Ukryte żony

Piętnastoletnia Sara marzy o tym, by uciec z domu. Uciec przed gwałtownym ojcem i jego czterema żonami. Chciałaby iść na studia, pracować, wyjść za mąż za kogoś, kogo pokocha. Tego samego pragnie dla swojej pięknej siostry Rachel. Ale nie to jest przeznaczeniem sióstr. Uwięzione w surowej, wielożeńskiej sekcie, muszą poddawać się woli Proroka. To on decyduje, że Sara wyjdzie za mąż za swojego dużo starszego i już żonatego wujka. To on wybierze męża Rachel spośród szesnastu wpływowych kandydatów... Zrozpaczona Sara zaczyna planować ucieczkę. Rachel, dotąd posłusznie spełniająca nakazy Proroka, poznaje kogoś, dla kogo będzie musiała wybierać pomiędzy wiarą a miłością.

Informacje dodatkowe o Ukryte żony:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-03-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-1692-1

Kup książkę Ukryte żony

Ukryte żony - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2012-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012,

Mormoni – członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich Nazwa „mormoni” nie jest ich oficjalną nazwą, lecz jedynie nazwą potoczną, która pochodzi od Mormona, proroka-kronikarza, który według wyznawców streścił obszerne zapisy ludów zamieszkujących w dawnych czasach kontynenty amerykańskie. Księga Mormona została według mormonów drogą objawienia przetłumaczona przez uważanego przez nich za proroka Josepha Smitha, Jr. Miał on doznać objawienia, w którym poinstruowano go o odrzuceniu przez Boga wszystkich ówczesnych Kościołów. Księga Mormona ukazała się drukiem w roku 1830.*

Najsłynniejszym mormonem obecnie, jest chyba kandydat na prezydenta USA-Mitt Romney. Ale nie o tym chciałam pisać, a o fabule książki "Ukryte żony".

Akcja książki dzieje się w amerykańskim stanie Utah . Mamy dwie główne bohaterki- Sare oraz Rachel. Dziewczynki są siostrami i mają kolejno piętnaście i szesnaście lat. Dorastają one w bardzo ortodoksyjnej rodzinie mormonów,a na jej czele stoi surowy ojciec Abraham. Dziewczęta poznajemy w momencie, gdy przybywają oni do proroka sekty, który oznajmia, że szesnastu czołowych członków sekty doznało objawienia i czują boży nakaz, by poślubić nadzwyczaj urodziwą Rachel, później nadejdzie czas na Sare, która zostaje przeznaczona dla swojego wuja-brata jej ojca. Ta informacja budzi straszliwe przerażenie w świadomości Sary, ponieważ Sara w odróżnieniu od swojej siostry nie jest tak bogobojna, żeby nie napisać, że "nie ma tak wypranego mózgu". Sara jest upartym dzieckiem, ojciec często i dotkliwie ją kara. Sara lubi się uczyć, kocha książki. Niestety w rodzinie mormonów nie ma takiej możliwości, chodzi wyłącznie do szkoły, która należy do sekty, a książek nie ma w domu rodzinnym wcale, chyba,że związane z wiarą. Wszystko się zmienia w momencie, gdy poznaje czarnoskórego,niemego Irvina, który jej regularnie pożycza literaturę....

Natomiast Rachel jest wierząca, pokorna, zdystansowana i ślepo ufająca w słowa proroka. Bardzo się boi, iż chociażby najmniejszym uczynkiem, czy złą myślą pozbawi się wstąpienia do nieba. Dziewczyna jest bardzo piękna, czym budzi pożądanie w niemalże wszystkich otaczających ją mężczyznach, ale co jest dramatyczne również pragnie ją posiąść również Abraham. Pewnego dnia w szkole poznaje Luka...

Nie jest to książka o miłości. Jest to książka o bólu, strachu, silę manipulacji oraz bardzo trudnych wyborach. Wyborze o tyle trudnym, że nie łatwo jest się wyswobodzić dziewczynkom z takiego chorego i przytłaczającego układu jakim jest uczestnictwo w życiu mormońskiej wspólnoty. Nie jest to proste, gdy nie można liczyć na nikogo, gdy od dziecka wpaja się dziewczynkom o słuszności dominacji mężczyzn nad kobietami. Jako feministce ciężko mi się czytało opisy dantejskich wydarzeń, gdy dzieci umierały, bo były spłodzone w wyniku współżycia krewnych i rodziły się z jelitami na wierzchu oraz gdy nie korzystało się z pomocy lekarskiej dla ciężarnych, tylko i wyłącznie z pobudek egoistycznych- strachem przez policją. Nie rozumiem, jak można zaślubiać dziewczynki mające zaledwie 13 lat. Mężczyzna jest głową rodziny, jego żony (bo może mieć ich wiele) są mu bezgranicznie oddane.

"Mimo to wolała wieczne potępienie od takiej religii. Piekło nie mogło być gorsze od jej życie. Jej ojciec postawił żagle i obrał kurs na Królestwo Niebieskie, próbował ją zabić. Robił wszystko, do czego obligowała go wiara. Jako kapłan rodziny i tak zostanie wynagrodzony po śmieci- nie będzie miało znaczenia, że inni przez niego cierpieli".

Książka jest wstrząsająca. Sara wzbudziła moją sympatię swoją postawą, swoją niepokornością i ciętym językiem. Jest taka podobna do mnie. A postać Rachel mnie irytowała. Wielokrotnie miałam ochotę wrzasnąć do książki "Obudź się, otwórz oczy, uciekaj!".
Co mnie jeszcze uderzyło, to rasizm mormonów. Uważają, że czarnoskórzy ludzie to diabły i potomkowie Kaina.

Z książki, aż zieje realizmem i dramaturgią takiego życia opisanego przez Claire Avery, pod którą skrywa się duet sióstr-Maria Hilburn oraz Michelle Poche. Obie wychowywały się w mormońskiej rodzinie, więc ten problem znają z autopsji.

Jeśli szukacie wzruszeń, bulwersujących sytuacji, dramaturgii, uczucia zagubienia, tęknoty, miłości i przyjaźni to musicie koniecznie sięgnąć po tę pozycję. Polecam

Jest to jedna z cięższych historii, pokazująca między innymi to jak daleko potrafią sięgać macki sekt i jak mocno wpływają na ludzką psychikę.
Avatar użytkownika - Alis17
Alis17
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
~Sekrety życia w wielożeńskiej sekcie ~ Piętnastoletnia Sara oraz jej starsza siostra Rachel wychowują się w wielożeńskiej rodzinie mormonów. Na czele rodziny stoi ojciec - Abraham, a podporządkowane są mu cztery żony-matki. To właśnie ojciec sprawuje władzę w domu i nikt nie może mu się przeciwstawić, to co powie jest najważniejsze i nie podlega żadnej dyskusji. Gdy Sara dowiaduje się, że ma wyjść za mąż za swojego dużo starszego wujka i poddać się woli proroka zaczyna się buntować i dostrzegać absurdy sekty, w której się znajduje. Chcę się z niej wydostać i dokładnie tego samego pragnie dla swojej pięknej siostry Rachel, która jest tak silnie zakotwiczona w swojej wierze, że bardzo trudno będzie ją przekonać do tego, że to w jaki sposób żyją jest złe, i że mają prawo sprzeciwić się temu wszystkiemu. To książka o walce, o sile siostrzanej miłości oraz chęci ucieczki z zamknięcia, które wyniszcza człowieka od środka.
Avatar użytkownika - mundurowa_czyta_
mundurowa_czyta_