Udław się

Victor Mancini – maniak seksualny umawiający się na randki na mityngach dla uzależnionych – celowo dławi się w restauracjach. W ten kontrowersyjny sposób zdobywa fundusze na zapewnienie opieki śmiertelnie chorej matce. W miarę rozwoju wydarzeń ta na przemian wesoła i przygnębiająca historia staje się coraz bardziej dziwaczna, szokująca i mroczna. Udław się po raz kolejny wciąga w hipnotyzujący, perwersyjny świat Chucka Palahniuka.

Informacje dodatkowe o Udław się:

Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Data wydania: 2020-05-20

Kup książkę Udław się

Udław się - opinie o książce

Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Moje pierwsze spotkanie z Palahniukiem, mam nadzieję, że nie ostatnie ;)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-06-18, 52 książki 2013, Mam,
Pokręcona - to nie najlepsze słowo, ale pierwsze, jakie mi przychodzi do głowy. W tej książce nie ma nic normalnego, nie ma żadnej zwyczajności. Powieść jest o poważnych sprawach - no bo seksoholizm, no bo choroby psychiczne, no bo codzienna walka o przetrwanie, no bo problemy finansowe, no i porwane dziecko, które samo nie wie kim jest. Ani trochę nie zakrawa to na poważną powieść psychologiczną, jednocześnie czytając ją wcale nie jest też do śmiechu. To książka, którą trudno określić, której nie da się zaszufladkować i jeszcze jedno - jest to raczej książka, która nie nadaje się dla wrażliwego czytelnika.

Victor Mancini. Mężczyzna, który ma chorą matkę. Lubi oddawać się kompulsywnym zachowaniom seksualnym - jest seksoholikiem. Jego partnerki to także seksoholiczki, przeważnie więźniarki - bo takie są lepsze, gdyż nie trzeba się z nimi wiązać - wiadomo, że za chwilę wrócą z przepustki z powrotem do celi.
Victor przechodzi właśnie program dwunastu kroków uzależnienia od seksu. I utknął na czwartym , w którym ma spisać wszystkie swoje przewinienia.
Życie bohatera jest poniekąd oparte na kłamstwie. Victor udaje osiemnastowiecznego służącego, odgrywa kogoś kim nie jest przed matką, i w rozmowach z nią zawsze udziela jej odpowiedzi na pytania tak, jak ona chciałaby je usłyszeć.
Ponadto mężczyzna dowiaduje się o wielkiej tajemnicy matki opisanej w jej czerwonym notesie (ale niestety w języku włoskim), sądzi, że tam znajdzie odpowiedź na pytania, które go dręczą (między innymi na pytanie kim jest?). Pomaga mu w tym lekarka zakładu, w którym leczy się jego matka - Paige Marshall...

W rezultacie czytamy o seksoholiku, który nie może zerwać z nałogiem, dławi się w restauracjach po to, by zrobić z obcej osoby bohatera i przy okazji na tym zarobić. Czytamy także o jego kumplu z mitingów dla seksoholików - Denny'm, który przynosi do domu po kilka kamieni dziennie, za każdym razem gdy chce się masturbować. Denny coraz bardziej zawala dom kamieniami (kamienie są dosłownie wszędzie razem z lodówką).
Jednym z zajęć Victora jest pisanie listów dziękczynnych i sumowanie czeków od "bohaterów" z restauracji. Tak... wśród tych walających się wszędzie kamieni. I kiedy tak czytamy o tych dwóch mężczyznach (pod koniec książki głównie o Victorze i o Denny'm) na myśl przychodzi: "Ale dziwaki!" Z drugiej strony to dziwaki z problemami, którym nie są w stanie sprostać... A Denny wtaczający ciężki kamień do domu (czy też wnoszącym po kilka ciężkich kamieni) kojarzy mi się z Denny'm, nie mogącym poradzić sobie z jego problemem seksoholizmu.

Czy Victor poradzi sobie z problemem seksoholizmu i uda mu się przejść czwarty krok? Jak długo będzie oszukiwał ludzi w restauracjach? Kim tak naprawdę jest Victor Mancini? Kim jest jego matka? I kim jest kobieta, w której Victor się zakochuje - lekarka Paige Marshall?
Tego nie zdradzę, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, odwołuje do książki.

Książka Palchniuka jest kontrowersyjna, może wzbudzić niesmak u osób zbyt pruderyjnych dlatego jeśli miałabym ją polecać to owszem: polecam, ale nie osobom, które nie lubią czytać o seksie. Bo tutaj nie znajdą ani pięknej, romantycznej miłości, ani ślicznych, czułych słówek. Tutaj można spotkać się z "miłością" w słowach nieprzebierających w środkach.

Ogólnie książka jest interesująca. Niektóre rozdziały nużą, ale po chwili opowieść wciąga. W połowie tempo zwalnia. Jednak warto doczytać ją do końca, gdzie wyjaśnia się wiele tajemnic, o których istnieniu nie miało się pojęcia na początku książki.

Avatar użytkownika - uroboros20
Przeczytane:2011-10-24, Przeczytałam,
Rant
Chuck Palahniuk0
Okładka ksiązki - Rant

Młodociany łobuz, Buster „Rant” Casey robił wszystko, by wyrwać się z monotonii małego prowincjonalnego miasteczka. Prowokując ugryzienia dzikich...

Dzień prawdy
Chuck Palahniuk0
Okładka ksiązki - Dzień prawdy

Zadufani, podstarzali politycy doprowadzają naród na skraj trzeciej wojny światowej, próbując zapanować nad rozrastającą się populacją młodych mężczyzn...