W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2021-11-10
Tytuł oryginału: Akkurat Passe. En Liten Fortelling Om Nesten Alt

Poruszająca powieść autora ,,Świata Zofii".

Pierwszego dnia na uniwersytecie w Oslo Albert zauważa Eirin przed ekspresem do kawy. Jeszcze się nie znają.

Trzydzieści siedem lat później, w kwietniu 2009 roku, Eirin wyjeżdża do Melbourne na konferencję poświęconą biologii słodkowodnej. Albert, który został sam, nagle otrzymuje straszne wieści. Jak ma żyć z dalej tym, czego się dowiedział?

Udaje się do małej chatki, która przez wiele lat była dla niego i Eirin bezpieczną przystanią. Musi zrozumieć niektóre sprawy. Daje sobie dwadzieścia cztery godziny na spisanie historii ich wspólnego życia. W tym czasie musi podjąć najważniejszą decyzję w życiu - prawda czy kłamstwo?

Tagi: bóg

Kup książkę W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim

Opinie o książce - W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta

Jostein Gaarder to autor znany przede wszystkim z książki "Świat Zofii".
Jednak mnie kojarzy się z cudowną książkę, którą miałam ogromną przyjemność czytać "Magiczna biblioteka Bibi Bokken"

Tym razem autor stawia przed nami trudne pytanie. Czym jest człowiek?
Pierwszego dnia zajęć na uniwersytecie przy automacie do kawy spotykają się Albert i Eirin.
Zaczynają rozumieć, że to przeznaczenie na które czekali dziewiętnaście lat.
Trzydzieści siedem lat później, kiefy Eirin przebywa na konferencji Albert dostaje straszliwą wiadomość.
Wiadomość, która odmieni całe jego życie.
Postanawia wyjechać do chatki nad jeziorem, gdzie spędzili najszczęśliwsze chwile w swoim życiu.
Daje sobie dwadzieścia cztery godziny na to, aby spisać historię ich życia.

Ta malutka i niepozorna książeczka ma tak wielkie przesłanie, że każdy powinien się nad nią pokłonić.
To książka na jeden wieczór, a przesłanie bardzo wartościowe. Daje do myślenia po co żyjemy, jaki jest sens każdego dnia, tego pędu, uciekającego czasu... odchodzenia.
Autor pisze książki filozoficzne. Powiem Wam, że nie jestem znawcą, ale jeśli tak są napisane inne to mnie to kusi. Wszystko pięknie, ale i bardzo prosto i jasno napisane. Nie było górnolotnych frazesów, które byłyby trudne w odbiorze.
To się tak dobrze czytało. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Avatar użytkownika - Possi
Possi
Przeczytane:2022-03-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2022,

Albert dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalna chorobę, która pozostawia mu niewiele czasu na życie odzierając go przy tym z godności i samodzielności. Korzystając z nieobecności żony, która wyjechała na spotkanie biologów do Australii, postanawia udać się do ich domu nad jeziorem i zastanowić, co dalej żyć czy umrzeć na własnych warunkach. Przybywając w domku zaczyna pisać, przekłada swoje myśli na papier podsumowując swoje życie.

,,W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim" to mimo małej ilości stron historia która zmusza do refleksji i wywołuje szereg emocji. Dla mnie to książka o wyborach jakich dokonujemy, o życiu i śmierci o zachowaniu godności do ostatnich chwil. Całość jest niezwykle melancholijna co wyjątkowo podkreśla pierwszoplanowa narracja. Albert opowiadają swoją historię nie upiększenia jej, nie ukrywa swoich wyborów czy decyzji opisując swoje mniej lub bardziej poważne sekrety ale także emocje i dobre chwile, myśli i doznania, których doświadczył w przeszłości. To piękna, tragiczna i emocjonująca opowieść, napisana po mistrzowsku gdzie podobnie jak w "Świecie Zofii " autor poruszył elementy filozoficzne. Autor pokazuje, iż nie potrzebuje wielu stron, aby w istotny sposób wypowiedzieć się na ważne tematy życiowe. Przypomina nam, że jeśli zatrzymamy się na chwilę, możemy cieszyć się każdą chwilą naszego istnienia, a wybór zawsze należy do nas.
Bardzo polecam tę książkę.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-12-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - bookup
bookup
Przeczytane:2021-12-08, Przeczytałem, Mam,

Krótka, przepiękna i poruszająca książka!
Przeczytacie ją w jeden wieczór, ale jej treść pozostanie z Wami na dłużej.

Albert i Eirin poznają się na studiach, a ich niepozorna znajomość przeradza się w wielką miłość. Po tym jak Albert otrzymuje diagnozę, a Eirin jest na konferencji w Australii, on postanawia spisać ich całe życie na kartkach domowej kroniki.
Daje sobie na to 24h, siedząc w ukochanym domu nad jeziorem, rozpoczyna swoją podróż do przeszłości.

Książka ta porusza wiele trudnych tematów, zadaje nam pytanie ,,Czym jest człowiek?". A zagłębiając się w nią zaczynamy dostrzegać, że nigdy nie jesteśmy samotni, zawsze jesteśmy częścią życia innych.

Ogromnie porusza, ale i ciekawi! Polecam wszystkim, mam nadzieje że się nie zawiedziecie czytając te lekko ponad 100 stron.

Świat według Anny
Jostein Gaarder0
Okładka ksiązki - Świat według Anny

Kiedy szesnastoletnia Anna zaczyna odbierać obrazy i myśli z innej rzeczywistości z przyszłości, rodzice wysyłają ją do doktora Benjamina - psychiatry...

W zwierciadle, niejasno
Jostein Gaarder0
Okładka ksiązki - W zwierciadle, niejasno

Jostein Gaarder znów zaprasza do rodzinnego czytania dorosłych, młodzież i dzieci. Tym razem przeniesiemy się w świat mistyki, tajemnic natury...