W każdej chwili dnia

Treha, młoda i raczej niepozorna, sporo już w życiu przeszła – podobnie jak wielu rezydentów Desert Gardens, domu spokojnej starości, w którym dziewczyna pracuje. Ale Treha ma też niezwykły dar: potrafi przywracać światu ludzi, którzy zamknęli się w sobie lub w inny sposób stracili kontakt z rzeczywistością, również tych, których nawet najbliżsi uważali już za straconych. Dwaj młodzi filmowcy pracują w Desert Gardens nad swoim dokumentem o starszych ludziach. Kiedy poznają Trehę i jej niezwykłą umiejętność, zaczynają szukać odpowiedzi na pytania o jej przeszłość. Tajemnica powoli się wyjaśnia. Ale Treha i wszyscy wokół niej muszą odpowiedzieć sobie na inne trudne pytania: A jeśli to już wszystko, co życie ma mi do zaoferowania? A jeśli już lepiej nie będzie? W tej świetnie skonstruowanej, wciągającej książce Chris Fabry proponuje nam podnoszącą na duchu historię zwykłej dziewczyny z niezwykłym darem. Chris Fabry jest znanym i cenionym pisarzem oraz dziennikarzem radiowym. Wiele jego książek otrzymało nagrody i wyróżnienia literackie, dwie znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Chris mieszka z rodziną w Tucson, w stanie Arizona. Wyróżnienia dla książki 2014 Christianity Today Award of Merit 2014 Christy Award Finalist

Informacje dodatkowe o W każdej chwili dnia:

Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2015-06-22
ISBN: 978-83-7516-744-3

Kup książkę W każdej chwili dnia

W każdej chwili dnia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2015,
Pensjonariusze domu spokojnej starości, kierownictwo tej placówki, Treha - młoda niepełnosprawna dziewczyna oraz dwóch młodych ludzi, którzy chcą nakręcić film dokumentalny o starych ludziach to bohaterowie tej książki. Na tę opowieść można patrzeć pod różnym kątem. Dla mnie najważniejszym było spojrzenie na starość - z reguły niedocenianą, wyśmiewaną, męczącą dla młodszych, przygłuchą, z zanikami pamięci, skupieniem na sprawach nieistotnych ( znanym mi z życia głównym problem jest regularne oddawanie stolca}, odzieraną z godności i woli. Tu pokazana jest również jako okres przemyśleń, podsumowania życia jako okres w którym stary człowiek może młodszego obdarzyć, a młody starego wyciągnąć z jego zagubienia i przeogromnej samotności ku obopólnemu wzrastaniu.
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Treha to zwyczajna dwudziestoletnia dziewczyna, która pracuje w domu spokojnej starości -Desert Gardens w Tuscon. Mieszka samotnie w wynajmowanym mieszkaniu, dojeżdża do pracy na rowerze, a w wolnym czasie czyta książki. Często wygląda na zagubioną i jakby niewidzialną, ale rezydentom Desert Gardens przynosi pociechę, rozmowę i okazuje serce. Słucha opowieści z ich życia i ,,pożycza je" jako własną przeszłość, której nie zna, gdyż wychowywała się w licznych rodzinach zastępczych. Miriam Howard kierująca domem spokojnej starości odkrywa u Trehi pewien dar. Oprócz wyjątkowych zdolności lingwistycznych potrafi sprowadzić ludzi do świata, nawiązać kontakt z pacjentami z demencją i alzheimerem. ,,Dar Trehi pomagał kwiatom rozkwitać, uwalniał zamknięte umysły. Ale ona sama pozostawała zamknięta jak róża pustyni w czasie zimy." Tajemniczą dziewczyną interesują się Devin i Jonah, którzy w Desert Gardens kręcą film dokumentalny o jego mieszkańcach. Życie młodych filmowców, Miriam i Trehi splatają się. Wspólnie starają się odkryć przeszłość dziewczyny, której nawet ona sama nie zna. W trakcie poszukiwań na światło dzienne wychodzi sprawa nastolatków z małego liceum, którzy mają problemy z oczami, niekontrolowaną agresją i gwałtownymi ruchami głową oraz rękami. Niepokojące symptomy ma także Treha, a tropy prowadzą do firmy farmaceutycznej Phutura. Chris Fabry napisał książkę, która zmusza do myślenia i zastanowienia się jak są traktowani we współczesnym świecie ludzie w podeszłym wieku i niepełnosprawni. Za siwymi włosami, pochylonymi sylwetkami, zmarszczkami, zażółconymi białkami oczu, szuraniem nogami, laskami, balkonikami i wózkami inwalidzkimi kryją się niezwykli ludzie, których powinno się szanować. Seniorzy nie powinni żyć na marginesie społeczeństwa, a z ich doświadczenia życiowego mogą czerpać młodzi ludzie. ,,W każdej chwili dnia" teraźniejszość przeplata się z przeszłością i następują nieoczekiwane zwroty akcji. Z jednej strony młodzi bohaterowie zdobywają swoje doświadczenia, szukają odpowiedzi na dręczące ich pytania i wątpliwości, a z drugiej strony są weterani, którzy w życiu widzieli już wszystko. A na jakim etapie życia Ty jesteś? Potrafisz je zaakceptować? http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

Niniejsza książka ukazała się w roku 2015 nakładem wydawnictwa Święty Wojciech, w serii Smaki życia. Poznajemy losy mieszkańców domu spokojnej starości Desert Gardens oraz historię pracującej tam młodej dziewczyny, – Trehi – która z jednej strony boryka się z dziwną przypadłością, z drugiej natomiast posiada niezwykły dar docierania do ludzi, których choroba i postępujący proces starzenia się zamknęły w klatce własnego umysłu i ciała.

Treha jest 22-latką zmagającą się z własnymi dolegliwościami, nieśmiałością i brakiem wiedzy na temat własnych rzeczywistych korzeni. Taki stan rzeczy powoduje, iż niejako zapożycza ona wspomnienia od pensjonariuszy Desert Gardens, którymi nie tylko się opiekuje, przede wszystkim, bowiem są oni pomimo dzielącej ich różnicy wieku jej przyjaciółmi.

Na przykładzie bohaterów tej książki autor w sposób niezwykle subtelny, a zarazem klarowny ukazuje, jak ważne są relacje międzyludzkie. Pisze także o tym, iż podeszły wiek, czy też jakakolwiek niepełnosprawność nigdy nie powinny powodować życia w izolacji lub pozbawiać istotę ludzką możliwości korzystania z życia i decydowania o sobie samym do ostatniej chwili w największym możliwym stopniu.

„W każdej chwili dnia” jest opowieścią o życiu, przemijaniu, które jest jego nierozerwalną częścią oraz o tym, jak teraźniejszość splata się zarówno z tym, co minione, jak i z tym, co dopiero nadejdzie.

Historie nakreślonych przez autora postaci traktują o niezbywalnym dla każdego człowieka - bez względu na jego wiek, status społeczny czy majątkowy, kondycję psychofizyczną etc - prawie do uwagi, szacunku i godnego życia aż po jego naturalny kres.
Chris Fabry podkreśla też istotę dążenia do prawdy o sobie i swoich korzeniach, gdyż jej odkrycie, jeśli tego właśnie potrzebujemy, może zapewnić nam wewnętrzną równowagę.

Jeśli macie ochotę na nieśpieszną, acz nieco refleksyjną lekturę zapraszam Was do zapoznania się z losami Trehi Lansam oraz pozostałych bohaterów tej powieści.

*https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *