W 80 dni dookoła świata

Ocena: 4.9 (30 głosów)
Inne wydania:

W 80 dni dookoła świata to najsłynniejsza powieść Juliusza Verne`a. Jej akcja toczy się w scenerii XIX wieku. Londyński dżentelmen wiódł samotne, monotonne i uporządkowane życie. Tak było do czasu, gdy założył się z kolegami z ekskluzywnego klubu o to, że w osiemdziesiąt dni objedzie świat dookoła. Bohater książki przemierzał lądy i oceany nie tylko po to, żeby wygrać zakład. Podjął wyścig z czasem również dlatego, aby obronić swoją cześć i honor padło nań bowiem podejrzenie, że opuszczając Londyn, dokonał kradzieży na dużą skalę. Książka opatrzona została licznymi i pięknymi ilustracjami Roberta Ingpena.

Informacje dodatkowe o W 80 dni dookoła świata:

Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2012-11-21
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788376705743
Liczba stron: 192

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę W 80 dni dookoła świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Przeszedłszy burzliwą młodość, marzył o spokoju.


Więcej

Tymczasem pan Fogg zwrócił się do pani Aoudy. — Czy nie boi się pani? — Z panem niczego się nie boję.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

W 80 dni dookoła świata - opinie o książce

"W 80 dni dookoła świata" Juliusza Verne'a to chyba najbardziej znany wszystkim klasyk przygodowy, a podróż dookoła świata w dzisiejszych czasach również jest fascynująca. Oczywiście teraz nie czułam już wypieków na twarzy podczas lektury książki, bo znam ja dość dobrze. Tym razem mam zamiar także dać ją do przeczytania swoim wnukom, żeby mogli porównać oglądany wcześniej film z książką. Ja zawsze wole najpierw przeczytać książkę a potem obejrzeć ewentualnie film, lecz ta historia jest już tak wielokrotnie sfilmowana, że nawet małe dzieci znają jakąś interpretację animowaną.
Przyznam jednak, że bardzo przyjemnie było mi wrócić do dziecięcych lat i ponownie odkryć i poczuć tę ciekawość z odkrywania nowego świata, nowych wrażeń z różnych przygód. Książka od początku wciąga czytelnika i nie jest zbyt banalna, chociaż ja po latach oczywiście zauważam pewne jej wady. Lecz trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż Juliusz Verne napisał tę książkę w XIX wieku, więc w tamtym czasie jakiekolwiek podróże nie były tak powszechne jak obecnie, lecz mimo to wyobraźnia autora pozwoliła na barwne i dość ekscytujące opisy, które są piękne i realistyczne. Dużą rolę w tej podróży odgrywały oczywiście pieniądze, gdyby Fogg nie był bogaty, z pewnością ta podróż nie doszłaby do skutku w takim wymiarze... Oczywiście teraz gdy znam zakończenie całej przygody, zupełnie inaczej do tego podchodzę. 
Wiele lat temu dla młodej osoby, która niezbyt wiele wiedziała o zwyczajach panujących na świecie, o strefach czasowych i różnych kulturach wydawać by się mogło, że to bardzo barwna i urokliwa opowieść. Lecz teraz muszę przyznać, że niektóre opisy są zbyt stereotypowe i niejako często krzywdzące. 
I chociaż spotkałam się ze stwierdzeniem, że obecna młodzież nie powinna czytać tej powieści, to ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że obecne nastolatki są na tyle świadome żeby nie brać dosłownie postrzegania świata w ówczesnych czasach. Z pewnością zdają sobie sprawę z tego, ile lat temu powstała ta książka i nie wpłynie na ich zachowanie jej lektura. Moim zdaniem jest to ciekawe doświadczenie żeby spojrzeć na świat oczami ludzi z tamtych czasów.
Ja dla swoich wnuków wybrałam wydanie ilustrowane, więc podczas czytania można sobie umilić czas oglądaniem pięknych obrazków.

I chociaż niemal każdy wie jak zakończy się ta przygoda, to i tak kibicuje się Foggowi i jego zwariowane nieco drużynie. Bohaterowie są ciekawi a przygoda również. Książkę szybko się czyta, tym bardziej, że to wydanie ma większa czcionkę.
Ja czytałam książkę kilka razy i zdradzę, że za każdym razem jestem zadowolona z tej lektury.


"Tak więc Phileas Fogg wygrał zakład. Przebył drogę naokoło świata w przeciągu osiemdziesięciu dni! Ekscentryczny dżentelmen wykazał w tej podróży dużo zimnej krwi i taktu.

Ale potem? Cóż zyskał za to, co zdobył w tej trudnej drodze?

„Nic“ powie ktoś nieświadomy. Ale tak nie jest. Posiadł piękną kobietę, która go uczyniła najszczęśliwszym z ludzi. Warto więc było i świat objechać!"
Polecam, dla rozrywki i przygody...

Link do opinii
Kolejna lektura na warsztacie :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-01-27,
Książka, którą czytałam dawno dawno temu. Teraz, ponieważ jest to lektura w szkole podstawowej, zmuszona byłam odświeżyć sobie jej treść. Powieść skonstruowana jest rewelacyjnie. Wątek detektywistyczny prowadzony jest w sposób bardzo ciekawy. Wątek podróżniczy to niesamowita wycieczka po XIX wiecznym świecie. Verne stworzył wyjątkowe postaci, wśród których wyróżnia się flegmatyczny, spokojny główny bohater. Książka ta jest warta polecenia, chociaż młode pokolenie nie rozumie jej i twierdzi, że jest ona bardzo nudna.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2015-03-05,
Wszyscy znamy wiele adaptacji tej powieści, jednak niewielu zdobyło się na przeczytanie oryginału. A szkoda, ponieważ jest to jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałam. Nie dość że historia jest po prostu rewelacyjna, to jeszcze można się wiele dowiedzieć o XIX wiecznym świecie. Moim faworytem jest Hongkong, opisany jako 'niewielka oaza Angielska', niesamowite, jak wiele zmieniło się w ciągu nieco ponad wieku. I najważniejsze - książka ma klasę. Fileas Fogg nie jest przebojowym podróżnikiem, jak większość obecnych głównych bohaterów, nie lubi się go tak od razu. On zarabia na swoja opinię stylem i stanowczością. Powtórzę, bo bardzo mi to stwierdzenie pasuje: książka ma klasę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KatyDream
KatyDream
Przeczytane:2015-02-02,
Już jakiś czas kurzyła się na półce. W końcu przyszła pora na poznanie historii niezwykłego dżentelmena. Już od pierwszych stron porywa. Totalnie. Nie przeszkadzają opisy krajobrazów i często używane nazwy własne. Nieustannie rosnąca ciekawość, z każdą kartką, z każdym rozdziałem, staje się coraz bardziej... hmm... zatracająca :) Zdecydowanie można zatracić się w chęci poznania pana Fogga. Oczekiwanie na wybuch emocji głównego bohatera,a jednocześnie podziw niespotykanego opanowania. Myśli kibicują mimowolnie, kciuki same się zaciskają. "Żeby się udało!"Żeby dotarł na czas!" Zdecydowanie porywająca. Jak najbardziej godna polecenia :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-08-14,
Wspaniała powieść Verne'a. Trochę ekscentryczny dżentelmen Fogg wiodący spokojne i uporządkowane życie zakłada się z kolegami od wista, że odbędzie podróż dookoła świata w 80 dni. Towarzyszy mu lojalny sługa Obieżyświat, a depcze im po piętach inspektor Fix, który podejrzewa, że Fogg jest winny kradzieży... Na swojej drodze podróżników czeka wiele przeszkód a ich środki lokomocji są bardzo różne: statki, kolej, wielbłądy a nawet sanie! Od śmierci ratują młodą kobietę Aoudę, która miała spłonąć na stosie wraz ze swym zmarłym mężem. Czy zdążą na czas wrócić do Londynu? Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Medea
Medea
Przeczytane:2010-12-12,
genialna książka, mistrzowskie zakończenie
Link do opinii
Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2023-09-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2023,

Wielka przygoda. Choć momentami napisana nieco nurzącym językiem, to jednak wciąga i warto podjąć wyzwanie i wyruszyć w podróż z bohaterami powieści.

Link do opinii
Avatar użytkownika - riviera24
riviera24
Przeczytane:2023-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przeczytałam, aby porównac z serialem, który powstał na podstawie książki. Trudno mi stwierdzić, która wersja bardziej mi się podobała. Muszę przynać, że bardzo lubię sposób prowadzenia narracji przez Verne'a. Zabawna była przygoda z porwaniem kobiety z ołtarza ofiarnego. Książkę oceniam na 5.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021, Mam,

Historia powszechnie znana, a jednak zapewniła mi podczas czytania przednią rozrywkę. Choć wiedziałam co się mniej więcej wydarzy nie nudziłam się ani przez chwilę, zanurzyłam się w świecie wykreowanym przez autora i dzięki tej lekturze udało mi się oderwać od codzienności. Polubiłam od razu głównego bohatera - Phileasa Fogga. Okazał się opanowany, honorowy, rycerski, szlachetny, odważny, uporządkowany, a jednak nie bojący się ryzyka i w każdej sytuacji zachowywał się jak dżentelmen (dobrze, że chociaż w książkach są tacy mężczyźni).
"W 80 dni dookoła świata" bardzo mi się podobało i na pewno sięgnę jeszcze po inne pozycje tego autora. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-10-28, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie przysięgnę, że na pewno nigdy wcześniej tego nie czytałam, bo po głowie skakały mi różne fragmenty, jednak bardziej prawdopodobne, że to migawki z filmów (choć nie koniecznie). Czytanie tej książki z dostępem do dzisiejszej technologii ma niewątpliwe zalety. Razem z panem Fogg'iem i Google maps zwiedziłam wiele miast, obejrzałam widoki ze statku na Mekkę,  na cieśninę Golden Gate, której brzegów nie spinał jeszcze najsłynniejszy na świecie most. Przemierzyłam z nimi Stany Zjednoczone od San Francisko do Nowego Jorku. jedyne co mi się nie podobała to nieco niespójna charakterystyka głównego bohatera.

Link do opinii
Inne książki autora
20 000 tysięcy mil podmorskiej żeglugi. Tom 2
Juliusz Verne0
Okładka ksiązki - 20 000 tysięcy mil podmorskiej żeglugi. Tom 2

Wyobraź sobie podmorską podróż w XIX wieku! Wyrusz na wyprawę z tajemniczym kapitanem Nemo i przekonaj się, jak wielka jest siła imaginacji. Mistrzowskie...

Pięć tygodni w balonie
Juliusz Verne 0
Okładka ksiązki - Pięć tygodni w balonie

Być może zostaną odkryte tajemnice wnętrza Afryki, które usiłowali poznać uczeni w ciągu sześciu wieków - donosiła jedna z angielskich gazet 15 stycznia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy