Ucieczka z getta

Autorka opisuje swoje dramatyczne przeżycia wojenne — ucieczkę z getta w Końskich jesienią 1942 i ukry-wanie się u polskiej rodziny w Starachowicach. Książka stanowi sugestywny, plastyczny opis okupacyjnej codzienności, a także bezkompromisowe studium relacji polsko-żydowskich w okresie Holokaustu.

Informacje dodatkowe o Ucieczka z getta:

Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-88288-80-6

Kup książkę Ucieczka z getta

Ucieczka z getta - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,
Autobiograficzna historia 18 - letniej Żydówki, której udało się uciec z getta. Dziewczyna, straciwszy dokumenty, musi sama sobie radzić i umykać okupantom. Kilkakrotnie niemal cud ratuje jej życie. A pomagają, chociaż z początku niechętnie, dwie Polki. Książkę przeczytałam jednym tchem. Jest wciągająca i pomimo, że tematyka nie jest lekka, szybko się czyta. Niestety Polacy, z nielicznymi wyjątkami, nie są tu przedstawieni pozytywnie. Autorka często spotykała się z zachowaniem antysemickim, o czym nie zapomniała wspomnieć w książce. Zdumiewające jest, że wszystkie fakty zostały spisane po kilkudziesięciu latach z niebywała dbałością o szczegóły. Odnosi się wrażenie, jakby opisane wydarzenia bohaterka przeżyła dopiero co.

"Ucieczka z getta" Haliny Zawadzkiej to przejmująca relacja polskiej Żydówki, która uciekła z getta w Końskich. Nieprawdopodobnie wiele przeszła młoda, zaledwie osiemnastoletnia dziewczyna. Spotykała się niestety z bardzo dużym antysemityzmem ze strony Polaków. Kilka razy cudem uniknęła śmierci, aresztowania.

Dwa lata ukrywała się w pewnym domu w Starachowicach.

Polecam

Avatar użytkownika - ewia101