W oparach absyntu. Skandale M這dej Polski

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2017-03-09
Kategoria: Podr璚zniki

Ocena: 5.25 (4 g這s闚)

Ta ksi捫ka zosta豉 dodana do bazy serwisu Granice.pl przez jednego z u篡tkownik闚 i oczekuje na moderacj

Ksi捫ka opowiada o skandalach zar闚no tych artystycznych, jak i obyczajowych, kt鏎e do 篡wego bulwersowa造 opini publiczn. PODKOWI垶KI, KOMORNICKA, PRZYBYSZEWSKA, KASPROWICZ.

Okres M這dej Polski jawi nam si barwniej i bardziej szale鎍zo od poprzedniego okresu - Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele si dzia這 i w Warszawie, i w Krakowie, tak瞠 na prowincji. Polski na mapie nie by這, a mimo to 篡cie kulturalne Polak闚 kwit這: pisano i wystawiano sztuki, ukazywa造 si ksi捫ki, malowano i tworzono pomimo cenzury we wszystkich zaborach. Nad wszystkim unosi si duch dekadentyzmu, urok ko鎍a wieku, co rusz wybucha造 skandale i zawzi璚ie romansowano. W oparach alkoholu i narkotyk闚, bez grosza przy duszy, ale sztuka nie na pieni康zach wszak polega.

Podkowi雟ki niszcz帷y w豉sne dzie這 w warszawskiej Zach璚ie, m這da poetka Maria Komornicka, maj帷a powa積e problemy z identyfikacj z w豉sn p販i, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, kt鏎a rozkocha豉 w sobie niemal ca造 artystyczny Krak闚 i arcyszatan modernizmu - Stanis豉w Przybyszewski, rozbijaj帷y ma鹵e雟two swego przyjaciela Jana Kasprowicza - oto niekt鏎zy bohaterowie tej publikacji, zabieraj帷ej Czytelnik闚 w fascynuj帷 podr騜 w czasie.

Kup ksi捫k W oparach absyntu. Skandale M這dej Polski

AD
Przeczytane:2017-03-01, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Inne ksi捫ki autora
Iwona Kienzler0
Ok豉dka ksi您ki - Testy z gramatyki i s這wnictwa j瞛yka angielskiego. Dla gimnazj闚, szk馧 鈔ednich i wy窺zych.

„Testy z gramatyki i s這wnictwa j瞛yka angielskiego" wydane zosta造 z my郵 o uczniach gimnazj闚, szk馧 鈔ednich i wy窺zych. R闚nie przygotowuj帷y...

Dziwactwa i sekrety w豉dc闚 Polski
Iwona Kienzler0
Ok豉dka ksi您ki - Dziwactwa i sekrety w豉dc闚 Polski

Wielcy ludzie, znani z podr璚zników historii, których wizerunki dumnie spogl康aj na maluczkich z cokoów, wbrew powszechnemu mniemaniu...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Orangeboy. Masz u nas d逝g