Unikat. Biologia wyjątkowości

Ocena: 5 (1 głosów)

Biologia uczy, że każdy z nas jest wyjątkowy już na samym początku naszego istnienia. Nasz rozwój jest realizacją potencjału, którego główną cechą jest właśnie niepowtarzalność. Perspektywa przyjęta w tej książce pozwala zrozumieć, jak bardzo ważne jest to, że każdy człowiek to unikat, i jak cenna jest różnorodność z tego wynikająca.Kiedy widzimy grupę rówieśników bawiących się na szkolnym boisku, zakładamy, że są oni do siebie podobni, więc można stworzyć dla nich jeden wspólny zestaw propozycji dydaktycznych. Taki uniwersalny system szkolny powinien pozwolić im budować i doskonalić zbiór kompetencji niezbędnych w przyszłości. W naszej grupie znajdziemy jednak dzieci o różnych potrzebach, zainteresowaniach i pragnieniach, z niepowtarzalnymi sposobami radzenia sobie ze światem. Mechanizmy, które sprzyjają różnorodności, są wpisane w rozwój człowieka. Mierząc wszystkich jedną miarą, narażamy się na straty, których nie można będzie odrobić. Dla dzieci oznacza to nieodkryte talenty, brak motywacji i przekonanie, że inny sposób myślenia to ich problem. Dla nas wszystkich może stać się przyczyną porażki w przyszłości, kiedy zabraknie ludzi myślących w nietypowy sposób, zdolnych rozwiązać problemy, których dzisiaj nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

Informacje dodatkowe o Unikat. Biologia wyjątkowości:

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Data wydania: 2018-05-15
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-65897-32-9
Liczba stron: 0

więcej

Kup książkę Unikat. Biologia wyjątkowości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Unikat. Biologia wyjątkowości - opinie o książce

Autorem książki "Unikat. Biologia wyjątkowości" jest profesor Marek Kaczmarzyk (biolog, neurodydaktyk, memetyk, znany również ze strony na Facebooku o nazwie "Neurodydaktyka doktora Kaczmarzyka" oraz z takich książek jak np.: "Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu", "Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej", "Strefa napięć").

Dzięki "Unikatowi" łatwiej jest zrozumieć ogromne znaczenie naszej wyjątkowości i różnorodności. Jesteśmy jak płatki śniegu, o których czytamy w pierwszym rozdziale - każdy jest niepowtarzalny, a wpływ na to ma wiele czynników. 

Autor przeprowadza nas m.in. przez zagadnienia biochemiczne, genetyczne, ewolucyjne, neurologiczne, społeczne. Profesor zwraca uwagę na istotny wpływ umiejętności czytania na sukcesy szkolne, porusza kwestę dysleksji ("Niestety, często zanim dyslektyczne dziecko ma szansę docenić własne możliwości, niepowodzenia szkolne determinują jego przyszłość."), ale też zachęca czytelnika do zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Każda część jest wzbogacona o liczne nawiązania do literatury, co umożliwia dokładniejsze poznanie omawianych tematów.
 
"Unikat" to lektura bardzo interesująca, ale też wymagająca skupienia i uważności. Nie polecam planowania jej czytania z tzw. doskoku. Zawiera sporo faktów, omówień wyników badań i ciekawostek na temat budowy i funkcjonowania układu nerwowego. Pokazuje przy tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny (nawet identyczne pod względem genetycznym bliźnięta jednojajowe!). Ostrzegam jednak, że książka jest raczej dla tych, których nie przerażają zagadnienia biologiczne oraz związana z nimi terminologia. Moim zdaniem autor przedstawia wszystko w dość jasny i zrozumiały sposób. Niektóre wyjaśnienia są bardzo obrazowe, jak chociażby to porównujące korę mózgową do dwóch naleśników o konkretnych rozmiarach i sposobie organizacji. Treści są podzielone na rozdziały, które umożliwiają łatwe odnalezienie interesujących nas fragmentów już po przeczytaniu całości.


"Wszystkich, których fascynuje, cieszy, a czasem niepokoi różnorodność i nieprzewidywalność zachowań, predyspozycji, zainteresowań i pragnień, jaką codziennie widzimy u swoich dzieci, uczniów czy wychowanków, zapraszam w podróż do jej biologicznych fundamentów. Spojrzenie z tej perspektywy pozwoli, mam nadzieję, zrozumieć, jak bardzo wyjątkowy, niepowtarzalny i bezcenny jest każdy z nas."

Link do opinii
Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2019-03-10,

W niniejszej książce autor dzieli się z czytelnikiem szeroką wiedzą. Prezentuje swój temat z różnych punktów widzenia. Z perspektywy biologii, chemii, fizyki, genetyki, psychologii, socjologii.  Człowiek bowiem jest tak złożoną istotą, że mimo wielu aspektów i badań, wszystkiego - zdecydowanie i z pewnością - nie jesteśmy w stanie o nim pojąć. 
        Co wynika z treści? Przede wszystkim fakt, że każdy z nas jest tym tytułowym unikatem. Jest niepowtarzalny i bardzo autonomiczny. Jest nośnikiem zróżnicowanych cech i predyspozycji. Ilu ludzi, tyle reakcji na określoną sytuację. Stąd też wystrzegajmy się - zwłaszcza w pracy z dziećmi - tzw. mierzenia wszystkim jedną miarą. Może się to okazać iście krzywdzące. Blokujące pewne zdolności i tym samym hamujące kreatywny rozwój jednostki. 
      W Unikacie... wyjątkowość każdego dziecka, każdego człowieka została trafnie porównana do płatków śniegu. Każda śnieżynka jest inna. Ma różną budowę. Na jej kształt wpływ ma wiele czynników - wilgotność powietrza, temperatura, zanieczyszczenia. 
Dokładnie tak jest z młodym człowiekiem. Na jego rozwój, na kształtowanie się osobowości i wszelkich zdolności reagowania na bodźce, ma wpływ rodzina, szkoła, środowisko rówieśnicze, itd.


      Nie należy więc nikogo kategoryzować, zamykać w jakieś dziwne ramy  "jednakowości", bo każdy człowiek to zupełnie oddzielna historia.

Link do opinii
Inne książki autora
Plum Amfibianin
Marek Kaczmarzyk0
Okładka ksiązki - Plum Amfibianin

Głęboko w morzach i oceanach mieszkają inteligentne istoty, zwane Amfibianami. Mogą żyć tylko pod wodą - powietrze jest dla nich zabójcze. Gdy Alchemicy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy