Układ

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-06-05

Nowy kryminał Igora Brejdyganta wciąga bez reszty w mroczny świat układów, zależności i tajemnic.

Komisarz Monika Brzozowska nie może podnieść się psychicznie po tym, jak w obronie własnej zabiła swojego męża, płatnego zabójcę. Przychodzi jej to z tym większym trudem, że przełożeni odesłali ją na bezterminowy urlop. Niestety pani komisarz przy okazji powraca do zgubnego nałogu, który przed laty prawie wyprowadził ją na tamten świat. Tymczasem zaczynają ginąć świadkowie, którzy mieli pomóc policji w doprowadzeniu na ławę oskarżonych szajki pedofili. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie niebezpieczni i wpływowi mężczyźni czerpiący uciechy z zabaw z nieletnimi próbują ukręcić łeb sprawie. Z czasem okazuje się, że wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, a bycie katem wcale nie wyklucza bycia ofiarą.

Kup książkę Układ

Opinie o książce - Układ

"Układ" Igor Brejdygant to powieść, która należy do gatunku kryminału.
Komisarz Monika Brzozowska nie może podnieść się po tym jak w obronie własnej zabiła swojego męża, który dodatkowo był płatnym zabójcą. Przychodzi jej to z trudem, ponieważ przełożeni odwołali ja ma bezterminowo urlop. Na dodatek na swoje nieszczęście komisarz powraca do zgubnego nałogu, który przed laty prawie wyprowadził ją na tamten świat. Ponadto zaczynają ginąć świadkowie, którzy mieli pomóc policji w sprawie oskarżonych szafki pedofili.
Z czasem okazuje się również, że sprawa jest bardziej skomplikowana.
Książka napisana jest dobrze i jest wciągająca.
Zdecydowanie mogę ją polecić.
Moja uwagę przykład okładka przez co zainteresowałam się tą powieścią i muszę przyznać, że nie żałuję. Powieść okazała się być naprawdę dobra.
W każdym razie nie do końca tak sobie wyobrażałam te powieść, ale to dobrze. Lubię, kiedy książka nie jest przewidywalna.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93

Układ to idealny tytuł dla tej książki! Dzieje się w niej tak dużo, tak szybko i wszystko jest tak ze sobą tak połączone i skomplikowane, że podczas jej czytania na pewno nie będziecie się nudzili.
Po pierwsze spotykamy komisarz Monikę i to głównie jej śladami będziemy kroczyli w tym kryminale. Obecnie jest ona na bezterminowym urlopie po tym, jak zabiła swojego własnego męża. Przeszłość cały czas mocno na niej ciąży, nie potrafi sobie z nią sama poradzić i wraca do ciężkiego nałogu. Powoli stacza się, bierze coraz więcej, a przy tym wszystkim wraca do pracy i prowadzi jedną z najważniejszych spraw w kraju. Czy uda jej się to wszystko ułożyć i czy rozwiążę tę sprawę w odpowiednim czasie? Wokoło ginie coraz więcej osób, wszyscy są zagrożeni i w ciągłym stresie i niebezpieczeństwie.
"Układ" jest to tak naprawdę druga część,i w "Rysie" znajdziemy początek tej historii. Ja jej nie czytałam i powiem Wam, że nie miałam żadnego problemu, żeby odnaleźć się w tej powieści! Autor wszystko tłumaczy, nawiązuje do poprzedniej książki i spokojnie możecie po nią sięgnąć, mimo że nie czytaliście poprzedniej.
Ja z komisarz Moniką bardzo się polubiłam! I całą książkę jej kibicowałam i w miłości, i w życiu, i w pracy! Nie zdradzę Wam, jak kończy się ta książka, ale fakty które wychodzą pod koniec, wbijają w fotel! Wtedy jeszcze bardziej polubiłam jej postać i jeszcze mocniej trzymałam za nią kciuki!
Thriller nawet przez moment nie zwalnia! Cały czas napięcie rośnie, cały czas bardzo dużo się dzieje. Na pewno nie będziecie rozczarowani!

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2021-05-22, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2021, EmpikGo, audiobook,

„Układ” to drugi tom serii „Monika Brzozowska”, i jednocześnie kontynuacją opowieści rozpoczętej w tomie zatytułowanym „Rysa”.

Komisarz Brzozowska po zabiciu swojego narzeczonego, który okazał się jej mężem Igora vel Piotra, coraz bardziej stacza się z powrotem w objęcia narkotyków. Już nie wystarcza okazyjne zapalenie jointa, teraz potrzebny jest crack. Śledztwo, od którego zastała odsunięta, prowadzone jest teraz przez jej współpracownika Adama Wójcika i oficera ABW Czesława Wareckiego. Śledztwo w sprawie szajki pedofilii zatacza coraz szersze kręgi, giną kolejni świadkowie. W policji nikt nie jest zainteresowany rozwiązaniem sprawy. Naciski przychodzą z różnych stron. Brzozowska, Wójcik i Warecki nie wiedzą, komu można zaufać, a w śledztwie na jaw wychodzą coraz to ciekawsze fakty. Czy uda się ustalić winnych, czy Monika odzyska swoje dawne życie i kim jest tajemnicza kobieta, która przed laty usiłowała zabić Monikę, a która pojawiła się w jej życiu ponownie wraz z Piotrem/Igorem? Tego dowiecie się z lektury „Układu”.

