Unikat. Biologia wyjątkowości

W niniejszej książce autor dzieli się z czytelnikiem szeroką wiedzą. Prezentuje swój temat z różnych punktów widzenia. Z perspektywy biologii, chemii, fizyki, genetyki, psychologii, socjologii.  Człowiek bowiem jest tak złożoną istotą, że mimo wielu aspektów i badań, wszystkiego - zdecydowanie i z pewnością - nie jesteśmy w stanie o nim pojąć.
        Co wynika z treści? Przede wszystkim fakt, że każdy z nas jest tym tytułowym unikatem. Jest niepowtarzalny i bardzo autonomiczny. Jest nośnikiem zróżnicowanych cech i predyspozycji. Ilu ludzi, tyle reakcji na określoną sytuację. Stąd też wystrzegajmy się - zwłaszcza w pracy z dziećmi - tzw. mierzenia wszystkim jedną miarą. Może się to okazać iście krzywdzące. Blokujące pewne zdolności i tym samym hamujące kreatywny rozwój jednostki.
      W Unikacie... wyjątkowość każdego dziecka, każdego człowieka została trafnie porównana do płatków śniegu. Każda śnieżynka jest inna. Ma różną budowę. Na jej kształt wpływ ma wiele czynników - wilgotność powietrza, temperatura, zanieczyszczenia.
Dokładnie tak jest z młodym człowiekiem. Na jego rozwój, na kształtowanie się osobowości i wszelkich zdolności reagowania na bodźce, ma wpływ rodzina, szkoła, środowisko rówieśnicze, itd.

Nie należy więc nikogo kategoryzować, zamykać w jakieś dziwne ramy  "jednakowości", bo każdy człowiek to zupełnie oddzielna historia.

Informacje dodatkowe o Unikat. Biologia wyjątkowości:

Kup książkę Unikat. Biologia wyjątkowości

Plum Amfibianin
Marek Kaczmarzyk0
Okładka ksiązki - Plum Amfibianin

Głęboko w morzach i oceanach mieszkają inteligentne istoty, zwane Amfibianami. Mogą żyć tylko pod wodą - powietrze jest dla nich zabójcze. Gdy Alchemicy...