W jednej walizce

Książka i dołączony do niej film opowiadają o dziejach przedstawicieli znanych polskich rodów arystokratycznych, zmuszonych do szukania nowej ojczyzny w Kanadzie.

Na okładce książki widnieje dedykacja znakomitej polskiej aktorki, Beaty Tyszkiewicz:

„Tak jak inne narody, powinniśmy być dumni ze swojej arystokracji, z której dziedzictwa materialnego i duchowego korzystamy po dzień dzisiejszy. Książkę tę gorąco polecam".

W albumie – książce „W jednej walizce” zawarte są fascynujące dzieje ludzi, którzy utraciwszy całe mienie, zabrane nielegalnie przez komunistów, zaczęli życie na emigracji w Kanadzie, trzymając w ręku symboliczną „jedną walizkę”.

Bohaterzy książki pochodzą z rodzin takich jak: Czartoryscy, Czetwertyńscy, Komorowscy, Platerowie, Popielowie, Potoccy, Sapiehowie, Siemieńscy, Tarnowscy, Tyszkiewicze i Zamoyscy.

Film dokumentalny „Raj utracony, raj odzyskany” opowiada o Rawdon, małym, kanadyjskim miasteczku leżącym blisko Montrealu, „ziemi obiecanej” polskiej szlachty. W obu Amerykach jest to największe emigracyjne skupisko tej byłej polskiej warstwy społecznej.

Informacje dodatkowe o W jednej walizce:

Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2011-11-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-62752-53-9

Kup książkę W jednej walizce

W jednej walizce - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

W 2006 roku Liliana Komorowska zorganizowała w galerii w Montrealu wystawę, która miała za zadanie zaprezentowanie rodowych pozostałości po polskich ziemianach i arystokracji przebywającej w Rawdon. Po tym wydarzeniu Liliana postanowiła zrealizować dokument "Raj utracony, raj odzyskany", który ukazał kawałek dziejów polskich właścicieli ziemskich i arystokracji na uchodźstwie w Kanadzie.
Beata Gołembiowska skuszona powodzeniem tego obrazu zadecydowała stworzyć tą książkę. Tematyka jest jej bliska, ponieważ sama ma pochodzenie ziemiańskie. Parę miesięcy po premierze dokumentu pisarka rozpoczęła przeprowadzanie wywiadów z przedstawicielami rodów. Spotkała się z osiemnastoma osobami. Aż co trzeci z nich mieszka obecnie w Rawdon, natomiast inni żyją w Montrealu, Ottawie i Vancouver. Tylko nieliczni zachowali w pamięci wydarzenia z zamierzchłej przeszłości, ponieważ większość z nich już niestety odeszła z tego świata. Jednak pisarka uzyskała wiele informacji również od potomków zmarłych, którzy chętnie opowiedzieli jej o swych przodkach.
Album i dodany do niego film dokumentalny przedstawiają dzieje ludzi, którzy zostali zmuszeni do poszukiwania nowego domu w Kanadzie. To bardzo zajmująca kronika o tych, którzy mimo, że utracili wszystko potrafili ułożyć sobie na nowo życie na wygnaniu z tytułową "jedną walizką".
Zostali wyrzuceni ze swoich domów. Pozwolono im wziąć ze sobą niektóre rzeczy. Ukrywali się, byli ścigani, torturowani przez UB za działalność w AK. Mimo tego są pogodni, hardzi, patrzą na otaczający świat z poczuciem humoru. Nadal przestrzegają zwyczajów, odpowiedniego stylu życia, planują małżeństwa, są dumni, miłują ojczyznę. Od najmłodszych lat dorastali zgodnie z maksymą "Szlachectwo zobowiązuje".
Ostatnio jednak coś powoli zmienia się w Polsce, ponieważ grupa poszkodowanych uzyskała odszkodowania i oddano niektóre majątki ich właścicielom.
Pięknie wydana książka dużego formatu w twardej oprawie. Dość ciężka, co utrudnia trzymanie. Napisana przystępnym językiem. Szybko się czyta. Pełna starych zdjęć i pamiątek. W albumie zamieszczone są również profesjonalne, współczesne fotografie potomków arystokratycznych rodów, wykonane osobiście przez autorkę tej książki.
Całość skłania do głębszych refleksji. Czy sytuacja w Polsce wyglądałaby inaczej gdyby nie wygnano arystokracji? Odpowiedzieć musicie sobie sami na to pytanie wiedząc, że naszą obecną głową państwa jest nie kto inny jak Bronisław Komorowski, którego opis rodu można także znaleźć w tym albumie...

Beata Gołembiowska (rocznik 1957) - artystka fotografik, autorka scenariuszy i tekstów literackich. Urodziła się w Poznaniu. Wychowała się w Puławach. W 1981 roku ukończyła studia biologii środowiskowej i zamieszkała w Radomiu. Podjęła pracę w Muzeum Okręgowym. W 1984 i 1985 przyszły na świat jej dwie córki, Iwa i Tina. W 1989 roku wyemigrowała z rodziną do Kanady i zamieszkała w Montrealu. W 1997 roku ukończyła studia fotograficzne na Dawson College. Jej prace były prezentowane w galeriach montrealskich. W latach 2002 - 2006 pracowała jako malarka dekoracyjna i dekoratorka dla programu telewizyjnego Debbie Travis. Od 2006 roku aż do chwili obecnej pracuje dla Fundacji Liliany Komorowskiej dla Sztuki oraz QueenArt Films, gdzie zadebiutowała jako reżyser filmem "Raj utracony, raj odzyskany".

Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2015-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015 , Mam,
Po skończonej lekturze nasuwa się nam wiele pytań, zaczynamy zastanawiać się nad tym, czy mogło być inaczej, lepiej, gdyby arystokracja nie musiała opuścić ojczystej ziemi? Album polecam zdecydowanie.
Żółta sukienka
Beata Gołembiowska0
Okładka ksiązki - Żółta sukienka

Anna dokładnie pamięta dzień, kiedy jako sześcioletnia dziewczynka ubrana w żółtą sukienkę od babci została zgwałcona. Przekonana, że zmiana otoczenia...

Ada i Eryk w Krainie Przeklętej Korony
Beata Gołembiowska0
Okładka ksiązki - Ada i Eryk w Krainie Przeklętej Korony

W rodzinie Ady i Eryka, 12-letnich bliźniaków, począwszy od dziadków, a skończywszy na rodzicach aż roi się od archeologów i historyków. Nic dziwnego,...