Ucho od śledzia w śmietanie

Flawia de Luce, jest jedenastoletnią chemiczką, która ma zadatki na detektywa. Mogłoby się zdawać, że jest w tym dobra, gdyż kłamie jak z nut, a ta przydatność jest niezwykle pomocna podczas zbierania informacji od innych ludzi.

Nastolatka zostaje wciągnięta w wir kolejnej detektywistycznej zagadki, a wszystko zaczyna się od pożaru, który wybuchł na odpuście w Bishop's Lacey. Dlaczego niewiele później Cyganka zostaje napadnięta we własnym wozie? Jaki z tym związek ma trup wiszący w Buckshaw, na posągu Posejdona oraz odnalezione szczątki dziecka? Dlaczego w Buckshaw znikają zabytkowe przedmioty? Dlaczego wszystkie tropy wskazują na sektę kuśtykan?

Czy jakakolwiek nastolatka da sobie z takimi zawiłościami radę? Czy Flawii uda się rozwiązać zagadkę za pomocą odłamków historii Bishop Lacey?

Moja przygoda z niezwykłą Flawią de Luce rozpoczęła się z tą książką. Nie wiem o tej postaci zbyt wiele - tyle, co udało mi się zauważyć w tej części. Tak więc poznałam odważną i inteligentną nastolatkę o przenikliwym umyśle. Polubiłam ją od pierwszej strony! Flawia pomimo tak młodego wieku jest nadzwyczaj dojrzałą osóbką. Nie mogłabym nie wspomnieć o jej sprycie, dzięki któremu wszystko uchodziło jej na sucho. Jak już może wiecie, albo się domyślacie, nastolatka nie jest typową dziewczynką, która bawi się lalkami. Ona uwielbia przebywać w swoim laboratorium chemicznym, gdzie odkrywa świat związków i substancji chemicznych. Autor wśród całych zawirowań ukazuje nam również drugą stronę naszej głównej bohaterki - samotność, tęsknotę za matką, pragnienie posiadania przyjaciółki oraz bliższych więzi z siostrami, które jej nie akceptują. Flawia może liczyć tylko na siebie, gdyż ojciec po śmierci jej matki stał się dla niej człowiekiem niedostępnym i zamkniętym w sobie. Jednak pomimo wszystkiego, ona świetnie daje sobie radę, a dzięki splotom wydarzeń poznaje Porcelanę, która zostaje jej przyjaciółką.

''Ucho od śledzia w śmietanie'' to historia o wyjątkowej nastolatce, dzięki której poznajemy zakręcony, detektywistyczny świat. Nie zabraknie tu intryg, tajemnic, a to wszystko zostaje okraszone ironicznym humorem. Jest mrocznie, niebezpiecznie i intrygująco, co składa się na zalety tej powieści.

Jednak odradzam sięgnięcia po tę książkę bez znajomości poprzednich, bo ja trochę czułam się zagubiona nie wiedząc o tym w jakim czasie się odgrywa akcja i jaką tajemnice ze swojej przeszłości chce odkryć Flawia.

Pomimo tego książkę oceniam bardzo pozytywnie i myślę, że kiedyś będę chciała sięgnąć po pierwsze części przygód tej niezwykłej dziewczynki.

Informacje dodatkowe o Ucho od śledzia w śmietanie:

Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2011-11-04
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7731-068-7
Dodał/a opinię: Ewelina Żyła

Zobacz opinie o książce Ucho od śledzia w śmietanie

Kup książkę Ucho od śledzia w śmietanie

Zatrute ciasteczko
Alan Bradley0
Okładka ksiązki - Zatrute ciasteczko

Pierwszy polski przekład utworu Lewisa Carrolla ukazał się w roku 1910, czterdzieści pięć lat po wydaniu angielskiego oryginału. Przez następnych sto lat...

Flawia de Luce. Obelisk kładzie się cieniem
Alan Bradley0
Okładka ksiązki - Flawia de Luce. Obelisk kładzie się cieniem

W pewien wiosenny ranek A.D. 1951 Flawia de Luce zjawia się z rodziną na stacji w oczekiwaniu na powrót matki. Ale tuż przed przyjazdem pociągu...