgnąć po pierwsze części przygód tej niezwykłej dziewczynki.

Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2021-08-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Flawia de Luce. Gdzie się cis nad grobem schyla
Alan Bradley0
Okładka ksiązki - Flawia de Luce. Gdzie się cis nad grobem schyla

Zima odeszła w niepamięć, a wraz z nią ponure wydarzenia, które nawiedziły Bishop’s Lacey. Nastała wiosna, świat budzi się do życia, ćwierkają...

Badyl na katowski wór
Alan Bradley0
Okładka ksiązki - Badyl na katowski wór

Czy mordercze lato w bukolicznym Bishop's Lacey dobiegło końca? Kogóż to pochowano na wiejskim cmentarzu przy kościółku św. Tankreda? Czy Flawia zmartwychwstała...