W upale i kurzu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-02-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7648-342-9
Liczba stron: 160

Ocena: 5 (1 głosów)

Żona urzędnika administracji brytyjskiej w Indiach – piękna, rozpieszczona i znudzona Olivia – ucieka z hinduskim księciem, wzbudzając tym oburzenie angielskiej społeczności, zamieszkałej w małym, prowincjonalnym Satipurze. Pięćdziesiąt lat później wnuczka porzuconego przez Olivię męża przybywa do kraju słonecznego żaru, pustynnego pyłu i nędzy bazarów, aby odkryć kulisy dawnych wydarzeń.

Kup książkę W upale i kurzu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - W upale i kurzu

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, ...Indyjski collage,

Jeśli chcemy poznać Indie nieco bliżej, przyjrzeć się im z punktu widzenia angielskiego małżeństwa, które przebywa na placówce w miasteczku Satipur, to książka Ruth Prawer Jhabvala pt: „W upale i kurzu” może nam w tym pomóc.
 
Narratorką tej, pisanej w formie dziennika, książki jest młoda  dziewczyna, która pragnie poznać historię małżeństwa swego dziadka Douglasa Riversa i jego pierwszej żony Olivii. Kobieta wyjeżdża do Bombaju, mając nadzieję, że właśnie w Indiach uda jej się odtworzyć tajemniczą historię Olivii Rivers, o której rodzina niewiele chce mówić.

W Bombaju udaje jej się wejść w posiadanie korespondencji jaką przed wielu laty Olivia utrzymywała ze swoją siostrą Marcią, która mieszkała w Paryżu. Dzięki listom kobieta powoli odkrywa tajemnicę swojej „przyszywanej” babki. Jak się okazuje Olivia wiodła swoje dość samotne życie w Satipurze u boku męża-dyplomaty. Wąskie grono znajomych Douglasa stanowiły zaledwie trzy angielskie małżeństwa mieszkające już od dłuższego czasu w Indiach i tak naprawdę poza kilkoma przyjęciami Olivia nieczęsto ich widywała. Była piękną, trochę próżną kobietą, która oczekiwała więcej od życia, pragnęła być  adorowana i podziwiana. Być może właśnie dlatego wdała się w romans z przystojnym hindusem – nababem – księciem państewka Khatm. Często bywała w jego pałacu oddalonym o 25 km. od Satipuru i pod nieobecność męża spędzała z nababem wiele czasu.

Jak się potoczyły dalsze losy Olivii Rivers? Czy jej romans wyszedł na jaw?

Zapraszam do sięgnięcia po tę niezbyt sążnistą książkę, w której obok losów Olivii poznajemy również indyjskie życie narratorki, które obfituje w tylko nieco mniej zaskakujące sytuacje…

W tle wydarzeń towarzyszy nam nieustannie pył i kurz indyjskiej  pustyni, gorący klimat tego subkontynentu, bieda jego zwykłych mieszkańców, czyli to wszystko, co jest wszechobecne w tym ogromnym kraju. Jeśli chcemy stworzyć swoje wyobrażenie na temat Indii lub poznać losy Olivii Rivers, jeśli lubimy czytać o dalekich krajach i odmiennych kulturach zdecydowanie polecam tę lekturę. Dość dobra książka na jeden wieczór.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2007-08-13, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy