Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz

Autorka Kto wypuścił bogów? i Po prostu misja znowu rozśmieszy was i wyciśnie łzy wzruszenia. Po brawurowej opowieści o tym, jak olimpijscy bogowie, gwiezdna konstelacja i pewien demon namieszali w życiu nastolatka z południowej Anglii, czas na intrygę szpiegowską!

Rozwód rodziców jest trudny dla każdego dziecka, ale jedenastoletnia Vi ma wyjątkowo pod górkę. Bo kiedy twoja mama jest emerytowaną agentką tajnego wywiadu, a tata byłym złoczyńcą, przysięga ,,dopóki śmierć nas nie rozłączy" nabiera zupełnie nowego znaczenia... Ale ustalmy fakty. Rodzice Valentine Day z wiadomych względów skupiają się obecnie wyłącznie na sobie nawzajem. Zło jednak nie śpi i ma się wyjątkowo dobrze. Prawdziwi superzłoczyńcy właśnie ruszyli w teren, więc dziewczyna nie ma wyjścia - musi zostać szpiegiem!

Czy Vi ocali rodzinę i świat przed niechybną zagładą?

Łatwo nie będzie, bo...

Szpiedzy są fatalni w dochowywaniu tajemnic. Nie tych wielkich z rodzaju: ,,to kwestia bezpieczeństwa narodowego". Na te, z oczywistych względów, muszą bardzo uważać -- w końcu trudno by było uznać za asa wywiadu kogoś, kto strzela sobie selfika, skacząc ze spadochronem do tajnej bazy wroga (#Szukajcie PodWulkanem).

Nie, wielkie tajemnice są u nich bezpieczne (...). Natomiast te mniejsze tajemnice -- no wiecie, drobne osobiste sekrety -- nie mają szans. (fragment książki)

Informacje dodatkowe o Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-05-31
Tytuł oryginału: Vi Spy: Licence to Chill

Tagi: Literatura sensacyjna i przygodowa dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz

Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Russell Sprout był podręcznikowym przykładem samotnika. Wyrzutka. Komputerowego świra. A już wkrótce miał zostać także jej przybranym bratem".

,,A skoro o tym mowa, czy słyszałaś, że koale też mają linie papilarne? Jako jedyne zwierzęta poza gorylami i szympansami! "

,,Pan Sprout był istną skarbnicą bezużytecznych informacji. Zdawał się wiedzieć wszystko na niemal każdy temat- niemal, bo oczywiście nie dotyczyło to kobiety, którą zamierzał tego dnia poślubić. "

,, Niestety, jedyne, czego udało im się dowieść, to że nosił perukę z nylonu. Ale nie tylko on uważał Milly i Tilly za niewiarygodnie irytujące".

,, Jeśli ten człowiek popełnił jakąś zbrodnię, to wyłącznie przeciwko modzie ".

Jeżeli szukacie niesamowitej książki dla młodzieży w której jest ogrom tajemniczych postaci szpiegów, to trafiliście idealnie. Pamiętajcie tylko, że nie każdy jest tym za kogo się podaje, nie zawsze robi, to co mówi i ma wszelkie możliwości słowne do tego, by nie mówić prawdy:-)
Tytułowa Vi ma lat jedenaście i mieszka z mamą i babcią. Babcia jest bardzo przebojowa, uwielbia rozwiązywać krzyżówki i przemycać w nich istotne informacje. Tak jak i mama Vi jest szpiegiem, tylko bardziej ogarniętym. Mama dziewczynki jest mocno roztargniona, a jej zdolność do kłamania jest mocno naruszona. Dlatego zrezygnowała z pracy szpiega. Kiedy jej córka odkrywa kim była, bardzo pragnie również być szpiegiem, choć matka jej tego zabrania. Nie wie jednak, że dla córki nie ma rzeczy niemożliwych, więc zrobi wszystko, by zostać szpiegiem. Sprawa nieco się komplikuje, kiedy mama ponownie wychodzi za mąż za nauczyciela Vi. Dodatkowo widać tutaj niechęć syna do niej, jej przyszłego ojczyma. Nie spodziewała się tylko, że chłopiec będzie nad wyraz spostrzegawczy. Czy więc w takim wypadku jej misja bycia szpiegiem może się udać? Czy cel, który sobie obrała nie jest zbyt trudny do realizacji?
Świetna książka, naprawdę. Ile tu jest poczucia humoru, zabawnych sytuacji i chwil, kiedy chciałoby się zapaść pod ziemię, lub przewrócić oczami. Postacie są bardzo charakterystyczne i każdego można polubić. Opowieść pokazuje, że warto sprawiać sobie przyjemność, trzeba dążyć do spełnienia marzeń i podnosić się z każdej porażki. Nie ocenia się innych, jeśli się ich nie zna, a także, że warto pomagać innym i dawać drugie szanse. Choć to młodzieżówka, to według mnie nie powinna mieć ograniczeń wiekowych, gdyż czas na spełnianie marzeń jest do końca naszego życia. Bardzo ją polecam!

