Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu

Czy umysł potrafi uzdrowić ciało? Buddyjska tradycja odpowiada na to pytanie twierdząco i coraz więcej zachodnich ekspertów zaczyna się z tym zgadzać.

Uzdrawiające emocje to zapis niezwykłej dyskusji między Dalajlamą i wybitnymi psychologami, lekarzami i nauczycielami medytacji o wzajemnych relacjach i zależności między ludzkim umysłem i ciałem. Z tych fascynujących rozmów dowiemy się między innymi, jak są powiązane ze sobą mózg, układ immunologiczny i emocje; jakie emocje mają wpływ na osiągnięcie przez człowieka pomyślności; jak w kontekście medycznym funkcjonuje proces skupienia uwagi oraz w jaki sposób nieuchronność śmierci pomaga zrozumieć naturę umysłu.

Informacje dodatkowe o Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-01-11
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788382021486
Tytuł oryginału: Healing Emotions

Kup książkę Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu

Uzdrawiające emocje. Rozmowy z Dalajlamą o uważności, emocjach i zdrowiu - opinie o książce

Umysł ma ogromny potencjał, a focus działa na to, co chcemy osiągnąć. Od zawsze wszystko co wiąże się z rozwojem osobistym jest u mnie numerem 1.

Dlatego ogromnie byłam ciekawa co współcześni psycholodzy i lekarze wyniosą z rozmów z Dalajlamą czyli w kontrze z tradycją.

Na pewno sama rozmowa niesamowicie ciekawa i kontekst medyczny doskonale mógł być porównany z wiarą, medytacją i uważnością. Patrząc na spis treści, w którym znalazły się takie zagadnienia jak emocje i wpływ na ciało, stres, trauma oraz podstawy biologiczne i natura podświadomości spodziewałam się ogromnej dawki wiedzy. Niestety, ale jak dla mnie właśnie tego było za mało, a za dużo filozofii. Fakty do mnie przemawiają, filozofia już nie bardzo. Dlatego też wiele stron po prostu pomijałam. Rozwleczone rozmowy wielokrotnie nic nie wnoszące znudziły mnie totalnie 😞 Niestety miłości nie ma.

Avatar użytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2022-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka “Uzdrawiające emocje” stanowi zapis niezwykle interesującej rozmowy między Dalajlamą, charyzmatycznym, tybetańskim przywódcą a amerykańskimi naukowcami: psychologami, lekarzami, biologami, religioznawcami. Wśród tych ostatnich pojawiają się takie nazwiska jak: Daniel Goleman, autor “Inteligencji emocjonalnej”, Francisco Varela czy Daniel Brown. Rozmowy dotyczyły rzeczy bardzo ważnych, a mianowicie  zależności między ludzkim umysłem i ciałem, a także wpływu stanów  emocjonalnych ludzi na ich fizyczne samopoczucie. Udział w tej dyskusji Dalajlamy umożliwił przeprowadzenie wymiany myśli między najnowszymi dokonaniami nauki a starożytną, buddyjską wiedzą. Mnisi tybetańscy już od dawna zajmowali się zdrowiem psychofizycznym. Zgodnie  z ich tradycją  choroba jest rezultatem braku równowagi psychofizycznej wynikającej ze złych emocji. Naukowcy amerykańscy poddali analizie naukowej te zagadnienia, obecne w buddyzmie od bardzo dawna, a niniejsza książka ukazuje  wyniki tych badań, a także porusza inne, równie istotne problemy etyczne - zasady wskazujące, jak żyć w zgodzie ze sobą i społeczeństwem.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdziły związek między emocjami przeżywanymi przez ludzi a ich wpływem na zdrowie. Udowodniono  zwłaszcza szkodliwe działanie negatywnych emocji na funkcjonowanie organizmu człowieka poprzez zwiększone wydzielanie szkodliwych substancji chemicznych osłabiających działanie układu odpornościowego czy krążenia. W związku z tym w dalszej części publikacji omówiono zagadnienie stresu, traumy i tego, w jaki sposób stres wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i to, w jaki  sposób można  radzić sobie z tym stanem. W dalszej części lektury zwróciłam uwagę na rozdział “Emocje a kultura”, a w szczególności na pojęcie cnoty i występku w tradycji chrześcijańskiej i konfucjańskiej.  Sporo moich  refleksji wywołał także wykład Dalajlamy o współczuciu, naturze i etyce, w którym ten mistrz duchowy podkreśla, że to uczucia są podstawą natury ludzkiej, że na każdym z nas ciąży obowiązek troszczenia się o ludzką społeczność, o wzajemną współpracę, akceptację, tolerancję.

Przedstawiłam tylko niektóre z ważnych  problemów poruszonych w tej fascynującej książce, pełnej ciekawych faktów medycznych, biologicznych, refleksji etycznych. Dodam jeszcze, że lekturę tej pozycji, wymagającej zresztą skupienia, uważności, wczytania się w tekst, ułatwił  podział na sześć części, a także streszczenia najistotniejszych informacji umieszczone na początku każdego rozdziału. Książka została napisana językiem zrozumiałym dla laika, a trudniejsze terminy, np. z zakresu buddyzmu tybetańskiego znalazły swoje wyjaśnienie w przypisach. Polecam tę publikację, warto ją przeczytać, by uświadomić sobie, jak bardzo  myśli, emocje wpływają na na nasze ciało i jego zdrowie.

Cała recenzja: https://www.czytelnika.pl/2022/01/uzdrawiajace-emocje-pod-red-daniela.html

Wydawnictwu ZYSK i S-KA dziękuję za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Choroba Parkinsona. Od mechanizmów do leczenia
Okładka ksiązki - Choroba Parkinsona. Od mechanizmów do leczenia

,,Choroba Parkinsona. Od mechanizmów do leczenia" pod red. nauk. prof. Andrzeja Friedmana to nowoczesna książka dla lekarzy, lekarzy neurologów, studentów...

Cuda Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Okładka ksiązki - Cuda Matki Bożej Nieustającej Pomocy

,,O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją..." To pierwsze słowa modlitwy...