W zdrowym ciele zdrowy mózg

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-08-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5356-8

Skandynawski bestseller, który odkrywa tajemnice mózgu

Już po 6 tygodniach odpowiedniego treningu można odczuć pozytywne oddziaływanie ruchu na mózg. Odpowiednie dawki aktywności fizycznej mogą być lekarstwem na stres i niepokój oraz znacznie poprawiają sprawność i wydolność mózgu. Już 20 minut porannego biegu pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji i podnosi poziom dopaminy. Z kolei dobrze zaplanowany trening interwałowy uśmierza lęk i niepokój.

Anders Hansen – popularny w Szwecji psychiatra – w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśnia, jak zbudowany jest mózg, i odkrywa jego tajemnice. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić nasze samopoczucie i działanie mózgu. Badania Hansena pokazują, że ruch i odpowiednie postępowanie z ciałem są dla mózgu lepsze niż wszystkie możliwe suplementy. W książce znajdziesz też historie pacjentów i konkretne wskazówki, dzięki którym wytrenujesz swój mózg.

Książka, którą zachwycili się Szwedzi – przez miesiące nie schodziła z list bestsellerów.

Anders Hansen jest szwedzkim lekarzem, specjalistą w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. W swojej najnowszej książce w zrozumiały sposób tłumaczy najnowsze odkrycia neurobiologii oraz wyjaśnia, jak możemy wykorzystać je w codziennym życiu.

Kup książkę W zdrowym ciele zdrowy mózg

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2018-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam,
Wewnątrz czaski macie najbardziej złożoną ze struktur znanych nam we wszechświecie. Narząd, który jest nieustannie aktywny, od chwili waszego urodzenia aż po ostatnie tchnienie. Narząd, który jest wami. A wy jesteście swoim mózgiem.  Tak pisze autor w posłowiu, powtarzając to, co napisał już wcześniej po wielokroć. Mózg jest niesamowity. To wiemy. Ale trzeba to jeszcze udowodnić. I temu właśnie służą przytaczane liczne badania i eksperymenty, które mają nas zadziwić i przekonać, że bez mózgu ani rusz! Niemniej jednak książka jest zbiorem intrygujących ciekawostek dotyczących często zaskakujących zdolności mózgu. Także tego uszkodzonego. Nie jest to praca naukowa, ale pełna ciekawostek i porad książka popularyzująca wiedzę i pomagająca lepiej rozumieć funkcjonowanie najważniejszego z organów. Choć sam mózg znacznie poszerzył swoją objętość od czasów kamienia łupanego, to zmieniliśmy się my i nasz tryb życia. Zapamiętujemy coraz mniej informacji, gdyż czynią to za nas urządzenia wspomagające. Nie musimy się zbytnio wysilać, by zdobyć pożywienie, staliśmy się przez to leniwi i ociężali. To sprawia, że zamiast korzystać z całego dobrodziejstwa, jakie wytworzyła dla nas ewolucja, marnujemy swój potencjał. Autor stawia nacisk na to, byśmy się ruszyli ze swoich foteli i zaczęli w pełni korzystać z naszej kreatywności, rozumu i osiągali coraz lepsze efekty ...

Zapewne doskonale znacie ten schemat – dobrze zbudowany, często uprawiający sport chłopak to idiota o niskim ilorazie inteligencji, z kolei wątły chłopak w okularach, siedziący przed swoim komputerem to ktoś ponadprzeciętny, choć często niedoceniony. Taki właśnie obraz wykreowały media, powstało wiele filmów mających potwierdzić ten stereotyp. Nie muszę już nawet dodawać, że pod koniec wysportowany półgłówek ponosi klęskę, a chuderlawy „geniusz" zostaje doceniony... Może właśnie dlatego wiele osób ma dość lekceważące podejście do osób regularnie uprawiających sport. Ma pustkę w głowie, to przynajmniej biceps musi mieć twardy... Być może właśnie dalego pozycja Andersa Hansena dla wielu osób może być zaskakująca. Ten popularny w Szwecji psychiatra próbuje nas bowiem przekonać, że nic nie poprawia sprawności mózgu równie dobrze jak... właśnie sport. Z pozoru może wydawać się to nielogiczne. W końcu jeśli komuś marzy się „sześciopak" na brzuchu, nie robi ćwiczeń na nogi. Dlatego tak łatwo nabraliśmy się też na wszelkie programy komputerowe, które rzekomo mają poprawić funkcjonowanie naszego mózgu. Prawda jest jednak zupełnie inna. Tego typu „wynalazki" mają na celu przede wszystkim uszczuplić nasz portfel. Ich wpływ na nasz mózg jest niemal zerowy w odróżnieniu od trzydziestominutowego spaceru czy truchtu. Dlaczego więc ...

Opinie o książce - W zdrowym ciele zdrowy mózg

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti

O zbawiennych skutkach aktywności fizycznej pisano już niejednokrotnie. Nie raz badano także jej zbawienny wpływ na ludzki organizm a także psychikę, a jednak wciąż można spotkać na swojej drodze niedowiarków, którzy takie podejście negują i podchodzą do tego sceptycznie. Jeżeli jednak choć przez chwilę zastanowimy się nad przeszłością gatunku ludzkiego i wrócimy do jego początków, to zrozumiemy, w czym tkwi sedno. Człowiek pierwotny stale był w ruchu, wciąż się przemieszczał w poszukiwaniu jedzenia czy też aby uniknąć niebezpieczeństw. Jego organizm był zaprojektowany do tego, aby się ruszać, być aktywnym. I chociaż czasy oczywiście uległy zmianie, ewolucja zrobiła swoje, to jednak zbyt mało czasu minęło, aby twierdzić, że również to się zmieniło.

Anders Hansen to popularny w Szwecji psychiatra, który nie tylko stosuje u swoich pacjentów czystą farmakologię, ale również podejście dużo prostsze – zaleca wprowadzenie w ich życiu pewnych zmian, a głównie skupia się na aktywności fizycznej. W swojej książce w przystępny sposób pokazuje, jak treningi wpływają na nasz organizm, a w szczególności na nasze zdrowie psychiczne. Ruch jest znakomitym lekarstwem na stres i niepokój, bowiem działa na zasadzie mechanizmu przystosowawczego. Sam ruch, chociażby bieganie, na którym tak mocno skupia się autor, jest dla organizmu też swego rodzaju stresem, jednak okazuje się, że efekt końcowy treningu wyzwala w człowieku same pozytywne emocje. W ten sposób nasz plastyczny mózg zaczyna sobie lepiej radzić ze stresem, bowiem wie, że nie zawsze jest to kwestia problematyczna. Hartujemy się.

Tym, co jest najbardziej niesamowite w tej książce nie są wcale informacje o tym, jak zbawienny wpływ ma aktywność fizyczna. Niesamowite jest to, co robi nasz mózg. Jak bardzo jest plastyczny, jak wspaniale się przystosowuje, jak wciąż pracuje – w każdej możliwej sekundzie naszego życia. Autor podaje całe mnóstwo interesujących przykładów na jego niepowtarzalność. Świadczy to o jednym – musimy o niego dbać, bo bez niego bylibyśmy nikim. I oczywiście pomaga w tym nie tylko odpowiedni styl życia polegający na zdrowej diecie i zachowaniu aktywności fizycznej, niezwykle istotne jest unikanie stresu. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach jest to niemożliwe, dlatego trzeba nieco zmienić nastawienie – stresu nie unikniemy, ale możemy się nauczyć z nim żyć i niwelować jego negatywne skutki.

Bardzo podobały mi się przykłady wielu pacjentów i przypadków medycznych, które opisywał autor. Zazwyczaj tego typu wtrącenia w książkach działają mi na nerwy, ale poznanie możliwości ludzkiego mózgu to już inna sprawa. Jednak sam główny wątek tej książki – czyli zachowanie zdrowia psychicznego dzięki aktywności fizycznej – jest mi dobrze znany. Sama jestem żywym przykładem na to, że to faktycznie działa. Choć za bieganiem, które tak usilnie poleca autor (stało się to w końcu lekko męczące, jakby nie było innych form aktywności niż bieganie czy chodzenie) specjalnie nie przepadam, a właściwie po prostu go nie lubię, tak jednak joga ogromnie pomogła mi w życiu. Każda forma ruchu jest dobra – ważne, żeby sprawiała ci przyjemność.

Książka jest napisana znakomitym językiem i naprawdę dobrze się ją czyta. Powstała w oparciu o bogatą bibliografię, a autor stara się unikać specjalistycznego nazewnictwa i nawet te trudniejsze kwestie przedstawia w bardzo prosty sposób. Dodatkowo pozycja ta charakteryzuje się pięknym wydaniem – jest nie tylko przejrzysta, ale kolorowa i przyjemna dla oka, jednak w taki subtelny, nienachalny sposób. Myślę, że z czystym sumieniem mogę tę książkę polecić każdemu, a zwłaszcza tym, którzy interesują się sportem, psychiatrią i zdrowym stylem życia.

www.bookeaterreality.blogspot.com