„Układ” miał potencjał na świetny kryminał/powieść sensacyjną. Gra wywiadów, ciemne sprawki oficerów policji, kwity na każdego i za wszystko, sterowanie politykami, to wszystko mogło sprawić, że powieść byłaby porywająca. Mogłoby… gdyby nie styl autora. Częste powtórzenia tych samych słów, jak np. odmieniany przez wszystkie czasy i przypadki „atawistyczny” czy „kompromat”, które po kolejnym powtórzeniu zaczynały drażnić, może czasami używać synonimów, zamiast powtarzać to samo w kółko i w kółko. Ja rozumiem, że to powieść, nie oczekuję dokładnych instrukcji odtruwania człowieka po przedawkowaniu, ale w momencie kiedy Monika wzięła za dużą dawkę kompotu, sam masaż serca nie wystarczy, aby wróciła „do żywych”. Główna bohaterka w hollywoodzkim stylu, po ciężkim pobiciu, zziębnięta, naszprycowana narkotykami jest w stanie powalić dwóch ludzi i uciec. A myślałam, że takie rzeczy tylko Rambo potrafi, najwidoczniej nie doceniam oficerów naszej rodzimej policji, za co serdecznie w tym miejscu przepraszam. I kolejny „kwiatek” Monika, biorąca tabletki antykoncepcyjne, czyli z założenia przepisywane przez ginekologa, dopiero po 17 latach, czyli po co najmniej kilku wizytach u specjalisty w tym okresie czasie, dowiaduje się, że urodziła dziecko. Czyli przez 17 lat, żaden z lekarzy nie zauważył? To teraz zaczynam się bać, chodzić do lekarzy, skoro tacy niekompetentni. Służby wywiadowcze obcego państwa, są w stanie znaleźć haki na każdego polityka (i nie tylko) w Polsce, sterować jak chcą polityką wewnętrzną i zewnętrzną Polski, ale wszystkie kompromitujące materiały przechowują na jednym dysku twardym ukrytym w niestrzeżonym magazynie. Wow! Mam nadzieję, że nasze służby nie biorą z nich przykładu.

Ogólnie „Układ” jest ciekawą powieścią, trochę jak amerykański film akcji, zwłaszcza z lat 80-tych, czyli patrz i nie myśl. Zakończenie (?) serii z Moniką Brzozowska, wyjaśnia się sporo wątków z poprzedniego tomu „Rysa”. Autor zostawia sobie furtkę na kolejne tomy cyklu. Generalnie nie jest źle, może ja się czepiam, ale czuję lekki niedosyt. Książka dla tych, którzy przeczytali pierwszy tom i chcą poznać zakończenie śledztwa.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-05-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 2021,

No to dowiedziałam się, jak wszystko się skończyło. Czytało się dobrze, szybko. Nie wyrasta ponad przeciętność.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Układ" autorstwa Igora Brejdyganta to z pewnością książka warta uwagi i poświęconego jej czasu. To bardzo udane połączenie kryminału, thrillera psychologicznego i powieści obyczajowej z wątkami politycznymi. Druga część serii z nietuzinkową komisarz Moniką Brzozowską w roli głównej przyniesie wiele skrajnych emocji i przyprawi nas o polityczno-kryminalny zawrót głowy. Była to pierwsza książka autora jaką miałam okazję przeczytać i z pewnością nie ostatnia. Jeśli miałabym możliwość cofnąć czas z pewnością sięgnęłabym najpierw po "Rysę", czyli pierwszą część przygód komisarz Brzozowskiej, aby lepiej zrozumieć pojawiające się w "Układzie" nawiązania do przeszłości bohaterów. Interesująca i bardzo złożona fabuła, duża ilość szczegółów odnośnie śledztwa oraz wielu barwnych i wyrazistych bohaterów to tylko kilka z zalet książki. Autor oczarował mnie gęsto utkną pajęczyną tajemnic, układów i wzajemnych powiązań, które są fundamentem wyjatkowego i odrobinę mrocznego klimatu książki. Lektura nie należy do lekkich i przyjemnych, autor porusza w niej wiele trudnych tematów m.in. kwestie uzależnienia i pedofilii i z pewnością przypadnie ona do gustu raczej wielbicielom złożonej, nieco mrocznej i poplatanej fabuły niż wyznawcom prostych, szybkich i widowiskowych śledztw.

Paradoks
Igor Brejdygant0
Okładka ksiązki - Paradoks

Niepokorny i kierujący się własnymi zasadami inspektor Marek Kaszowski żyje w cieniu mrocznej przeszłości, samotnie, obwiniając się za wypadek samochodowy...

Szadź
Igor Brejdygant0
Okładka ksiązki - Szadź

Kiedy nad ranem zostają znalezione zwłoki, na miejscu zjawia się komisarz Agnieszka Polkowska. Nikt nie chce z nią pracować - zbyt wiele wymaga, słynie...

Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska