W cieniu drzewa granatu

Tom 1 cyklu Kwintet Muzułmański

Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów, chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca.

Tariq Ali snuje opowieść o rodzinie arabskich arystokratów, którzy w obliczu zagłady własnej cywilizacji muszą dokonywać dramatycznych wyborów. Od decyzji ?Umara Ibn Farida, głowy rodu Al-Hudajl i przywódcy społeczności muzułmańskiej, zależy życie nie tylko jego rodziny, lecz także wszystkich jego poddanych. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić za wierność własnej tradycji? Co wybrać, gdy wybierać trzeba między życiem a szacunkiem dzieci, przyjaciół, podwładnych?

Informacje dodatkowe o W cieniu drzewa granatu:

Wydawnictwo: Lambook
Data wydania: 2014-05-27
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63531-10-2
Tytuł oryginału: Shadows of the Pomegranate Tree
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska

Kup książkę W cieniu drzewa granatu

W cieniu drzewa granatu - opinie o książce

Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2017-07-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, książki 2017,
W cieniu drzewa granatu to pierwsza z serii pięciu książek o przeplatającej się historii islamu i chrześcijaństwa. Akcja pierwszej części ma miejsce w średniowiecznej Hiszpanii, kilka lat po obaleniu mauretańskiej władzy na półwyspie iberyjskim. Zaczyna się od spalenia prawie wszystkich arabskich ksiąg, a mieli oni spory dorobek naukowy w takich dziedzinach jak medycyna, astronomia, matematyka czy filozofia. Następnym krokiem było zmuszanie muzułmanów do konwersji, czyli przejścia na chrześcijaństwo, a następnie ich ciągłe szpiegowanie, czy aby na pewno zrezygnowali ze swej starej wiary. Przed takim dylematem stanęli właśnie liczni bohaterowie książki, czyli rodzina Al-Hudajl, ich słudzy, sąsiedzi, znajomi. Gdy najstarszy syn Zuhajr postanawia opuścić rodzinny dom i przyłączyć się do buntowników, rodzina się na to zgadza, ale niedługo potem przyjdzie im zapłacić za to życiem.
Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2014-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Zwykle nie czytam powieści, których akcja toczy się w aż tak odległej przeszłości. Jednak zdarza się czasem, że temat przypadnie mi do gustu i książka pochłonie mnie całkowicie. Tak było i tym razem. "W cieniu drzewa granatu" to pierwsza część Kwintetu Muzułmańskiego, opisującego losy wyznawców Allaha u schyłku średniowiecza. Autor ukazuje przede wszystkim ich relacje z chrześcijanami, którzy próbowali wyprzeć ich z terenów - w tym przypadku - południowej Hiszpanii. Co bardzo działa na korzyść tej książki, to przedmowa napisana przez samego Tariq Ali odnosząca się do genezy całej serii. Jest to świetny wstęp, który jeszcze bardziej umocnił mnie w przekonaniu, że trafiłam na dobrą powieść historyczną. Pojawiają się w niej zarówno postaci fikcyjne, jak i ludzie, którzy żyli przed wiekami, dzięki temu opowieść wydaje się jeszcze bardziej wiarygodna. Głównymi bohaterami (bo znów trafiłam na książkę, w której nie ma jednego wyraźnego protagonisty) są członkowie banu Al Hudajl, którzy muszą stawić czoło smutnej rzeczywistości. Chrześcijanie chcą zagarnąć ziemie dla siebie, a jedynym sposobem na to jest pozbycie się Arabów i ich kultury. Dla dumnego rodu najtrudniejsza okazuje się decyzja, którą muszą podjąć - przejść na wiarę przeciwników, aby przeżyć, czy może stanąć do walki i pozostać wyznawcami swojej religii? Czy członkowie banu Al Hudajl podejmą jednogłośną decyzję? Wszyscy wiemy dobrze z lekcji historii, jak skończyła się ta walka o wpływy, ale mimo wszystko - polecam tą opowieść. Ukazuje ona historię oczami muzułmanów, a my, tutaj, w Europie, często próbujemy wybielać siebie, robiąc z reprezentantów innych kultur diabłów. Otóż nikt nie jest tylko biały lub tylko czarny, za to każdy wierzy, że ma monopol na prawdę i rację po swojej stronie. Ta opowieść wciągnęła mnie tak bardzo, że nawet nie zauważyłam jej końca. Niestety niektóre wątki po prostu się urwały. Co dalej z Zuhajrem czy Miguelem? A Kulsum? Była jedną z czwórki rodzeństwa, autor wspominał o niej najmniej i chyba tylko wtedy, kiedy sobie o niej przypomniał. Mimo to, jestem w stanie przymknąć na to oko. Główny wątek został zakończony, a to jest najważniejsze. Okładka jest przepiękna i im dłużej na nią patrzę, tym bardziej ją lubię. Oby pozostałe części były równie pięknie "ubrane". Drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego ("Księga Saladyna"), który będzie miał swoją premierę już 22 września wygląda równie dobrze. Teraz tylko pozostaje mi czekać na kolejne historie pióra Tariq Ali. Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Avatar użytkownika - ManicPixieDreamG
ManicPixieDreamG
Przeczytane:2014-06-02, Przeczytałam,
Wydaje mi się to podobne do "Tysiąca drzewek pomarańczowych" Kathryn Harrison, której powieść też obracała się w tego rodzaju tematyce.
Kobieta z kamienia
Tariq Ali0
Okładka ksiązki - Kobieta z kamienia

Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy, osmańskiego seniora rodu, wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara...

Noc złotego motyla
Tariq Ali0
Okładka ksiązki - Noc złotego motyla

"Noc Złotego Motyla” to ostatni tom popularnej i wielokrotnie nagradzanej serii Kwintet Muzułmański Tariqa Alego, którego akcja - w odróżnieniu...