„Szybkość to nie wszystko (…) Zapytaj żółwia, który wygrał wyścig z zającem.”

Bohaterką książki jest jedenastoletnia Valentine Day – Vi, której mama jest byłą, tajną agentką, a tata – byłym złoczyńcą, który pojawił się pierwszy raz w życiu nastolatki, w dniu, gdy jej mama miała zawrzeć związek małżeński ze Sproutem, nauczycielem geografii. Ester marzy o spokojnym życiu u boku ukochanego, ale jej ex psuje te plany. Robert postanawia wynagrodzić córce lata rozłąki, ale jak się okazuje jest tu ukryte drugie dno. Wszystko zaczyna się komplikować, a dziewczynka jest zmuszona podejmować trudne decyzje i dokonywać wyborów…
Świat stoi przed wielkim zagrożeniem, a dorośli są zajęci swoimi sprawami. Czy Vi ocali rodzinę i świat przed niechybną zagładą? Przekonacie się o tym czytając tę historię.

Lubię historie, których bohaterki to nieustraszone kobiety, które nie boją się podejmować ryzyka i brać spraw w swoje ręce oraz zacierają obraz potulnej, słodkiej dziewczynki. Taki „pazur” w postawie bohaterek bardzo mi odpowiada.
Zwróciłam uwagę na postawę Vi w stosunku do Russella, syna narzeczonego mamy, który jest geniuszem komputerowym, a któremu brakuje popularności i pewności siebie. Bohaterka, jak wielu nastolatków, chce być w top-ce najbardziej popularnych i dlatego unika publicznie towarzystwa chłopca, który niejednokrotnie jej pomaga i wyciąga z opresji. Tego typu błąd popełnia wielu nastolatków i zapewne dlatego autorka zwróciła na niego uwagę. Cieszę się, że ukazała w tej historii to, iż lojalność wobec najbliższych jest cenniejsza od fałszywej przyjaźni i popularności.
Autorka w tej książce przemyca inny, ważny dla nastolatków temat, a mianowicie wyboru szkoły i szukania swojego miejsca w społeczeństwie. To historia o odpowiedzialności i dorastaniu do podejmowania decyzji, które rzutują na całe życie. Naświetla również sytuację dziecka, którego rodzic stawia siebie ponad swoje potomstwo, a przez to spycha je na bok.

Historia zabiera czytelnika w świat pełen tajemnicy, niebezpiecznych i tajnych misji, w którym nic nie jest ani oczywiste, ani przewidywalne. Akcja książki poprowadzona jest dynamicznie. Nie brakuje w niej momentów grozy, pościgów, dowcipu oraz elementu dydaktycznego, dlatego myślę, że Vi spodoba się nie tylko damskiej części.

To idealna książka na wakacje. Czytelnik, który odważy się wejść do świata Vi, przeżyje niesamowitą przygodę. To jak przejażdżka rollercoasterem. Polecam.
Współpraca z Wydawnictwem Literackim.

Avatar użytkownika - zaczytanamargo
zaczytanamargo
Przeczytane:2023-06-04,

Rodzice Vi to jedna z najlepszych tajnych agentek i arcyzłoczyńca. Susan, a tak właściwe Easter porzuciła szpiegostwo 10 lat temu i od tej pory próbuje prowadzić zwyczajne życie, chociaż co chwilę ogląda się za siebie w oczekiwaniu na niespodziewane niebezpieczeństwo. W dniu ślubu Easter i nauczyciela geografii Vi, pojawia się Robert, biologiczny ojciec dziewczynki. Wszyscy są w szoku, a w największym Easter. Rodzice Vi stają w szranki o opiekę nad dziewczynką, tymczasem zło nie próżnuje. Planuję zemsty na Easter i chce zawładnąć światem. Vi, która marzy o nauce w szkole dla szpiegów będzie miała okazję na przeprowadzenie swojej misji.
"Vi, dziewczynka szpieg. Licencja na luz "to książka przede wszystkim dla młodszych odbiorców, jednak ci starsi zapewne też dadzą się porwać akcji. Główna bohaterka, to charyzmatyczna 11-letnia dziewczynka, której nie da się nie lubić. Po prawdzie reszta bohaterów jest równie rozbrajająca. Od samego początku dzieje się... Między stronami nie ma miejsca na nudę, autorka zadbała o to w stu procentach. Powieść ma swoje tempo, jest zabawna i wciągająca. Nie brakuje tu komicznych dialogów, które dodają jej atrakcyjności. Autorka pisze w sposób bardzo lekki, a całość naszpikowana jest sporą dawką humoru.
Mimo, iż książka należy do kategorii dziecięcej czy też młodzieżowej, ja jestem zachwycona. I nie spodziewałam się, że tak wciągnie mnie ta szpiegowska historia.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2023-06-01, Ocena: 6, Przeczytałem,

??

,,Dobry szpieg to żywy szpieg".

(fragment książki)

°

Vi jest córką agentki tajnego wywiadu oraz byłego arcyzłoczyńcy, jednak po śmierci męża mama Vi postanowiła porzucić zawód i wieść normalne, spokojne życie z córką. Przez pewien czas jej się to udaje, lecz przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, podobnie jak dawni znajomi. Na dodatek Vi zaczyna coraz bardziej interesować się światem przestępczym i za sprawą pewnego znaleziska wplątuje się w sprawę wymagającąh prawdziwych szpiegowskich umiejętności.

??

Cóż to była za przygoda!

,,Vi, dziewczynka szpieg" to książka, w której czytelnik zostaje rzucony w wir akcji już na samym początku i kręci się w nim do ostatniej strony.

Lektura tej książki przypominała mi oglądanie detektywistycznych bajek w dzieciństwie. Historia Vi jest wciągająca, zabawna i pełna zwrotów akcji.

Autorka wykreowała barwne, oryginalne postaci i ciekawie opisała relacje między nimi. Szczególnie ujmujące dla mnie było obserwowanie, jak zacieśniają się więzi między Vi a jej przyrodnim bratem i ojczymem.

Duża polecajka!

??

Valentine ma wyjątkowych rodziców: mama jest tajną agentką, a tata byłym złoczyńcą.  Do tego tata pojawił się w życiu dziewczynki, w dniu gdy jej mama miała wziąć ślub z nauczycielem geografii. Jakby tego było mało świat stoi przed wielkim zagrożeniem. Dorośli są zajęci swoimi sprawami, wiec do akcji wkracza Vi.

Jak wiecie lubię raz na jakiś czas sięgnąć po książkę dla dzieci. A przy ,,Vi, dziewczynka szpieg" bawiłam się wyśmienicie. Oj pojawił się mały dreszczyk emocji, momentami czułam się jakbym czytała kryminał dla dzieci.

Valentine jest niezwykle odważna, nie bała się wziąć sprawy w swoje ręce, chociaż mogłaby bardziej słuchać swojej mamy ?

Akcja jest niezwykle dynamiczna, ciągle coś się dzieje, nie ma czasu na nudę.

Do tego Vi musi się zmierzyć z nagłym pojawieniem się taty, którego nie znała. No i okazał się być byłym złoczyńcą.

Chociaż miałam mieszane uczucia do Vi. Bo z jednej strony podobało mi się jaka jest odważna, że próbuje uratować świat. Ale denerwowało mnie jej zachowanie wobec Russella, syna narzeczonego mamy. W domu normalnie z nim rozmawiała, a w szkole olewała, mimo, że chłopak nie raz jej pomógł.

Poza tym polubiłam dziewczynkę i mam nadzieje, że pojawią się kolejne książki z jej przygodami.

Myślę, że książka idealnie nada się na wakacyjne czytanie, a dzieciaki będą przeżywać niesamowite przygody razem z dziewczynką szpieg.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska